Πέτρος Μάνταλος [2016/17]

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με την ΑΕΚ!
Locked
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

21/9

Ζημιά στην ΑΕΚ: Έσπασε τη μύτη του ο Μάνταλος!
Άτυχος στάθηκε στην προπόνηση της ΑΕΚ ο Πέτρος Μάνταλος. Σε σύγκρουση με τον Γκάλο ο αρχηγός της «Ένωσης» έσπασε τη μύτη του και μπήκε εσπευσμένα στο χειρουργείο. Αγωνία αν θα προλάβει το «Καραϊσκάκη»

http://www.sport-fm.gr/article/podosfai ... os/3225449
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Note: αυτό είναι πολύ περισσότερο ερώτηση, παρά πρόταση, μιας και είμαι πολύ νέος στο φόρουμ.

Τα PPMs του Μάνταλου στο FM 2017 είναι:
  • Gets Into Opposition Area
  • Tries Killer Balls Often
  • Dictates Tempo
Δεδομένου ότι είτε με 4-2-3-1 είτε με 4-3-3, η ΑΕΚ για να περάσει το κέντρο από τον άξονα πρέπει να έχει ο Μάνταλος την μπάλα, δεν θα είχε περισσότερο νόημα το "Comes Deep To Get The Ball";
Αν όχι, μπορεί κάποιος να μου φέρει ένα παράδειγμα παίκτη που να ταιριάζει καλύτερα το "Comes Deep To Get The Ball", ώστε να καταλάβω γιατί δεν κολλάει;
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Συνήθως πρόκειται για παίκτες που πάνε πολύ πιο πίσω από τη θέση τους για να πάρουν την μπάλα. Δεν μου έρχεται κάποιος αυτή τη στιγμή αλλά ο Μάνταλος πηγαίνει π.χ. μέχρι την άμυνα να πάρει την μπάλα;
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

peritri wrote:Συνήθως πρόκειται για παίκτες που πάνε πολύ πιο πίσω από τη θέση τους για να πάρουν την μπάλα. Δεν μου έρχεται κάποιος αυτή τη στιγμή αλλά ο Μάνταλος πηγαίνει π.χ. μέχρι την άμυνα να πάρει την μπάλα;
Οκ, άρα μάλλον ταιριάζει περισσότερο σε επιθετικούς που γυρνάνε και για να οργανώσουν (π.χ. Rooney πριν 6-7 χρόνια).
Απλά ο Μάνταλος νομίζω ότι (ειδικά σε 4-2-3-1) κινείται σε μεγαλύτερο (κάθετο) χώρο στο γήπεδο απ'ότι μπορώ να τον κάνω στο FM.
Π.χ. σαν AMC, κινείται (και) σε χώρους MC με μεγάλη συχνότητα.

Thanks για την διευκρίνηση :-D
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Και για χαφ αλλά και για επιθετικούς ταιριάζει (κεντρικούς πιο πολύ), να γυρνάνε δηλαδή μια γραμμή πίσω, επιθετικοί στα χαφ και χαφ στην άμυνα.
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13273
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

johndoe wrote:Αν όχι, μπορεί κάποιος να μου φέρει ένα παράδειγμα παίκτη που να ταιριάζει καλύτερα το "Comes Deep To Get The Ball", ώστε να καταλάβω γιατί δεν κολλάει;
Το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα στην Ελλάδα για μένα ήταν ο Ζέτερμπεργκ τον 2ο και 3ο χρόνο που έπαιξε στον Ολυμπιακό. Αλλά δεν ξέρω την ηλικία σου για να είμαι σίγουρος ότι αντιλαμβάνεσαι το παράδειγμα :D
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

koeman wrote:
johndoe wrote:Αν όχι, μπορεί κάποιος να μου φέρει ένα παράδειγμα παίκτη που να ταιριάζει καλύτερα το "Comes Deep To Get The Ball", ώστε να καταλάβω γιατί δεν κολλάει;
Το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα στην Ελλάδα για μένα ήταν ο Ζέτερμπεργκ τον 2ο και 3ο χρόνο που έπαιξε στον Ολυμπιακό. Αλλά δεν ξέρω την ηλικία σου για να είμαι σίγουρος ότι αντιλαμβάνεσαι το παράδειγμα :D
Τότε ήμουν 10-12 χρονών, οπότε παρότι θυμάμαι τον Ζέτερμπεργκ σαν παίκτη (θέση και κάποια λίγα χαρακτηριστικά), δεν κοιτούσα καθόλου τακτική/κίνηση στο γήπεδο.
Ακόμα και για τον Ζήκο, που ήταν τότε στην ΑΕΚ, δεν θυμάμαι πολύ τις κινήσεις του (εκείνη την εποχή, στο 2ο πέρασμα θυμάμαι πως έπαιζε).

Thanks πάντως για την προσπάθεια, κατάλαβα από την περιγραφή του peritri :-D

Πιο πολύ ρώτησα γιατί στο FM δεν έχω καταφέρει να κάνω τον Μάνταλο να κινείται στους χώρους που κινείται στην πραγματικότητα όταν τον βάζω σαν AMC (πάντα κάθεται κάποια μέτρα πιο μπροστά).
Από την άλλη, στο save που τρέχω βγάζει μάτια, οπότε δεν παραπονιέμαι :P
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
Locked

Return to “ΑΕΚ”