Δημιουργία μιας αποδοτικής τακτικής

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
lavezzi7
Amateur
Amateur
Posts: 105
Joined: Sat Nov 22, 2008 12:32 am
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαίρετε κύριοι,

Είμαι και εγώ σαν τους περισσότερους εδώ μέσα γνήσιος καμένος πολίτης της μεγάλης κοινωνίας του FM.Από το CM 01/02 και συνεχίζουμε μέχρι σήμερα και ελπίζουμε εις τους αιώνες των αιώνων,αμήν.Για να μπω στο ψητό,θέλω να θίξω λίγο το θέμα της δημιουργίας τακτικών στο manager.Πιστεύω πως από το 09 και έπειτα το θέμα έχει δυσκολέψει αρκετά,εμένα τουλάχιστον.Ίσως να φταίει πως δεν πολυέπαιξα το 08(λόγω πανελληνίων...ναι καλά δεν είχα και PC-μου είχε χαλάσει) και να έχω μείνει κάπως πίσω σε σχέση με τα instructions που όπως είδα στο 09 και μετά πληθαίνουν αρκετά.Στο 09 έκανα λοιπόν και την πρώτη μου απόπειρα(όχι μία πολλές) για την δημιουργία μιας τακτικής αλλά οι προσπάθειες ήταν μάταιες.Δεν πήγαινα όσο καλά ήθελα και δεν μπορούσα να εκπληρώσω τους στόχους με αποτέλεσμα το γνωστό sacked.Από εκεί και πέρα άρχισα να ψάχνω στο net και αφού ξεψάχνησα ότι υπήρχε βρήκα 1-2 τακτικές να κάνω την δουλειά μου.Το ίδιο και στο περσινό.Στο φετινό δεν έχω βρει ακόμα κάποια όσο καλή ήταν στα παλιά και να κάνει για τις περισσότερες ομάδες.Είπα λοιπόν να ξεκινήσω,ελπίζω με την βοήθειά σας την δημιουργία μιας αποδοτικής τακτικής.Εδώ που τα λέμε άλλο είναι να την κατεβάζεις και άλλο είναι να την φτιάχνεις εσύ ο ίδιος.Από ότι έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα βλέπω από τα αποτελέσματα που έχω ότι είναι μακράν καλύτερα από τις προηγούμενες χρονιές,οπότε νομίζω πως φέτος κάτι πάει να γίνει.Πρωτού βεβαίως αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι των τακτικών θα ήθελα να μου απαντήσετε μερικές ερωτήσεις:

1.Είναι προτιμότερο να αλλάζω την τακτική μου ανάλογα με τον αντίπαλο?Εννοώ όσο αναφορά τον σχηματισμό της τακτικής.Δηλαδή ενώ παίζω με 4(4-4-2) πίσω κόντρα σε πολύ μεγαλύτερες ομάδες να βάζω 5(5-3-2)?Έτσι όμως δεν θα μπορούν να συνηθήσουν την τακτική μου οι παίκτες αν αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι?

2.Πάνω στο προηγούμενο ερώτημα,είναι προτιμότερο να έχω ένα σετάκι 3 τακτικών(attack-control-counter) ώστε να τις βάλω στο match preparation και να είναι πιο εύκολη η προσαρμογή?

3.Την τακτική την προσαρμόζω στην ομάδα ή προσαρμόζω τους παίκτες στην τακτική?Εδώ και 2 χρόνια κάνω το πρώτο.

Πάμε στην τακτική την οποία θέλω να φτιάξω.Η διάταξη που επιθυμώ είναι ένα κλασσικό 4-3-3 με έναν DMC και 2 MC μπροστά τους.Οι 3 μπροστά,οι 2 είναι πλάγιοι AMR και AML και ένας μόνος του μπροστά.Γενικά θέλω να παίζω επιθετικό ποδόσφαιρο να έχω την κατοχή και να βάζω όσο περισσότερα γκολ μπορώ δίχως να παραπαίει η άμυνα.Λίγα ζητάω,ε? :-P

Ας πάμε να φτιάξουμε μια τακτική επιθετική για τα εντός έδρας παιχνίδια κυρίως όπου θέλουμε να προσφέρουμε γκολ και θέαμα στο κοινό μας.Κατοχή,συνδυασμοί και το 0 πίσω πιστεύω είναι τα κλειδιά της επιτυχίας.Εάν βλέπουμε πως δεν αποδίδει εκτός την τροποποιούμε ανάλογα.

Η τακτική:
Spoiler: show
Image


Τα team instructions:

Spoiler: show
Image


Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σημειώσω πως από όσο έχω διαβάσει σε κάποια ξένα forums υπάρχουν κάποια combos με τα οποία κάνουν συνδυασμούς οι παίκτες π.χ. ο wing back μπορεί να συνδυαστεί ωραία με έναν defensive winger ενώ ο fullback με έναν inside forward.Επίσης σημαντικό ρόλο θα παίξουν και οι ρόλοι στον χώρο του κέντρου.

