[Aνάλυση] Παναιτωλικός

Εδώ αναλύουμε το έμψυχο δυναμικό κάθε ομάδας και προτείνουμε σχήματα και πιθανές μεταγραφές που θα βοηθήσουν
Post Reply
User avatar
nir_8
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3357
Joined: Fri Apr 18, 2008 2:54 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός, Juventus, Νηρέας
Location: ??????
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε σε κάτι πιο εναλλακτικό..Θα αναλύσουμε πως είναι τα πράγματα σε μια ομάδα Β' Εθνικής..Συγκεκριμένα, στον Παναιτωλικό..

Ξεκινώντας, το ρόστερ της ομάδας είναι κάπως έτσι:


Image


Εντελώς, not needed οι παρακάτω:
:arrow: Poniros
:arrow: Roussis
:arrow: Golias
:arrow: Bumal (U-20, δεν το διώχνουμε)


Ενώ παίχτες που θα μπορούσαμε να διώξουμε, αλλά δεν είναι εντελώς ακατάλληλοι, είναι οι εξής:
:arrow: Palaiologos (Αν μείνει θα είναι το 4ο σέντερ μπακ..Όμως τη θέση αυτή μπορεί να καλύψει ο Edjenguele σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης)
:arrow: Gurma (Οι 2 Έλληνες που έχουμε, είναι καλές λύσεις και έμπειροι, οπότε με έναν 3ο, που θα χρειάζεται μικρότερο συμβόλαιο από τον Αλβανό φορ θα είμαστε καλυμμένοι..Σε αυτή τη θέση μπορεί να βοηθήσει και ο Παππάς)


"Υποχρεωτικές" μεταγραφές:
:arrow: DMC (Κανείς από τους υπάρχοντες δεν είναι ικανός για το κάτι παραπάνω..Και δεν υπάρχει και μεγάλη εμπειρία..Προτιμάμε τον ελεύθερο Ηλία Κυριακίδη, ο οποίος έχει πολλές παραστάσεις και είναι αυτό που χρειαζόμαστε για τη θέση)
:arrow: AML (Ο Θεοδωρίδης είναι επιθετικό χαφ, ο Πασάς πολύ άπειρος, οπότε μας λείπει, ΣΙΓΟΥΡΑ, ένας παίχτης..Ο καταλληλότερος για το σύστημα που παραθέτω παρακάτω είναι ο, μπαρουτοκαπνισμένος στα ελληνικά γήπεδα, Sylla..Πολύ γρήγορος και πολύ καλές σέντρες)
:arrow: ST (Ο 3ος που λέγαμε..Δεν χρειαζόμαστε κάτι τρομερό..Ίσα ίσα, να είμαστε καλυμμένοι..Κάποιος δανεικός, κάποιος "άσημος" ελεύθερος..Κάτι τέτοιο, τέλοσπάντων.)


"Προαιρετική" μεταγραφή:
:arrow: GK (Ο Τσενάμμο είναι αρκετά καλός..Όμως κυκλοφορεί ελεύθερος ο, πολύπειρος και σε καλή ηλικία, Στέφανος Κοτσόλης..Προσωπικά, με προσέλκυσε και τον απέκτησα, χωρίς πολλά πολλά..Έμεινα με το νεαρό Μπαμπανιώτη για 2ο πορτιέρο και είμαι πλήρης)


Έτσι, το ρόστερ διαμορφώθηκε ως εξής:

Image


Τακτική


Μπορεί ο Παναιτωλικός να είναι από τις καλύτερες ομάδες στην κατηγορία, αλλά εγώ προτίμησα ένα πιο αμυντικό σύστημα, το οποίο χτυπάει στην κόντρα κυρίως από τα πλάγια με τις 2 "σφαίρες" (Sylla, Παππάς)..

Παρατάσσω την ομάδα, κάπως έτσι:


Image


Ο κάθε παίχτης, έχει σαφής προσανατολισμούς μέσα στο γήπεδο..Ούτε πολύ κινητικότητα, ούτε αλλαγές θέσεων..Ισορροπημένα πράγματα..


Τα πλάγια μπακ δεν χρησιμοποιούνται, ιδιαίτερα, στο επιθετικό κομμάτι..Ασχολούνται με το αμυντικό σκέλος του παιχνιδιού..

