Individual Training {γνώμη μετά από συστηματικά πειράματα}

Οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με τον τομέα της προπόνησης, ό,τι πρόβλημα κι αν συναντήσετε, περάστε από εδώ για να το συζητήσουμε!
Post Reply
User avatar
Nikolakis
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που παρατήρησα και τελικά νομίζω ότι ισχύει κιόλας στο νέο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού είναι το εξής:

Όταν αναθέτουμε προσωπική προπόνηση σε κάποιον παίκτη (ανεξάρτητα την ηλικία του), σημαίνει ότι 10% του συνολικού προγράμματός του θα το αφιερώσει στο τομέα που επιλέξαμε. Αυτό είναι δεδομένο και εμφανές.

Τότε παρατήρησα ότι ο παίκτης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ότι θα εμφανίσει την πρόοδό του με βελάκι ανόδου στα χαρακτηριστικά του.

Ας αναφερθώ πιο συγκεκριμένα με παράδειγμα, στο Free Kicks individual training έχω εδώ και 1 1/2 χρονιά αναθέσει σε έναν με 16 free kicks, 27 χρονών. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΣΗ δεν σκόραρε καθόλου (μα καθόλου) με τα ελεύθερα χτυπήματα. Αφού όμως του έκανα individual προπόνηση, μετά από 2-3 μήνες, άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς από τα στημένα (μέχρι και hat trick έκανε από στημένα)!! !! !! Το ίδιο παρατήρησα με το crossing. Δεν ανέβηκε (ακόμα και σε 20χρονο), αλλά είναι ΠΟΛΥ πιο εύστοχες και τεχνικές οι σέντρες του. Το ίδιο και με τα κόρνερ.

Πειραματίστηκα παραπάνω και παίζοντας σταθερά με 4-2-2-2 (το έχω ποστάρει στο ανάλογο topic), αναλόγως τη θέση των παικτών και το τι θέλω να κάνουν στο γήπεδο έχω δει αξιοσημείωτα αποτελέσματα!
Οι AML/AMR: movement ή crossing ή creativity
Οι forwards: finishing ή movement
Οι ΜCR/MCL: composure ή passing ή technique
Οι DC's: marking ή positioning ή composure
Οι DL/DR: crossing ή positioning ή stamina

Επίσης, είναι ευνόητο, ότι ΔΕΝ πέφτουν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, έστω και αν ένα 10% αφαιρείται από τη γενική προπόνησή του.

Καταλήγω λοιπόν:
Αναλόγως τη στρατηγική του συστήματός σας, να κάνετε και την προσωπική προπόνηση ΑΣΧΕΤΑ αν δεν ανεβαίνουν εμφανώς τα βελάκια. Υπομονή, σε 2-3 μήνες (εξαρτάται σαφώς από προπονητές, εγκαταστάσεις κλπ) θα δείτε αποτέλεσμα.

Περιμένω απόψεις..
No4h
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Thu Mar 12, 2009 6:05 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενδιαφερον.Δεν το ειχα προσεξει.Θα το δουλεψω και θα επιστρεψω με τις παρατηρησεις μου.Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι οποια ατομικη προπονηση και να βαλεις σε καποιων τα atts δεν ανεβαινουν με τπτ.
Ισως να ειναι ενας τροπος να βελτιωσεις τα attributes των παικτων που ειναι πολυ χαμηλα αλλα απαραιτητα για την θεση τους.Πχ ενας dc με πολυ καλα tackling,marking heading αλλα πολυ χαμηλο position σε προχωρημενη ηλικια.
User avatar
sotstef
Trialist
Trialist
Posts: 74
Joined: Mon Feb 03, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Bishop's Stortford
Location: n.f.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια ερώτηση παιδιά...
Γιατί εγώ δεν βρίσκω στα Individual Training Focus τα marking, positioning και movement???
Υπάρχουν ή υπήρχαν και έχουν αφαιρεθεί με κάποιο από τα patch???
SINE METU AD METAM
User avatar
sotstef
Trialist
Trialist
Posts: 74
Joined: Mon Feb 03, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Bishop's Stortford
Location: n.f.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγνώμη, off topic
SINE METU AD METAM
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nikolakis wrote:Αυτό που παρατήρησα και τελικά νομίζω ότι ισχύει κιόλας στο νέο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού είναι το εξής:

Όταν αναθέτουμε προσωπική προπόνηση σε κάποιον παίκτη (ανεξάρτητα την ηλικία του), σημαίνει ότι 10% του συνολικού προγράμματός του θα το αφιερώσει στο τομέα που επιλέξαμε. Αυτό είναι δεδομένο και εμφανές.

