Π.Α.Ο.Κ.

Σε αυτό τον τομέα μπορείτε να αναλύετε το υπάρχον έμψυχο δυναμικό των ομάδων που αναλαμβάνετε έτσι ώστε να λειτουργήσουν ως οδηγοί για όσους θελήσουν να αναλάβουν αυτές τις ομάδες.
dexter20csgr
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Thu Jan 12, 2006 2:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαλπι σαν poacher ... Δεν ξερω πως, δεν ξέρω γιατί,ΔΕ με απασχόλησε :D ... Ενιωθα λες και το είχα βάλει στο easy mode... 18 goal σε 12 αγωνες πρωταθληματος, 13 goal σε 10 αγωνες europa... Τραυματίστηκε για 5 εβδομάδες και η ομάδα πήρε κατήφορο, ευτυχώς μόλις επέστρεψε...Αυτη την απόδοση την έπιασε σε 4-4-2 με AML Kanga Akale/Robert και AMR Vieirinha/Georgiadis να τον τροφοδοτούν.Παρτενερ του ο Κλάους , επίσης ως poacher ή ο Σάκης Target Man. Επαιξε αρκετά και το 4-5-1 assymetric.
User avatar
nikos-4-
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sat Sep 13, 2008 5:35 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ
Status: Hoping...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ας πω και 'γω την ιδεα μου για τον Π.Α.Ο.Κ φετος...

Ξεκινησα με ενα 4-2-3-1

GK-Defend
2 DC-Defend
DR/DL-Full Backs με Support
2 DMC-Defend (DMCL o Pablo με περισσοτερο ανασταλτικο ρολο και λιγοτερο closing down και DMCR Lazar με αρκετη δημιουργικη ελευθερια)
AMR/AML - Wingers Attack
AMC- Trequartista
ST-Complete Forward ή Poacher (poacher οταν εχω σαλπι, CF οταν εχω Κλαους ή Sanogo)

Αρχικα έδιωξα γιαννου,παπαζογλου,κατσικα,σταμου και πολλους μικρους τους εδωσα δανεικους...

εφερα τους: Luccin (dm), Akale (aml), Sanogo (st), Boakye (dr)

(ολοι free εκτος του Sanogo που τον πηρα δανεικο με οψιον)
αποφασισα να ξοδεψω ενα μεγαλο ποσο για ενισχυση της ομαδας (ουσιαστικα την ανεβασα και λιγο επιπεδο) με αποτελεσμα να μπω "μεσα" οικονομικα την πρωτη χρονια (-2M balance) ομως με τη κατακτηση του πρωταθληματος,κυπελου και την καλη σχετικα πορεια στο europa (1ος στους ομιλους με 5 νικες μια ηττα και αποκλεισμο στους 32 απο Rangers + τα 7.1 Μ του τσουλου και τα αυξημενα τηλεοπτικα της επομενης χρονιας ειμαι πλεον πολυ καλα...
Νταμπλ, λοιπον στη πρωτη χρονια με 27 νικες 3 ηττες (αεκ,ολυμπιακο και αστερα), καλυτερη επιθεση με 78 γκολ και καλυτερη αμυνα με 13 γκολ παθητικο (κι αν εξαιρεσετε την ηττα απο τον αστερα με 4-0... -meaculpa -meaculpa )

Εκπληκτικος και φετος ο σαλπι με 19 γκολ σε 22 συμμ.(ειχε 3μηνο τραυματισμο) και πολυ καλη παρουσια του Spadacio με 7 γκολ/19 ασσιστ...
So live for today
But tomorrow never comes
Die young, young...


Βγάλτε φράγκα με 4 κλικ τη μέρα!
Parolos
Indispensible
Indispensible
Posts: 1820
Joined: Mon Nov 08, 2010 8:06 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυο λόγια κι από μένα για ένα rebuilt the squad ωστε να χτυπήσετε πρωτάθλημα, γιατί με το υπάρχον ψιλοχλωμό:

Μεταγραφές:
Έφυγαν:
Salpingidis 1.5M σε συνδιασμό με το 1.5Μ που παίρνει το χρόνο ΠΡΕΠΕΙ να θυσιαστεί για να δυναμώσει η ομάδα..

