Βίκτωρ Κλωναρίδης [2016/17]

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον Παναθηναϊκό!
User avatar
ilias_1
Coach
Coach
Posts: 2553
Joined: Sun Jun 06, 2004 11:00 pm
Status: 2h season...
Location: Ag.Paraskeui
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κλωναρίδης: «Πατέρας μου ο Λυμπερόπουλος - Προσπαθώ για ελληνικό διαβατήριο»

Ο Βίκτωρας Κλωναρίδης μίλησε για την επιστροφή του στον Παναθηναϊκό, για την εξαιρετική του σχέση με τον Νίκο Λυμπερόπουλο, τον οποίο θεωρεί «σαν πατέρα» του, αλλά και το ενδεχόμενο να αγωνιστεί στην Εθνική Ελλάδας.

Η επιστροφή του Κλωναρίδη στους «πράσινους» έχει επιφέρει σημαντική βελτίωση στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, καθώς ο 24χρονος άσος προσφέρει σημαντικές βοήθειες στον Μάρκους Μπεργκ στη γραμμή κρούσης, ασφυκτικό πρέσινγκ στους αντιπάλους, ενώ έχει πετύχει και δύο γκολ στις τρεις συμμετοχές του μέχρι στιγμής.

Ο ομογενής μεσοεπιθετικός μίλησε στην κάμερα της NOVA για την επιστροφή του στο «τριφύλλι», τη σχέση του με τον Νίκο Λυμπερόπουλο, το αυριανό παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, αλλά και την προσπάθεια απόκτησης ελληνικού διαβατηρίου ούτως ώστε να μπορεί να αγωνιστεί στην Εθνική Ελλάδας.

Διαβάστε τα όσα είπε στο συνδρομητικό κανάλι:

Καλή εμφάνιση στο τελευταίο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, πολλά γκολ, σας γεμίζει αισιοδοξία ότι ουσιαστικά έχετε περάσει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με καλό ποδόσφαιρο;


«Στο ποδόσφαιρο είναι καλό για κάθε ομάδα να κερδίζει και πόσο μάλλον να κερδίζει πετυχαίνοντας πολλά γκολ. Δεν θέλουμε όμως να κοιτάμε μακριά αλλά να κάνουμε βήμα-βήμα. Οπότε είναι ένα καλό σκορ για το πρώτο ματς αλλά το δεύτερο παιχνίδι δεν έχει τελειώσει γιατί στο ποδόσφαιρο όλα μπορούν να συμβούν. Θα πάμε εκεί για να παίξουμε όπως και στο πρώτο ματς και σίγουρα το 4-0 το κάνει πιο εύκολο για εμάς αλλά όπως είπα και πριν ακόμα δεν έχει τελειώσει κάτι».

Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι ο Παναθηναϊκός παίζει καλό ποδόσφαιρο, ξεκινήσατε από το ματς με τον Κισσαμικό όπου και εσύ επέστρεψες, και στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλό το παιχνίδι και τώρα με τον Αστέρα. Αν και έλειπες το προηγούμενο διάστημα βλέπεις και εσύ μια βελτίωση, βλέπεις ότι αλλάζει η κατάσταση;


«Ναι νομίζω με το νέο τεχνικό επιτελείο στην ομάδα τα πράγματα πάνε καλύτερα. Σίγουρα χρειάζεται υπομονή γιατί όταν έρχεται ένας νέος προπονητής δεν μπορεί από τις πρώτες μέρες να αλλάξει τα πράγματα. Θέλει χρόνο. Αλλά πιστεύω ότι ομάδα βελτιώνεται και κάθε μέρα θα είμαστε όλο και καλύτεροι».

Υπάρχει τώρα το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, ένα επικίνδυνο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός θέλει βαθμούς για το πρωτάθλημα. Τι περιμένεις;

«Ξέρουμε ότι το παιχνίδι θα είναι δύσκολο γιατί ο Παναιτωλικός είναι μια καλή ομάδα και πάντα είναι δύσκολο να παίζεις εναντίων τους. Πιστεύω όμως ότι αν δείξουμε την ίδια συμπεριφορά όπως στο παιχνίδι Κυπέλλου και έχουμε την ίδια θέληση για νίκη τότε θα κερδίσουμε το παιχνίδι. Αυτό είναι το πιο σημαντικό... η θέληση του να κερδίσεις το παιχνίδι».

Γιατί έφυγες το καλοκαίρι. Έκανες προετοιμασία με τον Παναθηναϊκό, δεν έδειχνε ο προπονητής να σε εμπιστεύεται για τις πρώτες επιλογές. Ήταν γιατί ήθελες περισσότερο χρόνο να παίξεις;

«Στο ποδόσφαιρο το πιο σημαντικό για κάθε ποδοσφαιριστή είναι να παίρνει παιχνίδια. Ο κόουτς μου είχε πει κατά πρόσωπο ότι δεν θα έπαιζα τόσο πολύ. Οπότε πήρα την απόφαση να ψάξω να βρω μια ομάδα που θα έπαιζα περισσότερο».

