[END] Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση

Είσαι στα μισά του δρόμου, συνέχισε...
Post Reply
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

περιμενουν ολοι το τα ματς με την αρσεναλ...
Γίνε μαντέμι πρώτα
steroum
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 585
Joined: Sun Jan 04, 2009 2:59 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos, Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ομάδα συνεχίζει το σερί της. Έχουμε δεύτερο ματς με Άρσεναλ, ημιτελικό Κυπέλλου και ματς πρωταθλήματος που θα τελειώσουν την υπόθεση "τίτλος".


Πάνω στον "ενθουσιασμό" μου με τον τραυματισμό του Φορτούνη ξέχασα να αναφέρω και έναν άλλο τραυματισμό:
Image


Φάση των 16 Champions League (2o Μέρος): Άρσεναλ-Παναθηναϊκός
Spoiler: show
Image
Image
Η συνολική μας απόδοση ήταν πραγματικά κάκιστη. Η αποτελεσματικότητά μας στην εκτέλεση μας έδωσε έστω και με τα χίλια ζόρια την πρόκριση.

Ημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδος (1ο Μέρος): Παναθηναϊκός-Κέρκυρα
Image


Μάθαμε και τον αντίπαλό μας στην επόμενη φάση του Champions League:
Image
Πολύ δύσκολη κλήρωση μιας και η Μίλαν αποτελεί κακό δαίμονα για μένα.



Ημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδος (2ο Μέρος): Κέρκυρα-Παναθηναϊκός
Image


27η αγωνιστική Superleague: Πιερικός-Παναθηναϊκός
Image

Αυτή η νίκη μού έδωσε και μαθηματικά τον τίτλο...
Image

...αλλά και μία θέση στην ελίτ των προπονητών πανευρωπαϊκά:

Image


28η αγωνιστική Superleague: Παναθηναϊκός-Πανιώνιος
Image


Προημιτελικός Champions League (1ο Μέρος): Μίλαν-Παναθηναϊκός
Spoiler: show
Image
Image
[offtopic]5 χρόνια που ασχολούμαι σοβαρά με το Football Manager αυτό ήταν το θεαματικότερο ματς (εκ μέρους και των δύο ομάδων) που έχω δει ποτέ στο παιχνίδι. Αυτή η εναλλαγή επιθέσεων και αυτό το τέμπο πραγματικά δεν το έχω ξαναδεί.[/offtopic] Τεράστια νίκη!!!



Παραμένω εντός όλων των στόχων και μάλιστα έχοντας πάρει ένα τεράστιο διπλό μέσα στο Μιλάνο παίζοντας υποδειγματικό ποδόσφαιρο. Η πρόκριση δεν έχει ξεκαθαρίσει και θα πρέπει η καλή εικόνα του Μιλάνου να επαναληφθεί μέσα στο ΟΑΚΑ.
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΟΥ:
(FM2009) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε (Εδώ που άρχισαν όλα)
(FM2010) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε 2 (Mία γυναίκα συνεχίζει την παράδοση)
(FM2011) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο (Με 7/11 Έλληνες παίχτες παλεύω για την καταξίωση)
(FM2012) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση (Mπορώ με πενιχρά οικονομικά να φτάσω στην κορυφή της Ευρώπης; )
(FM2013) Στον δρόμο για την καταξίωση (Τα πρώτα προπονητικά βήματα στην Ιταλική Serie B με σκοπό την δόξα)
User avatar
X7C
Trialist
Trialist
Posts: 16
Joined: Mon Dec 19, 2011 10:58 pm
Football Manager της ομάδας: Leeds
Location: Βόλος & Χανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραιος! γουσταρω να βλεπω αυτο το ροστερ να νικαει ! μακαρι μια ομαδα να το ειχε και στα αληθεια!



(Ασχετο: Χρησιμοπιεις καποια πατς γραφικων συγκεκριμενο ?)
MARCHING ON TOGETHER

The Mighty Whites Story
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχας μπραβο για τις επιτυχιες σου. Κατα δευτερο το πολυ καλο ειναι οτι φετος η ομαδα καθαριζε με ανεση ματς ακομη και με κακη αποδοση και αυτο ειναι μεγαλο παρασημο. Περιμενουμε την ευρωπαικη συνεχεια.

