[Ανάλυση] Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πανιώνιος Γυμναστικός Σύλλογος Σμύρνης 1890
Image
Σύντομη ιστορική αναδρομή
Η Γέννηση Του Πανιωνίου Γ.Σ.Σ.
Η ένωσις εκείνη των δύο αδελφών σωματείων (Ορφέως και Γυμνασίου) εχαιρετίσθη γηθοσύνως υπό της σμυρναϊκής κοινωνίας, η δε ελληνική δημοσιογραφία, εξαίρουσα το συντελεσθέν γεγονός, προιωνίζετο ως τελείως εδραιωθέν το μέλλον του σωματείου, το οποίον συγκεντρώσαν πλέον όλας τας υλικάς αυτού δυνάμεις επί το αυτό προς δε πάντα τα στοιχεία άτινα θα ηδύναντο να δράσωσιν επωφελώς, ώρμησεν ακατάσχετον προς τα εμπρός...
Από της στιγμής ταύτης δράσις του Πανιωνίου, όστις αντλών πάντοτε τας δυνάμεις εκ των πολυτιμωτάτων περί εαυτόν φίλων και υποστηρικτών, κατόρθωσε χωρίς ποτέ να λιποψυχίση, με ψυχικόν σθένος ακατάβλητον να αντιπαρέρχεται πάντοτε και να καταβάλη τας καταιγίδας και τα εμπόδια, άτινα παρουσιάζοντο εκάστοτε εις τον δρόμον του, και προ των οποίων θα υπεχώρει ίσως πάσα ανθρώπινη δύναμις...


Η τελευταία δεκαετία του 19ου αιώνα είναι η μήτρα της αναδημιουργίας του ελληνικού Αθλητισμού με την ίδρυση συλλόγων, στην Αθήνα και στον Πειραιά, στην Πάτρα, στην Ερμούπολη Σύρου, στη Σμύρνη, στην Κύπρο, στην Αλεξάνδρεια, στην Κωνσταντινούπολη και σε άλλες πόλεις εντός ή εκτός συνόρων της μικρής και "δυσπραγούσης" ελληνικής επικράτειας, τα σύνορα της οποίας έφθαναν στη Μελούνα, στις νότιες υπώρειες του Ολύμπου και η οποία, συχνά και χλευαστικά, απεκαλείτο "Ψωροκώσταινα".

Στη Σμύρνη πριν από το 1890 δεν υπήρχε συστηματικό γυμναστήριο ή σύλλογος. Η αρχαιότερη καταγραφή περί υποτυπώδους, έστω, αθλητικής κίνησης βρίσκεται στο φύλλο της σμυρναϊκής εφημερίδας "Ιωνική", της 21ης Ιουλίου 1874, όπου γίνεται μνεία για το γυμναστήριο του ιδιωτικού σχολείου "Ισοκράτης" όπου δίνονταν μαθήματα "σπαθασκίας" και "ραβδομαχίας" και βέβαια γυμναστικής. Στο γυμναστήριο αυτό προσφερόταν η πρωτοφανής πολυτέλεια λουτρού με "επιβρόχιον ψυχρολουσίαν συνθέτου". Άλλωστε η "ψυχρολουσία" διαφημιζόταν (και παρεχόταν με αμοιβή) ως "βάσις της υγιεινής".

Το 1890 ιδρύεται στη Σμύρνη ο ένας από τους δύο αθλητικούς πατέρες του Πανιώνιου Γ.Σ. ο "Ορφεύς", (αθλητικό, πολιτισμικό και εθνικό τρίπτυχο). Το 1894 από τον "Ορφέα" αποσπάται δραστήριο μέρος του έμψυχου υλικού του και ιδρύει το "Γυμνάσιον", που χαρακτηρίζεται ως "ο πρώτος αμιγής αθλητικός σύλλογος της Σμύρνης" που αποκλειστικό και μόνο σκοπό έχει "την ανάπτυξιν και διάδοσιν του γυμναστικού αισθήματος παρά τη νεολαία".

Ο νέος αυτός σύλλογος ιδρύει γυμναστήριο και οργανώνει πεζοπορικές εκδρομές και αθλητικούς αγώνες στο στάδιο του Μπουρνόβα, που αποκαλεί "δημοσίους". Η δημοσιογραφία όμως της Σμύρνης, σαν να προαισθανόταν την καθιέρωση, αργότερα, των Πανιωνίων αγώνων, τους ονομάζει, από τότε, "Πανιωνίους". Στις αγωνιστικές αυτές εκδηλώσεις του "Γυμνασίου" έπαιρναν μέρος αλλοεθνείς αθλητές, καθώς και του "Ορφέως". Έτσι ο στίβος του Μπουρνόβα όπου συναντώνταν οι αθλητές του "Γυμνασίου" και του "Ορφέως" θα γίνει στα 1898 ο συνδετικός κρίκος, που θα ενώσει τους δύο σμυρναϊκούς συλλόγους.

Σχετικά με το λίκνο και τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του Πανιωνίου Γ.Σ. θα καταγράψουμε αυτούσια την εύγλωττη αναφορά των Λωρέντη - Σολομωνίδη.
Τον Οκτώβριο του 1898 τα δύο σμυρναϊκά σωματεία "Ορφεύς" και "Γυμνάσιον" ενώνονται και παίρνουν τον τίτλο "Πανιώνιος Γυμναστικός Σύλλογος Σμύρνης". Η ένωση αυτή χαιρετίστηκε με μεγάλο ενθουσιασμό από τη σμυρναϊκή κοινωνία και τον Τύπο. Κατά το καταστατικό του "Πανιωνίου", "πρώτιστος σκοπός του ήτο η ανάπτυξις της γυμναστικής και του αθλητικού αισθήματος παρά τη σμυρναϊκή νεολαία και κατά δεύτερον λόγον η διέγερσις και διάδοσις του μουσικού αισθήματος και η δι' οιουδήποτε μέσου ενθάρρυνσις των ωραίων τεχνών εν γένει". Ο "Πανιώνιος" γι' αυτό, παράλληλα προς τον αθλητισμό, δεν παύει να καλλιεργεί και να ενισχύει κάθε μουσική, φιλολογική και καλλιτεχνική προσπάθεια. Το οίκημά του είναι και στέγη των καλών τεχνών.


Ξεκινώντας...

