Valencia Club de Fútbol

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
Post Reply
User avatar
dethato
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Jan 02, 2012 12:25 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Arsenal
Location: Cardiff
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image

Η Valencia Club de Fútbol ή αλλιώς Los Che, είναι μια ισπανική ομάδα από την πόλη Valencia. Παίζουν στην πρώτη κατηγορία και είναι η τρίτη πιο επιτυχημένη ισπανική ομάδα σε τρόπαια, τόσο εντός όσο και εκτός Ισπανίας, ακολουθώντας τις Real Madrid και Barcelona. Ιδρύθηκε το 1919 και παίζει τους εντός αγώνες στο γήπεδο Mestalla χωρητικότητας 55.000 θέσεων από το 1923. Εργασίες για ένα νέο γήπεδο χωρητικότητας 75.000 θέσεων με το όνομα Nou Mestalla, έχουν ξεκινήσει από το 2007 και αναμενόταν να είναι έτοιμο για την αγωνιστική περίοδο 2009-2010, αλλά λόγω οικονομικών προβλημάτων οι εργασίες διακόπηκαν και εικάζεται ότι το νέο γήπεδο θα είναι έτοιμο την περίοδο 2014-2015. Αυτές οι οικονομικές δυσκολίες θα παίξουν μεγάλο ρόλο στο σχεδιασμό της ομάδας.

Τρόπαια

6 Πρωταθλήματα Ισπανίας
1941-42, 1943-44, 1946-47, 1970-71, 2001-02, 2003-04

7 Κύπελλο Ισπανίας
1940-41, 1948-49, 1953-54, 1966-67, 1978-79, 1998-99, 2007-08

2 Ισπανικό Super Cup
1999, 2004

1 Κύπελλο Κυπελλούχων
1979-80

3 Κύπελλο UEFA
1961-62, 1962-63, 2003-04

2 UEFA Super Cup
1980/81, 2004/2005

1 Κύπελλο Ιντερτότο
1998

Η Valencia έχει rivalry με τις Real Madrid, Levante, Hercules, και λιγότερο με τις Barcelona, Villarreal, Castellon. Όπως αναφέραμε το γήπεδο είναι χωρητικότητας 55.000 με περίπου 45.000 διαρκείας, ενώ οι προπονητικές εγκαταστάσεις και οι υποδομές είναι μέτριες.

Image

Ας πάμε στο μεγάλο αγκάθι του συλλόγου, τα οικονομικά. Η Valencia χρωστάει σε δάνεια 290m! Το εντυπωσιακό είναι ότι από αυτά τα 290m καλείστε να εξοφλήσετε τα 250 μέχρι το 2025 (1.72m οφειλές το μήνα), και άλλα 40m μέχρι 31.6.2012, δηλαδή σε ένα χρόνο! Αυτό μεταφράζεται σε επιπλέον 3.66m οφειλές το μήνα. Συνολικά κάθε μήνα θα σας φεύγουν 5.38m το μήνα για τον πρώτο χρόνο και μετά 1.72m. Προφανώς λοιπόν τον πρώτο χρόνο σφίγγουν τα λουριά και κάνουμε προσεχτικές κινήσεις. Και σαν μην έφτανε αυτό, η ομάδα σας διαθέτει μόνο το 25% των χρημάτων που θα πάρετε από μια μεταγραφή. Για να ξεπεράσουμε αυτό τον σκόπελο, όπου είναι εφικτό δεχόμαστε προσφορές για παίκτες σε μηνιαίες δόσεις, και όταν θέλουμε να αγοράσουμε ένα παίκτη βάζουμε τις ίδιες σε διάρκεια και ίσες (ή λιγότερο) σε αξία προσφορές. Έτσι καταφέρνουμε στην καλύτερη να μην έχουμε χασούρα, και στην καλύτερη να βγάζουμε και κέρδος. Σε καμιά περίπτωση μη κάνετε μια αγορά με μηνιαίες δόσεις από τη στιγμή που δεν υπάρχει η αντίστοιχη πώληση. Ο σύλλογος δεν αντέχει ανοίγματα.

