4-2-3-1 Ενα 4ετες project!

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
stratos_21
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat May 17, 2008 4:59 am
Football Manager της ομάδας: aek,AB
Αγαπημένη Ομάδα: aek fc-tottenham hotspur
Location: εξωτικό κουκάκι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατ'αρχην θελω να πω σε ολους ευχαριστω εκ τον προτερων,για τυχον σχολια τους η/και παρατηρησεις τους πανω στην τακτικη αυτη...Ομολογω οτι ηθελα να την παρουσιασω απο περυσι,αλλα λογω υποχρεωσεων ολο το ανεβαλλα.Οπως καταλαβαινετε απο τον τιτλο την τακτικη αυτη την "δουλευω" 4 χρονια,απο το fm08,προσαρμοσμενη καθε χρονο στις εκαστοτε αναγκες της ομαδας,του παιχνιδιου,αλλα και της δικης μου αντιληψης για το ποδοσφαιρο.Να σας πω απο τωρα οτι δεν πιστευω σε ανικητες τακτικες τις οποιες κουμπωνουμε ακατεργαστα στο σειβ μας,και μας παιρνει τσουλου.Πανω απ'ολα οι παικτες κανουν τα συστηματα,και για την εν λογω τακτικη αυτο ισχυει στο επακρο!Η τακτικη αυτη σκοπευει στο ισοπεδωμα μικροτερων αντιπαλων,στο επιθετικο αλλα κυριως ομορφο ποδοσφαιρο,και μπορει να παρει αποτελεσματα κοντρα σε μεγαλυτερους,μονο με προικισμενους τεχνικα επιθετικογενεις παικτες.Να ξερετε απο τωρα,οτι τα αποτελεσματα της θα τα καταλαβετε καλυτερα οταν οι παικτες "πιασουν" μεγαλο familiarity,καθως επισης θελει και δουλεια στο teamwork.Τερμα ομως τα λογια ας παμε σε μια παρουσιαση της τακτικης αυτης:

ΘΕΣΕΙΣ,ΡΟΛΟΙ,ΚΥΡΙΑ ATTRIBUTES
Gk Def κανονικα οπως σε ολες τις τακτικες
Drl Fb-Support Marking,Pace,Crossing,Positioning
Dcr Cd-Dedend Marking,Tackling,Positioning,Heading,Pace>13
Dcl Cd-Cover Marking,Tackling,Positioning,Heading,Anticipation
Mcr Bwm-Defend Marking,Tackling,Work rate,Stamina,Pace -tsekouri
Mcl Bbm-Support Stamina,Passing,Composure,Long shots,Pace,Creativity,Off the ball
Amrl If-Support Pace,Finishing,Flair,Creativity,Technique,Acceleration,Dribbling
Amc Ap-Support Finishing,Passing,Flair,Technique,Off the ball,Composure
St Cf-Attack Finishing,Flair,Technique,Off the ball,Composure,Heading,Technique

SS
Spoiler: show
Image
Ο ρολος του box to box ειναι με εντονα,καθως αποτελει το κλειδι στο ολο παιχνιδι της ομαδας.Ο παικτης αυτος πρεπει να ειναι πραγματικα ολοκληρωμενος,με εφεση στο σκοραρισμα,με λιγα λογια να μπορει να κανει τα παντα στο γηπεδο(Ο καλυτερος παικτης που εχω δοκιμασει σε αυτη την θεση ειναι ο αμερικανος Bradley).

Ας δουμε λιγο τα points αυτης της τακτικης,σε καθε κομματι του παιχνιδιου:

Αμυντικη λειτουργεια
Η ομαδα αμυνεται σε 3 σταδια.Πρωτα πιεση απο τους 4 προωθημενους,στην πρωτη φαση αναπτυξης της αντιπαλου ομαδας,κατ'οπιν και αν γινει η πασα στα χαφ απο τους αντιπαλους,πρεσσαρισμα απο τους 2 mc,και αν δεν γινει κλεψιμο,ενω εχουν γυρισει οι am rlc,το τριτο σταδιο με ζωνη 8 παικτων(6 πισω απο την μπαλα,amrl στο υψος της μπαλας,amc και st μπροστα για να βγαλουν κοντρα),γι'αυτο και παρα το μεγαλο closing down,οι def ειναι πισω και περιμενουν,μη παιζοντας το offside.

