[Ανάλυση] Barcelona

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
User avatar
SiNgLe
Manager
Manager
Posts: 4819
Joined: Sat Oct 10, 2009 3:54 pm
Football Manager της ομάδας: Woking FC
Αγαπημένη Ομάδα: Αστέρας Τρίπολης
Location: Τρίπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μερικές παρατηρήσεις μου:
isiyfas wrote:ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ

Το μπάτζετ 11,5 μύρια. ΤΡΑΓΙΚΟ... ίσα που φτάνει να καλύψω τα απολύτως βασικά... εννοείται πως θα το ξοδέψω ΟΛΟ.
Τραγικό; Αναγκαία; Φίλε η Barca είναι μία στρώμενη ομάδα. Τι παραπάνω θες;

ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ
isiyfas wrote:ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ 3 ΥΠΟΨΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΟ ΜΠΑΤΖΕΤ Α) ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΔΕΣ/ΦΙΛΑΡΓΥΡΟΙ
Β) ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΛΕΦΤΟΚΟΤΑΔΕΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ Γ) ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΟΥΝΕΛΕΣ ΚΑΤΙ ΛΟΓΙΣΤΑΚΙΑ...
Ώπα, ώπα... Η Barcelona είναι πια(δυστυχώς :( ) Μια υπερχρεωμένη ομάδα. Που θες εσύ να βρεις τα λεφτά για μεταγραφές; Δεν είδες που πούλησαν την φανέλα στα πετροδόλλαρα των Αράβων;!!! Πράγμα που είναι εντελώς ακραίο και έχει εξοργίσει πολλούς φίλους της Barca! Mes que un club κε Rossell!!!
isiyfas wrote:
Spoiler: show
Image
Κάτσε ρε συ. Annan; Βλέπω καλά ή με γελούν τα μάτια μου; :shock: .. Αξίζει να παίζει Barca o Annan; Εξάλλου η ομάδα έχει DM. Και μάλιστα δύο. Mascherano & Busquets. Το ίδιο ισχύει και για Galeano.

isiyfas wrote:ΔΕΙΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ: Taiwo-Afellay-Albin-Mexes-Hildebrand-Costanzo αν δεν γίνει καμιά στια-που θα τους φέρω με approach to sign το καλοκαίρι...FREE.

Taiwo επειδη ο Abidal "λος πούλος" το καλοκαίρι
Afellay επειδή χρειάζεται κι ένας ακόμα AMR-AML τεχνίτης
Albin σε περίπτωση που δεν "κάτσει" του Μαροκινού
Μexes επειδή Puyol τα'φαγε τα ψωμιά του.
Ηildebrand-Costanzo επειδή δεν έχω καλό μπακ-απ για τέρμα (όποιος ζητήσει τα λιγότερα θα έρθει..)
Ό,τι και πιο πάνω για μερικούς. Twaio; Costanzo; Barcelona είναι η ομάδα. Όχι Espanyol.

isiyfas wrote:οι άλλοι είναι σε περίπτωση που μείνει μπάτζετ.. αν και τον Kun Aguero τον θέλω σε 2 σεζόν για να στείλω τον Villa..
Θα στείλεις Villa; Πλάκα με κάνεις. O Villa και είναι παικτάρα και ήρθε για το υπόλοιπο της καριέρας του εδώ. :?
isiyfas wrote:ΤΑΚΤΙΚΗ

4-3-3 με κάτι μικροπαραλλαγές.. Δείτε το στην εικόνα..
Spoiler: show
Image
Balanced; More Direct; Drill Crosses; Stay to position; Defensive line: Deep; Width: Normal; Focus passing: Down both flanks;

I dont' think so.