Image

Ο πρόεδρος μας δίνει 6m για μεταγραφές και 40.5m μισθούς για πρόκριση στο Champions League (3η ή 4η θέση) τη στιγμή που η ομάδα ξοδεύει ήδη 38.5m. Οι διαφορές στο budget με τους άλλους στόχους είναι μικρές και δεν δικαιολογεί ένα πιο φιλόδοξο στόχο. Περιμένουν από εσάς να βγείτε 3οι ή 4οι στο πρωτάθλημα, να φτάσετε στα ημιτελικά του κυπέλλου και στη φάση των 16 στο Champions League. Εφικτοί και οι τρεις στόχοι. Προσωπικά στοχεύω στην τρίτη θέση ώστε να μην έχω περιπέτειες με προκριματικά του χρόνου, καλή πορεία στο Κύπελλο, ίσως και κατάκτησή του με μια τυχερή κλήρωση. Στην Ευρώπη θέλω σίγουρα πρόκριση στους 16 και από εκεί και πέρα ότι έρθει.

Image

Image

Το τεχνικό επιτελείο είναι μέτριο και οι μόνοι που αξίζει προσωπικά να κρατήσετε είναι ο gk coach Jose Manuel Otxotorena και ο fitness coach Julien Masach. Δεν διασώζονται ούτε οι scouters ή οι physios για αυτό προτείνω ξήλωμα.

Image

Αντικαταστάτες θα βρείτε σχετικά εύκολα. Ενδεικτικά οι προπονητές, φυσιοθεραπευτές και scouters που προσέλαβα εγώ.

Image
Image

Αυτοί είναι οι παίκτες της ομάδας.

Image

Ας δούμε μια πιο λεπτομερή ανάλυση.

Image

Εδώ είναι τα καλά νέα. Η Valencia είναι μια σχετικά πλήρης ομάδα. Έχει πολύ δυνατό κέντρο και αν κάπου υστερεί, αυτή είναι η άμυνα.

Στη θέση του τερματοφύλακα ο Diego Alves είναι μια πολύ αξιόπιστη λύση και με την κατάλληλη προπόνηση γίνεται ακόμα καλύτερος. Από πίσω του έρχεται ο Vicente Guaita ο οποίος μπορεί και να του πάρει τη θέση στο μέλλον. Ευχάριστος πονοκέφαλος λοιπόν σε αυτή τη θέση. Στο δικό μου save, o Alves έχει κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις οπότε αυτόν κρατάω κάτω από τα δοκάρια. Με τον τρίτο τερματοφύλακα νομίζω δεν αξίζει να ασχοληθούμε. (ο Moya είναι δανεικός στη Getafe, οπότε ανεβάζουμε έναν πιτσιρικά από τη δεύτερη ομάδα αν χρειαστεί).

Στο κέντρο της άμυνας έχουμε ένα πραγματικό βράχο, τον Adil Rami. Βασικός δίχως δεύτερη σκέψη και μελλοντικός ηγέτης. Παρτενέρ του με μια πρώτη ματιά είναι ο Ricardo Costa,ο οποίος όμως είναι ήδη 30 στα 31. Πουλιέται σε καλή τιμή για την ηλικία του και με αυτά τα λεφτά μπορείτε να επενδύσετε σε νεότερες λύσεις. Εγώ τον πούλησα, εσείς μπορεί να κρίνετε ότι μπορείτε να τον κρατήσετε. Ο Victor Ruiz είναι η τρίτη επιλογή στα χαρτιά ίσως, γιατί εγώ θεωρώ ότι ήδη μπορεί να παίξει βασικός αν και μόλις 22 χρονών. Αρκετά γρήγορος για αμυντικός και με περιθώρια εξέλιξης. Αποφάσισα να τον βάλω βασικό με τον Rami. Σε ένα φιλικό έκανε δύο λάθος πάσες που οδήγησαν σε ισάριθμα γκολ. Προσπάθησα να του μιλήσω μετά το ματς αλλά υποστήριξε ότι έπαιξε καλά! Δεν τον έβαλα στα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος και σταδιακά ξεκίνησα να τον βάζω αλλαγή ή στα μικρά παιχνίδια. Δεν μου έχει κάνει κάποιο λάθος από τότε. Επόμενος αμυντικός ο Angel Dealbert. Αργός για τα γούστα μου και χαμηλό στατιστικό στο tackling. Υποψήφιος για αποχώρηση. Ο Mossa παίζει κεντρικός αμυντικός και αριστερό μπακ ενίοτε. Επικίνδυνος. Δεν πουλιέται οπότε ρίχτε τον στη δεύτερη ομάδα και μην ξαναασχοληθείτε μαζί του.