Επιθετικη λειτουργεια
Εδω ειναι ο αξονας γυρω απο τον οποιο κινειται αυτη η τακτικη,και μπορει να προσφερει υψηλο θεαμα.Η ομαδα παιζει με πολλες και κοντινες μπαλιες,σεντρες γινονται μονο κατα περιπτωσεις και μονο απο τα drl,και η μαγεια αρχιζει απο την μεση και μπροστα.Οι εξης παικτες εχουν την εντολη roam from position:mcl,amrlc,st(ναι η μιση ομαδα!).Σκοπος ειναι η αναστατωση των αντιπαλων αμυνων απο τους δικους μας μπαλαδορους,η συγκλιση προς τα μεσα των amrl(cut inside,swap positions),το τραβηγμα προς τα εξω/πλαγια του st και ολο αυτο καταληγει στο ανοιγμα χωρων για τον mcl και amc(move into channels).Μπορει να ακουγεται πολυ αναρχο,αλλα θα δειτε οτι ολο αυτο καταληγει σε ενα συγκεκριμενο επιθετικο πλανο.Για παραδειγμα,ο αμπαλος beleck,που βαζει 1/7 τετ α τετ,λογω τις ταχυτητας του και της κινησης του εχει 7 γκολ/9 παιχνιδια.Για να γινει ισοπεδωτικη προς τους αντιπαλους μπορειτε να αυξησετε το overlapping στους drl,αλλα βεβαια η ασκοπη χρηση διωκεται ποινικα(απο τα αντιπαλα wingers -puppie )

Και μερικα SS απο αγωνες και φετινη αποτελεσματικοτητα
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Και εν συντομια(οσο θυμαμαι δλδ),σε ποιες ομαδες εχει δοκιμαστει:

Φετος σε:AEK,Tottenham,Juventus
Προηγουμενες χρονιες:Bolton(η καλυτερη εφαρμογη που εχω δει!),Man Utd,Ar(shit)senal,Werder,Panionios,Greece,Costa Rica,Argentina,Sevilla,Barcelona(οχι οτι παιζει ρολο :P ),Real Betis και πολλες πολλες αλλες....

Ευχαριστω πολυ και παλι για τον χρονο σας,αν θελετε δοκιμαστε την,αν παλι οχι....εσεις χανετε!!!!
Και 2 tips για το τελος:
1)Την καλυτερη επιδοση την εχω δει με αργεντινους μπροστα(Mouche,Scocco,Di Maria,Osvaldo(απλα απιστευτος) κλπ)
2)Σε δυσκολα παιχνιδια εκτος εδρας,η μονη αλλαγη που κανω ειναι οτι ο amc-->dm σε anchor man.


Youtube videos:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by stratos_21 on Mon Nov 07, 2011 1:52 am, edited 3 times in total.
TO DARE IS TO DO
Giannis type r7
Amateur
Amateur
Posts: 142
Joined: Fri Oct 21, 2011 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα τω δω φιλε...ωραιο το ποστ σου..μοιαζει πααααααρα πολυ με αυτο που παιζω απλα εγω εχω 2 DM για ποιο <<Γεματη>> αμηνα...
Giannis type r7
Amateur
Amateur
Posts: 142
Joined: Fri Oct 21, 2011 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπων...το ειδα με τον ολυμπιακο σε 3-4 ματς....εχεις κανει φοβερη δουλεια...φαινεται οτι το ψαξιμο ειναι ετων :D
ΑΠΛΑ...το συστημα δεν ειναι κλεφτικο..δηλαδη δεν ειναι να παω με το γαυρο να παιξω στη τσελσι μεσα...αλλα να μου πεις...ποιο ειναι? :roll: Επεισης...πιστευω οτι λιγες φορες εχεις κερδισει ματς με πολυ λιγοτερα σουτ...Η ελεγχεις το ματς με την ομαδα σου η οχι...ερωτηση...στα μπακ dr και dl Γιατι δεν εχεις βαλει tight marking?

