Macauley Chrisantus [2014/15]

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με την ΑΕΚ!
Locked
pantias28
Banned
Banned
Posts: 14568
Joined: Sat Feb 16, 2008 7:22 pm
Football Manager της ομάδας: BvB
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Albiceleste, BvB
Status: Ζωάρα το δύο ενενήντα.
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://www.aekfc.gr/newsdetails/sumfoni ... -477043108

"H ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει την απόκτηση του Νιγηριανού επιθετικού Μακόλεϊ Κρισάντους. Η συνεργασία των δύο πλευρών είναι διάρκειας 3,5 χρόνων.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση της συμφωνίας ο ποδοσφαιριστής δήλωσε στο
aekfc.gr: «Είναι πολύ ωραίο το συναίσθημα να βρίσκομαι σε ένα τόσο μεγάλο σύλλογο και σε ένα τόσο καλό επαγγελματικό περιβάλλον. Ξέρω ότι η ΑΕΚ είναι μια μεγάλη ομάδα, από τις πιο επιτυχημένες στην Ελλάδα, και θέλω να τη βοηθήσω κι εγώ να φτάσει σε ακόμα περισσότερες επιτυχίες στο μέλλον»

Ο ποδοσφαιριστής θα φοράει τη φανέλα με τον αριθμό 99.

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ
O Μακόλεϊ Κρισάντους γεννήθηκε στις 20 Αυγούστου του 1990 στην πόλη Αμπούζα της Νιγηρίας και έπαιξε ποδόσφαιρο στην ομώνυμη ομάδα μέχρι το 2007, οπότε και αποκτήθηκε από το Αμβούργο και εντάχθηκε στη δεύτερη ομάδα του γερμανικού συλλόγου. Την ίδια εποχή είχε αναδειχθεί πρώτος σκόρερ και δεύτερος κορυφαίος παίκτης στο World Junior Cup της Νιγηρίας (στη φωτογραφία, ανάμεσα στον Γερμανό Τόνι Κρόος και τον Ισπανό Μπόγιαν Κρκιτς) Τη διετία 2009-2011 αγωνίστηκε ως δανεικός στην Καρλσρούη με 47 συμμετοχές και 12 γκολ σε αγώνες πρωταθλήματος. Ακολούθησε ο δανεισμός του από το Αμβούργο στην FSV Frankfurt το 2011-12 με 26 αγώνες και 9 γκολ.
Τη διετία 2012-14 έπαιξε στη Λας Πάλμας της Ισπανίας με 64 ματς και 25 γκολ και πέρσι το καλοκαίρι βρέθηκε στην τουρκική Σίβασπορ, όπου αγωνίστηκε σε οκτώ αγώνες σημειώνοντας ένα γκολ.
"
ρε ΕΙΔΑ ΛΑΙΒ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΕΑ ρε

SupeRAFleague (click me, luv me)

1,171
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75757
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Ζητήθηκε.

Απολαβές;
User avatar
LeDele
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2380
Joined: Fri Sep 27, 2013 3:37 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός Πειραιώς
facebook προφίλ: LeDele
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Αριθμός φανέλας 99
"Τον αριθμό "99" επέλεξε ο Μακόλεί Κρισάντους για την φανέλα που θα φοράρει από δω και στο εξής."
http://www.enwsi.gr/podosfairo-aek/me-t ... risantous/
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75757
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Ζητήθηκε.
User avatar
Asvos21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3564
Joined: Mon Jan 07, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K & AC Fiorentina
Status: Πολιτική Ανασύνθεση ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Location: Μπουρνάζι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στην Σίβασπορ απέτυχε να προσαρμοστεί. Εδώ πέρα είναι κάνα μήνα στην ομάδα και τώρα έχει αρχίσει κούτσα-κούτσα να μπαίνει στο "κλίμα των αποδυτήριων" με αυτά που γράφονται. Πάντως αγωνιστικά και σε φυσική κατάσταση είναι πολύ πίσω, γεγονός που φαίνεται από το ότι ο Δέλλας δεν τον ρίχνει στα ματς πριν το 70...Ούτε με τους συμπαίχτες του "βρίσκεται" εύκολα. Επίσης, ο Δέλλας τον έχει χρησιμοποιησει, στον λίγο χρόνο που έχει αγωνιστεί, και ως εξτρέμ και από τις 2 μεριές πέρα από καθαρό επιθετικό. Δεν φαίνεται να του ταιριάζει η θέση στο πλάι πάντως.

Θεωρώ ότι με Επισκοπή αν του πάει καλά το ματς θα τον βάλει από νωρίς για να πάρει τα πάνω του.
Με παπί δανεικό_στους Χημικούς Μηχανικούς!

Πώς να καταλάβουν τι σημαίνεις εσύ;
panos21r
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Fri Apr 25, 2008 1:17 am
Football Manager της ομάδας: man city/ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ-Juventus-Απολλων-Liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κραμα φουρταδο + μπελεκ
User avatar
Asvos21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3564
Joined: Mon Jan 07, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K & AC Fiorentina
Status: Πολιτική Ανασύνθεση ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Location: Μπουρνάζι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

http://www.aek365.com/a-385909/krisanto ... hn-aek.htm

Ο Μακόλεϊ Κρισάντους είναι ο εκλεκτός του match programme του παιχνιδιού με τον Ολυμπιακό. Ο επιθετικός της ΑΕΚ συστήνεται στον κόσμο και υπόσχεται να δώσει τον καλύτερο εαυτό του.