Δεξί μπακ ο Miguel. Παρά τα 31 του χρόνια παίρνει τη φανέλα του βασικού σπίτι του. (Στα μέσα Δεκεμβρίου άρχισαν να του πέφτουν τα στατιστικά και ιδιαίτερα η ταχύτητα. Εκτιμώ ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα μόνο για ένα χρόνο. Εγώ τον κράτησα και δεν το μετάνιωσα καθώς ήταν από τους καλύτερους παίκτες μου.) Δεύτερη λύση ο Antonio Barragan. Φιλότιμος πολύ, θα δώσει λύσεις από τον πάγκο ή σε περίπτωση τραυματισμού. Ο Bruno είναι ένα full back πασπαρτού καθώς παίζει και στις δύο μεριές. Δυστυχώς για αυτόν, ενώ είναι καλός έχει πέσει πάνω σε δύο πολύ καλά μπακ οπότε δεν μπορεί να παίξει βασικός. Τα 30 του χρόνια δεν τον βοηθάνε. Πουλήστε τον με την προϋπόθεση ότι θα βρείτε ένα καλό full back πασπαρτού για αντικαταστάτη του.

Αριστερό μπακ ο Jeremy Mathieu. Βασικός. Από πίσω το χάος. Ο Jordi Alba είναι μπακ μόνο στο όνομα. O Bruno όπως αναφέραμε μπορεί να παίξει αλλά προτιμήστε ένα νεότερο παίκτη ώστε να σας μείνει και για το μέλλον. Αυτή είναι η πρώτη θέση που απαιτείται μια μεταγραφή. Σε καταστάσεις απελπισίας τη θεσή μπορεί να παίξει και ο Victor Ruiz.

Αμυντικά χαφ έχουμε τρία. Mehmet Topal και David Albelda κονταροχτυπιούνται για τη θέση. Πιο δημιουργικός ο Τούρκος, σκύλος ο Ισπανός. Εγώ προτίμησα Topal καθώς ο Albelda έιναι 33 χρονών. Ο Maduro αν και έχει καλά στατιστικά εμένα δεν με εντυπωσίασε και έπαιξε πολύ λίγα παιχνίδια. Δοκιμάστε τον και κρίνετε για τον εαυτό σας. Τον Ιανουάριο βρήκα ένα καταπληκτικό αμυντικό χαφ σε πολύ καλή τιμή και τον αγόρασα (Fernando από Porto, 2.7m). Ίσως χρειαστεί τον επόμενο χρόνο να πάρετε κάποιον παίκτη λόγω απόσυρσης του Albelda.

Κεντρικά χαφ. Ο παράδεισος. Ever Banega, Sergio Canales και Dani Parejo. Δημιουργικότατοι και οι τρεις. Εγώ παίζω συνήθως με δύο κεντρικά χαφ δημιουργικά και έτσι έκανα rotation. Ο Alberto Costa δεν είναι κακός αλλά όταν έχουμε τέτοιες εναλλακτικές θα τρώει πάγκο 9 στις 10. Εγώ τον πούλησα. Για πιο αμυντικογενή χαφ μπορείτε να βάλετε τον Mehmet Topal.

Δεξί εξτρέμ ο Pablo Hernandez. Θα μου πείτε με 8 teamwork δεν πάει πουθενά. Και όμως με 8 teamwork, σπάνια πάει στην ατομική προσπάθεια και προτιμάει την πάσα σε εμένα. Γρήγορος πολύ ενώ δεν έχει και κακό τελείωμα. Βασικός. Την θέση την παίζει και ο Pablo Piatti, αλλά παίζει βασικός στα αριστερά. Ο Armiche σαν αλλαγή δεν λέει τίποτα. Θα χρειαστείτε ένα δεξί εξτρέμ για rotation ή backup.

Αριστερό εξτρέμ βασικός και αναντικατάστατος ο Pablo Piatti. Πασάρει, σκοράρει, τα κάνει όλα και συμφέρει. Από πίσω ο Jordi Alba. Όποτε τον χρειάστηκα ήταν εξαιρετικός. Αξιόπιστη λύση.

