Εθνική Ελλάδας

Οι τακτικές των Εθνικών Ομάδων που συμμετέχουν στο Euro 2012!
Post Reply
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Image

Η Eθνική Ελλάδος ετοιμάζεται για την 4η συμμετοχή της σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Κυπέλλου μετά το 1980, το 2004 και το 2008.

Η ομάδα του Σάντος όχι μόνο θα δώσει το παρόν για 3η συνεχόμενη φορά, κάτι που αποτελεί επιτυχία από μόνο του για μία ομάδα με περιορισμένη εμπειρία και ιστορία στον θεσμό όπως η Ελλάδα, αλλά έχει καταφέρει πλέον να κερδίσει τον σεβασμό όλων των αντιπάλων μετά την μεγαλύτερη ποδοσφαιρική έκπληξη στην ιστορία του ποδοσφαίρου... την κατάκτηση του EURO 2004.

Τακτική Ανάλυση

Οι τακτικές προσεγγίσεις του Σάντος δεν είναι άγνωστες στους αντιπάλους μας. Έτσι και αλλιώς ο Πορτογάλος κόουτς δεν συνηθίζει…

Περισσότερα
User avatar
trelosg126r
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Sun Feb 07, 2010 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ,Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν θα έλεγα ότι ήμουν ο καλύτερος προπονητής στην πιάτσα. Σίγουρα όμως ήμουν στο top-one!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μην θεωρείτε έκπληξη και την παρουσία του Φορτούνη αντί του Σαμαρά ή ακόμη και την συμμετοχή του Φωτάκη...οι δύο αυτοί παίκτες προσφέρουν τρεξίματα ενώ μπορούν και να βοηθήσουν στην δημιουργία φάσεων είτε ως δημιουργοί είτε ως εκτελεστές...
Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Βέβαια δε συμμετείχα εγώ στη δουλειά
Μπράιαν Κλαφ


Image Image

Image
Image
User avatar
trelosg126r
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Sun Feb 07, 2010 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ,Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν θα έλεγα ότι ήμουν ο καλύτερος προπονητής στην πιάτσα. Σίγουρα όμως ήμουν στο top-one!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και επίσης θεωρώ πως ο Σάλπι έχει προβάδισμα αντί του Νίνη γιατί βοηθά περισσότερο ανασταλτικά ενώ επίσης έχει αποδείξει ότι στα μεγάλα ματς κάνει την διαφορά.
Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Βέβαια δε συμμετείχα εγώ στη δουλειά
Μπράιαν Κλαφ


Image Image

Image
Image
dgn8
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6048
Joined: Sun Jun 20, 2010 5:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - Real Madrid
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Ελλάδα είναι πλέον ικανή και για το καλύτερο και για το χειρότερο. Με την ανανέωση που έγινε τελευταία στο ρόστερ τουλάχιστον κερδίσαμε φρεσκάδα..
Μακάρι όσοι "νέοι" πάρουν ευκαιρίες να τις εκμεταλλευτούν σωστά.

Θα ήθελα σίγουρα να δω στην 11άδα και τον Κυριάκο Παπαδόπουλο. Όπως θα ήθελα να δω και Φετφατζίδη κάποια στιγμή.
Εν τω μεταξύ με τον Τοροσίδη δεξιά να ανεβαίνει προς τα πάνω δεν είναι κακή ιδέα στα δεξιά να μπει ο καλός αμυντικά Σαλπιγγίδης, αρκεί να έχει όρεξη και να μην εμφανιστεί όπως εμφανίστηκε φέτος με τον ΠΑΟΚ.
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
User avatar
trelosg126r
Amateur
Amateur
Posts: 190
Joined: Sun Feb 07, 2010 8:08 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ,Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: Δεν θα έλεγα ότι ήμουν ο καλύτερος προπονητής στην πιάτσα. Σίγουρα όμως ήμουν στο top-one!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν τον φοβάμαι τον Σάπλι...θα την κάνει την δουλειά του...και στον ΠΑΟΚ φέτος πολύ δουλειά έκανε,ας μην είμαστε άδικοι.
Η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Βέβαια δε συμμετείχα εγώ στη δουλειά
Μπράιαν Κλαφ


Image Image

Image
Image
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στα φιλικά ο Σάντος έβαζε από την αρχή άσχετα των τραυματισμών που έτυχαν στα ματσς, να ξεκινά τον Κατσουράνη DMC και τον Μανιάτη MC, τώρα για την επίθεση δεν γλυτώνουμε από Σάλπι, Σαμαρά και Γκέκα.
User avatar
BoboVieri32
Rotation
Rotation
Posts: 1185
Joined: Mon Oct 26, 2009 2:22 am
Αγαπημένη Ομάδα: PAO, Barca, Chelsea, NY Knicks
facebook προφίλ: manos.oikonomakis
twitter: ManosOiko
Status: Όταν γύρω σου όλα είναι σκατά, καλύτερα να είσαι μύγα!
Location: Βratislava/Άγιος Νικόλαος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομίζω τα βελάκια των Σαμαρα και Νίνη θα έπρεπε να είναι ανάποδα καθώς αν ξεκινάει ο Νίνης όταν παίρνει μπάλα από τα κόβει στον άξονα και παίζει σαν 10αρι να κάνει παιχνίδι και όταν του βγει η φάση πάνω στη γραμμή ή γενικά είναι η μπάλα κεντροδεξιά στην επίθεση μας ο Σαμαράς κόβει στην περιοχή σαν 2ο ST για να γεμίσει η περιοχή μιας και ξεκίνησε σαν επιθετικός.
Teoaris
Trialist
Trialist
Posts: 99
Joined: Thu May 31, 2012 9:28 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ θα ήθελα να δω τον Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης. Είναι σε φόρμα και είναι και "τρελός". Θεωρεί μεγάλη ευκαιρία να πάρει μεταγραφή έξω αυτό το τουρνουά. Επίσης πολύ μεγάλο ρόλο θα παίξει σε αυτήν την εθνική ο Τοροσίδης. "Πονάμε" στο τέρμα καθώς και οι τρεις δεν είχαν φέτος αρκετές παραστάσεις. Άμυνα είμαστε πλήρης. Νίνης και Φέτφα μπορούν να δώσουν "φρασκάδα" και τσαμπουκά, Καραγκούνης και Κατσουράνης εμπειρία και ηρεμία... Για να δούμε.
User avatar
SamJam
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Fri Feb 05, 2010 7:49 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός,Προσοτσάνη
Location: Προσοτσάνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγώ πάντως θα έβαζα 10άρι Νίνη και Σάλπι δεξί εξτρέμ...
ίσως και Κ.Παπαδόπουλο αντί του Αβραάμ...
Stay out of my way when the Marshalls roar...