Αναλυτικά τα όσα είπε:

Αγαπημένος ποδοσφαιριστής;
Ροναλτίνιο

Σύλλογος που υποστήριζες ως παιδί;
Την Μπαρτσελόνα

Καλύτερη ομάδα που έχεις παρακολουθήσει;
Η Μπαρτσελόνα

Καλύτερος συμπαίκτης;
Ο Ράφαελ Βαν ντε Βαρντ και ο Χουάν Κάρλος Βαλερόν


Καλύτερος προπονητής που έχεις συνεργαστεί;
Ο Χουμπ Στέφενς και ο Ρομπέρτο Κάρλος

Καλύτερο ματς που έχεις δει;
Μίλαν - Λίβερπουλ το 2007

Καλύτερο ματς που έχεις παίξει;
Ο τελικός του 2007 Νιγηρία - Τόγκο 1-0

Η πιο παράξενη θέση που έχεις αγωνιστεί;
Κεντρικός αμυντικός

Η αθλητική προσωπικότητα που ήθελες να γνωρίσεις;
Ο Μάικλ Τζόρνταν

Ποιο είναι το ποδοσφαιρικό σου όνειρο;
Να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ με την ΑΕΚ

Ένα μήνυμα για τους φιλάθλους της ΑΕΚ;
Θα δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας για να τους κάνουμε ευτυχισμένους με το ποδόσφαιρο που θα παίζουμε.
Με παπί δανεικό_στους Χημικούς Μηχανικούς!

Πώς να καταλάβουν τι σημαίνεις εσύ;
User avatar
byronalla
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Oct 29, 2014 2:55 pm
Football Manager της ομάδας: AEK,Διάνα Ηλιούπολης
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίρνει μπρός το πουλέν :D
User avatar
Asvos21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3564
Joined: Mon Jan 07, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K & AC Fiorentina
Status: Πολιτική Ανασύνθεση ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ
Location: Μπουρνάζι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

http://www.aek365.com/a-391217/its-football-my-man.htm

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΟΥΣ: Κώστα Κετσετζογλού, Ηλία Τομαρά και Μάριο Τριβιζά
Spoiler: show
Παρότι είχε μόλις ολοκληρώσει μια δύσκολη προπόνηση (κάτω από αντίξοες συνθήκες με πολύ κρύο και αέρα) ο Μακόλεϊ Κρισάντους μας υποδέχθηκε στα Σπάτα με το γνωστό του χαμόγελο. Παρά την κούραση ήταν εύχαρος και έτοιμος να μιλήσει για όλα. Ακούγοντας μας να μιλάμε ελληνικά για τα διαδικαστικά της συνέντευξης μας έδωσε την εντύπωση ό,τι προσπαθούσε να καταλάβει τι λέγαμε. "Μήπως θες να μιλήσουμε στα ελληνικά;" τον ρωτήσαμε και γελώντας απάντησε: "Όχι ακόμα. Ξέρω μόνο καλημέρα, καλησπέρα, καληνύχτα και τη λέξη που λένε όλοι εδώ". Μετά από κουβέντα μιάμισης ώρας καταλάβαμε γιατί αυτό το παιδί χαμογελά συνέχεια, γιατί τρώει κλοτσιές και σηκώνεται σαν να μην έγινε τίποτα. Ο "Μάκης" είναι ερωτευμένος με το ποδόσφαιρο. Ζει και αναπνέει για το άθλημα και από τη στιγμή που έχει καταφέρει να κάνει το πάθος του επάγγελμα βλέπει τα πάντα από μια διαφορετική-αισιόδοξη σκοπιά. Χαμογελά και δουλεύει σκληρά για να πετύχει όσα ονειρεύεται. Πιστεύει στον εαυτό του και στο ότι τα πάντα μπορούν να συμβούν γιατί όπως επαναλαμβάνει "its football my man, you never know"

-Πως σου φαίνονται τα πράγματα στην ομάδα; Όλα αυτά που έχεις συναντήσει ως τώρα σε έχουν ικανοποιήσει;

"Το σημαντικότερο που βρήκα εδώ είναι η αγάπη που υπάρχει στην ομάδα. Υπάρχει τόση αγάπη εδώ. Ο προπονητής το πέτυχε αυτό. Θέλει να τους έχει όλους στην ομάδα καθώς νιώθει ότι ο καθένας είναι σημαντικός για την ομάδα. Η αγάπη που δείχνει στην ομάδα την βοηθά πάρα πολύ να εξελιχθεί. Αν δείτε την ομάδα μας υπάρχει τόση πολλή αγάπη και ευτυχία. Με αυτό το κλίμα και όλοι μαζί μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Αυτό πρέπει να το πιστώσουμε στο προπονητή, αυτός έχτισε την κατάσταση αυτή. Είναι πολύ σημαντικό".

-Όλοι στην ομάδα σου έχουν αδυναμία. Σκόραρες και φάνηκε οι άλλοι να το χαίρονται περισσότερο από εσένα...