Δεκάρι παίζει ο Pablo Piatti, o Canales και ο Parejo. Και οι τρεις πολύ καλές επιλόγές. Ο Piatti έχει τελείωμα ενώ οι άλλοι δύο είναι πιο δημιουργικοί.

Στην επίθεση ένα όνομα. Roberto Soldado. Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο. Βάλτε τον να παίξει και θα βάλει γκολ. Εγώ τον βάζω ως advanced forward και έχει αποδώσει τα μέγιστα. Ο Aritz Aduriz είναι ο δεύτερος επιθετικός. Έχει καλά στοιχεία αλλά είναι ήδη 30 και δυστυχώς για αυτόν παίζω με έναν επιθετικό οπότε δεν υπάρχει χώρος. Τον πούλησα σε πολύ καλή τιμή. Ο Jonas για αλλαγή του Soldado δεν είναι άσχημος. Έχει τη κακή συνήθεια να σουτάρει από παντού και χαραμίζει ευκαιρίες. Τον πούλησα τον Ιανουάριο και πήρα τον Ruben Rochina. Εγώ θα σας συμβούλευα να τον κρατήσετε και να κρίνετε τον Ιανουάριο. Μπορείτε να ανεβάσετε από τους πιτσιρικάδες τον Paco Alcacer και να του δίνετε ευκαιρίες στο κύπελλο ή στα εύκολα ματς. Τεράστια περιθώρια εξέλιξης.

Εν κατακλείδι η ομάδα χρειάζεται ένα αριστερό μπακ για αλλαγή, έναν κεντρικό αμυντικό ενδεχομένως, αν πουλήσετε τον Ricardo Costa και τον Dealbert και ένα δεξί εξτρέμ. Εγώ πούλησα τους εξής:

Image
Image
Image
Image
Image

Image

Τα μοναδικά λεφτά που πήρα μπροστά ήταν του Dealbert 1.7m και του Alberto Costa 8m. Δηλαδή 9.7m*25%= 2.4m Οπότε μαζί με τα 6m του συλλόγου είχα 8.4m και περιθώριο να βάλω monthly installments για τα 2.3+6.25+6.5= 15m περίπου.

Κινήθηκα για ένα παίκτη πασπαρτού στην άμυνα που να μπορεί να καλύψει τρεις θέσεις και τον βρήκα στο πρόσωπο του Mapou Yanga Mbiwa. Δόθηκαν 2.4m σε δόσεις και άλλα 6.1m σε μετρητά.

Image

Έπειτα χρειάστηκα ένα παίκτη που να παίζει όλο το κέντρο. Δεξιά, αριστερά, κέντρο. Πήρα τον Willian της Shakhtar και έδωσα 6.2m σε δόσεις και άλλα 2.8m μετρητά.

Image

Τέλος, αφού είχα πουλήσει δύο κεντρικούς αμυντικούς έψαξα έναν αμυντικό και αποφάσισα να πάρω δανεικό τον Jonny Evans της Man Utd. πληρώνοντας μόνο το μισθό του. Έκρινα ότι δεν έιχα τα χρήματα για να αγοράσω έναν βασικό αμυντικό και αποφάσισα να κινηθώ τον επόμενο χρόνο. Ο Evans αποδείχτηκε πολύ καλή μεταγραφή και είναι βασικός, εντυπωσιάζοντας.

Image

Image

Image
(Τα monthly installments είναι σε 48 δόσεις, το screenshot είναι από τον Ιανουάριο 2012)

Από τα 8.4m ξόδεψα 8.9m (μειώνοντας το wage budget) ενώ από τα 15m σε δόσεις που πήρα, ξόδεψα 8.6m κερδίζοντας έτσι για τον σύλλογο 7.5m περίπου εκατομμύρια συν 75% των 9.7m, δηλαδή 7.2m. Η ομάδα κέρδισε λοιπόν 14.7m. Από το wage budget ξοδεύω 36.5m περίπου από τα διαθέσιμα 40m.

Image

Με αυτές τις μεταγραφές αποφάσισα να παίξω αυτό το σύστημα με αυτή τη βασική εντεκάδα.

