Καλώς ορίσατε στον Λάκκο των Λεόντων....

Κάθε αρχή και δύσκολη. Απο εδώ ξεκινάς...
Post Reply
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Spoiler: show
Καλησπέρα παίδες! Είμαι μέλος στο fmgreece από το περασμένο καλοκαίρι! Δυστυχώς μου hackαραν/διέγραψαν δεν ξέρω τι το hotmail, οπότε έκανα νέο account και κατά συνέπεια και εδώ! :( Πληροφοριακά, ήμουν/είμαι ο zagormilanfan και είχα κάνει ανάλυση για την Milanάρα! :D Anyway! Αυτή είναι η δεύτερη ιστορία μου με μια αρκετά δύσκολη πρόκληση! Υπόσχομαι μεγάλες συγκινήσεις σε όσους παρακολουθήσουν την ιστορία μου! Πάμε λοιπόν! 8)
Βρίσκομαι στο αεροπλάνο από το Ελ. Βενιζέλος με προορισμό την μαγευτική Ισπανία! Πλέον είμαι έτοιμος για μια νέα αρχή στην ζωή μου. Μετά από ένα επιτυχημένο πέρασμα από την ομάδα του Αμβούργου έχοντας φτάσει στους 4 του Europa League χάνοντας από την αξιόμαχη Fulham, 2 χρόνια μετά λοιπόν, θεωρώ πως είμαι έτοιμος για μια νέα πρόκληση...Το Αμβούργο θα είναι πάντα στην καρδιά μου και ξέρω πως μετά την Αθήνα, θα έχω ένα ακόμα σπίτι να με περιμένει...Ο κυβερνήτης μας ενημέρωσε πως μόλις προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο!
Image
2 ώρες μετά..
Η χώρα είναι το λιγότερο μαγική! Μόλις χρησιμοποίησα το μετρό της πόλης και περιμένω στο σταθμό Bagatza το αυτοκίνητο της νέας μου ομάδας. Άλλο να βλέπεις φωτογραφίες και να ακούς τόσα και άλλο να περπατάς στους δρόμους της Χώρας των Βάσκων!
Image
Η πόρτα του αυτοκινήτου ανοίγει και με υποδέχεται το τελευταίο άτομο που περίμενα! Ένας από τους θρύλους της ομάδας ως ποδοσφαιριστής και προπονητής και το άτομο που θαυμάζω και εκτιμώ όσο λίγα στην δουλειά....
Image
.....O Εrnesto Varverde!!! :shock:
Παρά τις υποχρεώσεις του με τον Ολυμπιακό που υποστηρίζω από μικρό παιδί όπως και δεν δίστασα να του πω, με πληροφόρησε πως δέχτηκε να με βοηθήσει να μάθω τα βασικά για την ομάδα, κατόπιν απαίτησης του προέδρου της, Josu Urrutia. Nαι λοιπόν, είμαι ο νέος τεχνικός της....
Image
Athletic Bilbao..!
Είναι γνωστή σε όλο τον κόσμο η τρέλα των ντόπιων με αυτήν την ομάδα, την οποία και ακολουθούν ΠΑΝΤΟΥ! Σε κάθε γωνιά της πόλης υπάρχουν διαφημιστικά του συλλόγου! Έχουμε να κάνουμε λοιπόν με κάτι παραπάνω από μια απλή ομάδα...Πρόκειται για τρόπο ζωής!!
Image

