Ousmane Coulibaly [2016/17]

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον Παναθηναϊκό!
Locked
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14528
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Η Π.Α.Ε. Παναθηναϊκός ανακοινώνει την απόκτηση του Ουσμάν Κουλιμπαλί. Ο αμυντικός από το Μάλι υπέγραψε συμβόλαιο μέχρι το καλοκαίρι του 2019 και τον καλωσορίζουμε στην «πράσινη» οικογένεια μας.

Ο Κουλιμπαλί γεννήθηκε στις 9 Ιουλίου 1989 στο Παρίσι. Ξεκίνησε την καριέρα του στην ακαδημία της Μαντ, απ’ όπου το καλοκαίρι του 2008 μετακόμισε στην Γκινγκάμπ. Έχοντας μόνο δυο συμμετοχές, την επόμενη χρονιά πήγε στην Μπρεστ, τη φανέλα της οποίας φόρεσε για μια πενταετία, κάνοντας 71 εμφανίσεις.

Το καλοκαίρι του 2014, ο 27χρονος -πλέον- αμυντικός ήρθε στην Ελλάδα για λογαριασμό του Πλατανιά, με τον οποίο αγωνίστηκε σε 50 ματς, σημειώνοντας και τέσσερα τέρματα.

Ο Κουλιμπαλί είναι 18 φορές διεθνής με την Εθνική του Μάλι, κάνοντας την πρώτη του συμμετοχή στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του το 2011.

Αναλυτικά οι πρώτες δηλώσεις του Κουλιμπαλί στο σάιτ της ΠΑΕ

Ουσμάν, κοιτάζοντας κανείς την καριέρα σου, διαπιστώνει πως κάνεις σταδιακά βήματα… προς τα πάνω όλα αυτά τα χρόνια. Θεωρείς πως ένα τέτοιο είναι και η μεταγραφή σου στον Παναθηναϊκό;

«Σίγουρα το ότι υπέγραψα στον Παναθηναϊκό είναι ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την καριέρα μου και την πρόοδο μου σαν ποδοσφαιριστή! Αυτό που είναι πολύ σημαντικό για εμένα και έχω σαν στόχο είναι να πηγαίνω κάθε χρόνο και καλύτερα, να βελτιώνομαι και να εξελίσσω το παιχνίδι μου... Είμαι, λοιπόν, πολύ χαρούμενος που όλα πήγαν καλά γιατί εδώ υπάρχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις για να πραγματοποιήσω τους στόχους μου».

Στον Πλατανιά κατάφερες να «φτιάξεις» το όνομά σου, σκόραρες κιόλας απέναντι στον Παναθηναϊκό! Με την «σφραγίδα» ενός εκ των καλύτερων δεξιών μπακ του Πρωταθλήματος, αλλά και τις απαιτήσεις να μεγαλώνουν πλέον, τι προσβλέπεις από αυτή τη συνεργασία;

«Καταρχήν, γνωρίζω ότι όλοι περιμένουν πράγματα από εμένα όχι μόνο γιατί είμαι μια μεταγραφή αλλά και επειδή ήρθα σε ένα πολύ μεγάλο Σύλλογο, ο οποίος είναι μάλιστα ήδη στους ομίλους του EuropaLeague... Αυτό που προσδοκώ είναι να συνεχιστεί αυτή η ανοδική πορεία, τόσο της ομάδας όσο και η δική μου, για να ωφεληθούμε όλοι και να προσφέρουμε χαρά στους οπαδούς μας που ξέρω ότι είναι πάντα “θερμοί” και στο πλευρό μας».

