4-2-3-1 Για Total Football με 3 παραλλαγές

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gbapek wrote:Σκοπευω να χρησιμοποιησω την τακτικη σου,καθοτι μ αρεσει παρα πολυ η διαταξη του συστηματος σου με τα δυο αμυντικα χαφ,στο ελληνικο πρωταθλημα με την κερκυρα.Οποτε προκειται για μια δυσκολη αποστολη.Να φανταστω οτι χρησιμοποιεις τη δευτερη τακτικη στα πιο συσκολα παιχνιδια και την πρωτη σαν βασικη.Απο αυτα που βλεπω μαλλον εγω θα στηριχτω στην δευτερη.Η ερωτηση που ηθελα να σου κανω ειναι αν χρησιμοποiησες καποια shouts που σε βοηθησαν κατα τη διαρκεια καποιυ αγωνα η ακομα και ολης της χρονιας.Θα σε ενημερωσω για την πορεια μου στα μεσα της χρονιας.
Εγώ που χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη τακτική, θα πρότεινα την πρώτη και την τρίτη, που κρατάει σκορ. Βέβαια ανάλογα και τι παίκτες έχεις. Εγώ έχω γράγορο επιθετικό και γενικά όλη η ομάδα είναι με όσο το δυνατόν περισσότερη τεχνική. Αν έχεις γρήγορη ομάδα, ή ψηλή ομάδα, προσαρμόζεσαι ανάλογα. Όσο για τα shouts, όταν ζοριζόταν η ομάδα να βγει μπροστά και έπαιζε τη μπάλα πολύ στο κέντρο, έδινα Get ball forward. Αν έχεις γρήγορη ομάδα, ιδίως τους πλάγιους ή τον επιθετικό που θα τρέξουν να αρπάξουν τη βαθειά μπαλιά για να βγουν τετ-α-τετ, χρησιμοποιείς και το Pass into space, για να βγάζουν την κάθετη μπροστά στον κενό χώρο, ωστε να εκμεταλλευτείς την ταχύτητά τους απέναντι στους αργούς -συνήθως- αμυντικούς. Σε ζόρικα παιχνίδια, όπως με τη Λίβερπουλ ή τον ΠΑΟ, όταν ήθελα να πιέσουν , έδινα Hassle opponent για να πρεσσάρουν. Αν ο διαιτητής είναι "μαλακός" και δεν δίνει εύκολα κάρτες, μαζί με αυτό μπορείς να δώσεις και Get stuck in, το οποίο γυρίζει τα τάκλιν στο hard. Αλλά είναι λίγο επικύνδυνο, γιατί μαζεύει κάρτες. Όταν κρατάς σκορ, μπορείς να δώσεις Drop deeper, που δεν ανεβάζει την αμυντική γραμμή πολύ ψηλά
User avatar
theodolichos
Trialist
Trialist
Posts: 45
Joined: Wed Dec 29, 2010 12:37 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gbapek wrote:.Απο αυτα που βλεπω μαλλον εγω θα στηριχτω στην δευτερη.Η ερωτηση που ηθελα να σου κανω ειναι αν χρησιμοποiησες καποια shouts που σε βοηθησαν κατα τη διαρκεια καποιυ αγωνα η ακομα και ολης της χρονιας.Θα σε ενημερωσω για την πορεια μου στα μεσα της χρονιας.
Είναι καλύτερα να παίζεις με την βασική τακτική και μόνο όταν χρειάζεται να αλλάζεις σε Counter ή Hold Result. Αν δεις μένα με τα Γιαννινα θα καταλάβεις ότι δεν χρειάζεται να έχεις τους υπερπαίχτες για να κυριαρχήσεις.
Shouts χρησιμοποιώ 1.) Παίζω Hold Result --> Drop Deeper, Play Narrower, Pass into Space
2.) Χρειάζομαι επειγόντως γκολ --> Push Higher Up, Hassle Opponents, Work ball into Box, Look For Overlap

Code: Select all

http://www.fmgreece.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=287&t=35067&p=1389647#p1389647
User avatar
theodolichos
Trialist
Trialist
Posts: 45
Joined: Wed Dec 29, 2010 12:37 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

korgtriton wrote:
rtms wrote:Διακρινω οτι υπαρχει σε καθε ματς πανω απο 60% κατοχη..Αυτο μαρεσει πολυ.Εκει που κολαω ειναι στον ST που τον εχεις support.Γιατι ομως?Αφου εχεις εναν ΑΜC απο πισω γιατι δεν του δινεις περισοτερη κινητικοτητα μεσα στην περιοχη?
Παρ' όλα αυτά έχω τρελή κατοχή. Και είναι πολύ σημαντικό η κατοχή, γιατί το τέμπο είναι τέρμα στο quick. Δηλαδή δεν κρατάνε μπάλα οι παίκτες, να γεμίζει κατοχή χωρίς λόγο. Επίσης, αν ο δημιουργικός μου DMC (crisetig) δεν ήταν τραυματισμένος 9 μήνες, και αναγκαστικά παίζω με τον μετριότατο Βασιλακάκη (creativity 11), νομίζω θα τα πήγαινα ακόμη καλύτερα!
Αν θέλεις να γίνεις πιο επιθετικός προτείνω απλά να ανεβάσεις το Mentality του AMC σε Normal ( κοντά στο Attack ). Έτσι θα παίζει πάρα πολύ κοντά στον CF και θα πατάει πιο συχνά περιοχή.
Εγώ το προτείνω στην μορφή που το ανέβασα για να μπορεί να λειτουργεί σε όλες τις ομάδες. Ένας φίλος μου το χρησιμοποιεί στην LUTON (πιο κάτω δεν πάει!!) και είναι Φλεβάρη Μήνα 17 βαθμούς μπροστά και στο FA έχει αποκλείσει Shef. Wed και Preston.

