Liverpool

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
manatzerrrrrrrr
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Tue Nov 30, 2010 9:06 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[Αναλυση] Liverpool
Πεσμενη τα τελευταια χρονια αποτελει μια απο τις ομαδες-προκληση του fm..Στοχος: να την ξανακανουμε τη Λιβερπουλ που ηταν παλια..Οικονομικα οχι και τοσο καλα γι αυτο θα πρεπει να πουλησουμε παικτες,ακομα και πρωτης γραμμης, για να φτιαξουμε την ομαδα.


GK

Reina-Jones-Doni

Ο Reina σε αντιθεση με την πραγματικοτητα που ειναι γκαφατζης ειναι πολυ καλος στο παιχνιδι.Εννοειται καλυτερος απο τους 3 και βασικος.Jones και Doni αν και αρκετα καλοι(ειδικα ο Βραζιλιανος)κοστιζουν συνολικα 4,5 περιπου εκατομμυρια. Σε μια ομαδα με οικονομικο προβλημα τοσα χρηματα για αναπληρωματικους goalkeeper ειναι εγκλημα.Ο Jones με λιγο ζορισμα φευγει ο Doni ομως δυσκολα.Αν τον καταφερετε ψαξτε για καποιον πιο φθηνο αναπληρωματικο.

Στο δικο μου save πουλαω τον Reina με 50 εκατ. στη Man City λογω οικονομικων προβληματων και αγοραζω με 13 εκατ(οσο ειναι και η ρητρα του) Steve Mandanda απο Marseille.Οσο και αν δεν σας γεμιζει το ματι ειναι πολυ καλος και ΠΟΛΥ εξελιξιμος παρολο που δεν ειναι πιτσιρικας.Το κερδος διπλο: 1)Οικονομικο(50 εκατ-13=37 εκατ διαθεσιμο για αλλες μεταγραφες) 2)Αγωνιστικο(Σε 1-2 χρονια γινεται απο τους καλυτερους του παιχνιδιου στη θεση του,φυσικα καλυτερος του Reina)


DC

Agger-Skrtel-Carragher-Coates-Wilson-Kelly

O Agger ειναι ο καλυτερος απο τους αμυντικους που εχουμε(ψηλος-δυνατος-γρηγορος-καλος με τη μπαλα στα ποδια) και παιρνει τη φανελα βασικου σπιτι του. Ο Skrtel ειναι πολυ μετριος για ψηλο επιπεδο και πωλειται(μπορει να φερει στα ταμεια 10-15 εκατ). Ο Jamie ενας εκ των δυο θρυλων της ομαδας(τον αλλο θα τον αναφερουμε στη συνεχεια) μενει φυσικα και προσφερει ΥΠΕΡΠΟΛΙΤΙΜΕΣ λυσεις ως 3ος στοπερ. Αξιζει παντως μια προσπαθεια για μειωση του μισθου του ο οποιος ειναι πολυ αλμυρος,αν οχι την πρωτη χρονια τοτε τη δευτερη. Οσο για τον Coates, τον κραταμε για hot-prospect,του κανουμε tutoring απο τον Carragher και προσπαθουμε να βελτιωσουμε ορισμενες αδυναμιες του στο individual training,οπως το Marking και το Positioning κυριως. Μενει στην πρωτη ομαδα ως "τριτοτεταρτος" και παιρνει πολλες ευκαιριες για να εξελιχθει. Πιθανως ενα απο τα καλυτερα στοπερ του παιχνιδιου τις επομενες σεζον αν φυσικα προσεχθει. Wilson και Kelly αποτελουν δυο πολυ καλα και νεαρα στοπερ,αλλα δυσκολα να χωρεσουν στην πρωτη ομαδα.Καλη σκεψη ο δανεισμος τους για να παρουν παιχνιδια και επειτα αποφασιζουμε τι θα τους κανουμε. ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΒΑΣΙΚΟΥ ΣΤΟΠΕΡ-ΠΑΡΤΕΝΕΡ ΤΟΥ AGGER