Σκοπός μου είναι να δημιουργήσω μία ομάδα, η οποία κατά κύριο λόγο θα βασίζεται σε Έλληνες ποδοσφαιριστές με μεταπωλητική αξία, παράλληλα όμως ικανή για να κατακτήσει την κορυφή του Ελληνικού πρωταθλήματος, εκμεταλλευόμενοι και τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Συλλόγου, οι οποίες είναι εφάμιλλες των μεγάλων ομάδων.
Οι δε ξένοι ποδοσφαιριστές που θα παραμείνουν στην ομάδα ή θα αποκτηθούν θα είναι νεαρής ηλικίας, με μεταπωλητική αξία και ικανοί να βοηθήσουν από την πρώτη στιγμή.

Η οικονομική κρίση έχει σαφώς επηρεάσει τα οικονομικά δεδομένα και στον χώρο του ποδοσφαίρου, γι' αυτό και η Διοίκηση του Πανιωνίου έχει μικρό budget για μεταγραφές (110.000 ΕΥΡΩ) και για μισθούς (3.800.000 ΕΥΡΩ), θέτοντας ως στόχο την έξοδο στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η ομάδα ήδη ξοδεύει σε μισθούς περίπου (3.600.000 ΕΥΡΩ), οπότε δεν έχουμε πολλά περιθώρια ενίσχυσης σε πρώτη φάση.


Ανάλυση έμψυχου δυναμικού

Οι ποδοσφαιριστές οι οποίοι απαρτίζουν το ρόστερ της ομάδας φαίνονται στην παρακάτω εικόνα...

Image

Με μια πρώτη ματιά διαπιστώνει κανείς πως το ρόστερ έχει μικρό μέσο όρο ηλικίας, κάποιες μονάδες οι οποίες μπορούν να αποτελέσουν έναν βασικό κορμό, σημαντικές ελλείψεις κυρίως στις θέσεις της άμυνας, αλλά και ποδοσφαιριστές οι οποίοι εκ των πραγμάτων δεν έχουν καμία θέση στο ρόστερ της ομάδος γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να βοηθήσουν στον επιθυμητό βαθμό.
Επίσης εύκολα διαπιστώνει κανείς πως η ομάδα διαθέτει 4-5 ποδοσφαιριστές, η πώληση των οποίων θα φέρει στον Σύλλογο αρκετά χρήματα τα οποία θα χρησιμοποιηθούν προς ενίσχυση του ρόστερ.


Goalkeepers

Image

Στην νευραλγική θέση του τερματοφύλακα ο Jurgen Macho είναι αδιαμφισβήτητα η βασική μας επιλογή. Σε καλή ηλικία και με καλά attributes μπορεί να προσφέρει σιγουριά κάτω από τα δοκάρια και γι' αυτό το λόγο θα βασιστούμε πάνω του.
Ο Leonidas Panagopoulos θα είναι η δεύτερή μας επιλογή, καθότι φέρελπις και σε νεαρή ηλικία, θα έχει τις ευκαιρίες του σε πιο εύκολα παιχνίδια και σε φιλικούς αγώνες.
Ο Tomas Belic δεν βρίσκεται στα πλάνα της ομάδας και τίθεται transfer listed / listed for loan προκειμένου να εξοικονομήσουμε χρήματα από το συμβόλαιό του και μια πιθανή μεταγραφή.


Defenders

Image

Οι Martin Latka και Edin Cocalic είναι ποδοσφαιριστές οι οποίοι μπορούν να βοηθήσουν στο χτίσιμο της αμυντικής μας γραμμής. Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο από πλευράς ποιότητας, αλλά είναι σε καλή ηλικία, εξελίξιμοι και μπορούμε να τους πλαισιώσουμε με 1-2 ακόμα κεντρικούς αμυντικούς.
Ο Dimitris Siovas είναι νεαρός, θα πάρει ευκαιρίες, μπορεί να εξελιχθεί και θα παραμείνει στο ρόστερ.
Ο Suleyman Omo απλά δεν υπολογίζεται. Τίθεται transfer listed / listed for loan για να αδειάσει μια θέση ξένου, αλλά και για να εξοικονομήσουμε χρήματα.


Wingbacks / Fullbacks

Image

Εδώ τα πράγματα είναι πιο απλά.
Ο Giannis Maniatis, αρχηγός της ομάδας, παίρνει φανέλα βασικού σπίτι του. Από τα καλύτερα δεξιά μπακ του πρωταθλήματος. Στην αρχή τον ζητάνε με μεταγραφή αρκετές ομάδες, όμως κάνουμε τα αδύνατα δυνατά για να παραμείνει στο ρόστερ.
Ο Cedric Varrault είναι διπλοθεσίτης. Παίζει τόσο δεξιά, όσο και αριστερά, εργαλείο για τα άκρα, με εμπειρία, μπορεί να προσφέρει σαν αλλαγή όποτε χρειαστεί.
Ο Giannis Kontoes παραμένει στην ομάδα και τίθεται listed for loan για να πάρει παιχνίδια στα πόδια του.
Ο Markus Jonsson βγαίνει στο σφυρί και ευελπιστούμε για μια καλή οικονομική προσφορά.
Ο Patrick Phungwayo τίθεται transfer listed / listed for loan γιατί δεν έχει καμιά θέση στο ρόστερ.
Συνεπώς χρειάζεται προσθήκη στο αριστερό άκρο της άμυνας, μιας και δεξιά είμαστε καλυμμένοι.


Defensive Midfielders / Midfielders Center

Image

Εδώ παρατηρείται η μεγαλύτερη έλλειψη παικτών.
Ο Dimitris Anastasopoulos έχει θέση στο ρόστερ σαν αμυντικός μέσος, αλλά μόνο σαν αλλαγή. Είναι νεαρός και εξελίξιμος και θα πάρει ευκαιρίες.
Οι Kasper Risgard και Solomon Okpako τίθενται transfer listed / listed for loan για να εξοικονομήσουμε χρήματα από συμβόλαια και πιθανή μεταγραφή τους.
Οπότε στον χώρο της μεσαίας γραμμής χρειαζόμαστε 2-3 ποδοσφαιριστές (έναν αμυντικό μέσο για βασικό και κεντρικό χαφ).


Attacking Midfielders / Wingers

Image

Εδώ έχουμε αρκετές επιλογές.
Οι Fanouris Goundoulakis και Dimitris Kolovos παραμένουν στο ρόστερ. Ο πρώτος σαν αλλαγή και ο δεύτερος σαν hot prospect για να πάρει ευκαιρίες.
Χρειαζόμαστε πάντως έναν επιθετικό μέσο για να συμπληρώσουμε το ρόστερ.
Στα άκρα της επιθετικής μεσαίας γραμμής οι Jahmir Hyka, Andreas Samaris, Dimitris Koiliaras, Maxim Partouche και Davor Kukec υπολογίζονται κανονικά.
Ίσως χρειαστεί ένας ακόμα winger στα δεξιά.
Ο Bennard Yao Kumordzi τίθεται transfer listed μιας και μπορεί να μας φέρει μια πολύ καλή οικονομική πρόταση.
Οι Ricardo Vaz Te και Isaac Pupo δεν υπολογίζονται και τίθενται transfer listed / listed for loan.


