[DL] Alternate pitch textures - Aλλο Χόρτο project

Backrounds, δυχτια, μπάλες και ότι άλλο γραφικό μπορεί να γίνει edit στο νέο FM2011!
schris
Trialist
Trialist
Posts: 26
Joined: Sat Nov 10, 2007 9:56 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

daweed420 δεν χρειαζεται να αρπαζεσε , εσυ ζητησες feedback :D και εγώ προσπαθώ απλά να βοηθήσω ,απλα πιστευω οτι πιο ρεαλιστικο ειναι το χωμα που λες να ειναι λιγο εξω απο το τερμα εκει που κινειται ο τερματοφυλακας παρα μεσα στο τερμα για αυτο ρωτησα μηπως σου ειχε ξεφυγει το "χρώμα" ( αν και κάνεις λεπτομερέστατη δουλειά ) , στο ενα γήπεδο που εχεις φτιάξει με το έντονο πράσινο το χωμα στο τερμα είναι σε όλο το τερμα μεσα που το κάνει να φαίνεται λίγο άσχημο. Το ξέρω οτι αυτα ειναι μικρες λεπτομέρειες απλα τις αναφέρω γιατι φαίνεται οτι έχεις ρίξει πολύ μελέτη και δουλειά σε αυτο το project και θες να το έχεις τέλειο .

φιλικά ,
the_showstopper
Indispensible
Indispensible
Posts: 1839
Joined: Sun Nov 16, 2008 12:40 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια ερωτηση καθοτι τοσα χρονια ποτε δεν εβαζα τετοια,οποτε δεν εχω και επιγνωση.

Αν το παω και τα κανω αντιγραφη στο graphics δε θα ενσωματοθουν στο παιχνιδι?
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

the_showstopper wrote:Μια ερωτηση καθοτι τοσα χρονια ποτε δεν εβαζα τετοια,οποτε δεν εχω και επιγνωση.

Αν το παω και τα κανω αντιγραφη στο graphics δε θα ενσωματοθουν στο παιχνιδι?
Δοκίμασε k πες μας... :P

Σοβαρά τώρα...πριν 2 χρονια που "πρωτοπειραξα" τα pitch textures..το παιχνίδι τα έβλεπε μονο από την συγκεκριμένη τοποθεσία...Δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει από τότε.
schris wrote:daweed420 δεν χρειαζεται να αρπαζεσε , εσυ ζητησες feedback :D και εγώ προσπαθώ απλά να βοηθήσω ,απλα πιστευω οτι πιο ρεαλιστικο ειναι το χωμα που λες να ειναι λιγο εξω απο το τερμα εκει που κινειται ο τερματοφυλακας παρα μεσα στο τερμα για αυτο ρωτησα μηπως σου ειχε ξεφυγει το "χρώμα" ( αν και κάνεις λεπτομερέστατη δουλειά ) , στο ενα γήπεδο που εχεις φτιάξει με το έντονο πράσινο το χωμα στο τερμα είναι σε όλο το τερμα μεσα που το κάνει να φαίνεται λίγο άσχημο. Το ξέρω οτι αυτα ειναι μικρες λεπτομέρειες απλα τις αναφέρω γιατι φαίνεται οτι έχεις ρίξει πολύ μελέτη και δουλειά σε αυτο το project και θες να το έχεις τέλειο .

φιλικά ,
Δεν αρπάζομε...ισα-ισα που έχω κάνει ήδη το damp ένα τόνο πιο κάτω όπως ζητήθηκε...αυτό που είπα είναι ότι δεν μπορώ να είμαι στο μυαλό του καθενός όταν μου λέτε "λίγο πιο σκούρο" κλπ...οποτε βάλτε καμια φωτό που μοιάζει σε αυτό που ζητάτε :P

Το χώμα στο τέρμα...οριοθετεί k το τέρμα όταν φτιάχνω τα textures...όταν θα τελειοποιηθούν τα textures...θα βγει το περισσότερο k θα μείνουν 1-2 λακουβίτσες...

Γύρω από την περιοχή φορτώνονται αλλα textures για τις λάσπες...τα οποια δεν έχω πειράξει...στις φωτό δεν έχουν φορτωθεί αυτά τα textures..