Εγω προσωπικα πουλησα Skrtel με 10 εκατ στη Wolfsburg,και δανεισα Wilson-Kelly. Για βασικο και παρτενερ του Agger αγορασα τον Cristopher Samba απο την Blackburn για 23 εκατ . Το ξερω τσουχτερος,αλλα αφενος "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!" απο την πωληση Reina, αφετερου προκειται για παγκοσμιου κλασης στοπερ,που κανει αποσβεση τα λεφτα που ξοδευτηκαν γι αυτον και κουμπωνει τελεια με τον Agger.


DR

Johnson

Τα λογια ειναι περιττα.Τρομερος δεξιος οπισθοφυλακας,βασικος και αναντικαταστατος οχι λογω της ελλειψης αλλου αξιολογου RB στο ροστερ,αλλα λογω της ποιοτητας του. Ψαχνουμε καποιον καλο δεξιο-μπακ για αναπληρωματικο του.

Εγω πηρα Τοροσιδη με 8 εκατ απο ΟΣΦΠ. Μην με βρισετε(!!),αν και δεν ημουν σιγουρος για την αξια του αρχικα, εξελιχθηκε σε εναν τρομερο αναπληρωματικο,για τα ρεπα του Glen και οχι μονο,καθως παιζει με ευκολια και σε αλλες θεσεις(DC,DL,DM,MC,MR). Με σταθερη αποδοση πανω απο 7,00 δεν μετανιωσα που τον αγορασα και συνεχιζει και τις υπολοιπες χρονιες να προσφερει πολυτιμες λυσεις ως αναπληρωματικος. Μεγαλο ταλεντο ειναι και ο Romario της Vitoria. Τον απεκτησα πιο μετα,εχει τεραστια εξελιξη και με σωστη δουλεια μπορει να γινει απ' τους καλυτερους του παιχνιδιου..


DL

Jose Enrique-Fabio Aurelio-Jack Robinson

O Ισπανος παιρνει θεση βασικου στην ομαδα μας. Πολυ καλος παικτης, με προωθησεις και ασσιστ. Βελτιωνεται ακομα περισσοτερο στην πορεια των χρονων. Οσο για τον Aurelio αν και σχετικα καλος,καλυτερα να πουληθει. Μιας και την πρωτη χρονια δεν εχουμε πολλους αγωνες καθως δεν υπαρχει Ευρωπη, μπορουμε να βγαλουμε ολη τη σεζον με τον Jose Enrique και να προωθησουμε στην πρωτη ομαδα ως δευτερο τον πιτσιρικα Robinson. Του κανουμε tutoring απο τον Ισπανο,βελτιωνουμε καποια απο τα χαρ/κα του στο individual training και του δινουμε οσες περισσοτερες ευκαιριες μπορουμε κατα τη διαρκεια της χρονιας. Ειναι εξαιρετικο ταλεντο,με προσοχη και σωστη προπονηση μπορει να εξελιχθει στα καλυτερα πλαγια μπακ του παιχνιδιου. Σε περιπτωση τραυματισμου-τιμωριας του Jose Enrique αν εχετε καποιο δυσκολο ματς και δεν εμπιστευεστε τον πιτσιρικα, μπορειτε να χρησιμοποιεισετε Τοροσιδη ή Agger ως DL.

Στο save μου κραταω βασικο τον Ισπανο και ως δευτερο τον μικρο. Απο την πρωτη κιολας χρονια του εδωσα ευκαιριες και εχει τρομερη εξελιξη. Απο δευτερη χρονια καλειται μεχρι και εθνικη Αγγλιας ανδρων. Προκειται για σπουδαιο ταλεντο,δωστε του ιδιαιτερη προσοχη.