Strikers

Image

Και εδώ οι σκέψεις μου είναι ξεκάθαρες.
Οι Mohamed Chalali και Vasil Shkurtaj τίθενται listed for loan για να πάρουν ευκαιρίες και παιχνίδια στα πόδια τους.
Οι Bosko Balaban και Sito Riera τίθενται transfer listed και περιμένουμε καλές οικονομικές προτάσεις.
Συνεπώς και εδώ θα χρειαστούμε ενίσχυση τουλάχιστον δύο επιθετικών.


Μεταγραφικός σχεδιασμός

Players Out

Bennard Yao Kumordzi -----> Cagliari -----> 2.200.000 ΕΥΡΩ (Transfer)
Markus Jonsson -----> Ipswich Town -----> 550.000 EURO (Transfer)
Sito Riera -----> Real Sociedad -----> 1.400.000 EURO (Transfer)

Kasper Risgard -----> Cesena (Loan)
Solomon Okpako -----> Aris Salonika (Loan)
Ricardo Vaz Te -----> Nea Kavala (Loan)
Bosko Balaban -----> De Graafschap (Loan)


Image

Από την πώληση ή δανεισμό των παραπάνω παικτών μπήκαν στα ταμεία μας (4.200.000 ΕΥΡΩ), ποσό καθόλου ευκαταφρόνητο, ενώ παράλληλα ξεφορτωθήκαμε και κάποια "βαριά" συμβόλαια.

Players In

Image

Πραγματικό κελεπούρι για μόλις (70.000 ΕΥΡΩ). Εξαιρετικά physical attributes, marking, tackling, heading. Λογαριάζεται βασικός στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Martin Latka.

Image

Η βασική μας επιλογή για ακραίος αμυντικός στα αριστερά. Πολύ καλά attributes και ιδιαίτερα γρήγορος, Περιμένω πολλά από αυτόν.

Image

Μια πολύ καλή λύση στα αριστερά, κυρίως σαν αλλαγή. Πιστεύω πως είναι μια καλή λύση από την εγχώρια αγορά.

Image

Ένα από τα καλύτερα αμυντικά χαφ στην ηλικία του. Έχει πολύ καλό potential και είμαι σίγουρος πως θα με δικαιώσει με τις εμφανίσεις του.

Image

Η μεγάλη μου καψούρα. Απορώ γιατί irl δεν παίρνει ευκαιρίες στον Πανσερραϊκό. Τον προορίζω βασικό στην μεσαία γραμμή και περιμένω πολλά από τον υποσχόμενο νεαρό.

Image

Ελπίζω να μου βγει. Παρόλο που είχα παίκτες στην θέση του, δεν δίστασα να δαπανήσω (700.000 ΕΥΡΩ) για να τον φέρω στην ομάδα. Θεωρείται μεγάλο ταλέντο από το scouting και θα πάρει πολλές ευκαιρίες.

Image

Η μεγάλη μου κάψα ήταν ο Φορτούνης του Αστέρα Τρίπολης. Δυστυχώς δεν δεχόταν να έρθει στην ομάδα. Πιστεύω πως ο Τάτος είναι μια αξιόπιστη λύση για επιθετικός μέσος και περιμένω την εξέλιξή του.

Image

Μου τον πρότεινε κάποιος μάνατζερ. Θεωρώ πως αξίζει τον κόπο να επενδύσω στο ταλέντο του.

Image

Μάτωσα οικονομικά, αλλά τον έκανα δικό μου. Ίσως ο πιο υποσχόμενος Έλληνας επιθετικός στην ηλικία του. Παίρνει φανέλα βασικού σπίτι του.

Image


Ξοδέψαμε πολλά χρήματα (τα περισσότερα βέβαια σε 48 δόσεις) αλλά νομίζω πως η ομάδα γέμισε ικανοποιητικά το ρόστερ της.

Επίσης έχουν υπογράψει στην ομάδα δυο εξαιρετικοί επιθετικοί, οι οποίοι αναμένεται να βοηθήσουν από το νέο έτος.

Image

Ωραίος παίκτης. Δυστυχώς έχει ban και θα ενσωματωθεί την νέα αγωνιστική περίοδο. Νεαρός και εξελίξιμος, με καλό potential (σύμφωνα πάντα με το scouting).

Image

Περιμένω πως και πως τον Ιανουάριο. Εξαιρετικός επιθετικός, πιστεύω θα αφήσει εποχή!


Το Έμψυχο Δυναμικό Της Ομάδας

Image

Ανάλυση Τακτικής

Προσανατολίζομαι σε σύστημα 4-2-3-1 όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα...

Image

...χρησιμοποιώντας τους παίκτες μου στις θέσεις τους ως εξής

GK -----> Goalkeeper (Defend)
DR -----> Wing Back (Support)
DCR -----> Central Defender (Defend)
DCL -----> Central Defender (Defend)
DL -----> Wing Back (Support)
MCR -----> Central Midfielder (Defend)
MCL -----> Box To Box Midfielder (Support)
AMR -----> Winger (Attack)
AMC -----> Advanced Playmaker (Support)
AML -----> Winger (Attack)
SC -----> Deep Lying Forward (Attack)


Image

Ελπίζω η παρουσίαση να είναι ενδιαφέρουσα και περιμένω σχόλια, προτάσεις και οτιδήποτε μπορεί κάποιος να σκεφτεί καλύτερο, ιδιαίτερα στον τομέα της τακτικής...
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίος.
Ακολουθούμε παρόμοια τακτική με τους παίκτες.
Και 'γω παίρνω Έλληνες πιτσιρικάδες και χτίζω ομάδα.
Τώρα με Καρέλη βασικό, τα βλέπω λίγο δύσκολα, δε μου γεμίζει το μάτι να σου πω την αλήθεια...
Σκεφτόμουν να ξεκινήσω και εγώ με Πανιώνιο...
Θα δείξει.

