Χρηση του Target Man

Συζητήστε σχετικά με το Football Manager 2012!
Post Reply
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σπέρα! Επειδή πιστεύω οτι στο FM όσο ζεις μαθαίνεις, θα θελα να ακούσω τη γνώμη σας για τη σωστή χρήση του Target Μan. Πριν πολλά πολλά χρόνια έπαιζα πάντα με center for.. Αργότερα συνειδητοποίησα οτι η θέση έχει πεθάνει! Δηλαδή και στην πραγματικότητα, βλέπεις μια Stoke να ψάχνει το κεφάλι του Crouch, ένα Di Natale, ίσως και μια Wigan με Di Santo! Πλεον τα μπακ ειναι ψηλά, οι GK ψωμομένοι και δεν αξίζει τον κόπο να βασίσεις το παιχνίδι σου στη γιώμα..
Παρολα αυτά με πιασε το πείσμα και προσπαθω να ενσωματώσω τον Target Man στις τακτικές μου, ανεπιτυχώς μέχρι τώρα.. Πέραν του οτι είναι αργοι (αναμενομενο), δυσκολεύομαι να τους παλουκώσω στην μεγάλη περιοχή ωστε να βρίσκονται μέσα στη φάση.. Το positioning ενδεχομενως ειναι απαραιτητο, αλλα δεν το βρίσκεις σε πολλα target man..
Μπορώ μεσα απ τα player instructions (ή απ το training) να βαλω τον target man στη σωστη θέση? Αν παιζει καποιος ετσι ή οποιαδηποτε βοήθεια ειναι ευπροσδεκτη! ευχαριστω :-P
User avatar
OtiNaNAi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7424
Joined: Sun Jun 22, 2008 10:56 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ-Real Madrid-Arsenal-Milan
facebook προφίλ: manolo.vasiliadoff
Location: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ο ταργετ μαν δεν ειναι απραιτητο να ειναι ενα ντουκι που να κατεβαζει ψηλες μπαλιες

μπορεις να εχεις ταργκετ μαν ενα γρηγο αθλητικο poacher (πχ cisse) και να τον παιζεις με "target man supply: run into ball"

για παραδειγμα η ρεαλ σχεδον σε καθε επιθεση ψαχνει τελικα τον ροναλντο, αλλα δεν του κανει ποτε γιομες, παντα χαμηλα στα ποδια τη μπαλα

εδιτ

αλλιως αν θες να ειναι μονιμως ψηλα κ κοντα στη περιοχη τοτε αυτο που χρειαζεται ειναι

mentality τερμα attacking
run from deep never
roam from position οχι
Þ ★ ᾶ ★ ǿ ★ κ
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10048
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Δικός μου είσαι εσύ! Κι εγώ όποτε προσπαθώ να παίξω με Target Man κάνω μια τρύπα στο νερό! Τι τον αφήνω μόνο του μπροστά, τι με παρτενέρ, τι παίζοντας ακόμα και με 3 επιθετικούς τίποτα! Ο Target Man θα κυμανθεί πάντα σε χαμηλά ή μέτρια επίπεδα. Γι'αυτό και πλέον όταν ψάχνω επιθετικό δεν παίρνω ποτέ Target Man παρόλο που θα ήθελα να είχα στο ρόστερ διαφορετικού στυλ επιθετικούς. Τώρα το τι φταίει δεν μπορώ να το ξέρω. Ίσως το passing style που παίζω, το οποίο είναι πάντα short.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ τον δοκίμασα φετος με 442 (Targetman (S) - Poacher (A)) και απέδωσε εκπλητικά με τον TM να σκοράρει αρκετα (~15 goals) στην 1η μου χρονιά στην Premier Leegue με Σαντερλαντ

counter τακτική με direct passing
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
Kerlonios
Indispensible
Indispensible
Posts: 1687
Joined: Thu Oct 20, 2011 12:48 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos, Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: I wish you were a beer
Location: Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Στα πιο παλια manager, ο Κωνσταντινου ηταν τελειος target man.
Στο τελευταιο δεν το δοκιμασα καθολου αλλα τωρα με βαλες στο τριπακι να του δωσω ενα try. Με Μητρογλου λογικα!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2012”