ΥΓ: Φιλε Χ7C, για να γινουν αυτα πρεπει στις ομαδες να ειναι ανθρωποι που εχουν γνωση απο ττην επιστημη του ποδοσφαιρου, και οχι ο καθε μπουρτζος που ταλαιπωρουσε μια μπαλα στα νιατα του να πιανει διοικητικο ποστο.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ετσι Coach ο Παναθηναικος που ολοι οι Παναθηναικοι θελουν....στο Οακα θα τους τρελανουμε...!!!
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο βελλιος ειναι το τερας μπροστα!
Τεραστιο διπλο μεσα στο μιλανο αλλα και στο λονδινο αρχετα αν η ομαδα ηταν κακιστη η αποτελεσματικοτητα ηταν αυτο που μετρισε περισσοτερο!
Στο πρωταθλημα μονο γελαμε!
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΜΕ 10/11 ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ..
για να δούμε εμεινε η ουρά θα την φάμε και θα το γλεντήσουμε ,ή θα μας σταθεί κόμπος στον λαιμό???
Γίνε μαντέμι πρώτα
steroum
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 585
Joined: Sun Jan 04, 2009 2:59 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos, Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λογω ιωσης δεν μπορουσα να ενημερωσω την τελευταια εβδομαδα την ιστορια. Πλεον συνεχιζουμε κανονικα.
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΟΥ:
(FM2009) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε (Εδώ που άρχισαν όλα)
(FM2010) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε 2 (Mία γυναίκα συνεχίζει την παράδοση)
(FM2011) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο (Με 7/11 Έλληνες παίχτες παλεύω για την καταξίωση)
(FM2012) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση (Mπορώ με πενιχρά οικονομικά να φτάσω στην κορυφή της Ευρώπης; )
(FM2013) Στον δρόμο για την καταξίωση (Τα πρώτα προπονητικά βήματα στην Ιταλική Serie B με σκοπό την δόξα)
steroum
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 585
Joined: Sun Jan 04, 2009 2:59 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos, Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαστε 3 βήματα πριν κόψουμε το νήμα του τερματισμού. Η ομάδα παίζει σε υψηλό επίπεδο και ο,τι θυσίες έκανα με έχουν δικαιώσει...

29η αγωνιστική Superleague: Παναθηναϊκός-ΑΕΛ Καλλονής
Image


Προημιτελικός Champions League (2ο Μέρος): Παναθηναϊκός-Μίλαν
Spoiler: show
Image
Image
ΑΥ-ΤΟ-ΚΤΟ-ΝΙ-Α!!! Δεν είναι δυνατόν να χάσαμε τόσο εύκολα την πρόκριση μετά από ένα τόσο μεγάλο διπλό μέσα στο Μιλάνο. Δυστυχώς ήταν θέμα χρόνου να φανεί η αδυναμία μας στα άκρα της άμυνας μετά την πώληση του Costa και τον τραυματισμό του Juninho. Κρίμα γιατί θα ηταν τεράστιο επίτευγμα να σηκώσω Champions League με τόσα ελληνόπουλα στο ρόστερ μου.

30η αγωνιστική Superleague: Ατρόμητος-Παναθηναϊκός
Image


Τελικός Κυπέλλου Ελλάδος: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός
Image
Image
Κι εδώ η ομάδα ήταν εμφανώς επηρρεασμένη ψυχολογικά από τον αποκλεισμό στο Champions League και έπαιξε μέτρια. Τουλάχιστον δεν επιτρέψαμε στον Ολυμπιακό να επωφεληθεί από αυτό.



Σε γενικές γραμμές τα είχαμε πάει πολύ καλά στο Champions League. Ο Βέλλιος αποδείχτηκε πολύτιμο εργαλείο και αυτό αποδεικνύεται από το οτι αναδείχθηκε δεύτερος σκόρερ της διοργάνωσης:
Image


Εδώ οι ευρωπαϊκές κατατάξεις διοργανώσεων και συλλόγων:
Image
Image
Image

Επιπλέον η διοίκηση μού ανανέωσε το συμβόλαιο έστω και αν αποκλείστηκα στο Champions League τόσο "πρόωρα":
Image


Τέλος, οι 5 καλύτεροι παίκτες της σεζόν στο σύνολο των διοργανώσεων:


5η θέση:
Spoiler: show
Image
Φέτος έκανε την καλύτερή του σεζόν ώντας απίστευτα παραγωγικός.

4η θέση:
Spoiler: show
Image
Αποτέλεσε βαρόμετρο για την άμυνα. Ήταν πανταχού παρών και απέφευγε τα λάθη.