MC

Gerrard-Lucas Leiva-Adam-Schelvey

Για τον Gerrard δεν νομιζω οτι χρειαζεται να γραψω κατι. Ενας απο τα βασικα μας χαφ,απιστευτος παικτης. Ταιρι του στη μεσαια γραμμη ο επισης τρομερος Lucas ως πιο αμυντικογενης χαφ. Εχει πολυ καλα χαρ/κα και βελτιωνεται ακομα περισσοτερο στις επομενες χρονιες. Ο Adam μενει φυσικα και δινει πολυ καλες λυσεις ως backup του αρχηγου και ειδικα στην αρχη που ο Αγγλος ειναι τραυματιας. Εχει πολυ καλα τεχνικα χαρ/κα και ειδικοτερα πολυ καλα στημενα. Ο Schelvey τωρα προκειται για πολυ καλο ταλεντο ομως την πρωτη χρονια καλυτερα να δοθει δανεικος για να παρει παιχνιδια. Μολις επιστρεψει μενει στο ροστερ γιατι εχει πολυ μεγαλη εξελιξη και μελλοντικα ισως αποτελεσει τον αντι-Gerrard. Τελος, χρειαζομαστε μια εναλλακτικη λυση για αμυντικο μεσο,μια καλη περιπτωση ειναι ο Capoue της Toulouse.

Εγω χρησιμοποιω (σε σχημα 4-4-2) Lucas-Gerrard με αλλαγη του πρωτου τον Capoue(14 εκατ) και του αρχηγου τον Adam. Εδωσα δανεικο τον Schelvey και πηρα και τον Labyad απο PSV με 2,5 εκατ ως hot-prospect. Ο Schelvey θελει πολυ προσοχη γτ εξελισσεται σε τρομερο παικτη απο τη 2η-3η σεζον και μετα.


MR

Henderson-Maxi Rodriguez-Kuyt

O Henderson ειναι πολυ καλος και εξελιξιμος παιχτης,του κανουμε natural θεση τη MR και ανταποκρινεται πολυ καλα ως βασικος δεξιος χαφ με πολλες ασσιστ και αρκετα γκολ. Στην πορεια του παιχνιδιου εχει τεραστια εξελιξη και γινεται βασικος και στην Εθνικη Αγγλιας( στελνοντας τον Lennon να γυαλιζει τον παγκο). Ο Maxi ειναι λιγος για Lpool ακομα και ως αναπληρωματικος και καλο θα ειναι να πωληθει αν βρεθει αγοραστης. Ο Kuyt ειναι αρκετα καλος παικτης αλλα ακομα καλυτερο προιον.Μπορει να πουληθει με καλα λεφτα ..

Κρατησα τον Αγγλο βασικο και αναντικαταστατο και κανει παπαδες. Για αλλαγη κρατησα τον Maxi ωσπου να τον σουταρω το Γεναρη για να παρω τον Afellay απο Barca με 7 εκατ για αλλαγη αν και ειναι πολυ καλος ακομα και για βασικος. Οσο για τον Κουιτ-Καουτ-Κο'ι'τ, τον πουλησα με 15 μιλιονια στην Παρι..


ML

Downing

ΠΑΡΑ πολυ καλο πλαγιο χαφ,χωρις συζητηση βασικος μας ML, και αυτος βελτιωνεται ακομα περισσοτερο στην πορεια. Ψαχνουμε για καποιον αναπληρωματικο του.

Φυσικα ειχα τον Αγγλο για βασικο και δεν το μετανιωσα. Μετανιωσα,ομως,τα 5,5 εκατ που εδωσα στην Lille για τον Obraniak. Μεγαλο σαπακι κατ' εμε, βρηκα ομως αλλο κοροιδο (βλ. Dortmund) το καλοκαιρι και τον σκοτωσα για 12 εκατ . Θα σας σινιστουσα,ομως,να μην τον παρετε !! :P


ST

Suarez-Carroll-Bellamy

Οι δυο πρωτοι πολυ καλοι,αποτελουν και το βασικο επιθετικο διδυμο. Ο Ουρουγουανος σε ρολο δευτερου επιθετικου και ο Αγγλος σε ρολο poacher αποδιδουν πολυ καλα.. Ο Ουαλλος μενει και προσφερει αρκετα καλες λυσεις ως αλλαγη. Χρειαζεται οπωσδηποτε ενισχυση σ αυτη τη θεση με καποιον αναπληρωματικο.

