Κώστας Τσιμίκας [2018/19]

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον Ολυμπιακό!
Locked
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

-το είδωλό του: «Από το σημερινό ποδόσφαιρο μ’ αρέσει πολύ ο Μαρσέλο. Παλαιότερα έπαιζα, χαφ, μ’ άρεσαν διάφοροι όπως οι, Κουαρέσμα, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μέσι.

-το αν μπορεί να παίξει και εξτρεμ: Μπορώ να παίξω όπου θέλει ο [προπονητής και θα δίνω πάντα το 100% των δυνάμεων μου».

-το πέρασμά του από την Ολλανδία: «Πριν πάω στην Ολλανδία ήμουν στην Δανία όπου το πρωτάθλημα ήταν πιο αμυντικό. Αλλά και στην Ολλανδία που είναι πιο επιθετικό έπρεπε να μάθεις την σωστή άμυνα γιατί είχες όταν έμενες πίσωσε καταστάσεις 2 εναντίον 2. Ήθελα να βελτιωθώ και να μάθω πράγματα. Κάθε μέρα προσπαθώ να μάθω την θέση και πιστεύω να γίνομαι καλύτερος με τον χρόνο».

-τον έχει μιλήσει με Γεωργάτο: «Μιλάμε στο τηλέφωνο μου λέει τι κάνω σωστά και τι λάθος. Προσπαθώ να τα βελτιώνω, εκείνος με έφερε εδώ και μου έμαθε πράγματα. Τα έχω συνέχεια αυτό στο μυαλό μου. Δεν ξέρω αν του θυμίζω τον εαυτό μου. Κι οι δυο ήμασταν επιθετικοί μπακ. Θα τον ρωτήσω την άλλη φορά».

-το γκολ με το δεξί με την Εθνική Ελπίδων: «Έχω ξαναπετύχει γκολ με το δεξί. Το χρησιμοποιώ. Είναι προσόν να χρησιμοποιείς και τα δυο πόδια κι εγώ προσπαθώ να χρησιμοποιώ το δεξί. Ευελπιστώ στο μέλλον να ξανασκοράρω».

-την πρόκριση της Εθνικής Ελπίδων: «Είμαστε μαζί με πολλά παιδιά από τις πιο μικρές Εθνικές Ομάδες. Είμαστε όλοι φίλοι, όλοι μαζί σε βόλτες και παντού. Έχει βοηθήσει ο προπονητής σ’ αυτό πολύ. Ευελπιστούμε να περάσουμε στο ευρωπαϊκό. Να νικήσουμε την Κροατία».

-την παρέα, τα αποδυτήρια και πόσο βοηθούν: «Είναι πολύ σημαντικό να έχεις καλά αποδυτήρια. Να είναι όλοι μια παρέα. Μαθαίνεις τον άλλο εκτός κι εντός γηπέδου, έχεις καλή επικοινωνία. Αυτό συμβαίνει και στον Ολυμπιακό, βγαίνουμε για καφέ μαζί, μιλάμε, γνωριζόμαστε».

-τις πολλές λύσεις σε κάθε θέση στον Ολυμπιακό: «Ο ανταγωνισμός καθημερινά σε βοηθά, θες να δείξεις τον καλύτερο εαυτό σου για ν’ αποδείξεις ότι εσύ πρέπει να παίζεις. Γίνεσαι καλύτερος, προπονείσαι καλύτερα. Όταν δεν παίζεις κάνεις κι εκείνον που παίζει να τα δίνει όλα στο γήπεδο και στις προπονήσεις".

-τα άκρα του Αστέρα: «Είναι μια πολύ καλή ομάδα, με καλά άκρα. Θα κοιτάξουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο και να πάρουμε τους βαθμούς. Δεν κοιτάμε ποια είναι η άλλη ομάδα. Μέσα από το καλό ποδόσφαιρο και την καλή δουλειά έρχονται τ’ αποτελέσματα".

-την Μπέτις και όμιλο του Europa League: «Το σημαντικό για μας είναι ότι δεν πρέπει να σκεφτόμαστε τους αντιπάλους και πόσο δυνατοί είναι. Κι εμείς είμαστε μια μεγάλη ομάδα όπως και οι αντίπαλοι μας. Στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται κι εμείς θα είμαστε έτοιμοι. Θέλουμε να περάσουμε τον όμιλο».

- το όνειρο του με τον Ολυμπιακό: «Να ξαναπάρουμε το πρωτάθλημα και να φτάσουμε ψηλά στην Ευρώπη. Πρέπει να κάνουμε όνειρα γιατί τότε τα πετυχαίνεις. Όταν δεν ονειρεύεσαι δεν πετυχαίνεις πράγματα. Μπορούμε να πάρουμε και το Europa League, γιατί όχι. Θα τα δώσουμε όλα και θα δούμε».

http://www.sport-fm.gr/article/podosfai ... zw/3550623
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Image
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
ceidmaster
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 18719
Joined: Tue Sep 11, 2007 1:04 am
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Milan-Arsenal
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θεωρώ πως δεν έχει γίνει σωστή απεικόνιση, κάτι φυσιολογικό αφού στην Ολλανδία έπαιζε ακραίο χαφ. Φέτος έχει αποδειχθεί αξιόπιστος αμυντικος.
Marking-tackling-off the ball, positioning και ειδικά τα πολύ χαμηλά Strength/jumping reach

Aggression-determination-agility επιδέχονται μείωσης
“The only man who never makes mistakes is the man who never does anything.”
-Theodore Roosevelt
Bill Reb
Trialist
Trialist
Posts: 60
Joined: Thu Nov 17, 2016 2:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστος ο ceidmaster, θα προσέθετα dribble, balance +1
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26325
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

19.3

Image
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Νομίζω θα του έριχνα λίγο technique και crossing. Δε γίνεται να έχει τα ίδιο με τον πιο αξιόπιστο σε αυτούς τους τομείς Κούτρη.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
Locked

Return to “Ολυμπιακός”