υγ...το μονο που δεν μαρεσε ειναι οτι η ομαδα κανει πολλα ασκοπα μακρινα σουτ..
stratos_21
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat May 17, 2008 4:59 am
Football Manager της ομάδας: aek,AB
Αγαπημένη Ομάδα: aek fc-tottenham hotspur
Location: εξωτικό κουκάκι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Giannis type r7 wrote:Λοιπων...το ειδα με τον ολυμπιακο σε 3-4 ματς....εχεις κανει φοβερη δουλεια...φαινεται οτι το ψαξιμο ειναι ετων :D
ΑΠΛΑ...το συστημα δεν ειναι κλεφτικο..δηλαδη δεν ειναι να παω με το γαυρο να παιξω στη τσελσι μεσα...αλλα να μου πεις...ποιο ειναι? :roll: Επεισης...πιστευω οτι λιγες φορες εχεις κερδισει ματς με πολυ λιγοτερα σουτ...Η ελεγχεις το ματς με την ομαδα σου η οχι...ερωτηση...στα μπακ dr και dl Γιατι δεν εχεις βαλει tight marking?

υγ...το μονο που δεν μαρεσε ειναι οτι η ομαδα κανει πολλα ασκοπα μακρινα σουτ..

Δεν εχουν tight marking γιατι το πνευμα στην αμυνα ειναι στην ουσια 1)εντονη πιεση ψηλα στο 1/4 του αντιπαλου,2)εντονη πιεση ψηλα στο 1/2 του γηπεδου,3)παθητικη ζωνη στο 1/4 του δικου μας γηπεδου...Αρα μονο τα cb και τα mc "δενουν" τους αντιπαλους...Οσο για τα μακρινα,εχεις ενα δικαιο,αλλα απο οτι εχω καταλαβει γινεται οταν δεν βρισκουν ευκολα συμπαικτη η καθετη,λογω των κινησεων που γινονται μπροστα...Αν ειδες ολοι εχουν sometimes,οποτε δεν δικαιολογηται...Αν θες κατεβασε σε never του mcr

Ευχαριστω για το feedback!!!!


Edit:Ανεβασα την τακτικη με rarely shooting στον mcr
TO DARE IS TO DO
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα την δοκιμασω φιλε και θα σου πω!
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
Giannis type r7
Amateur
Amateur
Posts: 142
Joined: Fri Oct 21, 2011 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To εβαλα οπωs ειναι με τη μπενφικα εκτως με τον ολυμπιακο...πηγα 3-3 σε ενα παιχνιδι με παααρα πολες φασεις..επαιξα μπαλαρα!μετα πηγα τσελσι εκτως..εκανα δικη μου μετατρωπη στο δικο σου συστημα με 2 mc και 1 dm και πηρα θρυλικο 2πλο 1-3!Εχεις δωσει τρομερα ψαγμενες οδηγιες...και τα στιμενα ειναι πολυ καλα!
korgtriton
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:54 am
Football Manager της ομάδας: Aris F.C
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης
Status: Άρης και δεν είμαι καλά. Καθόλου όμως
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πραγματικά εξαιρετική τακτική. Την έχω στον Άρη και η μοναδική αλλαγή που έκανα ως τώρα είναι στον τερματά "Defender collect". Ούτε τα long shots δεν άλλαξα, δε χρειάστηκε κι όλας. Έκανα και την παραλλαγή με τον AMC--->DMC για τα δύσκολα με κάποιες ψιλοαλλαγές λίγο προς το def και πάω τρένο! Δεν είναι η "τακτική-κουμπώνω-παίρνω διηπειρωτικό", αλλά παίζουν όλοι, υπάρχει ομοιογένεια και παίζει η ομάδα εξαιρετικό ποδόσφαιρο! Μπράβο δάσκαλε
User avatar
shadow13m
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1303
Joined: Wed Oct 28, 2009 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: searching...
Αγαπημένη Ομάδα: Man Utd
Location: Peristeri
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακριβως αυτο φιλε μπαλαρα..!η ομαδα παιζει μπαλαρα!Την εχω βαλει με fiotentina και παω σερι.Οι μονες αλλαγες που εκανα ειναι στην αμυνα γιατι εκει θεωρω υπαρχει θεμα.Εβαλα τους δυο ακραιους back να μαρκαρουν own half προς whole pitch και τον εναν αμυντικο own half ωστε να πιεζουν πιο ψηλα και φυσικα tight marking στους back και πανε λιγο καλυτερα τα πραγματα.
There's a ferie in my head and I call her Lady Rosenred Why she came there I don't know, no I don't know