Code: Select all

http://www.fmgreece.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=287&t=35067&p=1389647#p1389647
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάπου διάβασα (μάλλον εδώ, στο fmgreece.gr) ότι αν βάλουμε λίγο γρήγορη ομάδα και τέμπο όσο το δυνατόν περισσότερο, ο υπολογιστής είναι επιρρεπής στα λάθη. Το είχα θεωρήσει ράδιο-αρβύλα, αλλά σιγά-σιγά αρχίζω να το πιστεύω! Όχι βέβαια ακριβώς έτσι, αλλά είδα ότι τα σαΐνια της SI φέτος στο FM12 έχουν σχεδόν εξαφανίσει την ντρίπλα! Παίκτες με dribbling-technique-flair 15+ δεν μπορούν να περάσουν μετριότατους μέσους και αμυντικούς του ελληνικού πρωταθλήματος! (Και αυτό είναι το μεγαλύτερό μου παράπονο από το παιχνίδι φέτος. Παίζουμε μπάλα χωρίς ντρίπλα!) Στο FM12 μέχρι στιγμής έχω την εντύπωση πως το κλειδί της επιτυχημένης ομάδας είναι ταχύτητα και δύναμη. Στις (αρκετές)προσωπικές μονομαχίες στον αγώνα βλέπω υπερτερεί σημαντικά ο δυνατός και ο γρήγορος, όχι ο τεχνίτης και ο μπαλαδόρος. Δυστυχώς
User avatar
theodolichos
Trialist
Trialist
Posts: 45
Joined: Wed Dec 29, 2010 12:37 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

korgtriton wrote:Κάπου διάβασα (μάλλον εδώ, στο fmgreece.gr) ότι αν βάλουμε λίγο γρήγορη ομάδα και τέμπο όσο το δυνατόν περισσότερο, ο υπολογιστής είναι επιρρεπής στα λάθη. Το είχα θεωρήσει ράδιο-αρβύλα, αλλά σιγά-σιγά αρχίζω να το πιστεύω! Όχι βέβαια ακριβώς έτσι, αλλά είδα ότι τα σαΐνια της SI φέτος στο FM12 έχουν σχεδόν εξαφανίσει την ντρίπλα! Παίκτες με dribbling-technique-flair 15+ δεν μπορούν να περάσουν μετριότατους μέσους και αμυντικούς του ελληνικού πρωταθλήματος! (Και αυτό είναι το μεγαλύτερό μου παράπονο από το παιχνίδι φέτος. Παίζουμε μπάλα χωρίς ντρίπλα!) Στο FM12 μέχρι στιγμής έχω την εντύπωση πως το κλειδί της επιτυχημένης ομάδας είναι ταχύτητα και δύναμη. Στις (αρκετές)προσωπικές μονομαχίες στον αγώνα βλέπω υπερτερεί σημαντικά ο δυνατός και ο γρήγορος, όχι ο τεχνίτης και ο μπαλαδόρος. Δυστυχώς
Δεν νομίζω. Σε Save φίλου μου με τον ΟΣΦΠ και σύστημα 4-3-1-2 με Fierro - Mirallas - Sanogo μπροστά οι μόνες οδηγίες που έχει δώσει είναι και οι 3 run with ball, run from deep και σε κάθε ματς πέρνουν την μπάλλα περνάνε εύκολα 2-3 και σκοράρουν. 25 Αγωνιστική και έχουν κοντά 20 γκολ ο καθένας!!

Code: Select all

http://www.fmgreece.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=287&t=35067&p=1389647#p1389647
User avatar
geiaa13
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 567
Joined: Tue Jan 24, 2012 5:01 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε επειδη δεν μπορω να κατεβασω τη τακτικη μπορεις να γραψεις team instructions και τα player instructions αν εχεις?
User avatar
kAsper
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3044
Joined: Tue Feb 07, 2006 3:39 pm
Football Manager της ομάδας: Villarreal
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
facebook προφίλ: a.kasparidis
Status: Κομπλέ, κομπλέ
Location: Αλεξανδρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείς σε παρακαλώ να την ανεβάσεις σε κάποιο άλλο σαιτ γιατί το megaupload δεν λειτουργεί ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ω ΩΩ ΠΑΟΚ Σ'ΑΓΑΠΩ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΘΑ Σ'ΑΚΟΛΟΥΘΩ
Ω ΩΩ ΦΕΡΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ , ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ





Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοchampions 2011/2012
fidaki24
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Sun Nov 23, 2008 7:17 pm
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα συμφωνήσω κι εγώ με τους απο πάνω.Αν μπορεις ξαναανεβασε την τακτικη κάπου αλλου!Ευχαριστω
LemeS0$3
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri Sep 16, 2011 3:31 pm
Football Manager της ομάδας: Aris
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε αν ειναι ανεβασε καπου την τεχνικη σε παρακαλουμε

θενξ
basilakis
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Fri Aug 24, 2012 9:53 pm
Football Manager της ομάδας: pao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

re filaraki anevase tin kapou allou den mporoume na tin katevasoume plz!!!!!!!
User avatar
Agios ValeFinos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 334
Joined: Mon May 02, 2011 5:23 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Dortmund, Liverpool
facebook προφίλ: tsavos.spyros
twitter: chef_chenko_
Location: Περιστέρι, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι ρε αδερφε... Καμε ενα ψυχικο και ανεβασε την σε καποιο αλλο σαιτ...
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”