Τακτικά, ο Λάτκα δεν είναι αργός; Και ο άλλος βλέπω accel. 11. Δεν είναι λίγο ψηλά η άμυνα σου;
Τον πρώτο καιρό προτιμώ ελαφρά πιο συντηρητική λογική. Όχι αμυντική, απλώς λιγότερο πρέσινγκ, και balanced philosophy.
Πως τα έχεις πάει;
Man0lios
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5311
Joined: Sat Nov 17, 2007 2:21 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστος!
Απεχω απο Πανιωνιο στις αρχες του φμ, ωστε να τον αναλαβω οντας στο πικ των γνωσεων μου και με πολλες εμπειριες απο αλλες ομαδες. :P

Ωραιο το προτζεκτ με τα παιδαρελια, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να παιξουν βασικοι οι 18αρηδες.
Για πες αποτελεσματα!


Ριζοσπαστικη παντως η πωληση Ριερα, Κουμο οκ.
Για Βαζ Τε παιζει να σε επηρεασε ο Διογος, μην τον πολυδιαβαζεις. :P

Απεχεις πολυ απο τα σειβς φιλων μου που εκαναν τις κλασικες αγορες Mendy και λοιπων ελευθερων :!:
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

iceburn wrote:Ωραίος.
Ακολουθούμε παρόμοια τακτική με τους παίκτες.
Και 'γω παίρνω Έλληνες πιτσιρικάδες και χτίζω ομάδα.
Τώρα με Καρέλη βασικό, τα βλέπω λίγο δύσκολα, δε μου γεμίζει το μάτι να σου πω την αλήθεια...
Σκεφτόμουν να ξεκινήσω και εγώ με Πανιώνιο...
Θα δείξει.

Τακτικά, ο Λάτκα δεν είναι αργός; Και ο άλλος βλέπω accel. 11. Δεν είναι λίγο ψηλά η άμυνα σου;
Τον πρώτο καιρό προτιμώ ελαφρά πιο συντηρητική λογική. Όχι αμυντική, απλώς λιγότερο πρέσινγκ, και balanced philosophy.
Πως τα έχεις πάει;
Μέχρι στιγμής έχω παίξει τα φιλικά. Από πλευράς αποτελεσμάτων τα πήγα έτσι κι έτσι. Με εύκολους θεωρητικά αντιπάλους, αλλά έκανα μεγάλη προετοιμασία (σχεδόν 40 ημέρες) και δεν ήθελα να καταπονήσω τους παίκτες με πιο δυνατά φιλικά.

Image

Έχω παρατηρήσει ότι κάνω πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία (Μ.Ο. περίπου 15-20 σουτ - εντός εστίας κάτι λιγότερο από τα μισά) και ο αντίπαλος απειλεί μόνο με μακρινά σουτ (περίπου 5-8 σουτ Μ.Ο.).
Το γκολ που δέχτηκα από την Καλλιθέα είναι από στημένη φάση (κόρνερ) και αναμπουμπούλα στο κέντρο της άμυνας.
Με τον Θρασύβουλο έπαιζα σχεδόν με την U20 λόγω υποχρεώσεων σε διεθνή φιλικά.

Σίγουρα η δυναμικότητα των αντιπάλων στα φιλικά δεν είναι τέτοια για να βγάλω ξεκάθαρα συμπεράσματα, πάντως έχω πολύ καλή κυκλοφορία, σε όλες τις γραμμές.

Παρατήρησα επίσης πως σκοράρουν οι πλάγιοι χαφ και πως ο AMC και ο MCL κάνουν πολλά σουτ από μακρινή απόσταση (ο Τάτος έχει πετύχει δυο γκολάρες πάντως).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=THs1Rg4zEy0[/youtube]

Πράγματι το κεντρικό αμυντικό δίδυμο δεν είναι γρήγορο, αλλά μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Η άμυνα μου είναι ψηλά λόγω του πρέσινγκ. Αν τους κατεβάσω πιο κάτω, θα έχουν απόσταση οι γραμμές μου.

Με δυνατούς αντιπάλους θα προτιμήσω Closing Down -----> Default

Στον Καρέλη έχω τρομερή εμπιστοσύνη. Στα φιλικά έχει πετύχει ήδη δυο γκολ έχοντας καλή τοποθέτηση στο κέντρο της αντίπαλης άμυνας. Περιμένω βασικά τον Ιανουάριο που έρχεται ο Willian.
Man0lios wrote:Σωστος!
Απεχω απο Πανιωνιο στις αρχες του φμ, ωστε να τον αναλαβω οντας στο πικ των γνωσεων μου και με πολλες εμπειριες απο αλλες ομαδες. :P

Ωραιο το προτζεκτ με τα παιδαρελια, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να παιξουν βασικοι οι 18αρηδες.
Για πες αποτελεσματα!


Ριζοσπαστικη παντως η πωληση Ριερα, Κουμο οκ.
Για Βαζ Τε παιζει να σε επηρεασε ο Διογος, μην τον πολυδιαβαζεις. :P

Απεχεις πολυ απο τα σειβς φιλων μου που εκαναν τις κλασικες αγορες Mendy και λοιπων ελευθερων :!:
Κοίτα, σίγουρα παίρνεις ρίσκο με τους πιτσιρικάδες, αλλά ουσιαστικά χτίζεις για το μέλλον.
Στόχος μου είναι την 1η χρονιά η έξοδος στην Ευρώπη και ότι καλύτερο μου δοθεί η ευκαιρία θα το κυνηγήσω.

Ο Κούμο είναι χρυσορυχείο. Δεν τα λες και λίγα τα 2.2 Μ που έφερε! Με τα λεφτά του πήρα 4 παίκτες!

Για τον Σίτο αμφιταλαντευόμουνα. Ρισκάρω πολύ χρησμοποιώντας τον Καρέλη βασικό και έχοντας εναλλακτική τους άλλους δύο πιτσιρικάδες, αλλά κι αυτός έφερε 1.4 Μ. Συμφέρουσα πώληση.

Ο Βαζ Τε ας πάει δανεικός έναν χρόνο και αν δείξει ότι ξέρει μπάλα, επιστρέφει :D

Τώρα ξεκινάω το πρωτάθλημα. Θα επανέλθω με νεότερες πληροφορίες.
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
User avatar
cereal killer 69
Manager
Manager
Posts: 4401
Joined: Wed Dec 13, 2006 7:54 pm
Location: matters!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ συνοπτικα να πω οτι πηρα πρωτη χρονια το πρωταθλημα με 10 (!!!) βαθμους διαφορα απο τον δευτερο ΠΑΟ (67-57) κι εχασα στον τελικο κυπελλου απο τον Αρη απο χαζομαρα μου. Οσο καιρο επαιζε ο Αρης πλευ-οφφ (5 εβδομαδες) δεν κανονισα καποιο φιλικο, και στον τελικο οι παιχτες μου αλλου.