Chalkias free ότι και να γίνει.. απελευθερώνονται 500κ του συμβολαίου του (χρειάστηκε να του δώσω 125κ για να συμπληρώσει το συμβόλαιο που του έδωσε η Ανόρθωση)

Glykos 10k δε χρειάζεται στο ρόστερ για κανένα λόγο

Sznaucner 65k sorry ρε πουλέν δε γίνεται αλλιώς

Cirillo 250k

Balafas 240k

Tsoukalas loan me option

Spadacio 80k έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα σ αυτόν και στον Ivic

Arias 150k προτίμησα να κρατήσω Φωτάκη για το σύστημα που χρησιμοποιούσα.

Robert 150k απορώ γιατί τον κρατάτε μερικοί.

Papazoglou loan me option λάθος μου! Κάνει κάκιστη χρονιά και δεν τον αγοράζουν οπότε πουλήστε τον. 325κ συμβόλαιο έχει (έλεος).

Αυτά πάνω κάτω και εξοικονομούμε πολλά χρήματα από τις πωλήσεις και αδειάζουν πολλά συμβόλαια.
Σκοπός μας είναι να κάνουμε ένα σχετικά μικρό ρόστερ με 2 ποιοτικούς παίχτες σε κάθε θέση. Ρισκάρουμε λοιπόν λίγο με τραυματισμούς κλπ.

Ηρθαν:

Pouplin Simon, GK free must signing όπως και δήποτε για βασικότατος

Asatiani, DC free must signing

Moras, DC free must signing

Cardozo, DM 325k Kavala εδώ όσοι παίξουν με το update κρατάμε Arias ή παίρνουμε άμα βρούμε κάποιον καλύτερο ελεύθερο

Ferronetti Damiano, DR Loan from Udinese πολύ καλή χρονιά και με Εττο back up είμαστε μια χαρά

Pinga AML/AMC free super must signing (ποιος Ρομπέρ τώρα)

Samaras SC/AML loan πολύ καλός για back up ως Poacher & Inside For όταν παίζει αριστερά (τα καλύτερα παιχνίδια έτσι τα έκανε)

Amanatidis SC ως Poacher goal-machine τα λόγια είναι περιττά.

Vennegoor of Hesselink SC μου βγήκε αποτυχία. Target Man 19 συμμετοχές 0 goal -papas , πάρτε καλύτερα Sanogo δανεικό και κλείστε τον free για τον Ιούνιο. Εγώ προτίμησα να πάρω έναν ποιο έμπειρο -toixos2 , και να κλείσω Sanogo για καλοκαίρι.

Προτιμήστε να πουλήσετε και Leonardo και πάρτε ένα ποιο ποιοτικό DL γιατί είχα τεράστιο πρόβλημα από αριστερά.

Επίσης αλλάξτε όλο το staff, εκτός από τον Assistan τον Pretto που είναι σχετικά πολύ καλός.

Συστήματα:

Ξεκίνησα 4-2-3-1 deep, αλλά είδα οτι χωρίς ποιοτικό δεκάρι δεν τραβούσε, ειδικά στην Ευρώπη και στα ελληνικά derby.

Το άλλαξα σε 4-5-1 με έναν DM, δύο CM και δύο εξτρέμ (όπως το χει default) και η ομάδα πήγαινε τρένο.
Είναι το ενδεικτικό για το ρόστερ μας μέχρι να πάρουμε ένα AMC βαρβάτο, καθώς τα χαφ μας Garcia-Lazar-Gardozo ή Φωτάκης κάνουν πάρτυ στο κέντρο.

Στα δύσκολα παιχνίδια Garcia Anchor Man, Ball wining midfielder o Cardoso και Deep Lyin Playmaker o Lazar.
Στα έυκολα Deep Playmaker o Garcia από τη θέση DM και CM o Lazar.