Και τώρα λίγα λόγια για την ομάδα. Η Athletic είναι ένας ποδοσφαιρικός σύλλογος στο Μπιλμπάο (στα βασκικά Bilbo) στην Ισπανία. Η Athletic (Έτος ίδρυσης 1898) είναι από τα ιδρυτικά μέλη της ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας της Ισπανίας. Το καμάρι της πόλης του Μπιλμπάο, 114 χρόνια τώρα είναι συνεπής με την Primera Division αφού είναι η μόνη ομάδα μαζί την Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα που δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ!Έχει κερδίσει το Ισπανικό πρωτάθλημα οκτώ φορές και το κύπελλο είκοσι τρεις φορές. Είναι γνωστοί ως Rojoblancos («κοκκινόλευκοι») λόγω των κόκκινων και άσπρων ριγωτών πουκαμίσων τους τα οποία είναι αποτέλεσμα του ταξιδιού ενός Βάσκου φοιτητή στην Αγγλία, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει εμφανίσεις της Blackburn (μπλε/άσπρο χρησιμοποιούσε η Athletic ως τότε), αλλά εντυπωσιάστηκε πολύ από τις εμφανίσεις της Southampton και την ομοιότητα της με τα χρώματα της πρωτεύουσας της Βασκονίας ! Αξιοσημείωτο είναι πως τα χρώματα της Ατλέτικο Μαδρίτης οφείλονται στην δωρεά της Athletic στους Μαδριλένους που τότε λειτουργούσαν ως φυτώριο για τους Βάσκους του Bilbao. Οι Βάσκοι αποκαλούνται και ως Los Leones de San Mamés (Τα λιοντάρια του Αγίου Μάμα) επειδή το γηπεδό της (Στάδιο San Mames χωρητικότητας 39,750 θέσεων) είναι σκέτο ΚΟΛΑΣΤΗΡΙΟ και είναι χτισμένο κοντά σε μια εκκλησία που φέρει το όνομα του Αγίου Μάμα. Ο Άγιος Μάμας ήταν ο πρώτος χριστιανός που ρίχτηκε στα λιοντάρια, αλλά αυτά αρνήθηκαν να τον φάνε. Η Athletic είναι ο μοναδικός σύλλογος στην Ισπανία που αρνιόταν για χρόνια να βάλει το λογότυπο της Ισπανικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας.
Τα πρώτα χρόνια η ομάδα ονομαζόταν Vizcaya (1901). Το 1941 η Βισκάγια με διάταγμα του Φρανθίσκο Φράνκο αλλάζει όνομα σε Athletic. Το 1943 κατέκτησε το κύπελλο της Ισπανικής λίγκας (Generalisimo), το οποίο ξανακατέκτησε το 1956 και το 1958. Στο κύπελλο οι επιτυχίες συνεχίστηκαν το 1944 και 1945. Το 1956 έπαιξε και το πρώτο της ευρωπαϊκό παιχνίδι. Στη δεκαετία του '60 η Αθλέτικ κατέκτησε ένα κύπελλο, το 1969. Ένα ακόμα κατέκτησε τη δεκαετία του '70 (1973). Το 1977 έχασε στον τελικό του κυπέλλου Uefa από τη Juventus. Την δεκαετία του '80 η ομάδα ανακάμπτει και κερδίζει το πρωτάθλημα το 1983 και το κύπελλο το 1984. Το 1984 ξαναπαίρνει το πρωτάθλημα Ισπανίας. Η Αthletic έχει δύο ακόμη ομάδες, την Αθλέτικ Β΄, που ιδρύθηκε το 1938 και αγωνίζεται στη Β΄εθνική του ισπανικού πρωταθλήματος, και την Ντεπορτίβο Μπασκόνια, που ιδρύθηκε το 1913 και αγωνίζεται στην Γ΄ κατηγορία του Ισπανικού πρωταθλήματος.
Image