Το παιχνιδι ηταν εκνευριστικα ευκολο, ο Ογκουνσοτο ειχε αναλογη εκτελεστικη δεινοτητα με τον Ετο, ο Κοτσολης κατεβαζε συνεχεια ρολα, οι Τσοτσαλιτς-Βαρο ηταν σταθερα πανω απο το 7 και ο Κουκετς με 16 ασσιστ και 6 γκολ ηταν ενα κραμα Μπειλ-Λετο.

Εννοειται πως δεν ευχαριστηθηκα το παιχνιδι και μολις τελειωσε η πρωτη σεζον αφησα το σειβ στην ακρη για να αρχισω καινουργιο καθως ουτε που θελω να φανταστω τι κηδειες μπορει να κανω στο Τσ.Λ. Ειπαμε να υπαρχει κι ενας ρεαλισμος!

υγ. Αν θελει κανεις το σειβ για να το συνεχισει ας μου πει :)
User avatar
pavlos55
Indispensible
Indispensible
Posts: 1540
Joined: Thu May 07, 2009 6:14 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: pavlos.kosmetatos
Location: Λονδίνο - Νέα Φιλαδέλφεια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ωραία ανάλυση, μπράβο.

Όσο για την αποτελεσματικότητα, ρίσκο να βασιστείς στους νέους, αλλά σε 3-4 χρόνια θα έχεις ομαδάρα!

Όταν παίξεις και μερικά παιχνίδια πρωταθλήματος πόσταρε :wink:
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@cereal killer 69
Αδερφέ, ανέβασε αν μπορείς screenshot την τακτική σου.
Και γράψε αν θες και λίγα λόγια για το ρόστερ σου.
Πάντως πρωτάθλημα 1η χρονιά με Πανιώνιο δεν έχω καταφέρει ποτέ όλα αυτά τα χρόνια.
pavlos55 wrote:Πολύ ωραία ανάλυση, μπράβο.

Όσο για την αποτελεσματικότητα, ρίσκο να βασιστείς στους νέους, αλλά σε 3-4 χρόνια θα έχεις ομαδάρα!

Όταν παίξεις και μερικά παιχνίδια πρωταθλήματος πόσταρε :wink:
Ευχαριστώ φίλε μου.
Σε λίγο τελειώνω τον 1ο γύρο και θα ανεβάσω screenshots καθώς και κάποιες αλλαγές που προέκυψαν στην πορεία.
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
User avatar
kostask1986
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Wed Feb 20, 2008 4:50 pm
Football Manager της ομάδας: paok
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eγω ΠΑΟΚτσης ειμαι, αλλα γουσταρω καργα Πανιωνιο και λεω να ξεκινησω ενα save να δουμε τι θα πιασουμε.
Ειναι ξεκαθαρο οτι το ροστερ του Πανιωνιου ειναι μεταξυ Α και Β εθνικης δυστυχως.
Ενω υπαρχουν καλοι παικτες οπως Ριερα, Μπαλαμπαν και Κουμορτζι, αλλοι παικτες νεαροι και ελπιδοφοροι, δυστυχως υπαρχουν αλλοι τοσοι που δεν αξιζουν να παιζουν ουτε σε ομαδα Β εθνικης. Αλλα για αυτο μαλλον φταιει ο Τσακιρης.

Αν ημουν στη θεση του φιλου που εκανε την αναλυση, δεν θα πουλουσα τον Ριερα για 2 λογους.
1) η αξια του το ερχομενο καλοκαιρι θα ηταν διπλασια
2) δεν βρισκεις ευκολα παικτη φτηνο που μπορει να κανει κηδειες οπως ο Ριερα
Θα τον πουλουσα μονο αν ειχα εξασφαλισει την αγορα του Kadlec, ο οποιος απο τα 18 του ειναι πολυβολο μπροστα.

Καρελης και Παυλης δεν εχουν καμια σχεση με το 10'. Ειναι πολυ ριγμενοι και σιγουρα δεν μπορουν να εχουν φανελα βασικου απο τωρα.
Βεβαια ποτε δεν ξερεις τι γινεται στο μανατζερ.
Απο τον Livaja μην περιμενεις και πολλα. Οχι πριν φτασει στα 20.

Μου αρεσει το γεγονος οτι δουλευεις με νεαρους, αν και θα σε δυσκολεψουν.
Εχω save με τον ΠΑΟΚ και εχω μια ομαδα με μ.ο. 21 χρονων. Ολοι κατω απο 20 εκτος απο Σαλπι, Κοντρερας και Βιερινια.
Απεκτησα και εγω λιγο πολυ αυτους που ειπε ο φιλος στην αρχη, συν τους Φουρτουνη και Σιατραβανη.
Τον 2ο κοιταξτε τον. Παιζει στη Λαρισα και εξελισσεται σε ενα πολυ καλο AMR στο μελλον.
Ο Ανακογλου ειναι αυτο που λεμε value for money. Πολυ καλος.

Ο Μαχο αν και ειναι καλος και σε καλη ηλικια, υπαρχουν εκατονταδες καλυτεροι στο game, φτηνοτεροι και νεοτεροι.
Τσεκαρετε τα πρωταθληματα των βορειων χωρων αλλα και των βαλκανικων.

Ο Πανιωνιος ακουγεται θαυμασια προοπτικη και αξιζει να τον πας ψηλα. Καλη επιτυχια σε ολους και τα ξαναλεμε
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχοντας τελειώσει τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος, κάποιες πρώτες διαπιστώσεις...

Ξεκίνησα με 3 ισοπαλίες (εντός με Ολυμπιακό και ΑΕΚ - εκτός με Αστέρα Τρίπολης) παίζοντας σχετικά καλό ποδόσφαιρο, αλλά δεχόμουν εύκολα το γκολ. Ισοπαλίες πάντως με δύσκολους αντιπάλους.
Ήττα στον αγώνα με Άρη εκτός, νίκη με Κέρκυρα εντός και Πανσερραϊκό εκτός, ήττα από Εργοτέλη εκτός.
Σε όλους τους αγώνες δέχτηκα γκολ, πλην του ματς στις Σέρρες.
Σε όλους τους αγώνες εντός πέτυχα γκολ.
Στους πρώτους 7 αγώνες μάζεψα 9 βαθμούς με τέρματα 8-9 και βρισκόμουν κάπου στην μέση της βαθμολογίας.

Image

Δυστυχώς η απόδοση της ομάδας δεν μου άρεσε ιδιαίτερα χρησιμοποιώντας το 4-2-3-1.
Έβαζα δύσκολα γκολ, παρά τις ευκαιρίες και την κατοχή μπάλας και δεχόμουν εύκολα γκολ κυρίως από στημένα.

