Jakob Johansson [2015/16]

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με την ΑΕΚ!
Locked
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13270
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ο Σουηδός μέσος της ΑΕΚ μίλησε στην εφημερίδα "Goal".

- Ηταν δύσκολη η επιλογή σου να πάρεις μεταγραφή σε μία ομάδα που αγωνίζεται στη Football League, ακόμα και αν πρόκειται για την ΑΕΚ;
«Πρόκειται για μία πολύ δύσκολη απόφαση. Δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα για έναν ποδοσφαιριστή που αγωνίζεται στην Α" κατηγορία της Σουηδίας, αλλά και άλλων δυνατών πρωταθλημάτων, να επιλέξει να παίξει σε μία κατώτερη κατηγορία. Ενημερώθηκα μέσα από το ίντερνετ για την ομάδα. Όταν, όμως, ήρθα στην Ελλάδα και είδα από κοντά τις προπονητικές εγκαταστάσεις, τον επαγγελματικό τρόπο που λειτουργεί ο σύλλογος και τις υψηλές φιλοδοξίες του, τότε αντιλήφθηκα καλύτερα το πόσο μεγάλη ομάδα είναι η ΑΕΚ. Οταν βεβαιώθηκα πως όλα ήταν καλά, τότε είπα το "ναι" και υπέγραψα».

- Ποιες είναι οι προσωπικές σου φιλοδοξίες και τι θέλεις να πετύχεις μέσω της ΑΕΚ;
«Είναι κάτι που δεν σκέφτομαι αυτήν τη στιγμή. Και μόνο που αποφάσισα να αφήσω τη Σουηδία για να έρθω στην Ελλάδα και να αγωνιστώ με την ΑΕΚ στη Β" Εθνική, είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα στην καριέρα μου. Θέλω να φτάσω όσο πιο ψηλά μπορώ μέσω της επίτευξης των στόχων που έχει θέσει ο σύλλογος».

- Πιστεύεις ότι μέσα από τις εμφανίσεις με την ΑΕΚ θα μπορέσεις να κληθείς ξανά στην εθνική Σουηδίας;
«Ολοι οι ποδοσφαιριστές έχουν σαν στόχο να αγωνιστούν με την εθνική τους ομάδα. Ετσι και εγώ ελπίζω να κληθώ ξανά. Δεν περιμένω, όμως, κάτι άμεσα. Η Σουηδία έχει εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές στο κέντρο με ποιότητα και εμπειρίες. Βασικός μου στόχος είναι να δουλεύω καθημερινά, προκειμένου να βοηθήσω τον σύλλογό μου. Φυσικά όμως και θα ήθελα να παίξω στην εθνική».

- Ποιο θεωρείς πως είναι το δυνατό σου σημείο και ποιο το αδύναμο;
«Είμαι πολύ δυνατός σωματικά. Εχω καλά φυσικά προσόντα και έχω την ικανότητα να μαρκάρω σωστά χωρίς να κάνω φάουλ. Πιστεύω ότι διαβάζω καλά το παιχνίδι της αντίπαλης ομάδας και ξέρω πώς να κινηθώ. Γενικά λειτουργώ με το μυαλό. Το μόνο μου αρνητικό σημείο είναι ότι δεν είμαι πολύ γρήγορος».

- Δεν είναι λίγοι αυτοί που θεωρούν ότι μπορείς να γίνεις ο βασικός αμυντικός μέσος της ομάδας για πολλά χρόνια. Πιστεύεις ότι ο τίτλος του ηγέτη σού ταιριάζει;
«Θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο για έναν ποδοσφαιριστή να πάρει τον τίτλο του ηγέτη μιας ομάδας. Πρόκειται για κάτι το ξεχωριστό, δεν είναι μία απλή υπόθεση. Αυτό που μετράει πρώτα απ" όλα για μένα είναι να προσφέρω στην ομάδα, προκειμένου να φτάσει όσο πιο ψηλά γίνεται. Κοιτάω την ομάδα και μετά το προσωπικό μου όφελος. Θέλω να είμαι κομμάτι της ομάδας, όχι ο αρχηγός. Και είμαι ικανοποιημένος με αυτό».