AUPA ATHLETIC !!!
Last edited by DimiZag on Wed Apr 11, 2012 11:44 am, edited 1 time in total.
User avatar
alex villa
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 443
Joined: Tue Feb 22, 2011 3:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη στην Ισπανια...
Οι Ολλανδοί ξανάρχονται...true story viewtopic.php?f=310&t=36220
Spoiler: show
Amunt Valencia!!!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nsZP9ogX ... re=related[/youtube]
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη με την αθλετικ!
User avatar
anatropeas
Amateur
Amateur
Posts: 176
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Athletic Bilbao
Status: !AURRERA ATHLETIC!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ala bin ala ban ala bin bon ban, athletic athletic geurria, παμε μωρη αρρωστια!
User avatar
Gewponos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 538
Joined: Sun Feb 19, 2012 6:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Bayern
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή και απο μένα!!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Σας ευχαριστώ παιδιά για την στήριξη! Για οτιδήποτε δεν σας αρέσει πείτε το άφοβα! (: Η Athletic είναι μεγάλη συμπάθεια μου από το 2007 και στοχεύω να επισκευθώ την χώρα τον Βάσκων το καλοκαίρι πριν την εξεταστική! :D
:arrow: Συνέχεια!

Μόλις υπέγραψα διετές συμβόλαιο με την Athletic! Είμαι τόσο ενθουσιασμένος! Ο Valverde πιστεύει σε μένα και αυτόματα και ο πρόεδρος Josu Uruttia, στο οποίο έχει εγγυηθεί για μένα! Αύριο θα έχω την γνωριμία και πρώτη προπόνηση με τους νέους μου ποδοσφαιριστές!
Image
Image
Μικρό το budget που μου δίνεται για μεταγραφές όπως ανακοινώθηκε από τον πρόεδρο. Έχουμε όμως ένα καλό σύνολο το οποίο έχω ήδη μελετήσει από πριν την υπογραφή του συμβολαίου μου.
Image
Μέτα την υπογραφή του συμβολαίου μου, έγινε και η επίσημη παρουσίαση μου στην βασικό και όχι μόνο Τύπο, ο οποίος με αντιμετώπισε μάλλον καχύποπτα... :? Στόχος να επανέλθουν τα χαμόγελα στον κόσμο αυτής της ομάδας που τόσο το αξίζει!
Image
Image

Την επόμενη μέρα στο προπονητικό κέντρο Lezama όλα κύλησαν ομαλά. Είδα τρομερή όρεξη από τους ποδοσφαιριστές μου που τα έδωσαν όλα για να κερδίσουν την εμπιστοσύνη μου στην αρχική ενδεκάδα! Με τέτοιο πάθος σε όλη την σεζόν δεν μας σταματά κανείς!
Image
Image
Image
Image
Image

Μετά από μιάμιση εβδομάδα και ύστερα από μια γενικότερη αξιολόγηση του ρόστερ και προώθηση παιχτών από τις ακαδημίες μας, έχω καταλήξει στο βασικό μας σύστημα και στην βασική μας ενδεκάδα!
Image
Image
Image

Έχω στο μυαλό μου κάποιους μεταγραφικούς στόχους...Πρέπει όμως να κάνουμε έξυπνους χειρισμούς εξαιτίας της αυστηρής πολιτικής της ομάδας στο να εντάσσει μόνο Βάσκους στο ρόστερ της...!
Image

14/7
Σήμερα έγινε και η επίσημη παρουσίαση των φετινών εμφανίσεων του συλλόγου όπου ήμουν φυσικά παρών!
Image
Image
Image
Image

Μετά την παρουσίαση ανακοίνωσα μια σειρά φιλικών αγώνων που θα δώσει η ομάδα μας προκειμένου να είμαστε έτοιμοι για την νέα σεζόν! Αισιόδοξο το κλίμα στο στρατόπεδο της Athletic!
Image



Αυτά για την ώρα παιδιά! Το βράδυ ή το αργότερο αύριο πάλι τέτοια ώρα θα ανεβάσω τα φιλικά ματς και αγώνες για το πρωτάθλημα και το Europa League! (: AUPA ATHLETIC !!! :D
Last edited by DimiZag on Sun Apr 15, 2012 4:27 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Gewponos
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 538
Joined: Sun Feb 19, 2012 6:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Bayern
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερη παρουσίαση!!!
User avatar
isiyfas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 262
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham Hotspur
Status: 2 πράγματα στον κόσμο μας είναι σίγουρα, η ανθρώπινη ηλιθιότητα και ο θάνατος..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΓΑΜΑ την Φαρσελονα και την Λεφταρεαλ που το παιζουν μαμιαδες με ξενα @@.... ακους εκει να ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ τη βαλενθια να ξεπουλησει σιλβα-βιγια-ματα για να ξεπληρωσει τα χρεη της και σε αυτους τους ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ μεγαλους να κανουν ΓΑΡΓΑΡΕΣ....
--Αλλαζεις γκομενες, αμαξια, σπιτια, ρουχα, υπολογιστες κτλ.
--OMAΔΑ ΚΑΙ FM ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΟΤΕ...

