Ελληνική Περιγραφή Αγώνα για το FM2013

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2013!
Post Reply
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Greek Match Events (Ελληνική Περιγραφή Αγώνα για το FM2013)

Image

DOWNLOAD NOW

Ο Αλέξανδρος, γνωστός και ως Koeman στο forum μας, επεξεργάστηκε το αρχείο events.cfg έτσι ώστε να αντικαθίσταται η αγγλική γλώσσα με την ελληνική κατά τη διάρκεια της περιγραφής των αγώνων στο FM2013, όπως είχε κάνει και στις τέσσερις προηγούμενες εκδόσεις του παιχνιδιού!

Διαβάστε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το README που περιέχεται στο αρχείο που θα κατεβάσετε για οδηγίες εγκατάστασης!

README:
Spoiler: show
---------------------------------------------------------------
Greek Match Events (Ελληνική Περιγραφή Αγώνα) FM 2013
---------------------------------------------------------------
Γενικές Πληροφορίες
---------------------------------------------------------------
Δημιουργός: Koeman
Ημερομηνία: 05/12/2012
Έκδοση: 1.0
---------------------------------------------------------------
Οδηγίες Εγκατάστασης
---------------------------------------------------------------
- Αποσυμπιέζετε το αρχείο events.cfg
- Αντικαθιστάτε το υπάρχων αρχείο events.cfg στο φάκελο που έχετε κάνει την εγκατάσταση του παιχνιδιού, συνήθως στο Program Files\Steam\steamapps\common\football manager 2013\data\events . Εφόσον έχετε εγκαταστήσει το patch 13.2 τότε θα πρέπει να το τοποθετήσετε εδώ:...Steam\steamapps\common\Football Manager 2013\data\updates\update-1320\events

- Προτείνεται να κρατήσετε BACKUP του αρχείου που υπάρχει ήδη εκεί αν τυχόν θέλετε να επαναφέρετε την default περιγραφή ή αν οτιδήποτε άλλο πάει στραβά.
- Για να μπορεί να διαβάσει κανείς το σχολιασμό του αγώνα στα ελληνικά θα πρέπει να προσθέσει τα κατάλληλα fonts που συμπεριλαμβάνονται σε αυτό το zip.
Αυτό γίνεται ως εξής:
Πρέπει να τοποθετήσετε τον φάκελο fonts (που βρίσκεται στο αρχείο .rar που κατεβάσατε) εδώ: Documents\Sports Interactive\Football Manager 2013\
---------------------------------------------------------------
Έχετε υπόψιν...
---------------------------------------------------------------
- Η μετάφραση αφορά το αρχείο events.cfg του FM 2013. Πιθανόν να μην ισχύει για προηγούμενες εκδόσεις.
- Η μετάφραση αφορά μόνο την αγγλική περιγραφή κατά τη διάρκεια του αγώνα.
- Τα ονόματα των ομάδων στα ελληνικά παίρνουν όλων των ειδών τα άρθρα (αρσενικό, θηλυκό, ουδέτερο και πληθυντικός αριθμός). Αυτό δεν ήταν δυνατόν να απεικονιστεί στο FM 2013. Όπου υπήρχε η δυνατότητα παραλείφθηκε το άρθρο, αλλιώς τα σχόλια αναφέρονται σε πληθυντικό αριθμό.
- Η περιγραφή των replay είναι στα αγγλικά.

Ο χρόνος που αφιερώθηκε στον έλεγχο του ρεαλισμού της περιγραφής ήταν περιορισμένος, ως εκ τούτου ζητάω συγγνώμη για τυχόν τυπογραφικά ή άλλα λάθη.
Προσοχή, μετά από το patch 13.2 το αρχείο events.cfg που κατεβάσατε θα πρέπει να το τοποθετήσετε εδώ:

...Steam\steamapps\common\Football Manager 2013\data\updates\update-1320\events
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14547
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Ωραίος Koeman, ευχαριστούμε -gioupi
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
akisvolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1995
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να'σαι καλά Koeman!!! -ypoklinomai
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
Bill Shankly
User avatar
Thodoris213
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 374
Joined: Thu May 22, 2008 3:51 pm
Football Manager της ομάδας: Kavala, PAOK, Leeds, Dortmund
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστούμε φίλε για τον κόπο σου ! -doublekiss
Ακόμα και μια κοινωνία ηλιθίων είναι ταξική. Έτσι ένας ηλίθιος πλούσιος είναι απλά πλούσιος ενώ ένας ηλίθιος φτωχός είναι απλά ηλήθιος. *Αρκάς