Με αυτόν τον τρόπο έχουμε μια απροσπέλαστη άμυνα, και στηριζόμαστε στις εμπνεύσεις και την τεχνική της τριπλέτας Vieirinha-Pinga-Amanatidi μπροστά.

Αποτέλεσμα 1ης σεζόν:
Η άμυνα μας έδωσε το πρωτάθλημα με μόλις 12 παθητικό στους 30 αγώνες της Superleague.
Εντυπωσιακή και η επίθεση με 57 goal.
Κούρσα για 2 με τον Ολυμπιακό μόλις ένα βαθμό πίσω με 80-25 goal (τι να μου πει η μπαλάρα?? (: ) και οι υπόλοιποι στο χάος..
Ευρώπη πέρασα στους 32 ως δεύτερος από όμιλο Metalist-Vit.Guimaraes-Rangers πίσω από τη Metalist.
Απέκλεισα την Κοπενχάγη αλλά στους 16 πέσαμε στο βουνό την Paris με σύνολο 6-1 τερματα (Pastore-Menez-Nene-Gameiro μας έκαναν ότι ήθελαν....) η οποία το σήκωσε κι όλας.
KAGOURASG4
Trialist
Trialist
Posts: 70
Joined: Sat May 30, 2009 12:56 pm
Football Manager της ομάδας: paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στον παοκ ποια προπονηση ταιριαζει??
User avatar
Nio 10
Manager
Manager
Posts: 4243
Joined: Sat Dec 12, 2009 9:18 pm
Football Manager της ομάδας: Π.Α.Ο.Κ.
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.-Man Utd-Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Κανείς σας δεν πούλησε τον Βιειρινια την 1η χρονιά;;
Εγω τον πούλησα με 7εκ στην Λάτσιο πήρε η Πορτο 2.5 κ 4.5 έμειναν σε εμένα...

Εγω ξεκίνησα με 4-2-3-1.
4-2-3-1 1η χρονιά
Spoiler: show
Image

Uploaded with ImageShack.us
Μεταγραφές 1ης χρονιάς:
Spoiler: show
Image

Uploaded with ImageShack.us
Αξίζει να δώσετε ευκαιρίες στους Σταφυλίδη,Γεωργιάδη..Ο Σάλπι σαν inside for/support έβαλε 13 γκολ κ o Κλάους σαν complete forward 12 γκολ..
Ο Λεονάρντο καλός παίκτης αλλά με παρα πολλούς τραυματισμούς πουλήθηκε την 2η χρονιά..Οπως επίσης πουλήθηκαν στις αρχες της 3ης χρονιάς
Σάλπι 4εκ στην Stoke & Γεωργιάδης 2.6εκ πάλι στην Stoke...

Τώρα βρίσκομαι στην 4η σεζόν κ ομάδα είναι ως εξής..:
Spoiler: show
Image

Uploaded with ImageShack.us
dexter20csgr
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Thu Jan 12, 2006 2:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nio 10 wrote:Κανείς σας δεν πούλησε τον Βιειρινια την 1η χρονιά;;
Εγω τον πούλησα με 7εκ στην Λάτσιο πήρε η Πορτο 2.5 κ 4.5 έμειναν σε εμένα...
Όχι , τον πούλησα τη 2η :P
Spoiler: show
Image
Όσο για τον Σάλπι, έβγαλε τη 1η χρονιά στο easy mode:
Spoiler: show
Image
Που να μην τραυματιζόταν κ όλας :P 1ος σκόρερ του πρωταθλήματος με 15 παιχνίδια ^^

