442 για 11.3;

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ψαχνω ετοιμες τακτικες σε στιλ 442. παρατηρω οτι υπαρχουν πολλες τακτικες με 1 επιθετικο και τακτικες με το παλιο στυλ (βελακια κ.λ.π). εγω εχω βαλει τις δικες μου αλλα θα 'θελα να δω αλλες ιδεες. δεν παιζει κανεις πια 442;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

4-4-2 με κλειστο ρομβο:
mojotzotzo wrote: Τακτική



Image

Με βάση το υλικό που θα αναλύσουμε παρακάτω επέλεξα ένα 4-4-2 με κλειστό ρόμβο σχετικά ουδέτερο ως προς το στυλ παιχνιδίου και με επιθετικές τάσεις
τα πλάγια μπακ ορίζονται ως wing backs με σκοπό να εκμεταλλευτούμε τις επιθετικές αρετές των παιχτών μας σε αυτές τις θέσεις και να δίνεται πλάτος στην επίθεση αφού δεν έχουμε μέσους να παίζουν στα άκρα
τα σέντερ μπακ σε ρόλους defend για να κρατάνε την ευθεία στην άμυνα και να παίζουμε το τεχνητό offside
στο κέντρο έχουμε έναν εντελως αμυντικογενή παίχτη σαν anchor man και έναν εντελώς επιθετικογενή σαν attacking midfielder με επιθετικά καθήκοντα
για να συνδέουν την άμυνα με την επίθεση έχουμε 2 κεντρικά χαφ.Ο ένας σε πιο αμυντικό ρόλο σαν ball winning midfielder support και ένας πιο οργανωτικός σαν advanced playmaker support
τέλος στην επίθεση έχουμε το δίδυμο ψηλού-κοντού σε ρόλους target man και poacher αντίστοιχα

για να μειώσω την κούραση των παιχτών όταν η ομάδα είχε "καθαρίσει" το ματς υπήρχαν 2 στάδια:
1)σε πρώτη φάση "κατεβάζουμε" το attacking σε standard και επιλέγουμε το retain possesion για να ρίξουμε κι άλλο το τέμπο
2)σε δεύτερη φάση και αφού πλέον το ματς είναι σε διαδικαστίκο σημείο "ρίχνουμε" το standard σε defensive και επιλέγουμε και το drop deeper

σε πιο δύσκολα ματς(δηλαδή στα νοκ-αουτ του champions league) άλλαζα το attacking σε counter και έβαζα το pass into space






ενα 4-4-2 σε ευθεια το κεντρο που ομως δεν εχω δοκιμασει παρα πολυ αλλα λειτουργησε οσο το πηγα ειναι:

Image

ειναι αρκετα ουδετερο αγωνιστικα
προφανως τα σεντερ μπακ μπορουνε να μπουνε και στην ευθεια,αναλογα τους παιχτες που εχουμε
επειδη τα κεντρικα χαφ θελουμε να κανουνε λιγο απο ολα(προφανως ο παιχτης με τις μεγαλυτερες αντοχες θα μπανει ως box-to-box) τα πλαγια μπακ δεν θα ανεβαινουν πολυ ωστε να βοηθανε πολυ στην αμυνα ενω και τα πλαγια χαφ θα πρεπει να ειναι αρκετα καλοι στον επιθετικο τομεα για να βοηθανε στην συνδεση κεντρου με επιθεση καθως δεν εχουμε ουτε πολυ επιθετικογενες χαφ ουτε καποιος απο το επιθετικο διδυμο ειναι σε ρολο support ωστε να εχει το νου του πιο πολυ στο transition
παρολα αυτα αν υστερουμε σε αυτον τον τομεα θα μπορουσε να μπει ο target man σε ρολο support
τελος λογικα και με ενα διαφορετικο διδυμο μπροστα θα λειτουργει καλα η τακτικη(πχ deep lying forward-advanced forward)


υγ εδω να πω οτι δεν εχω ξανανεβασει τακτικη ετσι ξεμπαρκα γιατι θεωρω οτι δεν ειναι ρεαλιστικο να υπαρχει μια τακτικη πασπαρτου αλλα οτι η τακτικη παει πακετο αναλογα με το ροστερ μιας ομαδας οποτε πριν γραψει καποιος κατι τυπου "εμενα στην ταδε ομαδα δεν μου λειτουργησε" ας σκεφτει πρωτα οτι μπορει απλα να μην ταιριαζει στο ροστερ
απλα τις συγκεκριμενες ουτως ή αλλως θα τις εστελνα στον eliaska σε pm απο χτες αλλα ειπα να το κανω δημοσια επ ευκαιρια του τοπικ που ανοιχτηκε
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για το 4-4-2 flat δεν πιστευεις οτι ο central mid πρεπει να μπει σε defend για να καλυπτει λιγο τα μετοπισθεν?Γενικα θεωρω πως υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι στο κεντρο.Μπορεις να το κανεις simple το θεμα με central mid support-defend.Αλλος συνδιασμος ειναι ενας bwm defend - box2box support.Ενας αλλος πιο επιθετικογενης συνδιασμος ειναι ενας bwm defend - adv playmaker attack αλλα οσες φορες τον δοκιμασα αυτον εμπαζα πολυ απο το κεντρο.ισως σε support na ηταν καλυτερα.