FROZEN
Image
DAMP
Image

Πάντως αν θες πραγματικά να με βοηθήσεις αντί να κοιτάς τα screenshots τα οποια είναι από τον δικό μου PC k από αγώνα που κανονικά έχει "perfect" χορτάρι, χωρίς λάσπες/χώματα κλπ.. ...πέρναs τα textures & πήγαινεis στα fixtures...k βλέπεις highlights παλιών αγώνων από διαφορες κάμερες στην δίκια σου οθόνη...όπου το contrast k το brightness θα είναι όπως βολεύουν εσένα..Εκεί θα δεις πολύ καλύτερα την οποιαδήποτε λεπτομέρεια, k θα έχεις πληρέστερη άποψη για τα διαφορα λάθη κλπ....
antonis dogos
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Mon Dec 01, 2008 11:44 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DaWeed420 wrote:...Δηλώνω απογοητευμένος από την παντελή έλλειψη σχολίων όσο αναφορά την βελτίωση της δουλειάς, παρότι αρκετοί έχουν κατεβάσει τα textures...

’Aμα τραβήξει κι άλλο έτσι η κατάσταση τα DL links θα κατεβουν, k εγώ θα ψάξω να βρω άλλη στέγη για το project...καθώς απότι φαίνεται το μονο που θέλει ο μέσος χρηστης εδώ μέσα είναι ένα DL link k μετά ζωή σε λόγου μας...
dikio exes file mou..ekanes kali douleia...vasika mpravo sas pou asxoleiste toso poly k mas dinete liseis....
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

antonis dogos wrote: dikio exes file mou..ekanes kali douleia...vasika mpravo sas pou asxoleiste toso poly k mas dinete liseis....
Όλα αυτά που σου γράφω από κάτω στο spoiler, δεν τα γράφω γιατί τραβάω ζόρια k θέλω να κλαφτώ...ήξερα που "έμπλεκα" k η επιλογή ήταν συνειδητή...αν με ένοιαζε απλά να βγει η δουλειά ή τα νούμερα των DL, δεν θα είχα την δουλειά μου σε 2 ελληνικά site k μονο. Τα γράφω γιατί πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξει η κατάσταση & οσο κανένας δεν αναφέρεται στα χαλια μας , κανεις μας δεν πρόκειται να νοιαστεί για αυτά (k αυτό ισχύει γενικότερα στoν ανθρώπο).

Κλείνοντας τον πρόλογο, να ξεκαθαρίσω ότι δεν αναφέρομαι σε όσους συχνάζουν στο παρόν forum αποκλειστικά αλλα στο σύνολο μας σαν Έλληνες k προφανώς δεν έχω σκοπό να "στοχοποιησω" κάποιον με τα παραδείγματα που δίνω...
Spoiler: show
Φιλε, ασχολούμαι με το texture editing [διαφορων] παιχνιδιών κουτσα-στραβά σχεδόν μια δεκαετία τώρα...μπορώ να πω ότι στην Ελλάδα είναι το hobby του μαζοχιστή, ειδικά όταν πρόκειται για projects σαν το συγκεκριμένο, οπου χρειάζεται να συμβάλλουν τρίτοι για να ολοκληρωθεί.Δυστυχώς ο Έλληνας (σε σχέση με ’Aγγλους,Γάλλους,Πορτογάλους, παπαγάλους κλπ) τα θέλει στο πιάτο...με απειροελάχιστες εξαιρέσεις.

Οι ξένοι που ασχολιούνται με το editing k βγάζουν συνεχεια δουλειά με συνεργασία δυο και τριών ατόμων & την συνεισφορά κάποιου forum....ούτε πιο μάγκες είναι, ούτε πιο έξυπνοι από τα Ελληνόπουλα που ασχολιούνται...Είναι όμως πιο συνεργάσιμοι k αυτοί k τα community τους.

πχ.

Δεν είναι μαλακια να υπάρχουν 10 Έλληνες editors για το XYZ game σε ένα forum (άλλο forum)..k να μην ανταλλάσσουν πληροφορίες/templates/tips για τεχνοτροπίες κλπ?? δηλαδή τι θα γίνει άμα βελτιωθεί ο XYZ επειδή του έδωσες την γνώση για να βελτιωθεί..θα σου πεθάνει η κατσίκα??