"Εγώ νομίζω ότι το πιο αγαπημένο πρόσωπο όλων είναι ο προπονητής. Τουλάχιστον αυτός είναι ο δικός μου. Την πρώτη μέρα μου μίλησε και μου είπε ότι θα με βοηθήσει να προσαρμοστώ όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Με έκανε να νιώθω ευπρόσδεκτος και αυτός έφτιαξε αυτή την ομάδα που μου δείχνει αγάπη. Σε αυτή την ΑΕΚ δεν είναι σημαντικό ποιος θα σκοράρει αλλά να κερδίζουμε και να τον κάνουμε ως ομάδα. Ο πανηγυρισμός μας είναι για όλους. Βλέπετε πάντα πρέπει να παίζουν έντεκα και κάποιοι να είναι στον πάγκο. Όποιος όμως είναι μέσα στο γήπεδο πρέπει να στηρίζετε απ' όλους γιατί αύριο μπορεί να είμαι εγώ στη θέση του και θέλω να έχω τη στήριξη και την αγάπη όλων".

-Οι συμπαίκτες σου σε φωνάζουν "Μάκη", σου αρέσει το νέο σου... όνομα; Γνωρίζεις ότι υπάρχει και στην Ελλάδα αυτό το όνομα;

"Μάκης ναι. Ίσως θα πρέπει να ρωτήσω τους παππούδες μου αν έχουμε κάποια σχέση με την Ελλάδα. Ίσως ξέρουν από που προέρχεται το όνομα αυτό".

-Σε άγχωσε το γεγονός ότι το πρώτο σου γκολ δεν ήρθε στα πρώτα ματς που έπαιξες; Ξέρεις ο κόσμος περιμένει "αποτελέσματα" από την πρώτη στιγμή και υπήρξε η κουβέντα "γιατί ο Κρισάντους δεν σκοράρει".

"Είναι πάντα δύσκολα όταν έρχεσαι αργά σε μια ομάδα, στο μέσον μια σεζόν. Πρέπει να προσπαθήσεις σκληρά για να πετύχεις το πρώτο σου γκολ και το πρώτο γκολ είναι πάντα σημαντικό. Σου δίνει αυτοπεποίθηση. Αυτό συνέβη και σε εμένα. Μου έδωσε μεγάλη ικανοποίηση και μου τόνωσε το ηθικό. Ήθελα να βοηθήσω την ομάδα και το γκολ που πέτυχα μου έδωσε ώθηση. Σίγουρα με βοήθησε στο επόμενο ματς να είμαι καλύτερος".

-Λίγο έλειψε να πετύχεις χατ-τρικ στο αμέσως επόμενο παιχνίδι...

"Ναι αλλά δεν το σκέφτομαι αυτό. Θεωρώ ότι πρέπει να κοιτάς μπροστά και να συνεχίζεις. Πιστεύω στην σκληρή δουλειά και αυτό κάνω".

-Πάντως μετά το πρώτο γκολ είχες δηλώσει ότι θα έρθουν κι άλλα και πέτυχες ακόμα δύο στο επόμενο παιχνίδι. Τι να περιμένουμε στα πλέι οφ;

"Στόχος μου είναι να βοηθήσω την ομάδα να υλοποιήσει τους δικούς της στόχους. Η ομάδα έχει το όνειρο της επιστροφής και αυτό είναι το πιο σημαντικό απ' όλα. Όλοι λοιπόν εστιάζουμε σε αυτό το όνειρο και την υλοποίηση του. Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Η ομάδα προηγείται των δικών μου στόχων".

-Αν μπορούμε να μιλήσουμε με ποσοστά, που βρίσκεται αυτή τη στιγμή από άποψης ετοιμότητας;

"Νιώθω έτοιμος. Είμαι πάντα έτοιμος, αυτό είναι το μυστικό μου (γέλια). Έχουμε αρκετούς παίκτες και υπάρχει έντονος συναγωνισμός. Πρέπει λοιπόν να είμαι έτοιμος για όταν θα μου παρουσιαστεί η ευκαιρία. Ο προπονητής παίρνει την τελική απόφαση και εγώ θέλω να είμαι πάντα έτοιμος και πάντα συγκεντρωμένος. Είναι ποδόσφαιρο και ποτέ δεν ξέρεις, τα πάντα μπορούν να συμβούν. Το καλύτερο λοιπόν είναι να είσαι έτοιμος κάθε στιγμή".

-Σε μια συνέντευξη που είχες δώσει μιλούσες για την πολλή δύσκολη κατάσταση που βίωσες στη Σίβασπορ. Τι συνέβη εκεί και πόσο σε επηρέασε αγωνιστικά;