Το αμυντικό μας χαφ είναι η "σκούπα"..Κάνει αρκετές δουλειές..Κυρίως μαρκάρει και κόβει..Δεν διστάζει, όμως, να δημιουργήσει, όταν οι συνθήκες βοηθούν..Παίρνει πολλές βοήθειες από τον MCR, ο οποίος είναι ένας συνδετικός κρίκος του κέντρου με όλους τους υπόλοιπους χώρους..Βοηθάει και αμυντικά, και χρειάζεται να έχει τη "σίγουρη πάσα".O MCL είναι ο οργανωτής μας..Απλά δεν αμελεί τα αμυντικά καθήκοντά του..Είναι, με λίγα λόγια, ένα "συγκρατημένο" 10αρι..

Τέλος, τα ακραία χαφ μας αποτελούν την πηγή των επιθέσεών μας..Είτε σεντράρουν και δημιουργούν, είτε τρέχουν στην κόντρα και σκοράρουν..Όπως καταλαβαίνετε, χρειάζεστε 2 πολύ γρήγορους ποδοσφαιριστές..


Προπόνηση


Τίποτα ιδιαίτερο..Εμπιστευόμαστε Fireblast :-D
Image
User avatar
superman
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Thu Feb 03, 2005 1:06 pm
Football Manager της ομάδας: Getafe
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλής
Status: Έτσι απλά Ηρα
Location: Θεσσαλονίκη-Χανιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο φίλε.Παίζεις με αληθοφανή σκέψη στο manager.όπως μου αρέσει και εμένα.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ετσι Παναιτωλικαρα Σουπερλιγκ ξανα!!!!!!!!
Glory Days are coming!!!!!!!!!!
loukas55
Trialist
Trialist
Posts: 19
Joined: Wed Aug 18, 2010 4:51 am
Football Manager της ομάδας: atromitos
Αγαπημένη Ομάδα: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για επιθεση μπορεις να παρεις και τον λεωνιδα κυβελιδη απο την παναχαικη...ειναι πολυ καλη λυση... -foumarw -foumarw -foumarw

εγω πλεον παιζω σουπερ-λιγκα με τον παναιτολικο...

αν μπορεις αλαξε και το stuff σου θα ειναι υπερ σου....
User avatar
anatropeas
Amateur
Amateur
Posts: 176
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Athletic Bilbao
Status: !AURRERA ATHLETIC!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω και εγω Παναιτωλικο τον ανεβασα superleague απο την πρωτη χρονια.Οι θεσεις που αναλυει και ο φιλος που ανοιξε το θεμα ειναι οντως αυτες στις οποιες θελει ενισχυση.Τερμα πηρα τον Sidibe αριστερα πηρα 2 παιχτες τον Romain Gasmi και τον Lucas Sarmiento ο οποιος ομως ειναι ξενος.Επιθεση δεν αγορασα, προτιμησα να παρω στοπερ και εναν mc.Στοπερ αγορασα τον Kali που παιζει στην εθνικη Ανγκολας και mc τον Cesar La Paglia.Eπισης να πω οτι ο Boumal ειναι καλος απλα ειναι ξενος και εχεις ενα θεματακι οταν θες στην 11αδα να εχεις και Boumal και Andre Rocha και τον Sarmiento ,οπως εγω.Τωρα για το συστημα:Χρησιμοποιω το 4-1-1-3-1.Τα 2 στοπερ ειναι Central Defender (defend) και τα 2 μπακ ειναι Full Back (support).Mετα το αμυντικο χαφ ειναι Anchorman (defend) και ο mc ειναι box to box (support).Tα 2 εξτρεμ ειναι winger (attack) και το δεκαρι ειναι attacking midfielder (attack).Tελος o σεντερ φορ ειναι target man (attack).H 11αδα και η τακτικη της ομαδας ειναι η εξης: SIDIBE,ANDRE ROCHA,EDJENGUELE,KALI,KOUSAS,GUNKEL,LA PAGLIA,BAYKARA,GASMI/SARMIENTO,THEODORIDIS,KAOUNOS