LIKE A MAN IS A MOUNTAINSIDE
GREATNESS WAITS FOR THOSE WHO TRY
NONE CAN TEACH YOU, IT'S ALL INSIDE
JUST CLIMB
stratos_21
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat May 17, 2008 4:59 am
Football Manager της ομάδας: aek,AB
Αγαπημένη Ομάδα: aek fc-tottenham hotspur
Location: εξωτικό κουκάκι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πραγματικα παιδες σας χιλιοευχαριστω για τα σχολια και την κριτικη...Να'στε καλα να παιζετε μπαλιτσα και να το χαιρεστε!!!



shadow13m wrote:Ακριβως αυτο φιλε μπαλαρα..!η ομαδα παιζει μπαλαρα!Την εχω βαλει με fiotentina και παω σερι.Οι μονες αλλαγες που εκανα ειναι στην αμυνα γιατι εκει θεωρω υπαρχει θεμα.Εβαλα τους δυο ακραιους back να μαρκαρουν own half προς whole pitch και τον εναν αμυντικο own half ωστε να πιεζουν πιο ψηλα και φυσικα tight marking στους back και πανε λιγο καλυτερα τα πραγματα.

Αυτο ακριβως φιλε ειναι που σας ελεγα,οτι οι παικτες κανουν τα συστηματα,αρα καθε προσαρμογη ειναι απαραιτητε,δεδομενου του επιπεδου του ροστερ.(Στην juve για παραδειγμα αντι φιορεντινα,δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο,οπως και στην ναπολι που εχει τρομερο επιθετικο ταλεντο μπροστα...)

Και για τα στημενα,ξεχασα να αναφερω,πως πραγματι ειναι αρκετα αποδοτικα(οχι και σαν του Μπεου βεβαια :roll: ),οποτε η κρατατε τα δικα σας,η αφηνετε αυτα!
TO DARE IS TO DO
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

stratos_21 wrote:Σκοπος ειναι η αναστατωση των αντιπαλων αμυνων απο τους δικους μας μπαλαδορους,η συγκλιση προς τα μεσα των amrl(cut inside,swap positions),το τραβηγμα προς τα εξω/πλαγια του st και ολο αυτο καταληγει στο ανοιγμα χωρων για τον mcl και amc(move into channels)
To mοve into channels δεν σημαινει οτι ο επιθετικος (η οποιος το εχει αυτο σαν prefered move) θα κινηται αναμεσα απο το dr/l και το dc. Ειπες οτι τραβας την αμυνα στα πλαγια για να ανοιξει ο χωρος αλλα οταν ο επιθετικος τραβιεται και αυτος στα πλαγια για να περασει δεν θα πεφτει πανω στην αμυνα? Σορρυ αν το ερωτημα ειναι χαζο αλλα αυτο το move into channels ειναι πολυ υπουλο... :D

Edit: Το να βρεις εναν απλα αξιοπρεπη complete forward (πλην drogba και των λοιπων παιχταραδων), πρεπει να ειναι το μεγαλυτερο ζορι στο fm...
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
Giannis type r7
Amateur
Amateur
Posts: 142
Joined: Fri Oct 21, 2011 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Defender collect εβαλα κ γω...τα long soots τα εβγαλα ολα λογο ολυμπιακου...δεν βαζουν γκολ ποτε απο μακρια...βαριεμαι να τους βλεπω να την πετανε εξω απ το γυπαιδο...
stratos_21
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat May 17, 2008 4:59 am
Football Manager της ομάδας: aek,AB
Αγαπημένη Ομάδα: aek fc-tottenham hotspur
Location: εξωτικό κουκάκι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sidereal wrote:To mοve into channels δεν σημαινει οτι ο επιθετικος (η οποιος το εχει αυτο σαν prefered move) θα κινηται αναμεσα απο το dr/l και το dc. Ειπες οτι τραβας την αμυνα στα πλαγια για να ανοιξει ο χωρος αλλα οταν ο επιθετικος τραβιεται και αυτος στα πλαγια για να περασει δεν θα πεφτει πανω στην αμυνα? Σορρυ αν το ερωτημα ειναι χαζο αλλα αυτο το move into channels ειναι πολυ υπουλο... :D