Οπως ειπα Suarez-Carroll ειναι ενα πολυ καλο επιθετικο διδυμο,σκοραροντας και οι δυο αρκετα.Κρατησα τον Bellamy για 4ο και προσφερε αρκετα θα ελεγα ομως τον εδιωξα στο τελος της σεζον. Για 3ο πηρα τον Raul απο την Schalke με μολις 1,8 εκατ αλλα να σας πω την αληθεια δεν εμεινα και ιδιαιτερα ευχαριστημενος και τον Γεναρη τον εδωσα( κι ομως η Bayern μου δωσε 2μιση μυρια να τον παρει!) Πηρα και τον Yaya Sanogo απο Auxerre δανεικο με οψιον αγορας,ωστε να μην μπορει καποιος να του κανει προταση και να τον κανω approach to sign στις 31 Δεκεμβριου..!! Μετα που εδιωξα τον Raul τον ανεβασα στην πρωτη ομαδα για εξτρα λυση.


Αυτα απο παικτες. Οσον αφορα την τακτικη χρησιμοποιησα 4-4-2 το οποιο απεδωσε εξαιρετικα :
http://imageshack.us/photo/my-images/194/taktiki.png/

με team instructions:
http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... tions.png/

PREMIER LEAGUE
1η χρονια:
http://imageshack.us/photo/my-images/401/1112f.png/

2η χρονια:
http://imageshack.us/photo/my-images/543/1213t.png/

3η χρονια:
http://imageshack.us/photo/my-images/843/1314j.png/


CHAMPIONS LEAGUE
2012-13:
http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... miloi.png/
http://imageshack.us/photo/my-images/19 ... gones.png/

2013-14
http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... miloi.png/
http://imageshack.us/photo/my-images/20 ... gones.png/

Πηρα επισης 2 φορες το FA Cup και μια το League Cup


Τωρα βρισκομαι στην αρχη της 4ης σεζον.. Στο ροστερ μου εχω επιπλεον παικτες που απεκτησα μετα την πρωτη σεζον και δεν αναφερω παραπανω..Ο σημαντικοτερος ειναι ο Tevez(transf listed στη City τον πηρα μολις με 15 εκατ το καλοκαιρι του '12) ειναι απιστευτος σκορερ..

Ελπιζω να εκανα καλη παρουσιαση περιμενω τα σχολια σας και τις αποψεις σας...
Zeo-3
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 380
Joined: Tue Aug 17, 2010 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: Inter
facebook προφίλ: jeff.choi.79
Status: Don't talk to strangers...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mπράβο ρε αδερφέ!!Ήθελα να ξεκινήσω ενα game με τη Λίβερπουλ απλα ήθελα λίγη καθοδήγηση και εσύ με έσωσες!!Εξαιρετική δουλειά να’σαι καλά!!
edit:απλά ρε φίλε απέδωσε ο Κάρολ ως πόατσερ;;Δε του "σκοτώνεις" το heading ετσι;;
manatzerrrrrrrr
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Tue Nov 30, 2010 9:06 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοιτα να σου πω την αληθεια ειμαι απο αυτους που μισουν αυτον τον τροπο παιχνιδιου..δηλαδη σεντρες,γιομες κλπ στον ψηλο και κεφαλιες.. Γι αυτο στην αρχη ηθελα να τον πουλησω τον Καρολ αλλα δεν τον ηθελε κανεις κι ετσι αναγκαστικα τον κρατησα και αποδειχτηκε χρησιμος. Ως Target man τον χρησιμοποιουσα μονο οταν ημουν πισω στο σκορ τα τελευταια λεπτα και ηθελα γκολ,οποτε αναγκαστικα επαιζα με σεντρες.. Παντως και ως poacher τα πηγε καλα,εβαλε αρκετα γκολ. Στη 2η χρονια μου ομως πηρα τον Τεβεζ και ετσι εφαγε παγκο. Τωρα στην 4η σεζον που ειμαι πηρα Καβανι και ο Καρολ μπηκε στην transfer list.
kafros gate 7
Trialist
Trialist
Posts: 97
Joined: Wed Dec 02, 2009 8:33 pm
Football Manager της ομάδας: OLYMPIACOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για το staff μιας και τωρα αρχισα παιχνιδι τι εχεις να πεις???προπονηση?
LoizosG9
Amateur
Amateur
Posts: 195
Joined: Sat May 16, 2009 6:16 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: MES QUE UN CLUB
Location: Catalonia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

