Roles - Συνδυασμοί , Απορίες & Προτάσεις

Δεν ξέρετε τι σημαίνει το mentality, πως θα δώσετε οδηγίες στους παίκτες; Δεν ξέρετε καν ότι υπάρχουν τακτικές στο FM; Ρωτήστε εδώ!
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτο το συστημα (4-2-3-1 με MC) εχει προβληματα στο μανατζερ . Κυριως αμυντικα , μιας και οι AML/R δεν γυριζουν αρκετα για να μαρκαρουν , οι AMC/ST επισης , και μενουν οι 2 του κεντρου ,που μερικες φορες προωθουνται κιολας . Δημιουργειται ετσι μεγαλο κενο στο κεντρο , που ,αν το εκμεταλλευτει ο υπολογιστης , δεχεσαι πολλες ευκολες επιθεσεις .

Αλλα και επιθετικα εχει νομιζω θεματα , αφου υπαρχουν 6 παικτες που παιζουν συμπιεσμενοι σε μικρο χωρο . Ειδικα ετσι οπως τους εχεις με IF θα σκονταφτει ο ενας στον αλλον :D οταν περνας τη σεντρα .
Επιπλεον οι πλαγιοι κινουνται πολυ ψηλα και ουσιαστικα γινονται επιθετικοι . Συνηθισμενο σεναριο : ο IF σου δεχεται πασα απο τον DL/R λιγο πανω απο τη σεντρα , τρεχει λιγο προς τα μεσα , δεν εχει αλλο χωρο να τρεξει , σταματαει για πασα : oι επιλογες του ειναι οι στριμωγμενοι κεντρικοι παικτες .Κανει μια πασα σε εναν κεντρικο μεσο , παει κι αυτος να τρεξει λιγο , κοβεται ευκολα και εχουν αντεπιθεση .
Ή το αλλο : πες οτι παιζουν αμυντικα / εχεις καταφερει να αναπτυχθεις και οι περισσοτεροι παικτες εχουν μαζευτει γυρω απο την περιοχη . Εκει οι δικοι σου φερονται σαν ερασιτεχνες ...οι IF στεκονται σα χανοι στο υψος του ST περιμενοντας καθετη , ο ST εχει αραξει και δεν κανει κινηση να τραβηξει κανενα DC , ο AMC παιζει πολυ κοντα και στην ιδια ευθεια με τον ST ,και πασα -πασα καποια στιγμη παιρνει ο μεσος σου τη μπαλα .Με τους συμπαικτες μαρκαρισμενους και απροθυμους να κουνηθουν κανει πες μια καθετη ,αλλα ο χωρος αναμεσα στους προωθημενους σου και τον GK τους ειναι πολυ μικρος και το τερμα βγαινει και τη μαζευει .

Με τη ντριμ-τιμ που εχεις μαζεψει ,βεβαια , μερικα τετοια μπορει να καμουφλαρονται ...εγω παντως παιζοντας με μικρομεσαιες ομαδες τα παρατηρουσα συχνα .
Το κολπο για καλυτερη επιθετικη λειτουργια ειναι να δημιουργησεις χωρο και μετα να τον εκμεταλλευτεις . Γι αυτο το λογο το ιδιο συστημα με DM παιζει καλυτερα .Αν θελεις οπωσδηποτε IF , μπορεις να βαλεις τον AMC Advanced Playmaker Support για να παιζει στον χωρο που δημιουργειται κεντρικα λογω DM και να μπορεσουν και οι πλαγιοι να κινηθουν πιο ανετα .
Αν τωρα θελεις να το παιξεις οπως εχει , με 2MC , μια ιδεα ειναι να αραιωσεις την πολυκοσμια στο κεντρο με τα φτερα σε wide play normal .Τον επιθετικο καλα τον εχεις , χρειαζεται αποσταση απο τους πισω και να κινειται αριστερα-δεξια .
Με τα στατιστικα του εντινσον το μονο που μπορει να επηρεαζει την αποδοση ειναι οι προτιμωμενες κινησεις του ...δεν ειναι λογικο να σου παιζει ασχημα :?
User avatar
TWEEK
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1427
Joined: Sun Mar 23, 2008 1:32 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Man.Utd, Juventus
Location: 3men
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω Μαν. Γιου. 3η χρονιά.. έχω δύο βασικά σχήματα, 4-2-3-1 και κλασσικό 4-4-2

στο 4-2-3-1 έχω Fellaini ball winning με defend, Fletcher central mid. με auto, Ganso adv. playmaker και 2 wingers, Nani και Willian.. Μπροστά Poacher Chicharito και Niang εναλλάσονται.

έχουν τρομερή δυσκολία στα γκολ.. με το σταγονόμετρο τα βάζουμε..
τι μπορεί να φταίει; καμιά ιδέα;

στο 4-4-2 τι ρόλο προτείνετε στον Rooney; Complete, Deep Lying ή κάτι άλλο..;
Tsakalaki wrote:Μπάρμπι μαμιόλα, ο Μπομπ πάνω απ' όλα...
thanasis10 wrote:Αν κλείσει ο Πιάττι,3 μέρες θα κλειστώ σπίτι και θα τον παίζω χωρίς έλεος.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

complete for o rooney
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Mitsmann
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 377
Joined: Sun Nov 04, 2007 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: Dagenham and Redbridge
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Βουδδαπεστη. (Ουγγρικη Κινα)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον δε ξερω αν το βλεπετε ακομη το τοπικ αλλα εχω μερικες ερωτησεις.

Ξεκινησα με την Μπραντφορντ στην Ληγκ 2 ενα σεηβ, με σκοπο να μην παρω τακτικη απ το ιντερνετ, αλλα να φτιαξω το δικο μου συστημα.