Edit: Το να βρεις εναν απλα αξιοπρεπη complete forward (πλην drogba και των λοιπων παιχταραδων), πρεπει να ειναι το μεγαλυτερο ζορι στο fm...
Φιλε μου ευλογη η απορια σου,και για να σου απαντησω,απλα φαντασου οτι καθως οι amrl πατανε περιοχη η αλλαζουν θεσεις,τα αντιπαλα drl τους ακολουθουνε μεχρι ενα σημειο,ο επιθετικος μπορει πλεον να κινηθει στον ανοιχτο αυτο χωρο,και οι amc και mcl κοβουν προς την περιοχη.Δλδ μπορει να δεις 4 παικτες να πατανε περιοχη,οχι στατικα ομως,αλλα ερχομενοι απο πισω,που μπορει να διαλυσει οποιαδηποτε αμυνα.Προσοχη ομως,ο επιθετικος βαζει πολλα γκολ,ειδικα αν ειναι επαρκως γρηγορος,εφοσον παρει καλη καθετη πανω στην κινηση του.Για την ακριβεια θα τον δεις τετ α τετ περιπου 4 φορες ανα ματς...Ο beleck(!) εβαλε 4 γκολ με τον Αρη!!!!

Προς διευκολυνση ολων,θα ανεβασω συντομα γκολ,που θα σας κανουν να δειτε στην πραξη τι εννοω....
TO DARE IS TO DO
stratos_21
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Sat May 17, 2008 4:59 am
Football Manager της ομάδας: aek,AB
Αγαπημένη Ομάδα: aek fc-tottenham hotspur
Location: εξωτικό κουκάκι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ανανεωθηκε το 1ο ποστ με ανεβασμενα γκολ,δειγμα του τι θα δειτε!!!(βαριουμουν να ψαξω και φασεις γενικα :roll: )
TO DARE IS TO DO
Kostas_GR
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Sun Oct 23, 2011 12:45 am
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα και συγχαρητηρια για το συστημα!!

3 ερωτησεις να κανω μονο:

1) Το strategy που εχετε στο contain πιανει σε εσας? Εγω με τον παναθηναικο που εχω οταν το εχω στο contain διαλυεται το συμπαν. Οταν το βαζω Attacking βελτιωνονται πολυ τα πραγματα. Τι λετε?

2) Τα ακραια back γιατι Full Back και οχι Wing Back?

3) Με την αμυνα εχω προβλημα. Οτι περναει το κεντρο μου παει γκολ ειναι λες και η αμυντικη γραμμη δεν υπαρχει. Καποια βελτιωση για εκει?

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγχαρητηρια κ παλι!
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kostas_GR wrote:1) Το strategy που εχετε στο contain πιανει σε εσας? Εγω με τον παναθηναικο που εχω οταν το εχω στο contain διαλυεται το συμπαν. Οταν το βαζω Attacking βελτιωνονται πολυ τα πραγματα. Τι λετε?
Το contain απο μονο του δεν θα σε βοηθησει. Καλο θα ηταν να συνοδευεται με clear ball to flanks και με pass to space. Kαποιες φορες βοηθαει αρκετα και το play narrower
Kostas_GR wrote:2) Τα ακραια back γιατι Full Back και οχι Wing Back?
Καποιος πρεπει να κοβει στα ακρα πισω απο το κεντρο :D

Kostas_GR wrote:3) Με την αμυνα εχω προβλημα. Οτι περναει το κεντρο μου παει γκολ ειναι λες και η αμυντικη γραμμη δεν υπαρχει. Καποια βελτιωση για εκει?
Γυρνα το AMC σε DMC και ρολο anchor man. Επισης τσεκαρε μηπως χρειαζεται να κατεβασεις λιγο το closing down των μεσων σου μπας και τρεχουν ολοι μαζι να πιεσουν και ετσι δημιουργειται τρυπα στο κεντρο.
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”