Γνωρίζεις… πρόσωπα και καταστάσεις στο ελληνικό ποδόσφαιρο, συνεπώς η γνώμη σου έχει ξεχωριστή αξία. Πως βλέπεις τις κινήσεις που έχουν γίνει στην ομάδα και τι να περιμένει ο κόσμος από εσάς;

«Να ξέρετε πως παρακολούθησα από την αρχή όλες τις μεταγραφές που έκανε ο Παναθηναϊκός και μάλιστα αυτό ήταν ένα έξτρα κίνητρο για να έρθω. Θεωρώ ότι έχει φτιαχτεί μια αρκετά καλή ομάδα, δυνατή, με πολλές προοπτικές. Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, αλλά πιστεύω πως ήρθε η ώρα να πάρω πολλούς τίτλους με τον Παναθηναϊκό!».

http://www.sport-fm.gr/article/podosfai ... li/3197554
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.

250k το ποσό της μεταγραφής
Απολαβές;
Αριθμός φανέλας;
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ο Ουσμάν Κουλιμπαλί διάλεξε το «78»
http://panathinaikos24.gr/2016/09/01/di ... koulibali/
User avatar
Theo156
Indispensible
Indispensible
Posts: 1950
Joined: Sun Aug 19, 2007 10:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United
facebook προφίλ: thodoris.ball
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/Supe ... 49464.html
Απολαβές
Spoiler: show
Τι θα παίρνει ο Κουλιμπαλί στον Παναθηναϊκό; Οι φιξ απολαβές του θα είναι σταθερά 150.000 ευρώ για κάθε ένα απ’ τα 3 χρόνια του συμβολαίου του, ενώ από εκεί και πέρα έχει προβλεφθεί μια σειρά από μπόνους, για συνδυαστικές συμμετοχές σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Ευρώπη. Κι ένα… κίνητρο για να διεκδικήσει με ακόμη μεγαλύτερη "θέρμη" τη θέση του βασικού δεξιού μπακ απ’ τον Μέστο. Αν ο Μαλέζος άσος αγωνιστεί στο 50% των αγώνων με του "τριφύλλι" θα λάβει ως μπόνους άλλες 50.000 ευρώ. Αν όμως φτάσει και ξεπεράσει το 70% των επίσημων παιχνιδιών του Παναθηναϊκού, το μπόνους θα ανέβει αυτομάτως στις 80.000 ευρώ.

Στο deal περιλαμβάνονται ακόμη ένα ποσό για ενοίκιο σπιτιού, καθώς και αυτοκίνητο 1.400 κυβικών από την ΠΑΕ.
Image
Image[url=steam://friends/add/76561198098056614]Image[/url]
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για το γεγονός ότι παίζει σε πολλές θέσεις:
«Κατά βάση θα έλεγα ότι είμαι ένα πολυεργαλείο, αλλά από εκεί και πέρα έχω παίξει σαν αμυντικός χαφ, σαν μπακ αλλά θα πάω όπου μου πει ο προπονητής μου. Έχω παίξει σε διάφορες θέσεις, είμαι επιθετικογενής αλλά μπορώ να παίξω ακόμα και σαν εξτρέμ, όπου μου ζητηθεί».
http://www.leoforos.gr/football/story/1 ... onitis-moy
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Θλάση αριστερού δικεφάλου στις 2/10. 2-3 εβδομάδες εκτός σύμφωνα με ρεπόρτερ της Nova.
User avatar
alexander1611
Amateur
Amateur
Posts: 111
Joined: Fri Jul 27, 2012 6:22 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τελικα συμφωνα με τις νεες εξετασεις δε θα λειψει για 20+ μερες που λεγανε αλλα για περιπου 10...ευτυχως :D
Η πρώτη εκτίμηση έκανε λόγο για είκοσι μέρες εκτός δράσης, ωστόσο, μετά την εξέταση από τον γιατρό της Εθνικής ομάδας του Μάλι στο Παρίσι, ο διεθνής άσος υπολογίζει να είναι έτοιμος σε δέκα ημέρες και να κάνει αγώνα δρόμου, ώστε να είναι έτοιμος με την επανέναρξη του πρωταθλήματος.
http://www.gazzetta.gr/football/article ... koylimpali
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

17.02

Image
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
Locked

Return to “Παναθηναϊκός”