LIVERPOOL FC - ΑΝΑΛΥΣΗ

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ:

Pepe Reina: Παίρνει φανέλα βασικού σπίτι του. Εξαιρετικές εμφανίσεις In-game
Jones: Πωλείτε κοντά στο 1Μ. Τον έδωσα 700Κ στην Toulouse
Doni: Δύσκολο να φύγει πρώτη χρονια. Τον έδωσα δανεικό για 500Κ με 100% μισθό πληρωμένο από Leverkusen

Μεταγραφή: Πήρα με μεταγραφή τον ανερχόμενο Areola

ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ:

Glen Johnson: Βασικός και αναντικατάστατος στο δεξί άκρο. Εξαιρετικές εμφανίσεις.
Μεταγραφή: Sime Vrijslko (1.5Μ). Καλή παρουσία όποτε κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Τζόνσον

ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΠΑΚ:

Ενρίκε: Το βασικό αριστερό μπακ. Φτάνει για την πρώτη χρονιά.
Ρόμπινσον: Ως παγκίτης την πρώτη χρονιά, αλλά από την δεύτερη στέκεται αξιοπρεπώς ως βασικός. Αν όχι στα ντέρμπι, στα άλλα έχει καλή παρουσία.

ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ:

Agger: Βασικότατος ως DCL με εμφανίσεις 7.00 (avg) και πάνω
Skrtel: Στέκεται άνετα ως παρτνερ του Άγκερ. Πωλείτε σε καλή τιμή για όποιο θέλει
Κόατες: Πρώτη χρονιά ως μπακ-απ, στην δεύτερη μπαίνει και βασικός
Κάραχερ: Παραμένει στην ομάδα με αρκετές συμμετοχές την πρώτη χρονιά, μειωμένες την δεύτερη. Δεν τον διώχνουμε, Καραχερ είναι. Του ανανέωσα τριετές.

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ ΜΕΣΟΙ:

Λούκας: Στο παιχνίδι είναι κορυφαίος. Έρχονται προτάσεις από City και Real. Μένει και του ανανεώνουμε. Βασικός
Μεταγραφή: Πήρα τον M'Villa, αλλά κάπως ακριβώς. Υπάρχουν καλύτερες επιλογές αν ψαχτείς.

ΜΕΣΟΙ:
Gerrard: Τα λόγια είναι περιττά.
Άνταμ: Μένει για αλλαγή.
Σέλβι: Δανεικός

Μεταγραφή: Moussa Sissoko για βασικός b2b και Badelj για backup.

ΑΡ. ΧΑΦ:
Downing: βασικός. εξαιρετικός την πρώτη χρονιά.
Μεταγραφή: Πήρα τον Gaitan. Αρκετά καλός όσο έπαιξε.

Δεξι ΧΑΦ:
Henderson: Μένει για βασικός
Kuyt: Πωλείτε
Bellamy: Δανεικός γιατί δεν φεύγει με τίποτα
Μεταγραφή: Δοκιμάστε για Λαβέζζι, αρκετά ακριβώς όμως. Εγώ πήρα Marko Marin για βασικό(εναλλάσετε με τον Henderson) και Mirallas (4M) για αναπληρωματικό. Καλός ο Mirallas, στο κύπελλο τον έβαζα περισσότερο.

