New Position Training

Οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με τον τομέα της προπόνησης, ό,τι πρόβλημα κι αν συναντήσετε, περάστε από εδώ για να το συζητήσουμε!
Post Reply
The Godfather
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 264
Joined: Tue Jan 22, 2008 9:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΠΟΕΛ
Location: Λευκωσία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν, η απορία μου είναι η εξής... Θα έχω αποτελέσματα αν βάλω κάποιο παίχτη να προπονείται σε μια θέση στην οποία είναι Ineffectual (κόκκινο)? Δεν αναφέρομαι βέβαια στην περίπτωση που θέλω να μάθω κάποιον αμυντικό να παίζει σαν επιθετικός αλλά αν θέλω πχ κάποιο επιθετικό να μάθει να παίζει AML, AMR.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθει πιο γρήγορα την θέση (αυτό δεν ισχύει μόνο αν είναι Ineffectual)? Πχ καλύτερος coach ή έμφαση σε κάποιο από τους τομείς της προπόνησης.

Κάπου πήρε το μάτι μου επίσης ότι σε κάποια φάση γίνονται Natural. Αυτό μπορεί πράγματι να γίνει?

Και τέλος, καθ' όλη την διάρκεια της διαδικασίας εκμάθησης της καινούριας θέσης, παίζει ρόλο το να παίρνει παιχνίδια στην συγκεκριμένη θέση?
Last edited by The Godfather on Fri Oct 28, 2011 3:11 pm, edited 1 time in total.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

The Godfather wrote:Και τέλος, καθ' όλη την διάρκεια της διαδικασίας εκμάθησης της καινούριας θέσης, παίζει ρόλο το να παίρνει παιχνίδια στην συγκεκριμένη θέση?
Αυτό είναι σημαντικό αρκετά
Καθώς και να τον προπονείς στην θέση που θέλεις
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

The Godfather wrote: Λοιπόν, η απορία μου είναι η εξής... Θα έχω αποτελέσματα αν βάλω κάποιο παίχτη να προπονείται σε μια θέση στην οποία είναι Ineffectual (κόκκινο)? Δεν αναφέρομαι βέβαια στην περίπτωση που θέλω να μάθω κάποιον αμυντικό να παίζει σαν επιθετικός αλλά αν θέλω πχ κάποιο επιθετικό να μάθει να παίζει AML, AMR.

Κάπου πήρε το μάτι μου επίσης ότι σε κάποια φάση γίνονται Natural. Αυτό μπορεί πράγματι να γίνει?

Και τέλος, καθ' όλη την διάρκεια της διαδικασίας εκμάθησης της καινούριας θέσης, παίζει ρόλο το να παίρνει παιχνίδια στην συγκεκριμένη θέση?
τον προπονεις στη νεα θεση και αν εχει την ικανοτητα να μαθαινει νεες θεσεις πετυχαινει (δεν μπορεις να το ξερεις γιατι ειναι κρυφο χαρακτηριστικο). Αν κατα τη διαρκεια της προπονησης αυτης δεις οτι ειναι δυσαρεστημενος με την προπονηση τοτε δεν θα πετυχει
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
The Godfather
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 264
Joined: Tue Jan 22, 2008 9:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΠΟΕΛ
Location: Λευκωσία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ παίδες!
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όλα εξαρτώνται από το Versatility το οποίο είναι κρυφό attribute όπως είπε και ο eliaska. Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον προπονείς στη θέση που θέλεις και να τον χρησιμοποιείς και στο παιχνίδι στη συγκεκριμένη θέση. Αν θυμάμαι καλά, από retrain μια position μπορεί να φτάσει το πολύ μέχρι 19, δηλαδή Accomplished (η Natural είναι στο 20).
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Petros_V5
Amateur
Amateur
Posts: 146
Joined: Sun May 16, 2010 2:46 am
Football Manager της ομάδας: Juventus
Αγαπημένη Ομάδα: Juventus, Άρης
Status: Αυτό με τη λευκή σοκολάτα και τα κομματάκια...
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

padeloswp8 wrote:Όλα εξαρτώνται από το Versatility το οποίο είναι κρυφό attribute όπως είπε και ο eliaska. Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον προπονείς στη θέση που θέλεις και να τον χρησιμοποιείς και στο παιχνίδι στη συγκεκριμένη θέση. Αν θυμάμαι καλά, από retrain μια position μπορεί να φτάσει το πολύ μέχρι 19, δηλαδή Accomplished (η Natural είναι στο 20).
Όχι, πάει και 20. Απλά όχι σε όλες. Πχ ένα dr μπορεί να γίνει natual dl, αλλά ποτέ δε θα γίνει natural st. Και προφανώς σε συνάρτηση με το versatility + πόσο διαφορετική από την τωρινή του είναι αυτή που του μαθαίνεις.
Έχω κάνει natural dl το Srna και mc τους celso fernandez και jelle vossen (από dr, st και st αντίστοιχα).
User avatar
S Vassilis
Amateur
Amateur
Posts: 199
Joined: Tue May 09, 2006 8:11 pm
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Petros_V5 wrote:
padeloswp8 wrote:Όλα εξαρτώνται από το Versatility το οποίο είναι κρυφό attribute όπως είπε και ο eliaska. Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον προπονείς στη θέση που θέλεις και να τον χρησιμοποιείς και στο παιχνίδι στη συγκεκριμένη θέση. Αν θυμάμαι καλά, από retrain μια position μπορεί να φτάσει το πολύ μέχρι 19, δηλαδή Accomplished (η Natural είναι στο 20).
Όχι, πάει και 20. Απλά όχι σε όλες. Πχ ένα dr μπορεί να γίνει natual dl, αλλά ποτέ δε θα γίνει natural st. Και προφανώς σε συνάρτηση με το versatility + πόσο διαφορετική από την τωρινή του είναι αυτή που του μαθαίνεις.
Έχω κάνει natural dl το Srna και mc τους celso fernandez και jelle vossen (από dr, st και st αντίστοιχα).

...το επιβεβαιώνω και εγώ, γίνεται natural κανονικά το έχω κάνει πολλές φορές αλλά όχι από Ineffectual. Όταν κάποιος παίκτης έχει Ineffectual στην θέση που θέλεις να τον προπονήσεις θα χρειαστείς πάρα πολύ χρόνο για να τον κάνεις natural. Ένας παίκτης με μέτριο versatility με 15-16 ικανότητα στην θέση που θέλεις να τον προπονήσεις θέλει σίγουρα δύο χρόνια για να γίνει natural και να παίζει συνέχεια στην συγκεκριμένη θέση. Φαντάσου πόσα χρόνια θα χρειαστεί από Ineffectual...
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Εγω θελω να ρωτησω πως οταν μαθει πλεον ο παικτης την θεση, απο το training την βγαζουμε την επιλογη ή οχι?
User avatar
OtiNaNAi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7424
Joined: Sun Jun 22, 2008 10:56 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ-Real Madrid-Arsenal-Milan
facebook προφίλ: manolo.vasiliadoff
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν εχει υψηλο versatility και κυριως αν τον χρησιμοποιεις σε αυτη τη νεα θεση τοτε την κρατάει χωρις να χρειαζεται να εχει ενεργοποιημενο το "new position training"
Þ ★ ᾶ ★ ǿ ★ κ
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Thanks.. Αυτο ακριβως ηθελα να μαθω!
Post Reply

Return to “Περί... Προπόνησης”