Guillermo Molins [2016/17]

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον Παναθηναϊκό!
Locked
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στον Παναθηναϊκό ο Μολίνς

Ανακοίνωση της Π.Α.Ε. Παναθηναϊκός

Η Π.Α.Ε. Παναθηναϊκός ανακοινώνει την απόκτηση του Γκιγέρμο Μολίνς, ο οποίος υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας διάρκειας 1,5 έτους.

Ο Γκιγέρμο Μολίνςγεννήθηκε στις 26 Σεπτεμβρίου 1988 στο Μοντεβιδέο της Ουρουγουάης και μόλις ενός έτους η οικογένειά του μετακόμισε στη Σουηδία. Ξεκίνησε την ποδοσφαιρική διαδρομή του στην ακαδημία της Κέβλινγκε και στα 17 του πέρασε τα δοκιμαστικά και εντάχθηκε στη Μάλμε. Πήρε φανέλα βασικού και έκανε σημαντική καριέρα, η οποία οδήγησε την Άντερλεχτ να τον αποκτήσει το 2011. Οκτώ ημέρες μετά τη μεταγραφή του τραυματίστηκε σοβαρά και έχασε σχεδόν όλη τη σεζόν. Τον Ιανουάριο του 2013 δόθηκε δανεικός στη Μπέτις απ' όπου γύρισε στην Άντερλεχτ το καλοκαίρι. Εκείνη την περίοδο επέστρεψε στη Μάλμε όπου παρέμεινε έως το περασμένο καλοκαίρι. Τελευταίος σταθμός του η κινεζική Ρεν απ' όπου αποδεσμεύτηκε τις τελευταίες ημέρες του Ιανουαρίου. Είναι διεθνής με την εθνική Σουηδίας (6 συμμετοχές) αλλά και τις εθνικές Κ-21, Κ-19.

http://www.pao.gr/news/transfers/8771-% ... E%BD%CF%82
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Ζητήθηκε.

Αριθμός φανέλας;
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

«Είμαι σκόρερ»

Η πρώτη συνέντευξη του Γκιγιέρμο Μολίνς μετά την ανακοίνωση της απόκτησής του από τον Παναθηναϊκό

Γεμάτος πίστη στον εαυτό του και διάθεση να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό εμφανίστηκε ο Γκιγιέρμο Μολίνς στις πρώτες του δηλώσεις μετά τη συμφωνία του με την ομάδα.

Για τρίτη φορά στην καριέρα σου φεύγεις από τη Σουηδία για να πας σε άλλη χώρα. Τι όνειρα έχεις για την ομάδα και για τον εαυτό σου;

«Αν μιλήσω βραχυπρόθεσμα, θέλω να κερδίσουμε το Κύπελλο, να συγκεντρώσουμε όσους περισσότερους βαθμούς γίνεται στο Πρωτάθλημα και να εξασφαλίσουμε την ευρωπαϊκή μας συμμετοχή. Σε προσωπικό επίπεδο, θέλω να πετύχω πολλά γκολ, είμαι γεννημένος σκόρερ, ξέρω καλά τον Μάρκους και τον Νίκλας, ξέρω που θέλει την μπάλα ο Μάρκους και πιστεύω ότι μπορούμε να έχουμε καλή χημεία μεταξύ μας. Ευελπιστώ να βοηθήσω το Σύλλογο να παίρνει νίκες και να κατακτήσω τίτλους με τον Παναθηναϊκό. Είναι καλό που θα έχω δύο Σουηδούς συμπαίκτες. Θα με βοηθήσουν στην προσαρμογή μου στην ομάδα αλλά και στη χώρα γενικά».

Στο παρελθόν είχες αντιμετωπίσει προβλήματα με τραυματισμούς που σου δημιούργησαν προβλήματα στην καριέρα σου. Τώρα σε τι κατάσταση βρίσκεσαι;

«Νιώθω καλά. Ο Παναθηναϊκός είναι ένα νέο βήμα για μένα. Το καλύτερο ποδόσφαιρο της καριέρας μου το έπαιξα αμέσως μετά τον πρώτο μεγάλο τραυματισμό μου. Τώρα θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο, μετά το δεύτερο μεγάλο τραυματισμό. Να παίξω δηλαδή στον Παναθηναϊκό το ποδόσφαιρο που μπορώ και να δείξω ξανά σε όλους τι πραγματικά αξίζω. Όταν προκύπτει ένας σοβαρός τραυματισμός, είναι σαν να κάνεις δέκα βήματα πίσω. Χρειάζεσαι βοήθεια από το Σύλλογό σου, από τους συμπαίκτες σου, από το περιβάλλον σου για να μπορέσεις να επιστρέψεις. Είμαι ευχαριστημένος που βρίσκομαι στον Παναθηναϊκό, όλοι στο Σύλλογο μου έδειξαν μεγάλο σεβασμό και θέλω να τους τον ανταποδώσω».

Μπορείς να περιγράψεις τον εαυτό σου στον κόσμο της ομάδας;

«Θεωρώ τον εαυτό μου σκόρερ. Μπορώ να έχω καλή απόδοση σε ένα παιχνίδι, αλλά να είμαι λυπημένος γιατί δεν σκόραρα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό για μένα: να σκοράρω. Ακόμα κι αν δεν έχω πιάσει καλή απόδοση θα είμαι ευχαριστημένος αν έχω βάλει γκολ. Για μένα στο ποδόσφαιρο όλα έχουν να κάνουν με το να σκοράρεις και να βοηθάς την ομάδα σου να κερδίζει».

Ποια είναι η θέση που προτιμάς να παίζεις;

«Στο μεγαλύτερο μέρος της καριέρας μου αγωνίστηκα είτε ως επιθετικός είτε ως εξτρέμ. Εξαρτάται λοιπόν από το τι θέλει ο προπονητής. Ο τρόπος παιχνιδιού μου είναι πολύπλευρος, δεν έχω ειδίκευση σε ένα μόνο συγκεκριμένο πράγμα, μπορώ να κάνω πολλά στο γήπεδο. Πάνω απ’ όλα όμως, το πιο σημαντικό είναι το σκοράρισμα. Θυμάμαι, μετά τον πρώτο μεγάλο τραυματισμό μου, όλοι στη Σουηδία έλεγαν ότι ο Μολίνς είναι τελειωμένος κι εγώ πέτυχα 24 γκολ σε 26 παιχνίδια ως εξτρέμ. Αυτή ήταν η καλύτερη απάντηση που είχα να δώσω. Δεν ήμουν τελειωμένος, δεν είμαι τελειωμένος και θα το αποδείξω. Ξαναλέω: για μένα μετράει πολύ ο σεβασμός. Μου έδειξαν όλοι σεβασμό στον Παναθηναϊκό κι εγώ πλέον θεωρώ χρέος μου να τους τον ανταποδώσω».

http://www.pao.gr/news/matches/8773-%C2 ... F%81%C2%BB
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το νούμερο 8. πήρε

http://www.pao.gr/the-team/roster
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
Locked

Return to “Παναθηναϊκός”