True Story
User avatar
alex villa
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 443
Joined: Tue Feb 22, 2011 3:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

isiyfas wrote:ΓΑΜΑ την Φαρσελονα και την Λεφταρεαλ που το παιζουν μαμιαδες με ξενα @@.... ακους εκει να ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ τη βαλενθια να ξεπουλησει σιλβα-βιγια-ματα για να ξεπληρωσει τα χρεη της και σε αυτους τους ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ μεγαλους να κανουν ΓΑΡΓΑΡΕΣ....
πες τα ρε φιλε, που η ρεαλ για να παρει τον ροναλντο πηρε δανειο και εμας μας εκοψαν ακομα και το γηπεδο για δυο χρονια,τωρα ξανα αρχηζουν τα εργα...αντε με τους καραγκιοζηδες...ΦΑΤΟΥΣ!!!την βαλενθια οχι ομως :-P
Οι Ολλανδοί ξανάρχονται...true story viewtopic.php?f=310&t=36220
Spoiler: show
Amunt Valencia!!!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nsZP9ogX ... re=related[/youtube]
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Αν δεν κάνω λάθος παιδιά και ο Ronaldo και ο Kaka' ''ανήκουν'' όσο ανήθικο και αν ακούγεται στο υπερχρεωμένο ισπανικό δημόσιο...!! -suicide Και πάλι καλά να λέει η Valencia που μετακομίζει στο Nuevo Mestalla το 2014! :wink: Πάμε λοιπόν να ταράξουμε τα νερά της La Liga και της Ευρώπης!! :D

:arrow: Συνέχεια

Η προετοιμασία της ομάδας πήγε αρκετά καλά, όμως είχαμε μια αστάθεια στην απόδοση μας....Μπροστά πετάμε φωτιές, όμως η άμυνα παρουσίασε κάποια κενά! :? Το φιλικό κόντρα στην ομάδα που υποστηρίζω από πολύ μικρός, τον Ολυμπιακό με προπονητή το ίνδαλμα μου, Ernesto Valverde, ήταν πραγματική γιορτή για όσους βρέθηκαν στο San Mames! Ας ελπίσουμε οτι δεν θα μας στοιχίσουν τα κενά της άμυνας στον 4ο προκριματικό γύρο του Europa League!
Image
Image

Και κάπως έτσι φτάσαμε στο πρώτο επίσημο μάτς και μάλιστα στην Ευρώπη κόντρα στην Sturm Graz....Επικίνδυνη αν της δώσεις χώρους....Εμείς όμως δεν παίζουμε...!
Spoiler: show
ImageImageImage


Image
Σαν σε προπόνηση...Ουδεμία αντίσταση από τους Αυστριακους....5-0 με άνεση! (:
Image
Και το απαραίτητο '''ολε'' στον κόσμο μας...

Καθαρά τυπική διαδικασία το δεύτερο μάτς...
Spoiler: show
ImageImageImage


Image
Σοβαροί ακόμα και με την δεύτερη ομάδα. Είδα όρεξη και πολλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά....!