"Δεν θα έλεγα ότι στη Σίβασπορ ήταν μια από τις καλύτερες καταστάσεις αλλά ούτε και μια από τις χειρότερες. Έχω δει πολύ χειρότερα. Όταν ήρθα στην Ευρώπη στην αρχή της καριέρας μου τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα. Στη Σίβασπορ αυτό που συνέβη είναι ότι ο Ρομπέρτο Κάρλος με έφερε στην ομάδα και στη συνέχεια έφυγε. Ο νέος προπονητής που ήρθε λοιπόν μου είπε ότι δεν με έχει στα πλάνα του και από το να βρίσκομαι στην ομάδα και να μην παίζω το καλύτερο θα ήταν να βρεθεί μια λύση. Είχε τη δική του ατζέντα όπως και κάθε άλλος προπονητής. Υπήρχε πρόβλημα και με την επικοινωνία. Ήταν Τούρκος και δεν μιλούσε αγγλικά. Ουσιαστικά δεν μιλήσαμε απευθείας αλλά μόνο με τον μεταφραστή του. Έκανα λοιπόν μια συζήτηση με τον πρόεδρο. Μου είπε "είσαι καλό παιδί και είναι κρίμα να μείνει και να μην παίζεις". Αποφασίσαμε να αποχωρήσω και συνέχισα το δρόμο μου. Για αυτό λοιπόν λέω ότι τελικά ήταν μια χρήσιμη εμπειρία για εμένα. Ό,τι κι αν συμβεί με βοηθά να δυναμώνω και να εξελίσσομαι. Προσωπικά έχω τους στόχους μου και δεν με σταματούν τέτοιες ιστορίες. Σίγουρα δεν θέλω να ζω τέτοιες καταστάσεις αλλά δεν με βγάζουν από την πορεία μου".

-Ο... γάμος με την ΑΕΚ πως ακριβώς έγινε; Έπαιξε μεγάλο ρόλο ο Μιλοβάνοβιτς;

"Είναι ποδόσφαιρο, φίλε μου. Τα πάντα μπορούν να συμβούν. Βρίσκομαι τώρα εδώ και θέλω να δουλέψω σκληρά για την ομάδα. Για λεπτομέρειες καλύτερα να μιλήσετε με τον μάνατζερ μου αυτός τα ξέρει αυτά (γέλια)".

-Υπήρχαν άλλες προτάσεις, μίλησε με άλλες ομάδες;

"Πάντα υπάρχει μια πρόταση αλλά το πλάνο της ΑΕΚ με κέρδισε. Μου είπαν αυτά θέλουμε να πετύχουμε και αυτό θέλουμε να γίνουμε στο μέλλον. Τα είδα, με άγγιξε το όραμα της ομάδας και έκανα την επιλογή μου".

-Υπήρξε κάτι συγκεκριμένο που σε εντυπωσίασε περισσότερο;

"Δεν ήταν κάτι συγκεκριμένο αλλά το γενικό πλάνο που μου παρουσίασαν".

-Είδες και εικόνες από το νέο γήπεδο;

"Είδα φωτογραφίες. Είναι πανέμορφο. Θα είναι φανταστικό να πετύχω το πρώτο γκολ στο νέο γήπεδο. Ίσως να μπει έτσι το όνομα μου στο στάδιο (γέλιο)".

-Έχεις μιλήσει με τον πρόεδρο. Ποια είναι η εντύπωση σου;

"Ναι, μιλήσαμε λίγο όταν ήρθα. Ξέρω ότι είναι άνθρωπος παθιασμένος με το ποδόσφαιρο και αγαπά πολύ την ομάδα. Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Έρχεται στο γήπεδο και μας βλέπει. Είμαι σίγουρος ότι θα τον... ψυχαγωγούμε (σ.σ. entertain him). Μπορώ να του πω ότι κάθε φορά θα γυρίζει στο σπίτι του ικανοποιημένος από την προσπάθεια μας".

- Η ΑΕΚ τελείωσε την κανονική σεζόν αήττητη. Ποιός είναι ο στόχος για τα πλέι οφ;

"Εμείς θα συγκεντρωθούμε στο πρώτο παιχνίδι. Θα εστιάσουμε σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Πρώτα θέλουμε τη νίκη στην πρεμιέρα και μετά θα δούμε το δεύτερα ματς. Μερικές φορές κάνεις ένα πλάνο αλλά τα πράγματα δεν έρχονται όπως τα περιμένεις, είναι καλύτερα λοιπόν να πηγαίνεις βήμα βήμα. Ένα βήμα τη φορά. Σίγουρα είναι σημαντικό ότι τελειώσαμε την κανονική σεζόν χωρίς ήττα γιατί δουλέψαμε σκληρά για αυτό. Το σημαντικότερο όμως πλέον είναι να κερδίσουμε στην πρεμιέρα των πλέι οφ".

-Οι δέκα βαθμοί που έχει η ΑΕΚ στα πλέι οφ σε κάνουν να νιώθεις ασφαλής;

"Προσωπικά δεν το σκέφτομαι έτσι. Θεωρώ πως όλοι μπαίνουμε στη μάχη με μηδέν βαθμούς. Πιστεύω ότι έτσι μπορείς να προχωρήσεις καλύτερα. Όλοι είμαστε στα ίδια και πρέπει να πάρουμε τους τρεις βαθμούς στο πρώτο ματς και να συνεχίσουμε".

-Έχεις εικόνα για τις άλλες ομάδες που θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στα πλέι οφ;

"Εμείς έχουμε ένα πλάνο και είμαστε πάντα συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι μας. Δεν σκέφτομαι τι κάνουν οι άλλοι απλά εστιάζω στο δικό μας παιχνίδι".