P.S.: Παρατηρήσεις κάνω μόνο. Μην τα διαβάσεις και θυμώσεις και τσακωθούμε :P . Προ; Θεού. Το λέω για να μην παρεξηγηθώ. :wink:
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

το μπατζετ 11,5 εκατομμυρια για πρωτη σεζον ειναι μια χαρα
πρεπει παντα να υπολογιζουμε οτι ηδη η εκαστοτε ομαδα εχει δωσει ενα μερος του μπατζετ της για παιχτες το καλοκαιρι στην πραγματικοτητα και αυτο εχει "αφαιρεθει" απο το μπατζετ οταν αναλαμβανουμε εμεις
βιγια,μαστσερανο,αντριανο ηρθαν το καλοκαιρι ενω φυγαν τουρε και τσιγκρινσκι και ιμπρα
αν τα ποσα που ειδα ειναι σωστα τοτε το μπατζετ που βγαινει ειναι γυρω στα 30 εκατομμυρια+τα 11,5 που μας δινει το παιχνιδι τοτε παμε στα 40εκατομμυρια περιπου
PetrosGz
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 506
Joined: Tue Oct 30, 2007 6:19 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθα
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Status: ΠΑΝΑΘΑ ΕΠΑΘΑ ΖΗΜΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΠΡΑΣΙΝΑ
Location: Λαρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Afellay σιγουρα γτ τον πηρε κιολας... Απο κει και περα για την πρωτη χρονια το μονο π θες ειναι εναν back up του Ινιεστα δλδ εναν Advanced Midfilder ακομη οπου πηρα τον Ivan Rakitic απλα παιχταρας και ειδικα για τα χρηματα π σπαταλας.. Οσο για το budget λογικο τα 11,5 μυρια μιας και ειναι υπερχρεωμενη η ομαδα, για οσους δεν θυμουνται τον Ζλαταν τον ειχε παρει πανω κατω 69.000.000 euro και συνολο περσυ 113.000.000 για μεταγραφες ενω φετος 72.500.000, συνολο? 185.000.000 εχοντας παρει απο μεταπωλησεις μονο 76.700.000 οποτε κατανοειτε τι ζημια υπαρχει τα τελευταια 2 χρονια απο μεταγραφες και μονο.... Παρ'ολα ταυτα καθε λατρης της Μπαρτσα μπορει να κανει πολλα στο ΦΜ μ'αυτον τον συλλογο......
Image
Image

Νεογεννητα σκυλακια Καυκασου, ημερων, ζητουν νεα στεγη για συντροφια και προστασια...... Οποιος επιθυμει μπορει να μ στειλει pm...
User avatar
isiyfas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 262
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham Hotspur
Status: 2 πράγματα στον κόσμο μας είναι σίγουρα, η ανθρώπινη ηλιθιότητα και ο θάνατος..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Annan για μια σεζόν, για να ξεκουράζεται ο Mascherano είναι ό,τι πρέπει, άσε που είναι και φτηνός και έχει και καλη αξία μεταπώλησης...

Busquets σαν DM είναι σκέτη απογοήτευση για μένα.. τον βάζω MC να πιέζει ψηλά και να πασάρει τη μπάλα στους μαέστρους του κέντρου, μια στο τόσο βάζει και κανα βρωμόσουτο..

Πάντως το οικονομικό το έλυσα, ήρθαν παιχτούρια... και έφυγαν μερικοί παλιοί.

για τον D.Villa --> την 3η σεζόν, τα σωματικά του προσόντα πέφτουν πολύ ρε... killer striker είναι αλλά γέρασε κιόλας.. χωρια που ο Aguero αναπτύσσεται ωριμάζει δένει γρήγορα και τα παστελώνει ασταμάτητα..

Για θεμα με τις τακτικές, αυτο είναι καθαρά υποκειμενικο το θέμα, εγω τους θέλω πειθαρχημένους κι έτσι να μήν αλωνίζουν παντού και αφήνουν κενά πίσω.

Θα σας δείξω και screenshot του ρόστερ την 3η σεζόν να τρομάξετε...
--Αλλαζεις γκομενες, αμαξια, σπιτια, ρουχα, υπολογιστες κτλ.
--OMAΔΑ ΚΑΙ FM ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΟΤΕ...

True Story
User avatar
isiyfas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 262
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham Hotspur
Status: 2 πράγματα στον κόσμο μας είναι σίγουρα, η ανθρώπινη ηλιθιότητα και ο θάνατος..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ορίστε και εικόνα με το ρόστερ της 3ης σεζόν,

Image
--Αλλαζεις γκομενες, αμαξια, σπιτια, ρουχα, υπολογιστες κτλ.
--OMAΔΑ ΚΑΙ FM ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΟΤΕ...