Επίθεση:
Suarez: Βασικός στο δικό μου σύστημα (4-5-1). Μένει με τα 1000
Κάρολ: Δεν φεύγει με τίποτα. Αν καταφέρετε να τον δώσετε δανεικό καλώς. Αν όχι σας μένει ή χρησιμοποιήστε τον στην τακτική σας
Μεταγραφή: Christian Benitez, ως Poacher δίνει αρκετές βοήθειες.

Kelly, Danny Wilson, Sterling (όταν υπογράψει επαγγελματικό), κλπ τους δίνουμε δανεικούς.
Visca el Barça, Visca Catalunya Image Image Image Image Image
User avatar
sta8erman
Manager
Manager
Posts: 4258
Joined: Mon Sep 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ (Χωρίς τελείες)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν ξέρω αν ταιριάζει περισσότερο κάπου αλλού το ποστ αυτό. Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι το εξής: μετά τη δεύτερη χρονιά και με τους gerrard και carragher να έχουν μεγαλώσει επικίνδυνα, αρχίζει να γίνεται εμφανής ο κίνδυνος να μη συμπληρώνεται η προϋπόθεση για 4 παίκτες που να προέρχονται από τις ακαδημίες της ομάδας. Υπάρχουν βέβαια οι robinson, kelly, flanagan (έχω πουλήσει τον spearing), αλλά μόνο ο πρώτος μου γεμίζει το μάτι για την πρώτη ομάδα και δε θέλω να δεσμεύω θέσεις. Η άλλη επιλογή είναι ο sterling για τον οποίο μάλιστα ο βοηθός μου δίνει 4 αστεράκια στο potential abiliity. Ωστόσο στα δυο αυτά χρόνια η εξέλιξη του είναι σχεδόν μηδαμινή, ενώ γκρινιάζει για το οτι δεν παίζει. Τον είχα χρησιμοποιήσει μόνο σε κάτι παιχνίδια κυπέλλου (όπου πάντως τα πήγε αρκετά καλά), αν και τελευταία του έχω δώσει μερικά παιχνίδια (ως αλλαγή πάντως).

Έχει κανείς κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσα να χειριστώ την κατάστασή του ώστε να πάρω το καλύτερο από αυτόν; Πχ υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει κάποιο ατομικό πρόγραμμα προπόνησης;
sgr
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Fri Mar 30, 2012 12:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Κελι δεν κανει για Λιβερπουλ, αν και του εδωσα ευκαιριες δεν εδειξε καιτ καλο. Τον Flanagan τον ειχα για αλλαγη του Johnson και επαιζε καλα τν 2η κ 3η χρονια.
kafros gate 7
Trialist
Trialist
Posts: 97
Joined: Wed Dec 02, 2009 8:33 pm
Football Manager της ομάδας: OLYMPIACOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εμενα παντως παιδια ο kelly οσο εχει παιξει ως αλλαγη αλλα και ως
βασικος και οχι με κακους αντιπαλους εχει δειξει πολυ καλα πραγματα.
αντιθετα δεν εχω δωσει ευκαιριες στον wilson.
radiohead3
Trialist
Trialist
Posts: 30
Joined: Mon Oct 29, 2007 8:38 pm
Football Manager της ομάδας: bari
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Status: non mollare mai!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω φετος παιζω με 4 3 3 καθαρο.... με 3 mc kai 3 φορ, οι 2 σαν εξτρεμ......

αμυνα dl μεταγραφη, κεντρικο αμυντικο διδυμο agger coates δεξια τζονσον

κεντρο allen adam henderson

επιθεση borini suαrez gerrard

τη 2η χρονια η ομαδα πεταει...
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”