3η θέση:
Spoiler: show
Image
Σκόραρε με ρυθμό πολυβόλου σε κάθε αγώνα. Εάν ήταν πιο σταθερός σε απόδοση θα τα είχαμε πάει καλύτερα στο Champions League.

2η θέση:
Spoiler: show
Image
Έκανε απίστευτο ξεκίνημα σκοράροντας κατά βούληση. Ένας σοβαρός τραυματισμός όμως ήταν το μόνο που μπορούσε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία του.

1η θέση:
Spoiler: show
Image
Όταν ήρθε στην ομάδα έπρεπε να καλύψει ένα κενό που φάνταζε αδύνατο να καλυφθεί. Κι όμως ανέλαβε χρέη ηγέτη, έκοβε κάθε επικίνδυνη επίθεση και καθάριζε κάθε φάση είτε χαμηλά, είτε στον αέρα.

Έστω και αν δεν πήρα και φέτος μία ευρωπαϊκή κούπα είμαι ικανοποιημένος από αυτά που έδειξε η νέα μου ομάδα. Έδειξε χαρακτήρα, φιλοδοξία και ταλέντο. Στοιχεία αρκετά για να εγγυηθούν την επιτυχία. Πλέον 3 στόχοι μου έχουν μείνει:
α) Να σηκώσω ευρωπαϊκό με πολλούς Έλληνες
β) Να χτίσουμε επιτέλους νέο γήπεδο
γ) Να γίνω προπονητής της εθνικής Ελλάδος
Τα δύο τελευταία μοιάζουν μακρινό όνειρο.




ΤΕΛΟΣ 6ΗΣ ΣΕΖΟΝ

Spoiler: show

Off Topic:
Έφοσον είδα ότι υπάρχει κίνηση πλέον στην ιστορία μου θα την προχωρήσω τουλάχιστον ακόμα μία σεζόν.
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΟΥ:
(FM2009) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε (Εδώ που άρχισαν όλα)
(FM2010) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε 2 (Mία γυναίκα συνεχίζει την παράδοση)
(FM2011) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο (Με 7/11 Έλληνες παίχτες παλεύω για την καταξίωση)
(FM2012) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση (Mπορώ με πενιχρά οικονομικά να φτάσω στην κορυφή της Ευρώπης; )
(FM2013) Στον δρόμο για την καταξίωση (Τα πρώτα προπονητικά βήματα στην Ιταλική Serie B με σκοπό την δόξα)
User avatar
Arkas16
Asst Researcher Ηρακλή
Asst Researcher Ηρακλή
Posts: 8490
Joined: Sat Jun 27, 2009 4:09 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Γκαντεμιά με την Μίλαν.Για να δούμε τις μεταγραφές σου.
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ κριμα το ματς με την Μιλαν δεν πηραζει ομως την επομενη χρονια θα τα σηκωσουμε ολα!!!
lostre79
Trialist
Trialist
Posts: 71
Joined: Tue Jan 10, 2012 2:27 pm
Football Manager της ομάδας: Aρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα παρεις πρωτα ευρωπαικη κουπα με τα ελληνακια και μετα θα το παρατησεις...
steroum
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 585
Joined: Sun Jan 04, 2009 2:59 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos, Manchester City
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λένε οτι η καλή μέρα απο το πρωΐ φαίνεται. Στην περίπτωσή μου το πως θα εξελίσσονταν τα πράγματα διαφαινόταν από το "βράδυ" της προηγούμενης ημέρας. Ο άδικος αποκλεισμός από την Μίλαν αποτέλεσε ισχυρό σοκ για την ομάδα. Μέσα από τους αγώνες φαινόταν ότι αυτό το γεγονός είχε καταστροφικές συνέπειες για την ψυχολογία των παικτών. Ξαφνικά έμοιαζαν σαν να μην έχουν κίνητρο, σαν να μην έχουν φιλοδοξίες. Αυτό φάνηκε και στην φετινή καλοκαιρινή προετοιμασία η οποία ήταν και η χειρότερη από όσες σεζόν είμαι προπονητής στον Παναθηναϊκό.