Image

Image

Μερικές σημειώσεις. Τα φουλ μπακ είναι αμυντικογενή μόνο στο ρόλο. Στο player instructions έχω δώσει εντολή να ανεβαίνουν από τα πλάγια και να σεντράρουν. Το ίδιο ισχύει και για τα εξτρέμ, τα οποία έχουν εντολή να πασάρουν τη μπάλα. Η ομάδα δεν παίζει άμυνα ζώνης ολοκληρωτικά. Τα δύο σέντερ μπακ και το αμυντικό χαφ μαρκάρουν τον παίκτη. Επίσης το direct passing ισχύει για τους παίκτες από το αμυντικό χαφ και πάνω. Η άμυνα έχει mixed passing. Όταν παίζω με πιο αδύναμες ομάδες παίζω ένα ελαφρώς τροποποιημένο σύστημα.

Image

Τέλος χρησιμοποιώ τις εντολές pass into space, get ball forward και work ball into box.

Υποσημείωση. Στα μισά του πρωταθλήματος, είμαι στη δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με Ρεαλ, έχω περάσει στα ημιτελικά του κυπέλλου και παίζω στη φάση των 16 με Ζενίτ, αφού προκρίθηκα πρώτος στον όμιλό μου. Ο δε Soldado είναι πρώτος σε γκολ και ασσίστ στο πρωτάθλημα.

Image

Ποστάρω πρώτη φορά στο φόρουμ, αν και το παρακολουθώ εδώ και τρία χρόνια. Ελπίζω να ήταν κατατοπιστικό το ποστ μου. Όσοι έχετε ερωτήσεις, ρωτήστε ελεύθερα.
Last edited by dethato on Tue Jan 17, 2012 9:07 pm, edited 1 time in total.
User avatar
nikiforenko666
Coach
Coach
Posts: 2907
Joined: Tue Nov 09, 2004 11:12 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατατοπιστικη η αναλυση φιλε καλα ξεκινησες :-)
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη αναλυση φιλε μπραβο ειδικα για τα οικονομικα.

Τον Αduriz γιατι τον εδιοξες?Πιστευω πως ηταν λαθος κινηση.
Στο 4-2-3-1 που παιζεις με πιο αδυναμες ομαδες εχεις στο κεντρο 2 Adv.playmaker σαπορτ.Δεν εχεις κενο εκει περα γιατι δεν νομιζω να μαρκαρουν και πολυ ε?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

ο συνδιασμος της διαχειρισης του ροστερ σε συναρτηση με την διαχειριση των οικονομικων που αναλυεις ειναι εξαιρετικος
User avatar
dethato
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Jan 02, 2012 12:25 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Arsenal
Location: Cardiff
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:Πολυ καλη αναλυση φιλε μπραβο ειδικα για τα οικονομικα.

Τον Αduriz γιατι τον εδιοξες?Πιστευω πως ηταν λαθος κινηση.
Στο 4-2-3-1 που παιζεις με πιο αδυναμες ομαδες εχεις στο κεντρο 2 Adv.playmaker σαπορτ.Δεν εχεις κενο εκει περα γιατι δεν νομιζω να μαρκαρουν και πολυ ε?
Ο Aduriz θα έτρωγε πάγκο στα πιο πολλά παιχνίδια αφού o Soldado δεν βγαίνει καθόλου από την 11αδα και δεν χρειάζεται και πολύ ξεκούραση. Παίκτης 30 χρονών με 12 natural fitness, θεώρησα ότι έχει 1 ή 2 χρόνια στην ομάδα. Έπαιρνε και σχετικά ψηλό μισθό και έβγαλα και 6.5m από την πώλησή του. Τώρα για κάποιον που παίζει με 2 επιθετικούς, δεν θα πρότεινα την πώληση του.

