Η βιβλιοθήκη των Ιστοριών

Κανόνες και FAQ για τις ιστορίες
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Αν τα βάλω κάτω, και μετρήσω τις ώρες που έχω ξοδέψει, όχι για να παίξω Football Manager, αλλά για να γράψω τις ιστορίες, υπάρχει πιθανότητα να το μετανιώσω. Θα μπορούσα να ήμουν φέτες αν τις ξόδευα σε γυμναστήριο, να ήμουν καλύτερος στη δουλειά μου αν τις ξόδευα σε ρεπορτάζ, να ήμουν πιο καλλιεργημένος αν τις ξόδευα σε διάβασμα βιβλίων...Η αλήθεια είναι πως δεν έχει έρθει ακόμα η ώρα να το μετανιώσω.

Ιστορία Νο1
12/11/2004

2.7.2004 Tsakalaki takes over AS PAOK


Η πρώτη μου απόπειρα. Μόλις τρεις σελίδες άντεξα, αλλά "κόλλησα" το μικρόβιο. Βρέθηκαν στον ΠΑΟΚ και μετά στη Κέρκυρα. Καλά πέρασα, και να φανταστείτε υπήρχαν ποστ που μου έλεγαν "γιατί σταμάτησες την ιστορία". Ε, σταμάτησα αυτή και έγραψα άλλες πόσες μετά.

Ιστορία Νο2
4/9/2006

Το μεγάλο στοίχημα


Ο πρώτος χαρακτήρας είναι εδώ... Ο Valentino Rossi ανέλαβε τις τύχες της Μαγιόρκα στην Ισπανία. Μη φανταστείτε, δεν κατάφερα και πολλά, όμως αργότερα πήγα στη Λίβερπουλ. Εκεί, έκανα μια σπουδαία μεταγραφή. Πούλησα τον Τσάβι Αλόνσο στην Μπαρτσελόνα, η οποία μου έδωσε 21,5 εκ. Ευρώ συν τους Σαβιόλα και Μέσι....Epic is epic.

Ιστορία Νο3
29/10/2006

Μια αγάπη δε τελειώνει με ένα χωρισμό


Ότι και να πω για τη συγκεκριμένη ιστορία, είναι λίγο. Μια κατάθεση ψυχής, ένα στήριγμα σε δύσκολες στιγμές που πέρασα. Και στην ιστορία, δε πέρασα και λίγα. Βρέθηκαν στον πάγκο επτά ομάδων...Ναι, επτά. Έκανα πολλούς φίλους μέσα απο αυτή την ιστορία.

Ιστορία Νο4
7/11/2007

Αυτά είναι κόλπα ζόρικα


Μιλάμε για βίτσιο τώρα, όχι αστεία...Ξεκίνησα από την Ινδία και κατέληξα στο Χονκ Κονγκ. Όχι εγώ, ο Ίαν Γκίλαν. Απάλευτες καταστάσεις FMικα, υπέροχες καταστάσεις forumικά. Ωραία πέρασα, πολύ ωραία...


Ιστορία Νο5
6/4/2008

Εδώ είναι Βαλκάνια


Να τος... Ο Σανίδες Οριζόντια Κομένες...Ούτε μια, ούτε δυο...132 σελίδες γεμίσαμε. Μεγάλες στιγμές και σε ομάδα και σε εθνική. Και δεν έχω να πω και πολλά. Milos Zivanovic λέμε και κλαίμε.


Ιστορία Νο6
24/11/2008

...On a loose


Οι ιθύνοντες της SI έδωσαν για πρώτη φορά τη δυνατότητα να βάλεις στο παιχνίδι γυναίκα προπονητή. Θα την έχανα; Με τίποτα. Η Πάμελα Άντερσον με τις δυο μεγάλες...ικανότητες που διαθέτει, ανέλαβε τους LA Galaxy...

Ιστορία Νο7
25/1/2009

Travel Channel


Σ' αυτή την ιστορία, κατάλαβα οτι έχω κάψει φλάτζες και πως ότι και να γίνει, εγώ θα ψάχνω να γράψω μια ιστορία. Τι έκανα; Κατέβασα κάτι custοm leagues , πήρα τη Τότεναμ και έκανα το γύρο του κόσμου, και για κάθε πόλη που πήγαινα, έγραφα για την ιστορία της. Καμένα πράγματα, εντελώς...