Δεν είναι μαλακια να υπάρχουν όλα τα resources για το πως μπορεί να φτιάξει κάποιος ένα 3D Kit...k πέραν του mysterio...όλοι οι άλλοι να κάνουν requests, για να φτιάξει κάποιος άλλος το 3d kit που θέλουν?

Δεν είναι μαλακια να ζητάει κάποιος τα 2D kits/logos του Pantzitzifiakos FC (που έχει για αστέρι τον Τάκη Aμπαλιδη με 26 goal σε 576 προσπάθειες) γιατί ανέβηκε στην τριακοστή έκτη εθνική k θα το έλεγε (όχι για εκείνον, για τους φουκαριάρηδες τους 24 hardcore fans του Pantzitzifiakos FC :D ) να είχε σήματα κλπ ...αλλα να μην ποστάρει ούτε μια φωτό, σχετικά με τις εμφανίσεις, τα sponsor logos k το club logo??

Δεν είναι μαλακια να έχω ξοδέψει καμια 50άρα ώρες για τα pitch textures...k να κυνηγάω με το δίκαννο τον κόσμο (που τa κατέβασε!!!) για να ξοδέψει 15-30' από τον χρόνο του για να αφήσει ένα ουσιαστικό σχόλιο..ώστε να μην χρειάζεται να θυσιάσω άλλη μια 20άρα ώρες μονος μου για να ελέγχω τα textures για μικρολαθάκια...όπως το να κάνει "μπαμ" το που εφάπτονται τα textures??

Πως να προχωρήσει ένα οποιοδήποτε project που θέλει beta testing όταν η κοινότητα δεν το στηρίζει ουσιαστικά?

Πάρε σαν δείγμα το συγκεκριμένο project...Oι περισσότεροι δεν λένε απολύτως τίποτα, πατάνε το DL link k θα σε ενοχλήσουν μονο για το password/το σημείο εγκατάστασης κλπ κλπ

Oι λίγοι που απομένουν για να σχολιάσουν, κατά γενικό κανόνα, δεν διαβάζουν τα σχόλια που προηγούνται (πχ. απανταω για το κούρεμα του χόρτου περίπου μια φορα ανά σελίδα). Από αυτούς... ένα 70%+ λέει απλά ένα μπράβο, εύγε κλπ κλπ (ευπρόσδεκτα μεν ...αλλα δεν βοηθάνε να αλλάξει κάτι).

Aπό τους εναπομείναντες...είναι ζήτημα αν 1-2 έχουν κάτσει να ξοδέψουν 15-30' για να δουν τα textures μέσα στο παιχνίδι k να σχολιάσουν επί των ατελειών...(λες k δεν μπορούσα να δείξω τις photo σε φίλους k γνωστούς...μονο παίκτες του fm ξέρουν πως είναι ένα γήπεδο από φωτογραφία... :D)

Όταν λοιπόν 1 στους 20 (και άμα) αφήνει ένα ουσιαστικό σχόλιο για κάτι το οποιο είναι σε φάση BETA ...είμαστε για κλάματα.
Είτε γιατί δεν έχουμε ιδέα σαν σύνολο την έννοια της open beta..είτε γιατί ξέρουμε τι σημαίνει αλλα τηρούμε πελατειακή* στάση.

Εγώ με εκείνο το post που έκανες quote όπως k με το παρόν ίσως τα λέω άγαρμπα k ωμά...αλλα αυτοί είμαστε k δεν λέει πολλά & για την κοινωνία μας γενικότερα...καθώς όταν αυτή είναι η στάση μας για ένα hobby όπως τα video games... που να μπει και το χρήμα στην μέση...που να μπει k το συμφέρον.

Τροφή για σκέψη λοιπόν k για μένα, που την επομενη φορα (αν υπάρξει γιατί έχω πατήσει k τα 30 πλέον) η BETA θα είναι closed...αλλα k για τους "πελάτες", που πρέπει να χαμπαριάσουν ότι σε κάποια φάση θα μείνουν μονοι τους να κάνουν requests στον τοίχο (k αν δεν είναι αυτοί θα είναι τα παιδιά τους που θα γαλουχηθούν στις ίδιες αξιες), αφού με την στάση τους αναγάγουν την ολοκλήρωση του οποιουδήποτε project που χρειάζεται community contribution σε ηράκλειο άθλο...k τα παλικαρια που κάνουν δουλειά από μονοι τους σε super ήρωες...