σε ενα σειβ στο 11.1 με μαν γιου ειχα χρησιμοποιησει ενα 4-4-2 flat και στο κεντρο ειχα χαγκριβς-φλετσερ bwm defend και carrick-scholes deep playmaker support.Ειχε παει εξαιρετικα.


Τελος για μενα αμα επρεπε παση θυσια να παιξω 4-4-2 θα διαλεγα συνδιασμο bwm defend, deep playmaker support και αυτο γιατι και οι 2: 1)κρατανε το κεντρο δεν φευγουν απο τις θεσεις τους. 2)και ο playmaker μας μαρκερνει σε σχεση με εναν adv play που το μονο που κανει στο γηπεδο ειναι να ζηταει μπαλα και να δινει ασσιστ. Eνω ο deep ειναι αυτος που θα καθορισει τον ρυθμο τις ομαδας,που θα κατεβει να παρει μπαλα και που θα οργανωσει το παιχνιδι.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θεωρεις οτι μπορεις να παιξεις με deep lying playmaker και αντεπιθεσεις;
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

100% γιατι ο deep playmaker δινει ασσιστ απο πισω αρα πρεπει να εχει πολυ καλο creativity και αψογο passing.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

την δευτερη τακτικη την ειχα στησει σε ενα σειβ που κατεληξα στην μαν.σιτυ επειτα απο καποιες σεζον
οποτε καταλαβαινεις οτι εχοντας εξαιρετικα ποιοτικους παιχτες για κεντρικα χαφ ειχα τετοια ποιοτητα στις δυο αυτες θεσεις που ακομα και σε ρολους support μαρκαραν εξαιρετικα
οποτε παμε στο σημειο οτι εξαρταται απο τι παιχτες εχει ο καθενας στην ομαδα
σε μια αδυναμη ομαδα ισως να διαλεγα ο ενας να ειναι ball winning defend αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο παλι
τα πλαγια μπακ οπως ειπα δεν ειναι επιθετικογενη για να μπορουν να καλυπτουν την ελλειψη ενος παιχτη στο κεντρο που ειναι εντελως αμυντικογενης
οποτε θυσιαζοντας εναν παιχτη απο το επιθετικο κομματι βαζοντας ρολο defend ισως να πρεπει να κανουμε τα πλαγια μπακ πιο επιθετικογενη
ολα εξαρτωνται απο τους παιχτες της ομαδας,αν υπαρχει ενας παιχτης που να ειναι σκυλι στο κεντρο και επιθετικογενη πλαγια μπακ τοτε εννοειται πως θα προτεινα κατι διαφορετικο
το συστημα αυτο παντως θεωρω οτι ειναι πολυ κοντα στο παραδοσιακο παλιο 4-4-2


τελος ο συνδιασμος bwm defend - adv playmaker attack ειναι λογικο να δημιουργει τρυπα στο κεντρο γιατι ουσιαστικα ειναι πιο κοντα σε ενα 4-4-2 με ανοιχτο ρομβο (με dmc-mr-ml-amc) παρα σε ενα 4-4-2 σε ευθεια
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχει δοκιμαστει ενα 4-4-2 με wide mid attack αντι για wingers attack?
Προσωπικα χρησιμοποιησα ενα τετοιο στυλ σε ενα σειβ προσφατο με την afc Telford και ανεβηκα αερας κατηγορια.Tωρα θα μου πεις που να παιξεις σε τετοια κατηγορια με wingers θα γελαει ο κοσμος.Σε μια ομαδα μικρο μεσαια σαντερλαντ η στοουκ θα μπορουσε να εφαρμοστει λες?Η δεν θα ειναι τοσο αποδοτικο τουλαχιστον στην επιθεση?Συνηθως οι wide mid χρησιμοποιουνται σε εναν αντιχτο ρομβο ετσι δεν ειναι?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

δεν εχω δοκιμασει τετοιο συστημα
με μια πρωτη ματια παντως θα σκεφτομουν οτι ο ενας επιθετικος θα πρεπει να ειναι σε support ρολο και ενας κεντρικος χαφ να ειναι πλειμεικερ για να συνδεουν κεντρο-επιθεση καθως οι wide mid δεν θα ανεβαινουν οσο οι wingers
οποτε αφου βαζουμε πλειμεικερ καλο θα ηταν να εχουμε ενα σκυλι ball winning διπλα του για να τρεχει στην αμυνα και για αυτον