Ιστορία Νο8
3/8/2009

Εδώ είναι βορράς


Πήγα βόρεια...Αρκετά βόρεια, στη Λίλεστρομ. Κι' εδώ μια χαρά πέρασα διότι είχα παρέα. Είναι φανταστικό, μοναδικό, να νιώθεις οτι έχεις "κοινό". Ναι, ακούγομαι σα ψώνιο, αλλά είναι υπέροχο να έχεις παρέα στην ιστορία σου. Και τα πέρασα γαμάτα. Και πήραμε με τίτλους...

Ιστορία Νο9
6/11/2009

Φτάνει να γυρίσεις


Καλώς τον και ας άργησε...Μια ιστορία που όλο έλεγα οτι θα τη γράψω και όλο δε την έγραφα. Μια ιστορία που πρωταγωνιστής της δεν ήταν ο προπονητής, αλλά ο Θοδωρής. Α ρε Θοδωρή, τώρα που σε ξαναδιάβασα για δε ξερω κι' εγω πια φορά, είσαι τεράστιος, σε πάω. Κι΄εσένα και τον Πέτζα βέβαια και όλα τα παιδιά της ιστορίας.

Ιστορία Νο10
5/4/2010

How i met your manager


Η ιστορία πατάει πάνω στο τίτλο μιας αγαπημένης σειράς, και εγώ δίνω τη δική μου version, δίνοντας παράλληλα έναν FMικό τόνο. Και για το συγκεκριμένο εγχείρημα, εμπιστεύτηκα τη Τότεναμ.

Ιστορία Νο11
14/11/2010

Desperate Husbands


Η δεύτερή μου απόπειρα να "πατήσω" πάνω σε τηλεοπτικό σενάριο. Αυτή τη φορά πιο "προσεγμένη", πιο ολοκληρωμένη, καθώς το σενάριο το είχα γράψει πριν ξεκινήσω το save, και μας πήγε μακριά. Ήταν η πρώτη μου απόπειρα να αφοσιωθώ σε Εθνική ομάδα, και πήρα την Εθνική Ελλάδος. Και Γιούρο πήγαμε και Μουντιάλ πήγαμε, και άλλαξα και τρεις ομάδες Ελληνικές ενδιάμεσα για να περνάω την ομάδα μου. Ήταν η πρώτη φορά που πήρα τον Άρη.

Ιστορία Νο12
10/4/2011

Coach and Marriage


Οι περιπέτειες της οικογένειας Μέγκωνα. Απόλλων Καλαμαριάς και Ηρακλή περιελάμβανε το "μενού", συ τα όσα έγιναν σε αυτή την αξιαγάπητη φαμίλια, στην οποία ο πατέρας ήταν προπονητής. Κρίμα διότι τελείωσε άδοξα διότι το save χάθηκε σε φορμάτ που έγινε...

Ιστορία Νο13
23/6/2011

Θέλω μόνο ΝΙΚΕΣ


Παραδόξως, η ιστορία που ουσιαστικά μετά από πάρα πολύ καιρό, δεν έχει "σενάριο", είναι μια από τις αγαπημένες μου. Ήθελα απλά να παίξω FM και να αφήσω στην άκρη τα σενάρια που έχω γράψει για μελλοντικές χρήσεις, και να τρέξω ένα save που ο στόχος θα ήταν να κάνω αυτό που λέει ο τίτλος. Προπονητής ο ένδοξος Σιλικόνιος Χαμουρίνας. Επέμεινα, ζορίστηκα να το πάρω το πρωταθλητριών, αλλά το πήρα...Με την Real Madrid που είχε πέσει σε ανυποληψία. Το save το βρήκα σε ένα site του εξωτερικού. Είναι ένα save στο οποίο ο τύπος πήρε την Cambridge και την έκανε πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2022 αν θυμάμαι καλά. Και εκεί ανέλαβα εγώ τη Ρεάλ.


Ιστορία Νο14
9/11/2011

Ο παίζων, χάνει


Ένα ακόμα σενάριο βγήκε από το συρτάρι, αλλά χωρίς να πατάει σε κάποιο αντίστοιχο τηλεοπτικό. Τα πάντα διαδραματίζονται σε ένα πρακτορείο Προ Πο, με τον ιδιοκτήτη, την οικογένειά του και τους θαμώνες να μπλέκουν μεταξύ τους. Το σενάριο έκλεισε με κουφέτα αλλά η FMική δράση συνεχίστηκε κανονικά.