Για τα adv. playmaker έχεις δίκιο, υπάρχει κενό αλλά το εξουδετερώνω με κατοχή μπάλας. Και συνήθως όταν σκοράρω περνάω σε αλλαγή συστήματος και παίκτη (με anchorman αντί για δεκάρι). Σπάνια παίζω αυτό το σύστημα, είτε σε ματς κυπέλλου με αδύναμες ομάδες είτε στο πρωτάθλημα με κλειστές άμυνες.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαι στα 2 συστηματα σου εχεις τουλαχιστον 2 πλειμεικερς.Ποιος κανει παιχνιδι αυτος που εχει το υψηλοτερο creativity?
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Ωραία ανάλυση, well done!
User avatar
dethato
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Jan 02, 2012 12:25 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Arsenal
Location: Cardiff
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rtms wrote:Kαι στα 2 συστηματα σου εχεις τουλαχιστον 2 πλειμεικερς.Ποιος κανει παιχνιδι αυτος που εχει το υψηλοτερο creativity?
Αυτός που έχει το καλύτερο συνδυασμό creativity, decisions, flair και κυρίως teamwork. Αυτός ήταν στην αρχή ο Ever Banega, αλλά συνηθίζει να σουτάρει εκτός περιόχης, οπότε στην πορεία αυτός έγινε ο Sergio Canales. Γενικά πάντως έχουν ακριβώς τις ίδιες εντολές στα player instructions και αυτό που τους διαχωρίζει είναι τα preferred moves του καθενός.
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παρα πολυ καλη αναλυση!εχω αωαλαβει και εγω την valencia φετος και οι διαφορες μας ειναι οτι εγω δεν εκανα καμια μεταγραφη ενω πουλησα Αduriz καθως και για μενα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.Ειναι μια ομαδα που της αξιζει ενα champions league απο τα παλια που επαιζε μπαλαρα με τον hector raul cooper και η αληθεια ειναι οτι υστερει πολυ οικονομικα και χρειαζεται ενα νεο γηπεδο(η πιο βασικη προκληση)!Το roster της φετος ειναι παρα πολυ καλο και στις θεσεις κλειδια εχει πολυ αξιολογους παιχτες και μικρους σχετικα!alberto costa δε πωλειται με τιποτα φοβερη αδυναμια οπως και irl!
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
dethato
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Jan 02, 2012 12:25 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Arsenal
Location: Cardiff
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Alberto Costa είναι η αλήθεια με προβληματίσε λίγο, γιατί είναι σε καλή ηλικία και δεν έχει άσχημα stats, αλλά δεν χωρούσε με το σύστημα μου την στιγμή που υπάρχουν Canales, Banega και Parejo. Με πόσα κεντρικά χαφ παίζεις;
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η 2 αδα στο κεντρο ειναι alberto costa banega και απο πισω τους σαν anchor man o maduro !
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
dethato
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Jan 02, 2012 12:25 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Arsenal
Location: Cardiff
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Alberto Costa και Banega μαζί στα χαφ πρέπει να σε έχουν ταράξει στα shoot from distance ε;
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στον banega εχω βαλει να κανει σπανια σουτ οποτε δε θα το λεγα τωρα στον costa του εχω πει often λογω καλων attributes και σκοραρει αρκετες φορες απο μακρυα!με τον canales τι εκανες οταν τελειωσε ο δανεισμος του?μηχανη των γκολ ο soldado ε?διαμαντι!
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
dethato
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon Jan 02, 2012 12:25 am
Football Manager της ομάδας: Valencia
Αγαπημένη Ομάδα: Arsenal
Location: Cardiff
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν έχω τελειώσει τη χρονιά ακόμα αλλά σκέφτομαι να τον κρατήσω γιατί παίζει πολύ καλά και του έχουν ανεβεί και τα stats. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλει να έρθει οπότε έχω αρχίσει praise κλπ. Ο Soldado πραγματικά τραβάει όλη την ομάδα. Δεν θέλω να σκέφτομαι καν πιθανό τραυματισμό, αλλά είναι σκύλος δεν φοβάμαι!
manatzerrrrrrrr
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Tue Nov 30, 2010 9:06 pm
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλη αναλυση..Λεπτομερης και διαφωτιστικη.. Εγω προσωπικα λογω των οικονομικων προβληματων πουλησα τον Banega με 30 εκατ στην Αρσεναλ..Πολυ καλος παικτης αλλα πολυ καλυτερο προιον :D Με τα χρηματα που πηρα απο την πωληση του και μερικων αλλων παικτων εφτιαξα ολη την ομαδα. Στη θεση του Banega ''βασικοποιησα'' τον Parejo ως advanced playmaker σε θεση MC, διπλα του ενα Ball Winning Midfielder, και μπροστα του σε AMC Attacking Midfielder τον Canales και κανουν -papas
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”