GoalNews (11/04/2015) και αναδημοσίευση εδώ: http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/BEth ... 08536.html

Βλέπω χαμηλά leadership, ambition.

Θετικά είναι αυτά που έχω κάνει bold παραπάνω.
User avatar
Asvos21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3564
Joined: Mon Jan 07, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K & AC Fiorentina
Status: Πολιτική Ανασύνθεση ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Location: Μπουρνάζι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

http://www.aek365.com/a-431291/pw-o-pog ... xanson.htm

δώ και ένα χρόνο ο Σουηδός δείχνει μία αξιοθαύμαστη σταθερότητα στην απόδοσή του κάνοντας τη διαφορά στο κέντρο της ΑΕΚ. Από το ματς με τον Πανθρακικό όμως κάνει... όργια στο γήπεδο. Ο Γκουστάβο Πογιέτ... εκτόξευσε τον Σουηδό, δίνοντάς του πιο ελεύθερο ρόλο στο γήπεδο, κάνοντάς τον από έναν παίκτη που ήταν καθαρός "κόφτης" σε έναν παίκτη box to box. Χθες ο Γιόχανσον δεν σκόραρε, όπως μας είχε συνηθίσει στα τελευταία παιχνίδια. Έκανε όμως σπουδαία πράγματα στο γήπεδο, παίζοντας σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο στο 4-4-2 του Πογιέτ. "Κόφτης" ήταν ο Σιμόες να κάνει τη "βρώμικη" δουλειά παίζοντας στον "κύκλο" τη σέντρας και ο Γιόχανσον πιο ελεύθερα να είναι παντου!

Με φανταστική σέντρα με το αριστερό έφτιαξε το πρώτο γκολ της ΑΕΚ. Ήταν ο πρώτος παίκτης του αγώνα στα κλεψίματα! Έξι συνολικά κλεψίματα είχε χθες ο Γιόχανσον από τα συνολικά 16 της ΑΕΚ στο ματς! Ισάριθμα ήταν και τα λάθη του, όμως ας σταθούμε στα κλεψίματα... Έξι κλεψίματα είχε και στο ματς με τον Πανθρακικό όταν είχε παίξει ως εσωτερικός χαφ στο 4-3-3 του Πογιέτ. Τα περισσότερα σε ένα παιχνίδι τα είδαμε από τον Γιόχανσον στο ματς με τη Βέροια όταν έκλεισε το παιχνίδι με 9 κλεψίματα. Είναι χαρακτηριστικό, πως ως τώρα στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ έχει 240 κλεψίματα, εκ των οποίων τα 45 τα έχει κάνει ο Γιόχανσον και είναι πρώτος στη σχετική κατηγορία! Δεύτερος, είναι ο Μπαρόχα (όμως είναι άλλη η θέση του) με 42 και έρχονται οι Γκάλο και Σιμόες με 17.

Το πολύ σημαντικό στο παιχνίδι του Σουηδού είναι το γεγονός ότι κάνει τόσα κλεψίματα στο γήπεδο, όμως ελάχιστα φάουλ... Ως τώρα σε 13 συμμετοχές του και σε 1220 λεπτά συμμετοχής έχει 14 φάουλ κατά και έχει κερδίσει 12.



Σημειώνω ότι σπάνια πέφτει για τάκλιν.
Με παπί δανεικό_στους Χημικούς Μηχανικούς!

Πώς να καταλάβουν τι σημαίνεις εσύ;
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

+Stamina, Natural Fitness: Πολλά παιχνίδια συνεχόμενα και με πολλά τρεξίματα γενικά
+Heading: Επικίνδυνος απο στημένα κυρίως και γενικά έχει μερικά γκολ με το κεφάλι
+Off the ball: Από Poyet και μετά που προωθήθηκε δείχνει ότι κινείται καλά και επιθετικά και έχει καλές τοποθετήσεις μέσα στην αντίπαλη περιοχή
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Περάστηκαν.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Updated.
Locked

Return to “ΑΕΚ”