Espresso Italiano...

Κάθε αρχή και δύσκολη. Απο εδώ ξεκινάς...
Post Reply
Tritonas
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Fri Aug 15, 2008 3:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Pierikos
Status: Ο μόνος λόγος που δεν έγινα πρεζάκι είναι γιατί φοβάμαι τις σύριγγες.......
Location: Katerini
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τελικά ούτε το σπούδασε παιδί μου να μάθεις γράμματα ούτε το μαθε τέχνη και άστην βοηθούν πλέον στην αντιμετώπηση της ανεργίας μου.Ελλάδα σου λέει μετά.Η χώρα που δίδαξε δημοκρατία ήθος πολιτισμό.Πότε ρε πριν 2500 χιλιάδες χρόνια;Και τώρα τι διδάσκει;
Υποταγή και λαμογιά;


- Κωνσταντίνε τι θα γίνει;Πάλι μπροστά στον υπολογιστή θα την βγάλεις;Όλη μέρα κάθεσε και χαζεύεις στα ίντερνετ κ στα facebook.Και απο δουλειά τίποτα.
- Γιατί ρε μάνα;Μου απάντησαν σε κανένα βιογραφικό και το αρνήθηκα ή με πήραν για δουλειά και δεν το θυμάμαι;
- Όλο εξυπνάδες.Τον θείο σου που έχει γενέθλια τον πήρες για χρόνια πολλά;

Και πώς βαριέμε αυτά τα τηλεφωνημάτα παίρνεις για να ευχηθείς και αρχίζουν οι ερωτήσεις τι γίνετε δουλειά βρήκες σε καταλαβαίνω αλλά σου την λένε πισώπλατα ότι κάθεσε κ φορτώνεσε 29 χρονών γαιδούρι στους δικούς σου κ.λ.π κ.λ.π.

- Γειά σου Νίκο μου τι κάνεις χρόνια σου πολλά ότι ποθείς υγεία ευτυχία λεφτά κ ότι άλλο τραβάει η όρεξη σου.Η γυναίκα σου τι κάνει τα παιδιά όλοι καλά;Να εμείς όπως τα ξέρεις ο Γιάννης συνταξιούχος τσιπουράκι καφεδάκι και στο χωριό για τις ελιές.Η βίκυ στην κομοτηνή ακόμα σπουδάζει κ ο Κώστας ψάχνει για δουλειά αλλά τίποτα.Άσε μωρέ πολύ δύσκολα με τέτοια ανεργία εδώ.Κάτσε να στον δώσω να σου πεί κ αυτός χρόνια πολλά.
- Έλα θείο χρόνια πολλά ότι επιθυμείς.
- Τι γίνετε ρε ανηψιέ.Ευχαριστώ πολύ κ εσύ με καλή δουλειά εύχομαι.Πώς πανε τα πράγματα εκεί;
- Πως να πάνε δεν κουνιέτε φύλλο ούτε σερβιτόρο δεν ζητάνε πλέον.
- Και τι σκέφτεσε να κάνεις;
- Τι να κάνω ρε θείο ξέρω εγώ;Θα καλλιεργήσω σαλιγκάρια στο τέλος..
- Ρε κώστα εσύ παλιά την έβλεπες προπονητάρα σε ένα παιχνίδι που έπαιζες.
- Χαχαχαχαα.Ναι αμέ .Όταν είχα λεφτά να το αγοράσω.Τώρα;Αστο ρε θείο με δουλεύεις και εσύ;
- Και αφού κάθεσαι τώρα γιατί δε πας σε μια σχολή αφού σου αρέσει;
- Που ρε θείο εδώ στην ελλάδα;Και που θα βρω τα λεφτά να την πληρώσω;Εδώ δε βρίσκω για να πάρω τσιγάρα.
- Λοιπόν .Εδώ σε ενδιαφέρει να ρθείς να σπουδάσεις προπονητική;Και για δουλειά έχω έναν φίλο που έχει espresso bar.Θα δούμε να βολευτείς εκεί να παίρνεις το κάτι τις σου για τα δίδακτρα και τα προσωπικά σου έξοδα.
- Τι να σου πω ρε θείο.Δουλειά να ναι κ ότι να ναι.Όσο για την προπονητική το βλέπουμε.
- Οκ τότε πάρε με τηλ όταν αποφασίσεις να κανονίσω τα υπόλοιπα.Αντε φιλιά σε όλους.
- Ευχαριστώ θείο και εσύ να φιλήσεις την οικογένεια και πάλι χρόνια πολλά.
Πες πως έγινε κι' όλας ! ! !