Στην πορεία έκανα άλλες δύο μεταγραφές ελευθέρων παικτών, διαπιστώνοντας κάποια κενά κυρίως στην θέση του AMC αλλά και μια καλή λύση για το μέλλον.

Image

Γνωστός από το πέρασμά του σε Αστέρα Τρίπολης και Ηρακλή. Σε ώριμη ηλικία, σε καλή κατάσταση (πήρα και το Ο.Κ. από τον physio) και τον έριξα κατευθείαν βασικό στην μεσαία γραμμή.

Image

Γνωστός από το πέρασμά του από την ΑΕΚ. Το scouting μου τον έδωσε potential 4 αστέρια και τον τσίμπησα χωρίς δισταγμό.

Βλέποντας πως η ομάδα δεν απέδιδε τα όσα είχα στο μυαλό μου, άλλαξα το σύστημα και τις εντολές-οδηγίες στους παίκτες μου.
Πήγα σε 4-5-1 όπως φαίνεται παρακάτω...

Image

...χρησιμοποιώντας τους παίκτες μου ως εξής

GK -----> Goalkeeper (Defend)
DR -----> Wing Back (Automatic)
DCR -----> Central Defender (Defend)
DCL -----> Central Defender (Defend)
DL -----> Wing Back (Automatic)
DMC -----> Anchorman (Defend)
MCR -----> Ball Winning Midfielder (Support)
MCL -----> Advanced Playmaker (Attack)
AMR -----> Winger (Support)
AML -----> Winger (Support)
SC -----> Advanced Forward (Attack)

Η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε αισθητά...
Στα επόμενα 8 παιχνίδια πρωταθλήματος έκανα 5 νίκες - 1 ισοπαλία - 2 ήττες με τέρματα 14-5.
Βελτιώθηκε η παραγωγικότητα στην επίθεση αλλά και η αμυντική λειτουργία της ομάδας.
Η μπάλα κυκλοφορεί καλύτερα, με μόνο μειονέκτημα την κατοχή η οποία είναι συνήθως υπέρ του αντιπάλου.

Image

Από την βαθμολογική θέση της ομάδας είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής.
Είμαι μέσα στους στόχους μου που είναι η έξοδος στην Ευρώπη, αν αναλογιστεί κανείς ότι το ρόστερ αποτελείται κατά πλειοψηφία από πιτσιρικάδες...

Image

Αυτό που με προβληματίζει είναι η θέση του τερματοφύλακα. Έχω φάει πολύ ηλίθια γκολ και μερικά από αυτά τα έχει φάει όρθιος ο Μάχο. Ψάχνω λοιπόν τερματοφύλακα με @@.

kostask1986 wrote:Ειναι ξεκαθαρο οτι το ροστερ του Πανιωνιου ειναι μεταξυ Α και Β εθνικης δυστυχως.
Ενω υπαρχουν καλοι παικτες οπως Ριερα, Μπαλαμπαν και Κουμορτζι, αλλοι παικτες νεαροι και ελπιδοφοροι, δυστυχως υπαρχουν αλλοι τοσοι που δεν αξιζουν να παιζουν ουτε σε ομαδα Β εθνικης.

Συμφωνώ απόλυτα. Κι επειδή δεν ήθελα να κάνω πασαλείμματα για να συμμαζέψω την ομάδα, ουσιαστικά την χτίζω από την αρχή.

kostask1986 wrote:Αν ημουν στη θεση του φιλου που εκανε την αναλυση, δεν θα πουλουσα τον Ριερα για 2 λογους.
1) η αξια του το ερχομενο καλοκαιρι θα ηταν διπλασια
2) δεν βρισκεις ευκολα παικτη φτηνο που μπορει να κανει κηδειες οπως ο Ριερα
Θα τον πουλουσα μονο αν ειχα εξασφαλισει την αγορα του Kadlec, ο οποιος απο τα 18 του ειναι πολυβολο μπροστα.

Καρελης και Παυλης δεν εχουν καμια σχεση με το 10'. Ειναι πολυ ριγμενοι και σιγουρα δεν μπορουν να εχουν φανελα βασικου απο τωρα.

Για τον Kadlec έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι είναι εξαιρετικός σέντερ-φορ, αλλά ήθελα γενικά να προχωρήσω εναλλακτικά, χωρίς τις γνωστές από όλους επιλογές.
Για τον Riera θυμάμαι πέρυσι πως τον είχα πρώτο σκόρερ για 4-5 συνεχόμενες χρονιές και μετά τον μοσχοπούλησα. Ναι, καλός είναι, αλλά χρειαζόμουν χρήματα για το πρότζεκτ.
Και όμως ο Καρέλης βγάζει μάτια στα παιχνίδια που τον έχω χρησιμοποίησει. Για του λόγω το αληθές...

Image

Και μάλιστα ήδη έχει μπει στο μάτι της Λιόν, της Άρσεναλ και της Σεβίλης. Λογικά θα κερδίσω πολλά πολλα χρήματα από την πώλησή του σε 1-2 χρόνια από τώρα.

kostask1986 wrote:Απο τον Livaja μην περιμενεις και πολλα. Οχι πριν φτασει στα 20.

Είναι επένδυση για το μέλλον. Πιστεύω να μου βγει.

kostask1986 wrote:Μου αρεσει το γεγονος οτι δουλευεις με νεαρους, αν και θα σε δυσκολεψουν.
Εχω save με τον ΠΑΟΚ και εχω μια ομαδα με μ.ο. 21 χρονων. Ολοι κατω απο 20 εκτος απο Σαλπι, Κοντρερας και Βιερινια.
Απεκτησα και εγω λιγο πολυ αυτους που ειπε ο φιλος στην αρχη, συν τους Φουρτουνη και Σιατραβανη.
Τον 2ο κοιταξτε τον. Παιζει στη Λαρισα και εξελισσεται σε ενα πολυ καλο AMR στο μελλον.
Ο Ανακογλου ειναι αυτο που λεμε value for money. Πολυ καλος.

Τον Φορτούνη προσπάθησα να τον αποκτήσω, αλλά δεν ήθελε να έρθει ο ίδιος.
Τον Σιατραβάνη τον έκανα scouting αλλά δεν δοκίμασα να τον φέρω στην ομάδα.
Ο Ανάκογλου όντως βγαίνει λίρα εκατό.

Τέλος δυο ακόμη ενδιαφέρουσες πληροφορίες στο τέλος του πρώτου γύρου...