Έγινε και η κλήρωση για τους ομίλους του Europa League....Εύκολος όμιλος? Δεν θα το έλεγα! Κάθε ομάδα χρειάζεται προσοχή και κυρίως ο αξιόμαχος ΑΠΟΕΛ!! Τώρα όμως, πρέπει να κοιτάξουμε το πρωτάθλημα και θα έρθει η ώρα της Ευρώπης!
Image

:arrow: 1η αγωνιστική Primera Division
Spoiler: show
ImageImageImage


Image
Άνετη νίκη με μπροστάρη το ΜΕΓΑ LLORENTE. -diatakste Συνεχίζουμε!

:arrow: 2η αγωνιστική Primera Division
Spoiler: show
ImageImageImage


Image
Καθολική η υπεροχή μας σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Αξίζαμε τους 3 βαθμούς απόλυτα, κάτι που παραδέχτηκε και ο προπονητής της Espanyol, Mauricio Pochettino. (:
Image

:arrow: 1η αγωνιστικη Europa League
Spoiler: show
ImageImageImage


Image
Καλό ματς που είχαμε τον έλεγχο και πάλι. Στην φάση που δεχθήκαμε το γκολ προηγήθηκε σπρώξιμο και πέσιμο του Ekiza. ΗΜΑΡΤΟΝ. Ξεκάθαρο φάουλ...!! -kwloxero

:arrow: 3η αγωνιστική Primera Division
Spoiler: show
ImageImageImage


Image
Image
Άλλη μια φορά ανώτεροι ως ΣΥΝΟΛΟ πλέον, με τρομερούς αυτοματισμούς που εξέπληξαν και εμένα ακόμα! :shock: Τα 2 γκολ του Benat ήταν αποτέλεσμα χαλάρωσης. Μέγα λάθος που δεν τον κλείσαμε το καλοκαίρι!! -wall Θα αποκτηθεί τον Ιανουάριο για μεγαλύτερο βάθος στο κέντρο μας.



Αυτά για σήμερα παιδιά! Η συνέχεια ίσως αργήσει κανα 2 μέρες (λόγω των ημερών κιόλας)! Ελπίζω να σας αρέσει ως τώρα η ιστορία μου! :D Και μην ξεχνάμε.....
Image
AUPA ATHLETIC !!!
User avatar
alex villa
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 443
Joined: Tue Feb 22, 2011 3:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Valencia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΤΡΟΜΕΡΗ αρχη...παμε ετσι και στην συνεχεια και νομιζω οτι η αμυνα θα στρωσει σιγα σιγα...στον ομιλο μονο πρωτια τιποτα λιγοτερο(οταν ειδες την Παναθα ειμαι σιγουρος οτι πανηγυρισες :-P)...πολυ ωραια παρουσιαση...καλη συνεχεια και καλο πασχα...
Οι Ολλανδοί ξανάρχονται...true story viewtopic.php?f=310&t=36220
Spoiler: show
Amunt Valencia!!!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nsZP9ogX ... re=related[/youtube]
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πεταμε φωτιες!!!!Συνεχισε ετσι!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

alex villa wrote:ΤΡΟΜΕΡΗ αρχη...παμε ετσι και στην συνεχεια και νομιζω οτι η αμυνα θα στρωσει σιγα σιγα...στον ομιλο μονο πρωτια τιποτα λιγοτερο(οταν ειδες την Παναθα ειμαι σιγουρος οτι πανηγυρισες :-P)...πολυ ωραια παρουσιαση...καλη συνεχεια και καλο πασχα...
Και που να δεις την συνέχεια! (: Χαχαχαχα η αλήθεια είναι μόλις είδα τον ΠΑΟ με έπιασε το λιγότερο νευρικό γέλιο και πραγματικά θα δεις και εσύ και όσοι διαβάσουν την ιστορία στην συνέχεια πολλά αξιοπερίεργα στον όμιλο! :-P Η πρωτιά πρωτιά δεν το συζητώ! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και καλό Πάσχα και σε σένα!!
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ καλη παρουσιαση ιστοριας ωραια ομαδα!ωραιος
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ καλο ξεκινημα...Παμε για τα καλυτερα...Σεβασμο στην ομαδα μου ε ?
Post Reply

Return to “ΕΠΣ”