Τότε παρατήρησα ότι ο παίκτης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ότι θα εμφανίσει την πρόοδό του με βελάκι ανόδου στα χαρακτηριστικά του.

Ας αναφερθώ πιο συγκεκριμένα με παράδειγμα, στο Free Kicks individual training έχω εδώ και 1 1/2 χρονιά αναθέσει σε έναν με 16 free kicks, 27 χρονών. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΣΗ δεν σκόραρε καθόλου (μα καθόλου) με τα ελεύθερα χτυπήματα. Αφού όμως του έκανα individual προπόνηση, μετά από 2-3 μήνες, άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς από τα στημένα (μέχρι και hat trick έκανε από στημένα)!! !! !! Το ίδιο παρατήρησα με το crossing. Δεν ανέβηκε (ακόμα και σε 20χρονο), αλλά είναι ΠΟΛΥ πιο εύστοχες και τεχνικές οι σέντρες του. Το ίδιο και με τα κόρνερ.

Πειραματίστηκα παραπάνω και παίζοντας σταθερά με 4-2-2-2 (το έχω ποστάρει στο ανάλογο topic), αναλόγως τη θέση των παικτών και το τι θέλω να κάνουν στο γήπεδο έχω δει αξιοσημείωτα αποτελέσματα!
Οι AML/AMR: movement ή crossing ή creativity
Οι forwards: finishing ή movement
Οι ΜCR/MCL: composure ή passing ή technique
Οι DC's: marking ή positioning ή composure
Οι DL/DR: crossing ή positioning ή stamina

Επίσης, είναι ευνόητο, ότι ΔΕΝ πέφτουν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, έστω και αν ένα 10% αφαιρείται από τη γενική προπόνησή του.

Καταλήγω λοιπόν:
Αναλόγως τη στρατηγική του συστήματός σας, να κάνετε και την προσωπική προπόνηση ΑΣΧΕΤΑ αν δεν ανεβαίνουν εμφανώς τα βελάκια. Υπομονή, σε 2-3 μήνες (εξαρτάται σαφώς από προπονητές, εγκαταστάσεις κλπ) θα δείτε αποτέλεσμα.

Περιμένω απόψεις..
Νικο πιστευω πως ειχες απολυτο δικιο για το οτι τα χαρακτηριστικα δεν ανεβαινουν αλλα ανεβαινει η η αποδοση του παικτη στον αγωνα οσον αφορα τον τομεα που τον προπονεις (π.χ. finish), αλλα πιστευω οτι κανεις λαθος στο οτι δεν χανεις πουθενα (λες δεν πεφτουν τα αλλα χαρακτηριστικα). ειναι σαν να βαζεις κατα 10% λιγοτερο workload στην προπονηση του παικτη που του δινεις να κανει individual train. επισης στον οδηγο που λες τι να προπονουμε δεν εβαλες κορνερ και λοιπα ενω δεν υπαρχει τομεας set pieces πια αρα καπου πρεπει να μπουν υποχρεωτικα. οπως και να το κανουμε για μενα εισαι φοβερος μια και σκεφτηκες κατι για το οποιο 1 χρονο μετα υπαρχουν ακομα καποιες αμφιβολιες.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Lucky Peter
Trialist
Trialist
Posts: 34
Joined: Thu Aug 25, 2011 11:11 am
Football Manager της ομάδας: Ajax
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα για καθε παιχτη να προπονηθει σε καποιο skill που εχει πολυ χαμηλα.
Για παραδειγμα, στους αμυντικους ειναι ισης σημασιας τα marking,tackling, positioning, anticipation, bravery, agression, αν ενας αμυντικος υστερει σε καποιο απο αυτα του κανω εκει προπονηση.
Αν ειναι ηδη ψηλα σε καποιο skill δεν τον προπονω.
Hope will never be silent.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

διαφωνω πως αυτα που ειπες ειναι ισης σημασιας γι' αυτο απο αυτα που θεωρω πιο σημαντικα για τη θεση του, επιλεγω καποιο που εχει χαμηλα οπως πολυ σωστα λες (με εξαιρεση το οτι θελω καποιον για τα κορνερ, φαουλ, πεναλτυ...οποτε υποχρεωτικα καποιον θα προπονησω εκει)
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Περί... Προπόνησης”