4-2-4 Μια υπερπολυτιμη τακτικη για ολες τις ομαδες

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας παρουσιαζω μια τακτικη την οποια επεξεργαζομαι παρα πολλες μερες σε διαφορετικα saves με πολλες ομαδες.

Image


Στην τακτικη αυτη οι οδηγιες της ομαδας ειναι να παιζει ενα passing game επιθετικο ποδοσφαιρο χωρις ομως να γινεται κουραστικο και γι αυτο το λογο το strategy ειναι attacking και οχι control.
H ομαδα κατα κυριο λογο ανοιγεται απο τα πλαγια και με καθετες σεντρες προσπαθουν οι winger σας να βρουν τους δυο επιθετικους οι οποιοι θα βρισκονται παντα εκει για να περιμενουν
την σεντρα.Αυτο εχει ως αποτελεσμα με καποια προβολη να μπαινει η μπαλα στο τερμα πολυ συχνα πολλες φορες και απο τα ποδια των αμυντικων.Δημιουργειται ενα τζερτζελο δηλαδη στην
αντιπαλη περιοχη.Ετσι εχουμε βαλει 2 επιθετικους και τον ML να προωθειται μπροστα ,μαζεψαμε δηλαδη κοσμο στην περιοχη για να πεταχτει ενα ποδαρι και να σκοραρει.
Το σημαντικο ειναι πως η ομαδα δεν αναλωνεται σε μακρυνα ασκοπα σουτ παρα μονο στην συγκεκριμενη επιθετικη νοοτροπια.Δε θα δειτε καποιον παιχτη σας να κανει του κεφαλιου του και αν γινει αυτο δωστε οδηγια work ball into box αμεσως.Οι επιθετικοι σας θα ειναι μονιμα εκει με οδηγια να μην φευγουν ποτε απο τις θεσεις τους.Η αμυνα μας ειναι εκει για να αμυνεται και δεν ασχολειται σχεδον καθολου με το επιθετικο κομματι απλα φροντιζουν να μεταβιβαζουν την μπαλα στο κεντρο.Τα 2 μπακ μας ειναι αμυντικογενης για να βοηθανε και αυτοι στην αμυνα διοτι το συστημα ειναι αρκετα επιθετικο και στην ουσια δεν χρειαζομαστε κ αλλες σεντρες απο μπακ με οχι τοσο καλο crossing.

Τι χρειαζομαστε για καλυτερα αποτελεσματα?
χρειαζομαστε 2 επιθετικους με υψηλο off the ball και finishing
χρειαζομαστε εναν ιδανικο ball winning med
και για την σημαντικοτερη θεση αυτη δηλαδη των wingers θελουμε παιχτες γρηγορους με υψηλα dribbling crossing tec acc pace teamwork.
Αν μπορεσετε να βρειτε εναν CM με πολυ καλο passing creativity off the ball k finishing θα ηταν το ιδανικοτερο γιατι στην συγκεκριμενη τακτικη θα δειτε τον μεσο σας να οργανωνει το παιχνιδι ακομα και με καθετες μπαλιες ακομα κ με σεντρες..ακομα και να σκοραρει πολυ συχνα.

Η τακτικη αυτη εχει δοκιμαστει στις εξης ομαδες
Man Utd/sporting(por)/panathinaiko/penafiel/ με πραγματικα πολυ ικανοποιητικα αποτελεσματα.Προσωπικα δηλαδη μου αρεσε γιατι η ομαδα φτανει στο γκολ πολυ ευκολα και σχεδον παντα εχουμε εμεις την κατοχη της μπαλας.Με την man utd τα αποτελεσματα ηταν φανταστικα αλλα ειναι λογικο(το συστημα ταιριαζει μπαμ με τους παιχτες της).Με παο πηρα πρωταθλημα κυπελο και αποκλειστηκα απο την ναπολι στους 8 την πρωτη χρονια χωρις μεταγραφες βγαζοντας τον Πετροπουλο πρωτο σκορερ!.Βασικα σε καμια ομαδα δεν εχω κανει μεταγραφες γιατι απλα δοκιμαζα την τακτικη.


Ελπιζω να την δοκιμασετε και θελω ωποσδηποτε να μου πειτε εντυπωσεις.Βοηθηστε να την κανουμε καλυτερη!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
eeee
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Tue Sep 09, 2008 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οπως το βλεπω απο το σκρινσοτ θα εβαζα τους AM l/r wide play:cut inside μιας και φαινεται να υπαρχει πολυς χωρος στο κεντρο , και τον DLF support για να εχει μια διαφορα στο μενταλιτι απο τον διπλανο του και να πεφτει λιγο πισω να τον τροφοδοτει .
Βεβαια θα αλλαξει ο τροπος αναπτυξης , εσυ τους εχεις εντολη να δινουν τη μπαλα με τη μια στους winger κι αυτοι να βγαζουν σεντρα στους ST...ομως δεν ειναι πολυ προβλεψιμος αυτος τροπος παιχνιδιου ? Αμα σου κοψουν τη σεντρα εχει τελειωσει η επιθεση .

Τωρα σχετικα με αυτο που λες για passing game επιθετικο ποδοσφαιρο με επιθετικη στρατηγικη ... με το attacking οι παικτες γινονται πολυ επιθετικοι , εχω παρατηρησει οτι οι δικοι μου βαζουν το κεφαλι κατω και παιζουν μονο μπροστινες πασες χωρις να περιμενουν την υπολοιπη ομαδα .Φυσικα μετα απο λιγο τη χανουν . Αντιθετα εχω δοκιμασει με αναπαντεχα καλα αποτελεσματα μενταλιτι standard / counter , run with ball rarely , τεμπο παρα πολυ γρηγορο και time wasting περιπου στη μεση . Η μπαλα γυριζει σε ολη την ομαδα προσεχτικα και με ταχυτητα και κανουν αρκετες ευκαιριες παρα το χαμηλο μενταλιτι .Αυτο που θελεις να μην κουραζουν τη μπαλα νομιζω το πετυχαινεις με το τεμπο ,προτεινω αυξησε το και ριξε το μενταλιτι .
Σημ : δεν εχω βαλει την τακτικη , οι παρατηρησεις ειναι με βαση το ποστ σου ...μπορει στο παιχνιδι μεσα οι εντολες να δουλευουν σωστα
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

βαλτο να το δεις!
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”