Ομάδα δεν είπα επειδή θέλω η τακτική να δουλεύει γενικά με τις περισσότερες ομάδες με μικρές παραλλαγές.Ολυμπιακό σκέφτομαι για να την τεστάρω και κάθε πρόταση αλλαγής είναι αν μη τι άλλο ευπρόσδεκτη.

Επιπλέον ερωτήσεις:

4.Θα πρέπει να αλλάξω και τα player instructions?

5.Πόσο καιρό θα πάρει στην ομάδα να συνηθίσει την τακτική?

Αυτά από εμένα μέχρι στιγμής,ελπίζω να μην σας κούρασα.Κάθε βοήθεια ή συμβουλή ευπρόσδεκτη.Περιμένω με αγωνία τα επόμενα posts και αν υπάρχει κάτι λάθος στο topic παρακαλώ να μην σβηστεί(εκτός αν είναι ενάντια στους κανόνες) γιατί μου πήρε πολύ ώρα μέχρι να το φτιάξω.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Let the game begin... :-D
User avatar
Sidereal
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 275
Joined: Mon May 09, 2005 11:56 pm
Football Manager της ομάδας: Την Ψάχνω
Location: Ελληνορώσων
Has thanked: 0
Been thanked: 0

lavezzi7 wrote:1.Είναι προτιμότερο να αλλάζω την τακτική μου ανάλογα με τον αντίπαλο?Εννοώ όσο αναφορά τον σχηματισμό της τακτικής.Δηλαδή ενώ παίζω με 4(4-4-2) πίσω κόντρα σε πολύ μεγαλύτερες ομάδες να βάζω 5(5-3-2)?Έτσι όμως δεν θα μπορούν να συνηθήσουν την τακτική μου οι παίκτες αν αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι?
Αναλογα τον στοχο που εχεις στο καθε ματς προσαρμοζεις και την τακτικη σου.Αλλα για να σου αποδωσει μια τακτικη πρεπει να εχει και "ωρες πτησης" μεσα στο γηπεδο. Εννοω οτι αν οι μπαρες εχουν γεμισει σε μια τακτικη στο match preparation και οι παιχτες δεν εχουν παιξει την συγκεκριμενη τακτικη μεσα στο γηπεδο δεν θα δεις αποτελεσματα.
lavezzi7 wrote:2.Πάνω στο προηγούμενο ερώτημα,είναι προτιμότερο να έχω ένα σετάκι 3 τακτικών(attack-control-counter) ώστε να τις βάλω στο match preparation και να είναι πιο εύκολη η προσαρμογή??
και αυτο μπορει να γινει ειτε με το ιδιο συστημα και 3 διαφορετικες τακτικες ειτε με 3 διαφορετικα συστηματα σε καθε τακτικη. Σε καθε περιπτωση πρεπει να εχεις τους παιχτες για να μπορεις να κανεις αλλαγες στην τακτικη και στο συστημα κατα την διαρκεια του αγωνα.
lavezzi7 wrote:3.Την τακτική την προσαρμόζω στην ομάδα ή προσαρμόζω τους παίκτες στην τακτική?Εδώ και 2 χρόνια κάνω το πρώτο.
εγω φτιαχνω ενα πλανο στο μυαλο μου για το πως θελω να παιζει η ομαδα και μετα βρισκω του καταλληλους παιχτες για αυτο (αν δεν υπαρχουν στην ομαδα)
lavezzi7 wrote:Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σημειώσω πως από όσο έχω διαβάσει σε κάποια ξένα forums υπάρχουν κάποια combos με τα οποία κάνουν συνδυασμούς οι παίκτες π.χ. ο wing back μπορεί να συνδυαστεί ωραία με έναν defensive winger ενώ ο fullback με έναν inside forward.
Οι συνδιασμοι αυτοι δουλευουν και στην πραγματικοτητα. Ο defensive winger καλυπτει καλυτερα ενα wing back οταν ανεβαινει.
Oταν ο inside forward συγκλινει προς τα μεσα και τραβαει αντιπαλο ο full back εχει περισοτερο χορο να κινηθει στην πλατη του inside forward.
lavezzi7 wrote:Επιπλέον ερωτήσεις:
5.Πόσο καιρό θα πάρει στην ομάδα να συνηθίσει την τακτική?
Εγω οταν ξεκιναω καινουργιο save τους βαζω το match preparation στο high η και στο very high μεχρι να μαθουν την τακτικη. Αυτο βεβαια το προσαρμοζω αναλογα με το προγραμμα της ομαδας (ευρωπαικα ματσς, ντερμπυ)
And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμενα η δικη μου αποψη ειναι οτι καθε ομαδα εχει ενα δικο της στυλ παιχνιδιου ειτε παιζει μεσα ειτε εξω ειτε με μικρη ειτε με μεγαλη ομαδα.Τωρα αν ΠΡΕΠΕΙ σε καθε ματς να αλλαζουμε το Playning Style τοτε σιγουρα αυτο θα γινει αναλογα με τον αντιπαλο.
Το μονο που δεν καταλαβενω ειναι το philosophy αν το αλλαζουμε σε fluid Η very fluid με μικρους αντιπαλους η rigid - very rigid με μεγαλους αντιπαλους.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”