https://www.facebook.com/pages/PAOK-Fan ... ef=tn_tnmn PAOK Fan Page

https://www.facebook.com/pages/%CE%9D%C ... 070?ref=hl ΝΕΟ ΓΗΠΕΔΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΤΩΡΑΑΑ !!!
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχην συγχαρητηρια για το κοπο σου.
C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Football Manager 2013\data\updates\update-1313\events πρεπει να μπει το αρχειο για να δουλεψει αλλιως θα βλεπετε αγγλικα!
User avatar
akisvolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1995
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dalan2007 wrote:Καταρχην συγχαρητηρια για το κοπο σου.
C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Football Manager 2013\data\updates\update-1313\events πρεπει να μπει το αρχειο για να δουλεψει αλλιως θα βλεπετε αγγλικα!
dalan2007 εγω το εχω βαλει και στην τοποθεσια που αναφερεις εσυ, αλλα και σε αυτη που αναφερει ο Koeman στο read me αλλα δεν μου δουλευει σε καμια...και τον φακελο fonts τον εβαλα: Documents\Sports Interactive\Football Manager 2013
Πρεπει να κανω κατι αλλο?? Στο περσυνο αν θυμαμαι καλα υπηρχε μονο το αρχειο events.cfg και μου δουλευε κανονικα!!
Αν μπορει καποιος να βοηθησει please!!!
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
Bill Shankly
zeppos
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Sat Jan 08, 2005 3:52 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προληπτικά το έβαλα και στους 2 προαναφερθέντες φακέλους και δούλεψε μια χαρά. Καλή δουλειά αν και η αλήθεια είναι ότι χρίζει βελτίωσης, οπότε ελπίζω σε update :)
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

O φακελος font μήπως πρέπει να μπει στο φάκελο graphics γιατί έκανα ότι έλεγε το αρχειο readme και δεν παίζει.
zeppos
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Sat Jan 08, 2005 3:52 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν νομίζω. Εγώ τον έβαλα χύμα στο Sports Interactive\Football Manager 2013, καλού-κακού ξαναφόρτωσα και το skin και έπαιξε μια χαρά (σε saved game, όχι καινούριο).
User avatar
akisvolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1995
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

andreas35 wrote:O φακελος font μήπως πρέπει να μπει στο φάκελο graphics γιατί έκανα ότι έλεγε το αρχειο readme και δεν παίζει.
Το δοκιμασα εγω στο φάκελο graphics αλλα παλι δεν μου εμφανιζει ελληνικη περιγραφη!
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
Bill Shankly
geovrettos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 575
Joined: Sat Oct 06, 2007 3:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω που παταω εξτρακ αλλα δε βγαζει το φακελο προγκραμ φαιλς??μονο ντοκοιουμεντς...με τα 7 τρεχω.καμια σκεψη?
User avatar
akisvolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1995
Joined: Tue Nov 27, 2012 7:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

geovrettos wrote:εγω που παταω εξτρακ αλλα δε βγαζει το φακελο προγκραμ φαιλς??μονο ντοκοιουμεντς...με τα 7 τρεχω.καμια σκεψη?
Οταν πατησεις αποσυμπιεση σε θα σου ανοιξει ενα νεο παραθυρο με μια λιστα στα δεξια...εκει θα βρεις που λεει δισκος (C:) και θα πατησεις το ''+'' που εχει στα αριστερα, εκει θα βρεις το programm files
"Some people think football is a matter of life and death. I don't like that attitude. I can assure them it is much more serious than that."
Bill Shankly
zegelias7
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Mon Oct 22, 2007 5:45 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε mac που το βάζω?
User avatar
H.F.C.13
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Tue Oct 09, 2012 2:52 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pages/Hania-CLUB-GATE-13/42750
Location: Χανιά - Κρήτη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Και εγω εβαλα το events και στο data και στο update αλλα δεν δουλεύει τιποτα.. Μηπως χρειαζετε καποια ρύθμιση ακομη? Μήπως φταιει οτι παιζω dabase του editor ; :?:
Image
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Έχει δίκιο ο φίλος dalan2007, εφόσον υπάρχει update που περιλαμβάνει φάκελο events, τότε το αρχείο events.cfg πρέπει να πάει εκεί.

Προσοχή με τα fonts, όποιοι έχουν άλλο skin πέρα από το default ίσως πρέπει να βρουν που πάνε τα fonts σε σχέση με το skin που χρησιμοποιούν.

Γενικά η διάγνωση λέει πως όσοι βλέπουν την αγγλική περιγραφή σημαίνει πως δεν έχουν βρει τη σωστή θέση για το events.cfg ενώ αν άλλοι βλέπουν κουτάκια αντί για περιγραφή, δεν έχουν βρει τη σωστή θέση για τα fonts.


:arrow: zeppos

Τι τύπου βελτιώσεις χρειάζεται δηλαδή? Ρωτάω γιατί δεν... προβλέπεται update...
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2013”