Ήδη τα έσοδα από τις χορηγίες ήταν μειωμένα, ο κόσμος ήταν εν μέρει ξενερωμένος και η διοίκηση σκεπτικη. Παρόλα αυτά η συνεργασία μας συνεχίστηκε δίνοντάς μου ένα αρκετά υψηλό μπάτζετ.
Image

Οι πειρασμοί είναι πολλοί. Πόσο ωραία ήταν όταν είχες τον Sanogo να κουβαλάει μόνος του την μπάλα δίχως να μπορεί να τού την κλέψει κανένας. Όταν είχες τον Gatti να αποκρούει τα άχαστα. Όταν είχες τον Ferreirinha να είναι ένα κέντρο μόνος του. Όσο ωραία και αν ακούγονται όλα αυτά εγώ θα παραμείνω προσειλωμένος στον στόχο μου. Ναι, έχω μία ομάδα με χτυπητές αδυναμίες. Δεν έχω τον τερματοφύλακα παγκόσμιας κλάσης, ούτε τον επιθετικό που θα σκοράρει σε κάθε ματς. Είδα όμως και καλά πράγματα από αυτή την ομάδα. Και αυτό είναι κάτι που προσδίδει συγκεκριμένη ταυτότητα στην ομάδα μου. Είναι αυτό που μού δίνει κίνητρο να συνεχίσω να μανατζάρω την ομάδα.

Και φέτος λοιπόν τα έξοδα για μεταγραφές ήταν λίγα. Θεώρησα ότι ήρθε η ώρα να φύγει και ο Juninho. Ήρθε η ώρα για την νέα γενιά φθηνών ταλέντων που θα ανδρωθούν στον Παναθηναϊκό. 2 παίκτες από τις ακαδημίες, 1 δανεισμός, 1 μεταγραφή ξένου και 1 μεταγραφή πρωτοκλασάτου Έλληνα παίκτη ήταν ο συνολικός απολογισμός της φετινής μεταγραφικής σεζόν:



Image
Image
Image
Image
Image

Image


Όπως προανέφερα τα φιλικά δεν πήγαν ιδιαίτερα καλά. Όχι μόνο τα αποτελέσματα αλλά και οι εμφανίσεις μας γενικότερα ήταν μετριότατες προς τραγικές:
Image

Οι προπονητικές ομιλίες ήταν ιδιαίτερα επεισοδιακές μιας και δεν ανεχόμουν τις αδιάφορες εμφανίσεις των παικτών μου. Τα αίματα άναψαν πολλές φορές, τα πρόστιμα έπεφταν βροχή και η κατάσταση κρεμόταν από τεντωμένο σκοινί. Το μεγαλύτερο πρόβλημα εντοπιζόταν στην επίθεση μιας και ούτε ο Βέλλιος, ούτε ο Raage ενέπνεαν εμπιστοσύνη. Από τα φιλικά προέκυψε και ένας πολύ σοβαρός τραυματισμός.
Image


Έγινε και η κλήρωση του Champions League όπου ήταν αρκετά βατή:
Image


Η φετινή σεζόν αποτελεί ερωτηματικό. Το άσχημο ξεκίνημα δεν μού αφήνει περιθώρια. Χρειάζονται άμεσες λύσεις πριν χαθεί πολύτιμο έδαφος. Η μεταγραφή του Σπανουδάκη μπορεί να αποδειχθεί καταλυτική για την συνέχεια της σεζόν.
ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΟΥ:
(FM2009) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε (Εδώ που άρχισαν όλα)
(FM2010) Η επανάσταση μόλις ξεκίνησε 2 (Mία γυναίκα συνεχίζει την παράδοση)
(FM2011) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο (Με 7/11 Έλληνες παίχτες παλεύω για την καταξίωση)
(FM2012) Ένα μεγαλόπνοο σχέδιο κόντρα στην οικονομική κρίση (Mπορώ με πενιχρά οικονομικά να φτάσω στην κορυφή της Ευρώπης; )
(FM2013) Στον δρόμο για την καταξίωση (Τα πρώτα προπονητικά βήματα στην Ιταλική Serie B με σκοπό την δόξα)
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απο οταν εβαλες σε εφαρμογη αυτο το πλανο ξεραμε ολοι οτι θα ηταν δυσκολο και πολυ καλα τα πηγες...συνεχιζουμε θα την στρωσεις την ομαδα...
User avatar
kostas1908-
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 263
Joined: Wed Jan 04, 2012 6:18 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Σπανουδάκης είναι παιχταράς,πιστεύω πως με την διεισδητικότητα του θα σε ξελασπώσει πολλές φορές φέτος...αλλα κάτι μου λέει πως αυτη θα είναι η χρονιά του Βέλλιου... :wink:
Post Reply

Return to “Football League two”