-Η ΑΕΚ έπαιξε ήδη ένας ματς χωρίς κόσμο και θα παίξει άλλο ένα στα πλέι οφ. Πως επηρέασε την ομάδα το άδειο ΟΑΚΑ;

"Φανταζόμουν ότι ο κόσμος είναι εκεί μαζί μας. Στο γήπεδο είναι έντεκα εναντίον έντεκα και έτσι ο κόσμος είναι ένα συν. Αν δεν είναι εκεί, φανταζόμαστε ότι είναι και παίζουμε για αυτούς. Σίγουρα ο κόσμος σου δίνει κίνητρο αλλά αν δεν είναι εκεί πρέπει να παίζεις και για αυτόν".

-Στην επιστροφή της στη Σούπερ Λίγκα η ΑΕΚ έχει στόχο να κάνει πρωταθλητισμό. Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που θα πρέπει να χτυπήσει. Όπως βλέπεις την ομάδα και με δεδομένο ότι θα ενισχυθεί, μπορεί να πρωταγωνιστήσει την επόμενη σεζόν;

"Όπως είπα και πριν πρέπει να κοιτάμε κάθε βήμα ξεχωριστά. Τώρα πρέπει να συγκεντρωθούμε στα πλέι οφ. Μετά από αυτό μπορούμε να μιλήσουμε για τη νέα σεζόν. Εγώ πάντως είμαι αισιόδοξος για αυτή την ομάδα".

-Έχεις θέσει κάποιον προσωπικό στόχο για τα πλέι οφ;

"Ο στόχος μου είναι να κερδίζει η ομάδα. Εγώ αγαπάω να σκοράρω. Αυτή είναι η δουλειά μου και το πάθος μου. Σίγουρα θα σκοράρω αλλά δεν μπορώ να σας πω πόσα γκολ".

-Λες πως αγαπάς το σκοράρισμα αλλά πολλές φορές ενώ μπορούσες να τελειώσεις μια φάση δεν το έκανε και προτίμησες να δώσεις πάσα...

"Αυτό είναι κάτι που με έκανε να το συνειδητοποιήσω ο πρώτος μου προπονητής στην Ευρώπη. Είναι σημαντικό να σκοράρεις αλλά είναι εξίσου σημαντικό να βγάζεις μια ασίστ. Πρέπει να ζυγίζεις την κατάσταση. Για παράδειγμα αν εγώ έχω 40% πιθανότητες να σκοράρω και ο συμπαίκτης μου 60% πρέπει να του δώσω τη μπάλα. Γιατί μια μέρα θα είμαι εγώ στη θέση του. Όταν οι πιθανότητες είναι υπέρ μου, τελειώνω τη φάση, αλλιώς πασάρω".

-Ποιός ήταν ο προπονητής σου;

"Ο Χουμπ Στέφενς που με πήρε στο Αμβούργο. Στη συνέχεια όμως έφυγε και η κατάσταση έγινε δύσκολη".

-Μέρα με τη μέρα λες ότι θα είσαι καλύτερος. Ποιό είναι λοιπόν το προτέρημά σου εκείνο που ακόμα δεν έχουμε δει στο παιχνίδι σου;

"Κάθε μέρα μαθαίνω. Δεν έχω όρια, απλά προχωρώ".

-Ποια θεωρείς ότι είναι τα δυνατά σου σημεία και που χρειάζεσαι βελτίωση;

"Θέλω να δουλεύω πάντα τα τελειώματα. Είμαι επιθετικός και αυτή είναι η δουλειά μου. Κάποιες φορές τα παιχνίδια είναι δύσκολα και έχεις μόνο μια ευκαιρία. Πρέπει να είσαι έτοιμος για αυτή την ευκαιρία γιατί μπορείς να κάνεις τη διαφορά. Σε δεύτερη φάση δουλεύω την πάσα μου".

-Ο τρόπος παιχνιδιού της ΑΕΚ σε βολεύει. Στη Λας Πάλμας φαινόταν πως χτυπούσες πολλές φορές στην αντεπίθεση εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα σου.

"Ως ποδοσφαιριστής πρέπει να προσαρμόζεσαι σε κάθε παιχνίδι. Εδώ στην ΑΕΚ η διαφορά δεν είναι μεγάλη. Είναι ποδόσφαιρο, παίζουμε με μπάλα και εδώ (γέλια). Προπονούμε με την ομάδα και ξέρω τα δυνατά της σημεία και προσπαθώ να κερδίσω από αυτά. Ναι η ΑΕΚ παίζει διαφορετικά από την Λας Πάλμας. Εκεί κάποιες φορές παίζαμε αργά, κάποιες γρήγορα και κάποιες κρατούσαμε την μπάλα. Ο προπονητής εκεί χώριζε το ημίχρονο σε τρία 15λεπτά, γρήγορο-αργό-γρήγορο. Στην ΑΕΚ ο προπονητής αγαπά την πίεση όλη την ώρα. Χάνεις την μπάλα, πιέζεις για να την πάρεις πίσω. Θέλουμε την κατοχή, γιατί αν έχεις κατοχή κερδίσει και αυτοπεποίθηση.

-Σου αρέσει αυτό το είδος παιχνιδιού;

"Εμένα μου αρέσει το ποδόσφαιρο. Από τη στιγμή που έχει μπάλα, μου αρέσει (γέλια)".