Ιστορία Νο 15
14/5/2012

King of north east


Μια φιλόδοξη βόλτα από τα πρωταθλήματα της Βορειοανατολικής Ευρώπης. Ωραία πέρασα, ειδικά με σπουδαίες εκτός έδρας Ευρωπαϊκές επιτυχίες, χάρη στο σύστημα που χρησιμοποίησα, το οποίο ταίριαζε γάντι σε ομάδες που έπαιζαν με αντεπιθέσεις.





Ιστορία Νο 16
14/11/2012
Μια ωραία ατμόσφαιρα


Τρεις οικογένειες, μια πολυκατοικία, τσακωμοί, έρωτες, καυγαδάκια αλλά στο τέλος, όλα καλά πηγαίνουν. Στο αγωνιστικό κομμάτι, στη γειτονική Ιταλία λαμβάνει χώρα όλη η δράση.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
spyrus7
Manager
Manager
Posts: 4039
Joined: Sat Jun 25, 2011 3:46 pm
Football Manager της ομάδας: Ηλιουπολη
Αγαπημένη Ομάδα: ολυμπιακος
twitter: spyrosbarbetaki
Status: Ειμαι αStatus πολυ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και επαιζα πολλα χρονια τα τελευταια 2 χρονια αποφασισα να γραφω ιστοριες.Το εκανα για την καβλαντα μου επειδη απλα ηθελα...Αυτες οι ιστοριες ηταν οι:

Ιστορία Νο1
Ιούλ 11, 2011 FM 2011

μια παλια ιστορια...FM 2011
Η πρωτη αποπειρα μου να κανω ιστορια.Ηταν ο sifis boskaroudakis που βρεθηκε καταλαθος στην αγγλια εξαιτιας του αδερφου του που σπουδαζε εκει.Ηταν ο προεδρος τις κρου αλεξαντρα που τον απειλουσαν να τον σκοτοσουν.Περναγε απο εκει ο sifis και τον εσωσε απο τοτε εγινε ο νεο προπονητης της Crewe Alexandra και την καναμε μεγαλη οπως της αξιζε...Πηραμε μεχρι και πρωταθλημα!


Ιστορία Νο2
Οκτ 23, 2011 FM 2012


Ο κομμωτης παει στην Ευρωπη FM 2012
Αυτη Η ιστορια ξεκινησε πολυ καλα εχοντας την Osnabruck που παιζει αρκετα χαμηλα στην Γερμανια...Προπονητης ηταν ο μοναδικος Τρυφων Σαμαρας ο οποιος με τους διαλογους που ειχε μας εκανε να περναμε καλα...Η ιστορια δεν συνεχιστηκε γιατι ο "ιος" των save το κρασαρε και ετσι ξεκινησα την τελευταια ιστορια μου...

Ιστορία Νο3
Δεκ 26, 2011

Απο τα ψηλά στα χαμηλά[/center]
Αποφασισα να κανω κατι που δεν το ειχα ξανακανει.Προπονητες ειναι ο Ηλιας Ψινακης και ο Λακης Γαβαλας.Πηρα 2 ομαδες συγχρονος και προσπαθω να τις κανω μεγαλες απο το μηδεν η μια ειναι το Ρεθυμνο μια ομαδα που φτιαχτηκε το 2010 και η αλλη η Hospitalet που αποφασησα να την παρω μετα απο το παιχνιδι μπαρτσα-οσπιταλετ 9-0....Αυτη η ιστορια ειναι που τρεχω τωρα...
User avatar
kennen
Indispensible
Indispensible
Posts: 1985
Joined: Thu Nov 03, 2011 5:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
facebook προφίλ: xarhs.koupidis?ref=tn_tnmn
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν και παρακολουθούσα το site τα τελευταία τρία χρόνια και παίζω manager από το 2006 φέτος γράφτηκα και είπα να κάνω την δική μου ιστορία :

Ιστορία Νο1

Δικέφαλε θα τρελαθώ...