(Μήπως πρέπει να τα ποστάρω αυτά στο thread περί FMισμού ή ρεαλισμού; :P)
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Chalkias free ότι και να γίνει.. απελευθερώνονται 500κ του συμβολαίου του (χρειάστηκε να του δώσω 125κ για να συμπληρώσει το συμβόλαιο που του έδωσε η Ανόρθωση)
Νομίζω ότι αυτό είναι bug ή μάλλον παράλειψη... Αν υποθέσουμε ότι στο συμβόλαιο συμπεριλαμβάνεται και η εφορία, ο συντελεστής σε κάθε χώρα αλλάζει. Άλλο ποσοστό φορολόγησης έχει η Κύπρος, άλλο η Ελλάδα. Αν είναι μικρότερος γιατί να πρέπει να πληρώνουμε την εφορία του;;; Ποιος μου λέει εμένα ότι δεν τα έβαλε στην τσέπη του ο κύριος Χαλκιάς;;; Αλλά ακόμα κι αν δεν τα έβαλε γιατί πρέπει να μας τα τρώει και στο ΦΜ ο ΓΑΠ;;; -meaculpa Κάντε επανάσταση και πείτε... ΔΕΝ ΠΛΗΡΏΝΟΥΜΕ!!! -ksilo
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
S Vassilis
Amateur
Amateur
Posts: 199
Joined: Tue May 09, 2006 8:11 pm
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγνώμη αν είμαι off topic... αλλά ήθελα να αναφέρω ότι διαβάζοντας το ποστ, σε κάποιο σημείο ο Tsak αναφέρεται στη τακτική και λέει ότι χρησιμοποιεί το 4-2-3-1 ασυμετρικ μανίσιο που λέμε εδώ πάνω (απείραχτο). Θα το δοκιμάσω λέω, για να δούμε τι λέει... θα ξεκινίσω ένα καινούριο save με ΑΕΚ με φτηνές μεταγραφές

http://imageshack.us/content_round.php? ... ad&newlp=1#

Αυτά είναι τα πρώτα μου αποτελέσματα και είναι άκρως ενθαρρυντικά. Με την Σάλκε δεν έπαιξα με αυτή την τακτική άρα η νίκη δε μετράει
στην δυνατότητες του συστήματος. Συγνώμη ρε φίλε Τσακ για την πρεμιέρα αλλά ήταν δικιά σου η ιδέα. Όσες φορές έχω παίξει με τον ΠΑΟΚ την πρώτη χρονιά ή με νικάει ή μου βγάζει την πίστη....
Το 4-2-3-1 ασυμέτρικ (standard-balanced) παίζει πολύ ωραία μπαλίτσα και αξίζει να το δοκιμάσετε. :wink:
NickGavanas
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:10 pm
Football Manager της ομάδας: Sparta Rotterdam
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μετα απο πολυ καιρο αποφασισα να μανατζαρω τον ΠΑΟΚ το θεμα ειναι οτι επειδη εχα μεινει μακρια απο το Ελληνικο Πρωταθλημα στα προηγουμενα δυο Μανατζερ (Leeds United -traino ) βρηκα αρκετα θεματακια

Κατ αρχας το scouting team ειναι επιεικως απαραδεκτο!!
Επισης δεν ξερω τι παιζει με το 4-2-2-2
Πηγαινω στο ΟΑΚΑ κοντρα στην ΑΕΚ και περναω σιφουνας με 0-7 ανετα ωραια εντυπωσιακα (με χατ τρικ του σαλπιγγιδη και τον αμανατιδη να κανει παπαδες -papas )!!!!!!!!!!!
Επομενος αγωνας με την Ραπιντ Βουκουρεστιου και με μολις μια αλλαγη (Αθανασιαδης αντι του τραυματια Σαλπιγγιδη) χανω 4-1 !!!!!!!! -wall -wall
Η ΑΕΚ με την Ραπιντ ειναι πανω κατω στο ιδιο επιπεδο...Ειναι τεραστια διαφορα αποτελεσματων και μ κανε εντυπωση...Εκει που νομιζα πως το συστημα ταιριαζει γαντι βλεπω την ομαδα να σερνεται στην Ευρωπη.