True Story
THANASIS VASILIADIS
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Tue Apr 29, 2008 12:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε σ εχω μερικες ερωτησεισ...
1ον) ποτε πηρεσ τους :neymar aguero matta..?
2oν) ποσο τους πηρες (τουσ 3 παραπανω)
3ον) αμα μπορεις πες μου την αποδοση τουσ και βαλτουσ μ σε σειρα ποιοσ ειναι καλυτεροσ..
ευχαριστω...!!!
thodorispalios
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 658
Joined: Fri Dec 28, 2007 2:10 pm
Football Manager της ομάδας: Benfica
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos/ ΑC Milan/ Lamia
Status: Not for the fans, For the foukarate mothers...
Location: Παντού μένω...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1ον για το μικρό αρχικό μπάτζετ.. το καλοκαίρι αγοράσθηκαν παίχτες με 71,5 εκατομμύρια και πουλήθηκαν παίχτες με 49...
λογικό να είναι μειωμένο....

2ον προσωπικά πιστεύω πως το σύστημα σου θα ήταν πολύ καλό για μια μικρή ομάδα... Στην Μπαρτσελόνα οι παίχτες έχουν την ποιότητα να παίζουν πιο ελεύθερα....
Να Πεθάνει ο Ρωμαίος

Το Απονενοημένο Διάβημα

Image


Ποτέ θα βγώ απ' τον κουβά, Να δω τον ουρανό, Να πάψουν όλοι να μου λεν, Καλώς τον κουβανό


YOUtube...
User avatar
tasosbin
National Manager
National Manager
Posts: 9253
Joined: Thu Oct 18, 2007 12:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός, Liverpool F.C.
facebook προφίλ: tasosbin
Location: Κυπαρισσία
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times
Contact:

ο Μεσσι πάγκο; :o
:liverpool:
User avatar
chilipepper
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3583
Joined: Sun Nov 04, 2007 11:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον παιδια. Εγω οταν παιρνω μπαρτσα παταω το space συνεχεια και πιανει τιγκα! Δοκιμαστε το :D
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Καλα για να χωρεσουν ολοι αυτοι πρεπει να παιζεις με 15αδα.
User avatar
isiyfas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 262
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham Hotspur
Status: 2 πράγματα στον κόσμο μας είναι σίγουρα, η ανθρώπινη ηλιθιότητα και ο θάνατος..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

THANASIS VASILIADIS wrote:φιλε σ εχω μερικες ερωτησεισ...
1ον) ποτε πηρεσ τους :neymar aguero matta..?
2oν) ποσο τους πηρες (τουσ 3 παραπανω)
3ον) αμα μπορεις πες μου την αποδοση τουσ και βαλτουσ μ σε σειρα ποιοσ ειναι καλυτεροσ..
ευχαριστω...!!!
1)Neymar-1η Σεζόν
Aguero+Mata-2η Σεζόν

2)Neymar-25m euro Aguero-60m euro(ρήτρα) Mata-40m euro

3) Ο Neymar ο καλύτερος απ'όλους.. παίζει σαν AML-inside forward και βγάζει φωτιές... Aguero τρομερός, αλλά μόνος του δεν μπορεί, για να τον βάλω μέσα συνήθως κανω το συστημα 4-4-2 με παρτενέρ του πότε villa πότε neymar .. Και τέλος ο Mata πολύ καλός, αλλά πολύ ασταθής γμτ.. άλλα ματς τα παίρνει μόνος του και άλλα δεν μπορει να περάσει κατι λιμά αμυντικούς.. η σειρά που λέγαμε ειναι Νειμαρ-Αγκουερο-Ματα
--Αλλαζεις γκομενες, αμαξια, σπιτια, ρουχα, υπολογιστες κτλ.
--OMAΔΑ ΚΑΙ FM ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΟΤΕ...

True Story
User avatar
isiyfas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 262
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:11 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham Hotspur
Status: 2 πράγματα στον κόσμο μας είναι σίγουρα, η ανθρώπινη ηλιθιότητα και ο θάνατος..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tasosbin wrote:ο Μεσσι πάγκο; :o
οχι ρε, ροτεισον αρρωστημένο κάνω συνέχεια, ένα ματς μεσι, ένα ρομπέν.. απλώς οταν εβγαλα την εικόνα έτυχε να εχω αυτη την 11αδα..
και μεταξύ μας, προτιμάω ρομπέν αλλα δυστυχως δεν εχει το natural fitness για να παίζει πολλά συνεχόμενα ματς..
--Αλλαζεις γκομενες, αμαξια, σπιτια, ρουχα, υπολογιστες κτλ.
--OMAΔΑ ΚΑΙ FM ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΟΤΕ...