Ονειρικό το ντεμπούτο μου στις ιστορίες,σε καμία περίπτωση δεν περίμενα ότι η πρώτη μου ιστορία θα φτάσει στην κορυφή!Ο Σερ Χάρης αναλαμβάνει την ΑΕΚ και κάνει πράγματα και θαύματα στο χώρο του Ελληνικού ποδοσφαίρου.Υπάρχουν μέσα και αντροπές,πιστεύω ότι αξίζει να την διαβάσει κανείς παρόλο που λείπουν κάποιες εικόνες λόγω του site του οποίου τις ανέβαζα.


Ιστορία Νο2

Τι καφενές,τι γήπεδο?!

Αποφάσισα να κάνω κάτι το οποίο θα με φέρει και πάλι κοντά στο Football Manager.Σε αυτήν την ιστορία ο Φατσέας αναλαμβάνει την τεχνική ηγεσία του Φοίνικα Πολίχνης.Δυστυχώς η ιστορία αυτή τελείωσε κάπως άδοξα αφού ακολούθησε άλλη μια με την αγαπημένη μου ομάδα.

Ιστορία Νο3

Εκεί που τα όνειρα μας γίναν μπάζα...

Η ιστορία βρίσκεται σε εξέλιξη.Ο Βασίλης Τσιάρτας είναι ο νέος τεχνικός της ΑΕΚ,στο τεχνικό team βρίσκονται οι Δέλλας,Λύμπε και Γεωργέας ενώ πρόεδρος πλέον είναι ο Δημήτρης Μελισσανίδης.Η ομάδα αγωνίζεται στη Νέα Φιλαδέλφεια.Όλες οι αλλαγές έγιναν μέσω editor.

Ελπίζω να βρείτε ενδιαφέρουσες τις προσπάθειες μου :D
User avatar
AchilleasP
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3145
Joined: Sat Mar 09, 2013 9:09 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Status: Being awesome
Location: Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιστορία 1 (Football Manager 2013)

Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος...

Η προσπαθεία του Γιάννη Αναστασίου να κάνει τον Παναθηναικό ξανά μεγάλο. Μέχρι να τελειώσει η ιστορία άδοξα λόγω crash του save η ομάδα τα πήγαινε περίφημα σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ιστορία 2 (Football Manager 2013)

Un viaje a Espana

Ο Χουάντε Ράμος πιστρέφει στην Σεβίλλη με στόχο να ξαναφέρει χαμόγελα στα πρόσωπα των Ανδαλουσιανών.
Last edited by AchilleasP on Sat Aug 10, 2013 4:05 pm, edited 3 times in total.
Faith is all we need
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένας μποέμ γιαπωνέζος ...

First blood με την ιστορία του Hanzo στην Πράγα της Τσεχίας να ξεκινά από την Β κατηγορία και να προσπαθεί να αναρριχηθεί στην κορυφή

Football Manager 2009




Only the Good Die Young

Απο την Μπολόνια της Ιταλίας με Diamanti για την Σεριε Α

Football Manager 2013
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
Lets_Go_Reds
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3069
Joined: Mon Dec 10, 2012 8:06 pm
Αγαπημένη Ομάδα: LFC
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Iστορία 1

Αυτή η ομάδα αντέχει στα δύσκολα

Πρώτη μου προσπάθεια στον τομέα. Ξεκίνησα στην αγαπημένη μου Άεκ την χρονιά που ''πέσαμε'' και irl. :( Την πρώτη χρονιά μπορεί να βγήκαμε τελευταίοι στα playoff αλλά τελικά πήραμε το κύπελλο. Την 2η μετά από πολύ κόπο και ιδρώτα στεφθήκαμε πρωταθλητές..Κάπου εκεί αποφάσισα να ταξιδέψω στην Αγγλία και το Μίλντεσμπρο. Μια κακή χρονια, με αρκετές τρύπες στο οικονομικό κομμάτι μας αφήνουν εκτός ανόδου στα playoff. Η πρόταση από την νεόπλουτη Μονακό σκάει και φέρνω παίκτες κλάσης όπως Ριμπερί,Τόρρες την 4η χρονιά. Τελικά παίρνουμε το πρωτάθλημα και τελειώνουμε την πορεία μας σε συλλόγους πανηγυρικά.Το ανερχόμενο καλοκαίρι με βρίσκει στα γήπεδα της Γαλλίας με την εθνική Νορβηγίας.Το ευχαριστήθηκα όσο δεν πάει.