για σαντερλαντ που λες ειχα ξεκινησει ενα σειβ(αλλα δεν το προχωρησα περαν των φιλικων) και ειχα σκεφτει ενα πολυ παραβατικο 4-4-2 :P
με 2 dmc(ενας support και ο αλλος defend) και 2 mc(ενας box-to-box και ο αλλος adv.playmaker attack) -meaculpa
και τα πλαγια μπακ σαν wing backs attack
με rigid και balanced στα team settings
αλλα δεν το προχωρησα πολυ δυστυχως να δοκιμασω αν δουλευει αυτη η αλχημεια :D
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αυτο το συστημα μου θυμιζει ενα 4-2-2-2 που παιζουν εκει στην βραζιλια χαχα!!

πολυ σφιχτο συστημα παντως.

standard χρησημοποιεις σε καθε αρχη του αγωνα και αν δεις οτι χανεις η εισαι ακομα 0-0 το γυρνας σε attacking ε?


στο 4-4-2 τεριαζει πιστευεις το roam from posistion? το ειχα βαλει στην μαν γιου και τα πηγα καλα δεν ειχα καπιο προβλημα.
Εσυ πως το βλεπεις?
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

στο 4-4-2 θα ελεγα καλυτερα στο default
ουτε οι παιχτες να ειναι πιο "παιδικη χαρα" γιατι θα δημιουργουνται ευκολα τρυπες ουτε ομως να ειναι και "καρφωμενοι" στις θεσεις τους γιατι μετα θα υπαρχουν και μεγαλουτσικες αποστασεις μεταξυ των γραμμων
βεβαια δεν ειμαι και απολυτος για αυτο :P
User avatar
dimos1989
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Tue Nov 18, 2008 9:16 pm
Football Manager της ομάδας: Elche C.F.
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Status: PM me for Online!
Location: Θεσσαλονίκη, Κέντρο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτο το 4-4-2 με τα 2 DMC και τα 2 MC ηταν ο εφιαλτης μου στο Βραζιλιανικο πρωταθλημα! :-P Φανταζει εμετικο ομως δεν ειναι και τοσο κακο, ειδικα αν εχεις 2 γρηγορους poachers βγαζεις καλες αμυνες και τρομερες αντεπιθεσεις! Για καποιο λογο πιστευω οτι στ 4-4-2 οι παικτες δεν πρεπει να φευγουν απ τη θεση τους γιατι δεν ειναι συστημα που καλυπτει πολλους χωρους και φοβαμαι οτι με το roaming θα μεινουν ακομη περισσοτεροι ακαλυπτοι.. γενικα αν εχεις ποιοτικη-τεχνικη ομαδα παιζε με roaming αλλα αν πεσεις σε μαυρους το "stick to potition" ειναι must! :)
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελειωσα πρωτη χρονια με την εβερτον πεζοντας 4-4-2 flat.Βγηκα 6ος και εφτασα μεχρι ημιτελικα του fa cup οπου αποκλειστικα απο την μαν γιου 3-0.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω τους παιχτες (καταληλους) για να αποδωσει τα μεγιστα.πχ δεν μπορω να πεζω μονο με αρτετα adv playmaker και poachers τους beckford -baxter.Και στην τελικη που πας με Saha?Οποτε αν θελω τιτλους με το 4-4-2 πρεπει να παρω και τους καταληλους παιχτες για να αποδωσει.

dr/dl - fb auto
cd - Κανονικοι
mr/ml - wingers attack
mc - bwm defend
mc - adv playmaker support
st/st - poachers

Στην μονη θεση που ειμαι πληρης για τα επομενα χρονια ειναι στην θεση του bwm Οπου εχω rodwell kai fellaini.Παντως γενικα οι οδηγιες αυτες λειτουργουν πολυ καλα.Στην αρχη εκανα γκελες συνεχεια αλλα οταν εμαθαν την τακτικη επαιξα ωραια μπαλιτσα.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καποια εξηγηση για τους ρολους των επιθετικων σου; 2 poacher; ποιες οδηγιες τους εδωσες;
Last edited by eliaska41 on Mon Jul 18, 2011 2:51 pm, edited 1 time in total.
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
rtms
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2062
Joined: Fri Jul 25, 2008 9:48 pm
Football Manager της ομάδας: S.S LAZIO
Αγαπημένη Ομάδα: PAOK
Status: GOOD NIGHT LEFT SIDE
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καμια απολυτως.2poachers σκετο.

Στα team instructions εχω

balanced/control

shorter
more expressive
press more
more roaming

ολα τα αλλα ειναι default.

Δεν εχω πειραξει τιποτα στο player instructions
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

βαλε ρε συ τουλαχιστον τον εναν κανα advanced forward,πιο μονοδιαστατο επιθετικο διδυμο δεν γινεται...
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2011”