Η ανεργία μας έφαγε
Espresso Italiano
User avatar
KennyCopy
Trialist
Trialist
Posts: 72
Joined: Sun Nov 27, 2011 5:35 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη....!!!!
YOU'LL NEVER WALK ALONE
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη φιλε!
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλη αρχη φιλε μου Πολυ καλα το ξεκινησες....
User avatar
Antreas_721
Amateur
Amateur
Posts: 113
Joined: Tue Dec 13, 2011 4:23 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: Real,Chelsea
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή και από μένα...η ομάδα μήπως είναι απο την Ιταλία? :P
I have so much to say but you're so far away..
Gone but never forgotten.
RIP James ''The Rev'' Sullivan..
foREVer in our hearts...
pas7
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1412
Joined: Fri Jul 09, 2010 7:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλή αρχή φίλε
User avatar
JoeyGolfi
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Thu Nov 11, 2010 9:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEΚ
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη!
Tritonas
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Fri Aug 15, 2008 3:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Pierikos
Status: Ο μόνος λόγος που δεν έγινα πρεζάκι είναι γιατί φοβάμαι τις σύριγγες.......
Location: Katerini
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..Η ομάδα ή οι ομάδες ανάλογα το πως θα εξελεχθεί το παιχνίδι είναι άγνωστες μιας κ πάντα ξεκινάω σαν άνεργος.Γι'αυτό το λόγο και η ιστορία θα είναι πολύ αργή σε πλοκή για να συμβαδίζει....
Πες πως έγινε κι' όλας ! ! !



Η ανεργία μας έφαγε
Espresso Italiano
Tritonas
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Fri Aug 15, 2008 3:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Pierikos
Status: Ο μόνος λόγος που δεν έγινα πρεζάκι είναι γιατί φοβάμαι τις σύριγγες.......
Location: Katerini
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Έτσι λοιπόν σίγα σίγα περνούσαν οι μέρες με το μυαλό μου να έχει κολήσει στην πρόταση του θείου για δουλειά στην ιταλία.Α και για να μην ξεχνιόμαστε κ την προπονητική σχολή. <<Ποιά σχολή ρε φίλε δουλευόμαστε;Κάτσε να πιάσεις πρώτα τη δουλειά να βγάλεις κανα ευρώ και μετά βλέπεις τι θα κάνεις με το χόμπι σου την προπονητική>> έλεγε το μικρό αγγελάκι που συνήθως εμφανίζετε δεξιά του κεφαλιού και σε συμβουλέυει για τον καλό κ σωστό δρόμο που πρέπει να πάρεις.Απο την άλλη μεριά όμως το μικρό διαολάκι έλεγε <<Καλά είσαι χαζός τράβα στη σχολή γράψου να καπαρώσεις τη θέση κ αν σου κάτσει δουλειά καλώς αν όχι θείο έχεις θα σε φιλοξενεί κ οι γονείς θα στέλνουν κ το κάτι τους>>.

-Κωνσταντίνε πρέπει να μιλήσουμε σοβαρά για το μέλλον σου.Έλα στην κουζίνα τώρα..
-Έρχομαι ρε μάνα μισό..

Πώπω και δε γουστάρω κα8όλου αυτές τις κουβέντες.Μέλλον πιό μέλλον έχει μέλλον αυτή η χώρα;Μήπως πρέπει να της μιλήσω για την πρόταση που μου έκανε ο θείος;Αλλά αυτή έτσι και ακούσει για προπονητική όχι δεν θα μ' αφήσει θα πάρει για βόμβα στο αεροπλάνο να μη σηκωθεί ποτέ..