-Ποια είναι η άποψη σου για το ελληνικό πρωτάθλημα;

"Βλέπω κάποια παιχνίδια. Βλέπω και ματς της χώρας μου. Προσπαθώ να βλέπω όσο γίνεται περισσότερο ποδόσφαιρο. Μου αρέσουν όλα τα πρωταθλήματα. Όλες οι ομάδες μπορούν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Αν είναι ποδόσφαιρο είναι καλό. Εδώ το άθλημα είναι καλό αλλά ίσως με την ΑΕΚ μπορέσομε να το ανεβάσουμε σε υψηλότερο επίπεδο".

-Έχεις παίξει σε Γερμανία και Ισπανία. Οι διαφορές είναι μεγάλες;

"Οι Ισπανοί κοιτάζουν την τεχνική πλευρά. Οι Γερμανοί είναι πιο δυναμικοί. Εμένα μου αρέσουν και τα δύο. Κάποιες φορές είναι καλύτερο να παίζεις δυναμικά. Στην Ισπανία πολλές φορές χρησιμοποιούσα δυναμισμό στο παιχνίδι μου γιατί πολλοί αμυντικοί σου δίνουν χώρο όταν το κάνεις και εσύ μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις. Αν ο αμυντικός είναι δυναμικός και εσύ όχι τότε έχει το προβάδισμα".

-Μοιάζει το ελληνικό ποδόσφαιρο σε κάποια σημεία με το ισπανικό ή το γερμανικό πρωτάθλημα;

"Ναι και στα δύο. Βλέπω ότι κάποια παιδιά εδώ κλοτσάνε πολύ. Κλοτσάνε πάρα πολύ φίλε μου. Όταν κλοτσούν βέβαια τι μπορείς να κάνεις. Σηκώνεσαι και χαμογελάς. Αυτό που θέλουν είναι να σε εκνευρίσουν όμως δεν πρέπει να το επιτρέψεις. Αν εκνευριστείς χάνεις τη συγκέντρωση σου και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα".


-Το χαμόγελο σου έχει γίνει θέμα ξέρεις. Ο Ροναλντίνιο έχει πει πως "χαμογελάω στον αγωνιστικό χώρο γιατί έχω δει την άσχημη πλευρά της ζωής και το ποδόσφαιρο είναι η όμορφη". Συμβαίνει κάτι παρόμοιο και με εσένα;

"Ναι. Αγαπώ το ποδόσφαιρο. Είναι η ζωή μου. Χαμογελάω γιατί πάντα χαίρομαι που παίζω, γιατί κάνω αυτό που μου αρέσει".

-Σε μια πρόσφατη συνέντευξη του ο Μαριάνο Μπαρμπόσα, με τον οποίο υπήρξες συμπαίκτης στη Λας Πάλμας, δήλωσε πως η ΑΕΚ είναι η μεγάλη σου ευκαιρία να πετύχεις όλα αυτά που αξίζεις. Συμφωνείς μαζί του;

"Τι είπε ο Μαριάνο; Είπε καλά πράγματα για εμένα; (γέλια). Προσωπικά σκέφτομαι το τώρα και όχι μακροπρόθεσμα. Νομίζω ότι αυτά που είπε ήταν για να μου δώσει ένα επιπλέον κίνητρο. Πιστεύει σε εμένα και στο γεγονός ότι μπορώ να κάνω περισσότερα. Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Μπορώ να κάνω περισσότερα, όπως είπα δεν βάζω όρια. Με αυτή την ομάδα μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Πρέπει όμως να συνεχίσω να δουλεύω και να παραμείνω συγκεντρωμένος".

-Ίσως λοιπόν η ΑΕΚ να αποδειχθεί πραγματικά η μεγάλη σου ευκαιρία...

"Its football my man, ποτέ δεν ξέρεις..."
http://www.aek365.com/a-391220/h-zwh-st ... -xaram.htm
Spoiler: show
-Έχεις γεννηθεί στην Νιγηρία. Η οικογένεια σου βρίσκεται ακόμα εκεί;

"Ναι ζουν όλοι στην Καντούνα. Οι γονείς μου, ο αδελφός μου και οι δύο αδελφές μου που είναι παντρεμένες. Μιλάμε συχνά".

-Τους πήρες τηλέφωνο όταν έβαλες το πρώτο σου γκολ στην ΑΕΚ;

"Ναι πήρα τη μητέρα μου και μιλήσαμε"

-Βλέπουν τα παιχνίδια που κάνεις εδώ;

"Προσπαθούν να τα βλέπουν. Τουλάχιστον τις φάσεις των αγώνων".

-Πως και δεν σε ακολούθησαν στην Ευρώπη;

"Η ζωή τους είναι εκεί. Έχουν τις υποχρεώσεις τους εκεί και μπορώ να πω ότι ζουν καλά. Δεν υπάρχει λόγος να φύγουν. Ο πατέρας μου είναι στρατιωτικός και δουλεύει σε μια βάση στην Καντούνα".