True Story
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αν μπορεις γραψε με τι τιμες πηρες ολους αυτους τους παιχταραδες στην ομαδα πρεπει να δωσες τα κερατα σου!!!
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ξεκινησα κ γω 1 σειβ με Μπαρτσα, εκανα κλασσικα τρεμπλ και οταν ειδα μπατζετ 200Μ τρελαθηκα!!!!
Πηρα Αγκουερο, Νευμαρ, Ρομπεν κ Σνειντερ κ μου μειναν κ λεφτα αλλα το πιο σπαστικο ειναι οτι πρεπει να δηλωνεις 25αδα στο πρωταθλημα κ αναγκαστικα δν δηλωσα 3 παιχτες.
User avatar
vouksis
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:20 pm
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ξεκινησα και εγω ενα save με barca με την προοπτικη να πετυχω δυο στοχους: 1) να μαζεψω 1 Bil EUR στο balance και 2) να φτιαξω καινουριο γηπεδο (εαν γινεται). Ολα αυτα ενω ο συλλογος συνεχιζει να μαζευει τροπαια. Για να μη παρεξηγηθω δεν ειναι οτι δε προκειται να ξοδεψω καποια λεφτα για καλες μεταγραφες στυλ αγκουερο αλλα θα το κανω με μετρο (δηλαδη δε θα φτασω να εχω τετοιο ροστερ οπου ο Μεσσι να καθεται παγκο).

Με ολα αυτα στο μυαλο νομιζω οτι η ομαδα δε χρειαζεται καμμια μεταγραφη 11αδας την πρωτη σεζον. Προσωπικα πηρα 4 δανεικους (3 χρειαζομουν αλλα ειπα να εχω ενα DC παραπανω): Faubert ο οποιος μπορει να καλυψει ολη τη δεξια πτερυγα, Rivas μπακ απ cover defender, Σαντα Κρουζ (3ος-4ος επιθετικος target man εαν χρειαστει), Onewyu (5ος αμυντικος stopper στην περιπτωση που κατι εχουν παθει οι υπολοιποι).
Αποδεσμευσεις δεν εκανα περα απο κατι πιτσιρικαδες που δεν εκαναν για barca. Παρολαυτα ξοδευτηκαν 5 μυρρια για fees για συμβολαια δανεισμου και για να αποκτηθουν προπονητες, βοηθοι κτλ.

Αυτη τη στιγμη βρισκομαι Νοεμβριο εχοντας κανει μονο νικες (εκτος απο μια ισοπαλια με ΠΑΟ στο Τσου Λου :drinking: ), στο πρωταθλημα η Ρεαλ ακολουθει κατα ποδας με 2 βαθμους πισω μου. To Board μαλιστα μολις μου αυξησε το μπατζετ στα 60 μυρρια (λογικο γιατι βγαζω profit καθε μηνα, μικρο μεν αλλα profit nonetheless).

Γενικα το save ειναι αρκετα ενδιαφερων ειδικα οσον αφορα την αποδοση ορισμενων παικτων. Παντως πιστευω οτι ειλικρεινα δε χρειαζονται μεταγραφες πρωτη χρονια παρα μονο να παρεις καποιους για να εχεις καποιες αλλαγες. Δευτερη χρονια μπορεις να σκεφτεις να διωξης (ή να στειλεις στο παγκο) λογω ηλικιας Abidal, Keita. Κατα τα αλλα ο abidal τη πρωτη σεζον ειναι απλα τρομερος και με καμμια δυναμη δε πρεπει να φυγει. Οσον αφορα τα χαφ ο fabregas ειναι περιττος οσο υπαρχουν xani-iniesta αρα και αυτου η μεταγραφη πρεπει να καθυστερησει 2 χρονια. Εκει που η ομαδα χρειαζεται μια μεταγραφη ειναι ή ενας striker ή ενας winger αναλογα με το τι θελεις να κανεις τον Μεσσι.

Θα ακολουθησει και αλλο ποστ με την μεχρι τωρα αποδοση των βασικων παικτων και τις τακτικες που ακολουθω.
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”