*ήρθα στο μαγαζί σας, διάλεξα τι θέλω, το πήρα, πήγα σπίτι μου k άμα δουλεύει δεν θέλω να σας ξαναδώ ποτε στην ζωή μου...
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Muddy Final
Image

check 1st post for DL link.
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερή δουλειά φίλε!!! Πραγματικά τέτοιες προσπάθειες πρέπει να επικροτούνται!!! Συγχαρητήρια!!! =D>
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τυχών παρατηρήσεις θα ληφθούν υπόψιν για τυχόν επερχόμενο update...

Any user comments from here on..will be taken into account for any updates...
User avatar
nikosts7
Amateur
Amateur
Posts: 101
Joined: Fri Oct 23, 2009 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: osfp,barca,manstester g.
Status: Καλό λιώσιμο από 05/11!!!!!
Location: patra,achaia,hellas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

οτι και να πω ξερεις οτι ειναι λιγο......ειναι παρα πολυ ωραιο αισθητικα το αποτελεσμα.....μολις τα κατεβασα και το βραδυ που θα κοιμηθουν οι μικρες μου κορες"ταλιμπαν" θα το καψω....να εισαι παντα καλα..να μας προσφερεις τετοιες χαρες....
σου ευχομαι μεσα απο τα βαθη της ψυχης μου να εχεις καλη χρονια....και παντα με υγεια...
και ορεξη και φαντασια.....χαχαχα
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ....ΛΕΜΕ!!!!!!
User avatar
Sokinv
Manager
Manager
Posts: 4982
Joined: Wed Dec 03, 2008 4:08 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συνχαρητηρια για την δουλεια σου...
User avatar
panathinaikosgate13
Amateur
Amateur
Posts: 133
Joined: Sun Aug 29, 2010 4:11 am
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολύ καλή δουλειά 2 ερωτήσεις τον φάκελο mud που είναι σε κάθε φάκελο των pitch τον διαγράφουμε? επίσης τον φάκελο patterns?
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

panathinaikosgate13 wrote:πολύ καλή δουλειά 2 ερωτήσεις τον φάκελο mud που είναι σε κάθε φάκελο των pitch τον διαγράφουμε? επίσης τον φάκελο patterns?
Οι οδηγίες εγκατάστασης που έχω δώσει είναι σαφέστατες...άμα εσύ βαριέσαι να τις διαβάσεις, τότε k εγώ βαριέμαι να απαντήσω στην ερώτηση σου...
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15589
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Το χιονισμένο που δοκίμασα είναι πάρα πολύ ωραιότερο από το default, δυστυχώς δε γίνεται να είναι "καθαρισμένο" γύρω από τις γραμμές όπως irl
DaWeed420
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 276
Joined: Mon Nov 17, 2008 8:13 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚOΣ k μονο..
Αγαπημένη Ομάδα: PAO UBER ALLES
Status: Kapou edw trigyrw...
Location: UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dforlan9 wrote:Το χιονισμένο που δοκίμασα είναι πάρα πολύ ωραιότερο από το default, δυστυχώς δε γίνεται να είναι "καθαρισμένο" γύρω από τις γραμμές όπως irl
Nα είναι καθαροί οι περιβάλλοντες k όχι ο αγωνιστικός χώρος? Tο δοκίμασα σε κάποια φάση & φαίνεται λίγο απάτη...

Αυτό που δεν δοκίμασα είναι να είναι σε παρόμοια κατάσταση με τον αγωνιστικό χώρο...αλλα αμφιταλαντεύομαι (για όταν θα κάνω το update) μεταξύ αυτού k τοu να είναι πίτα στο χιόνι με κάποια κομμάτια καθαρά/ "πατημένα".
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15589
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Όχι εννοούσα κυρίως τις μέσα γραμμές (μεγάλης περιοχής κτλ) που είναι καθαρισμένες όταν δε προλαβαίνουν να το καθαρίσουν όλο. Αλλά είναι λεπτομέρεια, np.
Post Reply

Return to “Backgrounds κ.α.”