-Πρόσφατα στη Νιγηρία πραγματοποιήθηκαν εκλογές και τον Μάιο θα πραγματοποιηθεί αλλαγή κυβέρνησης. Είναι η πρώτη φορά που πραγματοποιείται ομαλή αλλαγή ηγεσίας στη χώρα. Η πρώτη φορά που ο χαμένος απλά παραδέχθηκε την ήττα του. Πιστεύεις ότι θα αλλάξουν κάποια πράγματα;

"Ο νυν πρόεδρος προσπάθησε. Κάποιοι μπορούν να τον θεωρούν ήρωα, κάποιοι όχι, αλλά ήταν πολύ σωστό αυτό που έκανε. Βγήκε και είπε "έχασα" και δεν υπήρχε πρόβλημα. Από τον Μάιο θα έχουμε νέα ηγεσία και πιστεύω ότι τα πράγματα θα συνεχίσουν να βελτιώνονται".

-Λένε πως η Νιγηρία είναι μια πλούσια χώρα με φτωχούς πολίτες. Συμφωνείς με αυτό;

"Σίγουρα υπάρχει φτώχεια αλλά τα πράγματα βελτιώνονται. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε εμείς που βρισκόμαστε στο εξωτερικό είναι να βοηθήσουμε τον κόσμο. Να στηρίξουμε τα ορφανοτροφεία και να δώσουμε έστω και το ελάχιστο που μπορούμε. Ξέρω ότι πολλοί συνάδελφοι μου το κάνουν. Αυτό προσπαθώ και εγώ από τότε που ξεκίνησα την καριέρα μου".

-Τι είναι αυτό που θυμάσαι πιο έντονα από τη ζωή στην Καντούνα;

"Θυμάμαι τα παιχνίδια στο γήπεδο της στρατιωτικής βάσης. Πάντα είχε τόσο κόσμο εκεί. Παίζαμε ποδόσφαιρο και ήμασταν τόσο χαρούμενοι. Όταν πάω στη Νιγηρία πάντα πηγαίνω και προπονούμαι εκεί. Κάθε Δεκέμβριο μάλιστα οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές της πόλης διοργανώνουμε ένα φιλικό ματς στο οποίο έρχεται ο κόσμος χωρίς εισιτήριο και μας βλέπει. Το κάνουμε απλά για να διασκεδάσουμε τον κόσμο. Τους κάνουμε χαρούμενους και αυτό είναι πολύ σημαντικό".

-Δυστυχώς όταν μιλάμε για Νιγηρία αυτή την περίοδο μιλάμε και για την Μπόκο Χαράμ...

"Ναι είναι μια δύσκολη κατάσταση, αλλά είμαι πάντα αισιόδοξος. Είδα τον νέο πρόεδρο στην πρώτη του συνέντευξη και είπε ότι θα πάει βήμα βήμα για να λύσει το θέμα. Ήταν στρατιωτικός και γνωρίζει πως να αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις. Είμαι λοιπόν αισιόδοξος ότι τα πράγματα θα πάνε καλύτερα".

-Ο Ντέσμοντ Τούτου έχει πει πως το ποδόσφαιρο στην Αφρική δεν είναι θρησκεία είναι μεγαλύτερο από θρησκεία. Συμφωνείς με αυτό;

"Το ποδόσφαιρο παίζει τεράστιο ρόλο στην Αφρική. Το ποδόσφαιρο προσπαθεί να ενώσει τους ανθρώπους. Μπορεί να έχουν προβλήματα αλλά όταν μιλάμε για ποδόσφαιρο όλοι προσπαθούν να είναι ενωμένοι και να χαρούν το άθλημα. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην Αφρική. Το αγαπάμε από τη φύση μας. Τα στάδια είναι γεμάτα πάντα. Στη χώρα μου το ποδόσφαιρο ενώνει τους ανθρώπους πάρα πολύ".

-Αναφορικά με τα μικρά παιδιά. Είναι μια διέξοδος, μια λύση για μια καλύτερη ζωή ή έχει γίνει και ένα πρόβλημα με όλο αυτό το trafficking νεαρών παιδιών που έρχονται στην Ευρώπη με μεγάλες υποσχέσεις και καταλήγουν στη φτώχεια;

"Δεν έχω ζήσει κάτι τέτοιο αλλά σίγουρα είναι κάτι που συμβαίνει. Όλα τα μικρά παιδιά στην Αφρική αγαπούν το ποδόσφαιρο. Αυτό όμως δεν είναι αρκετό ούτε σημαίνει ότι μπορούν να επιζήσουν μέσα στο άθλημα. Είναι ίσως και μοιραίο. Υπάρχουν τόσοι καλοί ποδοσφαιριστές στην Αφρική που ποτέ όμως δεν είχαν την ευκαιρία να δείξουν το ταλέντο τους. Κάποιοι όμως την είχαν. Έχω δει εξαιρετικούς παίκτες που όμως είναι ακόμα στη Νιγηρία".

-Εσύ πώς ξεκίνησες το ποδόσφαιρο;

"Στην Καντούνα. Έπαιζα στα διαλλείματα στο σχολείο και μετά το απόγευμα πήγαινα στην ακαδημία. Ξυπνούσα πολύ νωρίς για να πάω στο σχολείο Μετά το σχολείο περπατούσα για αρκετή ώρα, για αρκετά χιλιόμετρα και πήγαινα σπίτι και μετά πάλι περπατούσα για να πάω στην ακαδημία"

-Όταν λες χιλιόμετρα για τι απόσταση μιλάμε, πόσο χρόνο;

"Δεν ξέρω ακριβώς. Ο χρόνος δεν ήταν πάντα ο ίδιος. Αν βιαζόμουν ήταν λιγότερος και δεν μου φαινόταν τόσο μακριά (γέλια). Κάθε μέρα πάντως έκανα αυτές τις αποστάσεις. Πάνω από μια ώρα".