https://www.facebook.com/mindcrimegr
User avatar
KostasKJ7
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:48 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ κι εγώ ότι την θέση του Αβραάμ στην άμυνα, πρέπει να πάρει ο Κυριάκος Παπαδόπουλος..
www.betathletics.net
Προτάσεις και αναλύσεις για αγώνες ποδοσφαίρου,μπάσκετ και όχι μόνο...
Διαβάστε τις αναλύσεις για τα παιχνίδια του Euro 2012

panaxas3
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Mar 09, 2012 2:44 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΑΧΑ ΜΙΑ ΖΩΗ!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Αβρααμ χρειαζεται...καλυτερα να παιξει ο Κυριακος Παπαδοπουλος κοφτης....
Παντως που παμε μωρε με Χαλκια???απο αυτους που εχει καλεσει καλυτερα να βαλει Σηφακη...
User avatar
lisandro9
Football Legend
Football Legend
Posts: 12619
Joined: Tue Nov 03, 2009 8:38 pm
facebook προφίλ: giannis.diamantidis.14
twitter: ioannisdiam
Status: watching basketball
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

σαν παίκτης ο Αβραάμ είναι ακόμη καλύτερος από Σωκράτη και Κυριάκο.

μακάρι ο Κυριάκος να παίξει κόφτης, γιατί αυτό θα σημαίνει πως γλυτώνουμε είτε από Κατσουράνη είτε από Καραγκούνη.
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτσι όπως παίζει ο Κούλης τη θέση του αριστερού στόπερ και έτσι όπως παίζει το τεχνητό οφσάιντ,ο Αβραάμ μοιάζει Νέστα μπροστά του.
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
User avatar
M3r$uRy
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3636
Joined: Sun Feb 01, 2009 9:25 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Porto
Status: Διαβαστερός φοιτητής... NOT
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η αμυνα ειναι μια χαρα οπως ειναι...

Τερμα Σηφακης κ μονο αυτος.Αφου ειναι ηλιθιος ο Σαντος και δεν πηρε τον Χιωτη...

Στο κεντρο εγω θα εβαζα Κυριακο,Μανιατη,Νινη αλλα επειδη βλεπω οτι τον θεωρει σεντερ μπακ τον κυριακο οι τριπλετες μανιατης-κατσουρανης-φωτακης,μανιατης-φωτακης-νινης και μανιατης-κατσουρανης-νινης ειναι πλ καλες επιλογες αναλογα με το ποσο θελουμε να αμυνθουμε η να επιτεθουμε.

Ο Σαλπιγγιδης προοριζεται για δεξι εξτρεμ αλλα καλυτερα να παιξει αυτος κορυφη παρα ο Γκεκας αν παιξουμε στην αντεπιθεση ενω αν πιεσουμε ψηλα καλυτερα Μητρογλου για φορ.

Τα εξτρεμ μπορουν να τα καλυψουν επαξια Φορτουνης,Φετφα,Νινης,Σαλπι.

Οσον αφορα τις επιλογες του Σαντος...Εγκλημα που δεν πηρε Χιωτη (αντι του Χαλκια η του Τζορβα) και Σκονδρα.Επισης το ιδανικο φορ για την Εθνικη αυτη τη στιγμη ηταν ο Αθανασιαδης αλλα αυτος πηγε και πηρε παλι τον Σαμαρα τον πιο ασταθη παικτη στο παγκοσμιο ποδοσφαιρο.Επισης νομιζω οτι αυτον τον καιρο ο Καρνεζης ειναι καλυτερος του Τζορβα...Δεν αναφερω καν τον Καπινο γιατι ειναι μικρος.
User avatar
SamJam
Trialist
Trialist
Posts: 82
Joined: Fri Feb 05, 2010 7:49 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός,Προσοτσάνη
Location: Προσοτσάνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

M3r$uRy wrote: Τερμα Σηφακης κ μονο αυτος.Αφου ειναι ηλιθιος ο Σαντος και δεν πηρε τον Χιωτη...
Κάτι άκουσα πως θα ξεκινήσει Χαλκιά και καλά λόγω εμπειρίας...ελπίζω μόνο να είναι παραπληροφόρηση γιατί αλλιώς φοβάμαι πως θα έχουμε τα ίδια όπως το 2008 με τον Νικοπολίδη!!
Stay out of my way when the Marshalls roar...

https://www.facebook.com/mindcrimegr
Post Reply

Return to “Τακτικές Euro 2012”