Δεύτερος γαλλικός σταθμός, μετά την Λιλ ή Λανς, εκεί τι δεν πήγε καλά. Δεν είχες πάρα πολύ χρόνο αλλά πέτυχες δυο γκολ στο διάστημα που ήσουν στη Γαλλία;

«Όπως είπα και πριν στο ποδόσφαιρο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα, όταν πας κάπου αν θα παίζεις ή όχι. Αρχικά όταν πήγα στην Λανς έπαιζα αλλά δεν ξεκινούσε όπως θα ήθελα. Η δεύτερη κατηγορία στην Γαλλία είναι διαφορετική απ' ότι περίμενα. Αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο, μαθαίνεις απ' ότι κάνεις και απ' όπου πηγαίνεις συνέχεια. Δεν μετανιώνω που πήγα εκεί. Αντίθετα είμαι χαρούμενος γιατί ωρίμασα αρκετά τους έξι μήνες που ήμουν εκεί».

Και επέστρεψες στον Παναθηναϊκό, πως προέκυψε αρχικά αυτή η επιστροφή; Αυτό το ενδιαφέρον μέσα σε λίγους μήνες και αν έπαιξε ρόλο σε αυτό ο Νίκος Λυμπερόπουλος, τον οποίο αποκάλεσες "πατέρα" σου πρόσφατα σε κάποιες δηλώσεις;

«Με το Νίκο Λυμπερόπουλο είχαμε καλή σχέση από τότε που παίζαμε μαζί στην ΑΕΚ όπου ήταν σαν "πατέρας" μου, οπότε όταν μου μίλησε για να γυρίσω στον Παναθηναϊκό, για να πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, αλλά όταν μου μίλησε και μου είπε για το νέο τεχνικό τιμ ήμουν πολύ ενθουσιασμένος και μου είπε μόνο καλά λόγια και με βοήθησε πολύ για να επιστρέψω».

Γυρνάς έχεις σκοράρει δυο γκολ σε τρία παιχνίδια, είσαι από τους καλύτερους παίκτες του Παναθηναϊκού, είναι μια ευκαιρία να δείξεις ότι είσαι ο Βίκτωρ που ξέραμε; Μου θυμίζεις αρκετά την πρώτη σου χρονιά στον Παναθηναϊκό.

«Το έχω πει πολλές φορές, στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Το ένα λεπτό μπορεί να είσαι ψηλά και το επόμενο χαμηλά αλλά νομίζω ότι αυτό που με βοηθά αρκετά αυτή τη στιγμή είναι η εμπιστοσύνη που μου δείχνει το τεχνικό επιτελείο. Ο προπονητής, ο Νίκος Λυμπερόπουλος και η ώθηση που μου δίνουν. Επίσης με χρησιμοποιούν σε μια νέα θέση που μου ταιριάζει καλύτερα και όχι στα άκρα και θεωρώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο».

Ξέρω ότι στόχος σου είναι να παίξεις και στην Εθνική Ελλάδος. Θα κάνεις πιο εύκολο το έργο του κ. Σκίμπε; Θα πάρεις διαβατήριο;

«Προσπαθώ να βγάλω το ελληνικό διαβατήριο. Δεν ήταν εύκολη διαδικασία, έχουν υπάρξει κάποια μικρά εμπόδια στον δρόμο. Τώρα που επέστρεψα όμως μιλάω με τον πατέρα και θα προσπαθήσουμε να το πιέσουμε και στο τέλος αν το θέλει και ο θεός θα το πάρω και τότε θα δούμε τι θα γίνει».

http://www.sdna.gr/podosfairo/superleag ... a-elliniko

fav pers. Λυμπερόπουλος
ST++
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13273
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ο Κλωναρίδης όπως συνήθιζε και στην προηγούμενη θητεία του στον Παναθηναϊκό, στο τρίτο σερί παιχνίδι ένιωσε μικροενοχλήσεις και ζήτησε αλλαγή.

Τσάρλυ, GoalNews (13/02/2017)
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13273
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Για τον «Κλωνα» υπάρχει οψιόν αγοράς από τη Λανς ύψους 200.000 ευρώ και στη χειρότερη των διαπραγματεύσεων με τη γαλλική ομάδα, δίνεται από τον Παναθηναϊκό το συγκεκριμένο χαμηλό τίμημα και ο Κλωναρίδης επανέρχεται εκ νέου, οριστικά και με νέο συμβόλαιο στο «τριφύλλι».

GoalNews (16/02/2017)
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
Locked

Return to “Παναθηναϊκός”