-Η οικογένεια σου σε στήριζε στην προσπάθεια σου; Ήταν αυστηροί;

"Όχι δεν μπορώ να πω ότι ήταν αυστηροί. Απλά ήθελαν να μάθω κάποια πράγματα γιατί εκτός από το ποδόσφαιρο υπάρχει και η ζωή. Πρέπει να ξέρεις πολλά πράγματα όχι μόνο ποδόσφαιρο. Η μητέρα μου είχε όνειρο να γίνω γιατρός. Μου έλεγε "ξοδεύω όλα μου τα χρήματα για να σε κάνω γιατρό" και τις απαντούσα "ναι εντάξει θα δούμε τι θα γίνει, ίσως όμως να μην είναι αυτό για εμένα". Ο πατέρας μου απλά μου έλεγε ό,τι αποφασίσεις να κάνεις να ξέρεις ότι είμαι δίπλα σου, θα σε στηρίξω να έχεις την ευλογία μου".

-Ο πατέρας σου αγαπά το ποδόσφαιρο;

"Ναι το αγαπά όπως και η μητέρα μου αλλά είχε την ατζέντα της. Στην οικογένεια έλεγε θέλω εσύ να γίνεις αυτό και εσύ το άλλο αλλά τα πράγματα δεν ήρθαν έτσι. Πάντως από τότε που ξεκίνησαν την καριέρα μου πάντα με υποστηρίζουν και μου δίνουν ενέργεια".
http://www.aek365.com/a-391218/to-agkat ... rsenal.htm
Spoiler: show
Το μοναδικό θέμα που έκανε τον Κρισάντους να συννεφιάζει ήταν η εθνική ομάδα και το πως σταμάτησε να είναι μέλος της. Αν και δεν θέλησε να δώσει λεπτομέρειες ήταν φανερό πως νιώθει αδικημένος. Πάντως τόνισε πως θα δουλέψει και ίσως να φορέσει και πάλι το εθνόσημο. Επιπλέον μίλησε για τα είδωλα του αλλά και την ομάδα που θαύμαζε.

-Όταν ήσουν μικρός σε ποιον παίκτη ήθελες να μοιάσεις; Ποιον θαύμαζες;

"Το είδωλο μου ήταν πάντα ο Τιερί Ανρί. Έχω δει τα πάντα από τον Ανρί. Πάντα τον παρακολουθούσα. Έβλεπα τα τελειώματα του και την πρώτη του επαφή. Η πρώτη του επαφή είναι τέλεια. Ο Ανρί λέει πως πάντα πρέπει να προσπαθούμε. Αν μπει μέσα είναι εκπληκτικά, αν δεν μπει συνεχίζεις να προσπαθείς!".

-Ξεχώρισες το 2007 με την εθνική ομάδα της Νιγηρίας αλλά μετά υπήρξαν προβλήματα. Είχες πάρει τον τίτλο του "νέου Γεκινί" όμως φαίνεται πως η πορεία σου σταμάτησε ξαφνικά στην εθνική. Όλη αυτή τη εξαιρετική φουρνιά δεν προχώρησε ούτε εσύ είχες εμπλοκή με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

"Δεν ξέρω για αυτό, δεν θυμάμαι..."

-Υποστηρίζεις κάποια μεγάλη ευρωπαϊκή ομάδα;

"Ναι όταν ήμουν μικρός ήμουν οπαδός της Άρσεναλ. Αγάπησα την ομάδα τη χρονιά της αήττητης σεζόν".

-Μήπως είχες και κάποιο τηλεφώνημα από τον Βενγκέρ όταν έπαιζες στις μικρές εθνικές της Νιγηρίας;

"Δεν ξέρω, δεν θυμάμαι... (γέλια)".

-Θα ήθελες να παίξεις και πάλι στην εθνική ομάδα της Νιγηρίας; Είναι ένας από τους στόχους σου;

"Στην εθνική... Όπως είπα, προς το παρόν θέλω να συγκεντρωθώ στο να βελτιώσω το παιχνίδι. Όλα τα άλλα θα ακολουθήσουν. Την τελευταία φορά που ήμουν με την εθνική ήταν πριν από τρία χρόνια σε ματς με την Γκάνα για τα προκριματικά της Ολυμπιάδας. Δυστυχώς όμως δεν κατάφερα να παίξω γιατί προσβλήθηκα από έναν ιό και ήμουν άρρωστος. Αυτή ήταν η τελευταία πρόσκληση. Τώρα πρέπει να συγκεντρωθώ και να ανακαλύψω και πάλι τον εαυτό μου. Μετά θα δούμε".
idol ο Ανρί, αγαπημένη ομάδα μικρός η Άρσεναλ.
Με παπί δανεικό_στους Χημικούς Μηχανικούς!

Πώς να καταλάβουν τι σημαίνεις εσύ;
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Περάστηκαν.
Locked

Return to “ΑΕΚ”