-Λοιπόν θα κάνουμε μια κουβέντα δεν θα με διακόψεις και θα μου απαντήσεις στο τέλος και θα μου πεις τα δικά σου οκ;
-Ναι ρε μάνα οκ λέγε.
-Με πήρε τηλέφωνο ο θείος σου και μου μίλησε.
-Ωχ...Τι σου είπε δηλαδή;
-Μου είπε ότι σου πρότεινε να πας να δουλέψεις Ιταλία σε ένα cafe ενός φίλου.
-Ναι αλλά δεν στα είπε ολ...
-Σκασμός εγώ μιλάω τώρα.Θα πάρεις τηλέφωνο τον θείο σου και θα του πεις ότι δέχεσε.
-Μα ρε μάνα...
-Σκασμός είπα.Θα ξεκινήσεις εκεί θα μάθεις την γλώσσα κ μετά αφού μαζέψεις μερικά λεφτά θα σου είναι πιο έυκολο να σπουδάσεις.
-Να τι;
-Να σπουδάσεις.Ο θείος σου μου είπε ότι μιλήσατε και για μια σχολή και έχει κανονίσει να γραφτείς απο τον Σεπτέβριο.Αλλά μου είπε ότι χρειάζετε να ξέρεις την γλώσσα για να την παρακολουθήσεις.
-Μόνο αυτό σου είπε ;Σου ανέφερε τίποτα για την σχολή με τι έχει σχέση κλπ;
-Όχι αλλά τον εμπιστεύομαι ότι θα έχει βρει μια καλή σχολή για να πάρεις κ κανα πτυχίο.Λοιπόν τέρμα η κουβέντα σε μια βδομάδα φεύγεις.Υπάρχει κάτι που πρέπει να μου πεις;Όχι πως θα αλλάξει κάτι γιατί θα γίνει αυτό που λέω εγώ.
-Τι να σου πω τώρα εγώ.Καθαρά δημοκρατικά ενεργείς.Τεσπα ας γίνει το δικό σας.

Ρε τον θείο μπράβο του και δε του 'χα.Την κατάφερε την μάνα χωρίς να ξέρω εγώ και μάλιστα με υποχρεώνει να πάω.Ας δούμε λοιπόν τι θα γίνει απο δώ και πέρα.Ιταλία σου 'χρομαι...... -traino
Πες πως έγινε κι' όλας ! ! !



Η ανεργία μας έφαγε
Espresso Italiano
User avatar
JoeyGolfi
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 336
Joined: Thu Nov 11, 2010 9:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEΚ
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αναμενουμε!
mike the knight
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2299
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:33 pm
Football Manager της ομάδας: Toronto FC
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos B.C ΜΠΑΡΤΣΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

χαχαχ ωραιος ρε φιλε παμε στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα :D :P εμες μαζι σου παντως 8)
ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΜΕ - ΕΙΔΑΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Στανταρ λιεγης αναλυση
viewtopic.php?f=376&t=40418
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιος ο θειος.Δεν ειναι αναγκη να τα ξερει και ολα η μαμα....
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι γινετε φιλε θα χουμε συνεχεια στην ιστορια?
Tritonas
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Fri Aug 15, 2008 3:18 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Pierikos
Status: Ο μόνος λόγος που δεν έγινα πρεζάκι είναι γιατί φοβάμαι τις σύριγγες.......
Location: Katerini
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Παίδες καλησπέρα.Λόγω κάποιου προβλήματος υγείας θα καθυστερήσει η συνέχεια.Ελπίζω σε μερικές βδομάδες να μπορώ να κάτσω και να απολαύσω με όλους σας την ιστορία και το FM12 φυσικά.Υγεία σε όλους.
Πες πως έγινε κι' όλας ! ! !



Η ανεργία μας έφαγε
Espresso Italiano
Post Reply

Return to “ΕΠΣ”