Πίνακας Σκόρερ

Image

Πίνακας Ασίστ

Image

Καρέλης και Milano μέχρι στιγμής αποδεικνύονται πολύ σωστές επιλογές.

Περισσότερα στο τέλος του πρωταθλήματος...
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
tmc36
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 576
Joined: Wed Nov 12, 2008 10:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

όντως εναλλακτικό ροστερ με τόσους πιτσιρικάδες και πώληση χρήσιμων παικτών. Μπορεί να το δοκιμάσω, με staff έκανες αλλαγές ή κράτησες τους ίδιους;
hp67
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu May 03, 2007 9:24 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αδερφέ με έφτιαξες κι εμένα και στα μισά της περιόδου είπα να αλλάξω σχεδιασμό και να φύγω από την πεπατημένη κρατώντας τα αστέρια και ψάχνοντας ελεύθερους κτλ.
Βέβαια στην αρχή πήρα ελεύθερους Rivaldo και Salva αλλά και Eduardo ( viewtopic.php?f=246&t=31176 ) και Dabo DMC για μια χρονιά (πολύ καλός).
Από το αρχικό ρόστερ πούλησα Belic , Κοντοέ , Kukec Jonsson και δανεικό Vaz Te .
Γενικά πήγα πολύ καλά με αποκαλύψεις Varault , Hyka και πολύ καλούς Rivaldo (έδωσε αρκετά γκολ) και Partouche και τέλος του 2010 είμαι 4ος με 2 πόντους διαφορά από ΠΑΟ (1ος).

Έτσι πούλησα κι εγώ Kumo 2.4 , Sito 1.6 , Bosko 0.5 , Latka 2.0 (στον Ολυμπιακό) , δανεικούς τους Αφρικανούς και πήρα
Καρέλλη 1.7 , Ανάκογλου 1.1 , Φορτούνη 0.6 , Luizao για αντιLatka ( viewtopic.php?f=246&t=31307 ) ελεύθερο και Fornaroli δανεικό και βλέπουμε ...

Ο πιτσιρικάς ο Κολοβός σου παίζει τίποτα ?
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tmc36 wrote:όντως εναλλακτικό ροστερ με τόσους πιτσιρικάδες και πώληση χρήσιμων παικτών. Μπορεί να το δοκιμάσω, με staff έκανες αλλαγές ή κράτησες τους ίδιους;
Το staff το κράτησα διότι δεν μπορούσα να φέρω στην ομάδα καλύτερους από αυτούς που ήδη είχα στην διάθεσή μου, αλλά και γιατί στο terminate contract μου "τρώγανε" πολλά χρήματα.
Πήρα τον Hideraldo Araujo για Defending και τον Robert Procinecki για Ball Control, Attacking, Shooting.

Image

Ελπίζω την νέα χρονιά να ανέβει το status της ομάδας και να καταφέρω να πάρω καλύτερους προπονητές.
hp67 wrote:Αδερφέ με έφτιαξες κι εμένα και στα μισά της περιόδου είπα να αλλάξω σχεδιασμό και να φύγω από την πεπατημένη κρατώντας τα αστέρια και ψάχνοντας ελεύθερους κτλ.
Βέβαια στην αρχή πήρα ελεύθερους Rivaldo και Salva αλλά και Eduardo και Dabo DMC για μια χρονιά (πολύ καλός).
Από το αρχικό ρόστερ πούλησα Belic, Κοντοέ, Kukec, Jonsson και δανεικό Vaz Te.
Γενικά πήγα πολύ καλά με αποκαλύψεις Varault, Hyka και πολύ καλούς Rivaldo (έδωσε αρκετά γκολ) και Partouche και τέλος του 2010 είμαι 4ος με 2 πόντους διαφορά από ΠΑΟ (1ος).

Έτσι πούλησα κι εγώ Kumo 2.4, Sito 1.6, Bosko 0.5, Latka 2.0 (στον Ολυμπιακό), δανεικούς τους Αφρικανούς και πήρα
Καρέλλη 1.7, Ανάκογλου 1.1, Φορτούνη 0.6, Luizao για αντιLatka ελεύθερο και Fornaroli δανεικό και βλέπουμε ...

Ο πιτσιρικάς ο Κολοβός σου παίζει τίποτα ?
Με ελεύθερους παίκτες που υπήρχαν στην αρχή, όντως μπορείς να κάνεις μια πολύ καλή ομάδα, αλλά στόχος μου ήταν να δημιουργήσω μια νεανική ομάδα με αρκετούς Έλληνες στο ρόστερ με ενδεχόμενο πώλησής τους σε πολύ καλή τιμή.
Varault και Hyka είναι όντως αρκετά καλοί παίκτες.
Φορτούνη δεν κατάφερα να φέρω, ελπίζω του χρόνου.

Τον Κολοβό δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα. Σκοπεύω να τον βάλω προς το τέλος του πρταθλήματος να δω τι αξίζει κι αυτός.
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελειώνοντας το πρωτάθλημα, ομολογουμένως ίσως να τα πήγαμε καλύτερα από ότι περίμενα...

Με πολύ καλές εμφανίσεις στον 2ο γύρο κατάφερα και τερμάτισα στην 4η θέση με 53 βαθμούς, πίσω από Παναθναϊκό, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ και προσπερνώντας την ΑΕΚ τις τελευταίες αγωνιστικές.

Ολυμπιακός Βόλου και Ατρόμητος υποβιβάστηκαν απ' ευθείας, ενώ Κέρκυρα και Πανσερραϊκός έπαιξαν αγώνες μπαράζ και τελικά η ομάδα των Σερρών έμεινε στην κατηγορία.

Στα play-off τερμάτισα τελικά 3ος και πήρα ένα από τα εισιτήρια για το επόμενο Europa League!

Image

Επιθετικά τα πήγα σχετικά καλά (4η καλύτερη επίθεση) ενώ αμυντικά πιστεύω τα 27 γκολ παθητικό είναι μια μέτρια επίδοση (μολονότι είχα την 4η καλύτερη άμυνα).

Mauro Milano και Νίκος Καρέλης ήταν οι αποκαλύψεις της ομάδας. Πολύ καλές εμφανίσεις και από τους δύο, με τον Milano να έρχεται πρώτος στις ασιστ και στο average rating.

Ο δε Καρέλης δεύτερος σκορερ πίσω από τον Σαλπιγγίδη. Το ενδιαφέρον ομάδων για τον ίδιο παραμένει έντονο και του ανανέωσα το συμβόλαιο με καλύτερους όρους.