Καμια προταση για ευρωπαικα ματς (εκτος του assymetric γιατι δεν μου αρεσει στο ροστερ μου)
Παιζω αριστερα με Λεοναρντο,σεντερ μπακ Μαλεζα(στοπερ) και Κοντρερας(σαπορτ) δεξια Εττο η αναλογα με την περισταση Μορα
Αμυντικα χαφ Γκαρσια (αρτσορ) και Λαζαρ λιγο πιο μπροστα (ball wining midfielder)
Δεξια AMR Γεωργιαδη (για να παρει συμμετοχες) η Βιερινια.Αριστερα AML Ρομπερ η Βιερινια (εξαρταται απο το δεξι εξτρεμ) και σεντερφορια Σαλπι (ποουτσερ) και Αμανατιδη (advanced).

Υ.Γ1 Τσεκαρετε τον Ποποβιτς απο τους πιτσιρηκαδες εινα πολυ καλος στο πασινγκ γκεημ (αν σκεφτεις οτι Vierinha συγκλινει και σουταρει και μου ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι).

Υ.Γ2 Προσπαθω να παρω Ελληνες παικτες αλλα με εχουν βγαλει την πιστη (Τσοντακης 1+Μ ,Ανακογλου 1.300.000,Πλιατσικας 1.600.000).Καμια προταση?? (Εχω κλεισει ως τωρα Σιαλμα,Μορα και Αμανατιδη)
NickGavanas
Trialist
Trialist
Posts: 17
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:10 pm
Football Manager της ομάδας: Sparta Rotterdam
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σιοβα εννοουσα παιδες....Ο Σιαλμας μου καρφωθηκε στο μυαλο γιατι το ειχε κανει το γατακι :P ο Κονρερας με τις φετες
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dexter20csgr wrote:
Nio 10 wrote:Κανείς σας δεν πούλησε τον Βιειρινια την 1η χρονιά;;
Εγω τον πούλησα με 7εκ στην Λάτσιο πήρε η Πορτο 2.5 κ 4.5 έμειναν σε εμένα...
Όχι , τον πούλησα τη 2η :P
Spoiler: show
Image
Απορια:Στο σποιλερ στο ονομα του Βιερινια εχει μια χρυσαφι κουκιδα.Τι ειναι αυτο?Ειχα κ γω εναν παιχτη που ειχε τετοιο πραγμα δλδ κουκιδα χρυση σαν ανω τελεια στο ονομα του.
User avatar
beatshooter
Backup
Backup
Posts: 791
Joined: Mon Oct 31, 2011 2:39 pm
Football Manager της ομάδας: -
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη λετε για Σαλπι να προσθεσω πς κ στα δικα μου σειβ βγαινει πρωτος σκορερ κ παντα μεσα στην τριαδα πρωτων σκορερ.Επεισης ο Κλαους ειναι παρα πολυ καλος.
dexter20csgr
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Thu Jan 12, 2006 2:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

beatshooter wrote: Απορια:Στο σποιλερ στο ονομα του Βιερινια εχει μια χρυσαφι κουκιδα.Τι ειναι αυτο?Ειχα κ γω εναν παιχτη που ειχε τετοιο πραγμα δλδ κουκιδα χρυση σαν ανω τελεια στο ονομα του.
Οταν έληγαν κάποια συμβόλαια , είχα κάνει save note, ώστε να ασχοληθώ με το θέμα αργότερα. Η κίτρινη κουκίδα σου επισημαίνει ότι έχεις αποθηκευμένο note για τον συγκεκριμένο παίκτη.
Για να φύγει πατάς στον παίκτη , πας στο create a note και σβήνεις το note που υπάρχει ήδη. :)
User avatar
leros2004
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Wed Dec 31, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεκέμβριο 1ή χρονιάς και υπάρχει μεταγραφικό θέμα με τον Vieirinha, με 9 τον δίνουμε στην Everton ?
User avatar
kAsper
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3044
Joined: Tue Feb 07, 2006 3:39 pm
Football Manager της ομάδας: Villarreal
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: a.kasparidis
Status: Κομπλέ, κομπλέ
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και δώρο την κορδέλα
Ω ΩΩ ΠΑΟΚ Σ'ΑΓΑΠΩ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΘΑ Σ'ΑΚΟΛΟΥΘΩ
Ω ΩΩ ΦΕΡΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ , ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ





Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοchampions 2011/2012
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”