θελω να παιξω επιθετικα, οποτε με καποιες δοκιμες στο μυαλο μου ηθελα κυριως να γεμιζω την αντιπαλη περιοχη με παικτες ωστε να εχουμε επιλογες στο σκοραρισμα.

στο απειρο τακτικα μυαλο μου, αυτο ηθελα να το φτιαξω με 2 στοπερ, 2 FB με Attack Mentality, 1 Advanced Forward και 2 εξτρεμ Inside Forwards που -φυσικα- κοβουν μεσα στην περιοχη, και στο κεντρο (κι εδω ειναι το ζητημα) ενα καθαρο Αμυντικο χαφ σαν Anchor Man που θα δινει γρηγορα τη μπαλα, ενα Advanced Playmaker σαν καθαρο δεκαρι και εναν box-to-box midfielder.

το πλανο μου απετυχε οικτρα. Πρωτον γιατι νομιζα οτι το να βαλεις καποιον box-to-box midfielder ηταν ευκολοτερη δουλεια απ οτι που -φυσικα- αποδειχτηκε και γιατι κυριως στην αμυνα για καποιο λογο ο Box-to-box σχεδον επεφτε πανω στον Anchor Man με συνεπεια να μενει πολυς χωρος κενος στο κεντρο. Δεχομουν πολλα γκολ εξω απ την περιοχη, η με αφυλακτο αντιπαλο μεσο να βγαζει καθετες.


Τα παρατησα ολα λοιπον και εφτιαξα μια παραλλαγη που δεν πολυηθελα αλλα και τι να κανουμε.

δηλαδη 2 στοπερ, 2 FB με Attack, 2 DM αλλα ο ενας Deep Lying Playmaker και ο αλλος Anchor Man, και οι 4 μπροστα τα ιδια με πριν, ενας AP, 2 IF που κοβουν απο πλαγια στην περιοχη κι ενας AF μπροστα.

το ζητημα ειναι :

Σαν playmaker απ τη στιγμη που εχω εναν AP, κι εναν DLP πιο πισω, ειναι καλυτερο να οριστει ο DLP η ο AP??
Εγω γενικα θελω τον AP, αλλα θελω να εχω κι ενα "γιατι" πισω απ το συστημα μου.


Επισης στα defending corners, υπαρχει καποια σχετικη διαταξη των παικτων, η απλα τα στοπερ σου mark tall man και οι υπολοιποι default??


Μου αρεσε πολυ η ιδεα του box-to-box αντι για τον DLP, και οντως εμπαιναν στην περιοχη 5 και 6 παικτες καθε φορα αλλα δυστυχως στην αγγλια (οπου παιζω ανηλεως) αυτα δεν πιανουν. στην κοντρα ακομα και η πιο χαλια ομαδα εχει σιγουρα 2 γρηγορους παικτες...
We re high here, forever.
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σου αδερφέ. Και γω το 12 παίζω γιατί το 13 είναι για ανθρώπους χωρίς νευρικό σύστημα. Ένα ίχνος νεύρου να έχεις θα σπάσει. :D Στα των τακτικών τώρα. Σε save που ξεκίνησα με ΠΑΟΚ για πρώτη φορά χρησιμοποίησα δικές μου τακτικές και έχω σαρώσει. 1η χρονιά πρωτάθλημα, 2η χρονιά νταμπλ και πρόκριση στους 16 του τσαμπ. λιγκ (έπεσα πάνω στην Μπάρτσα -mperdema ) και τωρα ξεκινάω την 3η σεζόν. Στις 2 προηγούμενες σεζόν έπαιζα 4-2-3-1 με FB-LD-CD-FB-BWM-BWM-AP-IF-P-IF. Ο αριστερός BWM ήταν κάτι μεταξύ BWM & DLP (πειραγμένες οδηγίες), ο δεξιός BWM είχε οδηγίες Anchor και ο AP κανονικά. Τους IF πότε τους έβαζα ATT πότε SUPORT ανάλογα με την εξέλιξη και τον αντίπαλο. Καμιά φορά τους έβαζα και ώς Wingers ATT. Τις οδηγίες της ομάδας τις είχα Fluid-Control-Short Pass-More Expr-More Roam.-Zonal-Drill Cross. και τα άλλα Default. Με την τακτική αυτή πειραματίστηκα και με Short Pass και με Direct (είχα δύο εκδόσεις και έπαιζα ανάλογα) και δούλεψε πολύ καλά με αποτελέσματα που παραπέμπουν σε cheat τακτική! Εμένα λοιπόν το βαρόμετρο ήταν ο αριστερός BWM/DLP αφού μοίραζε πολύ καλά το παιχνίδι και έκελινε πολύ καλά τως χώρους. Τις 2 πρώτες χρονιές χρησιμοποίησα τον Lazar και στάθηκε πολύ καλά. Έπίσης πολύ σημαντικό, είναι να μην πειράζεις τα Def Line-Width-Tempo, να τα αφήνεις default ώστε να μπορείς να αλλάζεις κάποια πράγματα κατά την διάρκεια του αγώνα. Αν βρω την ευκαιρία θα την ανεβάσω.

edit: Στα def corners βάζω τα δύο CD στους ψηλούς, τα FB στα δοκάρια, τον πιο κοντό μου στον κοντό του αντιπάλου και οι υπόλοιποι man ή default (νομίζω το πρώτο βάζω). Στα επιθετικά σέντρα στο 1ο και ο Poacher attack near post.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Post Reply

Return to “Απορίες για το παιχνίδι!”