Image

Παρακάτω ορισμένες πληροφορίες για το ρόστερ στο τέλος του πρωταθλήματος.

Image

Οι Lucas Aveldano, Martin Latka, Edin Cocalic και Maxime Partouche έκαναν πολύ καλό πρωτάθλημα με rating >7.00

Aρκετά ικανοποιημένος και από τους Ανάκογλου, Βασιλακάκη και Τάτο. Τουλάχιστον σταθεροί σε απόδοση.

Εμφανώς απογοητευμένος από τον Macho για τον οποίο σκέφτομαι να τον πουλήσω.
Απογοητευμένος και από τους Καραγκούνη και Marcio Azevedo. Περίμενα πολλά περισσότερα και από τους δύο.

Στα μέσα του πρωταθλήματος η Διοίκηση αποφάσισε να πουλήσει τον Μανιάτη στην Real Zaragoza έναντι του ποσού του (1.600.000 EURO) χωρίς να με ρωτήσει φυσικά. Πιστεύω πως αν τον πουλούσα μόνος μου θα έπιανα καλύτερη τιμή, ίσως κοντά στα (3.000.000 EURO). Δυστυχώς αντιμετώπισα κάποια προβλήματα στην θέση του δεξιού μπακ.

Σκέψεις για την καινούρια σεζόν...

Έχω κάποιες σκέψεις στο μυαλό μου για το πως θα κινηθώ στο μεταγραφικό παζάρι.

Για τους Jurgen Macho, Giannis Kontoes, Martin Latka, Edin Cocalic, Cedric Varrault, Fanouris Goundoulakis, Maxime Partouche και Davor Kukec θα διαπραγματευτώ την πώλησή τους με στόχο τα (5.000.000-8.000.000 EURO).

Με αυτό το σκεπτικό χρειάζομαι οπωσδήποτε παίκτες στις παρακάτω θέσεις:
GK x 1
DR x 2
DC x 2


Επίσης προσανατολίζομαι σε αλλαγή συστήματος στο κλασικό 4-4-2 ή 4-2-2-2...

Περιμένω εντυπώσεις, προτάσεις για παίκτες κλπ...
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
hp67
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Thu May 03, 2007 9:24 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλά τα πήγες ! Μπράβο -doublekiss
Άντε και με το πρωτάθλημα του χρόνου :oops:

Κι εγώ τα πήγα πάρα πολύ καλά μιας και πήρα το νταμπλ !
Το πρωτάθλημα το εξασφάλισα με νίκη επί του ΠΑΟ που ήταν πίσω μου 1 πόντο εκτός έδρας 2-1 την προτελευταία αγωνιστική .
Στον τελικό πάλι με τον ΠΑΟ στα πέναλτι .

Για την νέα σεζόν πρέπει να ανεβάσω το επίπεδο και να χαμηλώσω τον μ.ο. όρο ηλικίας και άρα φεύγουν οι μεγάλοι σε ηλικία και έρχονται πιτσιρικάδες Έλληνες και ξένοι με καλές συστάσεις από τους scouters και άρα καλή μεταπωλητική αξία και φυσικά αξιοποιούνται περισσότερο οι ήδη υπάρχοντες νεαροί (Eduardo , Hyka , Anakoglou , Partouche , Fortounis , Karelis ) για τους οποίους ήδη ενδιαφέρονται διάφορες μεγάλες ομάδες .

Όσους παίκτες πήρα στους συστήνω ανεπιφύλακτα .


Αρχικά έδιωξα Macho (1.1Μ) γιατί ναι μεν ήταν βασικός , αλλά ήταν μέτριος γενικά και τα λεφτά ήταν καλά .
Στην θέση του πήρα Coltorti για βασικό 30 ετών free και Lamprou δανεικό .
Έτσι η τριάδα γίνεται Coltorti , Lamprou και Panagopoulos .

Στην άμυνα έδιωξα Σιόβα (375Κ) , Omo (επιτέλους... 70Κ) και Phungwayo (150Κ).
Ήρθαν Manolas (2.1M) ακριβά , αλλά με πολύ καλό scouting report , Bougaidis (DC , free) από Άρη (hot prospect) και Valerianos (DL , 30k) για back-up .
Έτσι για πλάγιους έχω Maniatis (τον ανανέωσα) , Varrault για βασικούς και εναλλακτικές Eduardo , Valerianos , Kurdi , ενώ για κεντρικούς έχω Cocalic (ηγέτης) , Manolas , Luizao , Eduardo.

Από DCM έφυγαν Anastasopoulos (400K) , Dabo (250K από τους κορυφαίους πέρσι αλλά είναι μεγάλος και είχε και μεγάλο συμβόλαιο ) και Okpako (130K) και ήρθε Nordtveit (free από Arsenal , quality signing , γνωστός από παλιότερα fm) και ένας newgen .

Από μέσους έφυγε Rivaldo (110k) από τους κορυφαίους πέρσι αλλά είναι μεγάλος και είχε και μεγάλο συμβόλαιο και ήρθε ο γνωστός και πολύ καλός Petrucci (free) ενώ έστειλα δανεικό τον Κολοβό .
Από πλάγιους έφυγαν Estoyanoff (3.1M) γιατί το ζήτησε , αλλά και τα λεφτά ήταν πολλά , Vaz Te (900K) , Koiliaras (400K) και Athirson (375K, από τους κορυφαίους πέρσι αλλά είναι μεγάλος και είχε και μεγάλο συμβόλαιο ) ενώ ήρθε μόνο ο Soiledis (90k) για εναλλακτική .

Άρα έχουμε :
MC/AMC : Anakoglou , Petrucci , Fortounis.
Πλάγιοι : Hyka (Soiledis , Fanouris) για αριστερά ενώ τον Ιανουάριο έρχεται ο Zezinho (free) και Partouche (Fortounis , Fanouris) για δεξιά .

Στην επίθεση λίγο ξέφυγα :oops: και πήρα παραπάνω από όσους χρειαζόμουν ...
Έτσι στους : Karelis , Skhurtaj , Salva προσθέστε Miguel Medina (400k) , Tiago Alves (3,9m ,5 αστεράκια από τους scouters) , Marko Livaja (free) και 2 ταλεντάκια από Ελλάδα τους Kaimakamoudis (550k) και Viopoulos (170k)

Αυτά.....
splanis
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Thu Jul 16, 2009 9:32 pm
Football Manager της ομάδας: panionios
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε πανιωναρα επειδη ειμαι νεος, γενικα στο fm για την προπονηση τι προτεινεις???

Υ.Γ τα πηγες παρα πολυ καλα αυτην τη χρονια! μπραβο
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”