Ιστορία 2

Εγώ το mouse εσείς το κουμάντο

Άφησα σε εσάς να επιλέξετε που θα πάω μιας και τότε βρισκόμασταν στα τέλη του fm13. Το πήρα σαν fun save με εσάς πάλι να επιλέγετε τις μεταγραφές μας για την ομάδα του Λονδίνου. Αντέξαμε μόλις μια χρονιά δυστυχώς διότι μετά ήρθε το καλοκαίρι και οι αιώνιες διακοπές.Για το γαμώτο καταφέραμε να βγούμε συν η κατάκτηση του κυπέλλου μετά από πολλά χρόνια για την Άρσεναλ.

Ιστορία 3

Εγώ και το υποσυνείδητο μου

Είπα να παίξω Ισπανία και στην πάντα αγαπημένη Λα Κορούνια που βολόδερνε στην Β' κατηγορία. Την πρώτη χρονιά ματώσαμε μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Κάναμε τα εύκολα δύσκολα αλλά πήραμε την άνοδο. Με μόλις 1 μεταγραφή ελεύθερου την 2η σεζόν και κάποιων δανεικών καθιερωθήκαμε και μείναμε στην Πριμέρα. Την 3η χρονιά αποφάσισα να επιστρέψω στην Ελλάδα και τον χρεωμένο-σε άσχημη κατάσταση Όφη. Μετά κόπων και βασάνων σωθήκαμε κατηγορία. Ειδική μνεία σε Νιμανί και Γιενγκά. Το ξεκίνημα της 4ης μας βρήκε με λίγες φιλοδοξίες λόγω του οικονομικού. Παλέψαμε μέχρι τέλους με μια μίξη ρέτζεν-real παικτών κρατήσαμε την ομάδα στην Σούπερ Λίγκ.Αυτά τα ολίγα :P Να σημειώσω πως είχα πολύ ωραία παρέα και το ευχαριστήθηκα αρκετά.
User avatar
alecos panagoulias
Backup
Backup
Posts: 911
Joined: Fri Jan 27, 2012 9:40 am
Football Manager της ομάδας: Ανυπότακτο Χωριό
Αγαπημένη Ομάδα: Εθνική Ελλάδος
Status: Μελαγχολικά αισιόδοξος
Location: Ανατολική Αττική
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιστορία Νο1 FM 2012

ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ

Η πρώτη μου απόπειρα. Αναλαμβάνω προπονητής της Εθνικής Ελλάδος.
Στους ρόλους των παικτών πρωταγωνιστούν γνωστοί, φίλοι και συγγενείς.
Στο τέλος πεθαίνω.
Spoiler: show
«Δημητρόπουλε μουνί, γύρνα στη Μαγδαληνή»
Ιστορία Νο2 FM 2012

Γίνε ο πρωταγωνιστής !

Ο Αλκέτας Παναγούλης αναλαμβάνει την Εθνικής Ελλάδος που αποτελείται για πρώτη φορά από μέλη του φόρουμ,
Spoiler: show
«Προσευχηθείτε στο Θεό παίζει γκολκήπερ ο Τεό»
Ιστορία Νο3 FM 2013

"Γίνε όποιος γουστάρεις !"

Ο Αλκέτας Παναγούλης αναλαμβάνει και πάλι την Εθνική Ελλάδος.
Οι παίκτες που έχει στη διάθεσή του είναι μέλη του φόρουμ
που έχουν τα προσόντα της αφρόκρεμας του σύγχρονου ποδοσφαίρου.
Spoiler: show
«Σαράντα μέρες αντηχεί σε όρη και σε κάμπους
το δοξασμένο όνομα Κώστας του Χαραλάμπους»
Ιστορία Νο4 FM 2014

Έρχεται η σειρά σου !

Ο Αλκέτας Παναγούλης στο Φέρε Φέρε.
Spoiler: show
«Στάζει μέλι – στάζει μέλι
το ποδάρι του Βαγγέλη»
_______________________________________________
οι ιστορίες μου:

1. FM 2012 :arrow: ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ
2. FM 2012 :arrow: Γίνε ο πρωταγωνιστής !
3. FM 2013 :arrow: "Γίνε όποιος γουστάρεις !"
4. FM 2014 :arrow: Έρχεται η σειρά σου !
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”