Philosophy:Rigid
Starting Straregy:Attacking
Passing Style:Shorter
Creative Freedom:Default
Closing Down:Press More
Tackling:Default
Marking:Zonal Marking
Crossing:Default
Roaming:More Roaming
Counter Attack:Yes
Offside Trap:No
Corners:Far Post
Focus Passing:Mixed
Defensive Line:Deep (4τικ απο την αρχη της μπαρας)
Time Wasting:Sometimes (ενα τικ μετα το rarely)
Width:Normal (οπως το εχει το παιχνιδι μονο του)
Tempo:Normal (οπως το εχει το παιχνιδι μονο του)

Y.Γ. υπαρχουν και παιχτες οπως ο χουτος ο seghiri o κοτσωλης o yahaya και ο κυριακιδης για την football league ειναι οτι πρεπει.
User avatar
anatropeas
Amateur
Amateur
Posts: 176
Joined: Fri Aug 27, 2010 12:19 am
Αγαπημένη Ομάδα: Athletic Bilbao
Status: !AURRERA ATHLETIC!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη στο προηγουμενο σχολιο δεν εκανα αναλυση του ροστερ και γενικοτερα το πως κινηθηκα,θα το κανω σε αυτο.Λοιπον,η ομαδα οπως ειπε και το παιδι που ανοιξε το θεμα εχει οπωσδηποτε αναγκη ενα αριστερο χαφ.Γι αυτη την θεση αγορασα Romain Gasmi και Lucas Sarmiento (Fgn).Επισης δεν μου αρεσει να εχω δανεικους χωρις ρητρα,οποτε ο Μουμιν φευγιω.Μετα διωχνω και τον Vukovic μιας και ειναι ξενος και δεν εχω αλλο χωρο καθως ειδη εχουμε Andre Rocha,Sarmiento και Boumal.Μετα διωχνουμε και τον Morec καθως θελουμε λεφτα για μεταγραφες και υπαρχουν ελευθερα στοπερ πολυ καλυτερα απο τον Σλοβενο.Επομενος τωρα χρειαζομαστε εναν mc και ενα στοπερ.Στη θεση του αριστερου μπακ υπαρχει ο Edjenguele που ειναι αρκετα καλος και δεν ειναι επιρεπης στου τραυματισμους.Στη θεση του mc μιας και εχει box to box ρολο χρειαζομαστε καποιον που να ειναι τεχνητης και να κλοτσαει και λιγο.Καλος σε αυτο ρολο ειναι ο Gunke,αλλα ετσι χρειαζεσαι ενα dm.Σε αυτη την θεση εγω θελω ειτε να μαμουνι-σκυλι,ειτε ενα αργοστροφο ντουκι.Αρα για αυτη την θεση καλοι παιχτες ειναι οι αφρικανοι και οι λατινοι (μαμουνια) και οι σκανδιναβοι με τους αφρικανους επισης (ντουκια).Σε αυτη την θεση βρηκα τον yahaya,αλλα ειναι ξενος οποτε απορριπτεται.Ετσι στρεφομαστε στον mc που ειναι ο Cesar La Paglia (αν και δεν κοβει τοσο,αλλα β' εθνικη ειμαστε ακομα).Οποτε διαλεγετε και παιρνετε ειτε dm ειτε mc.Τωρα για την αμυνα αγορασα τον Κali απο την Ανγκολα,ενω μπορειτε να αγορασετε και τον Seghiri η να παρετε δανεικο καποιον απο τις μεγαλες ομαδες παντα με option αγορας ομως.Για το τελος αφησα μια ακομα μεταγραφη αυτη του τερματοφυλακα,καθως δεν ειναι αμεση αναγκη.Εγω πηρα τον Sidibe,γιατι ο Cenamo δεν με πειθει και ο Μπαμπανιωτης δεν ειναι ετοιμος για 11αδα,αλλα ειναι ο δεφτερος μετα τον Sidibe.Καθως προχοραει η σαιζον,ο Καραμαλικης θα διαμαρτυρεται για τον λιγο χρονο συμμετοχης του (τον Γκουρμα τον εκτιμω πιο πολυ).Ο Πασας ειναι αξιοπρεπης απο αριστερα και ο Boumal παιζει και τις 2 μεριες +επιθεση,επομενως για αλλαγη ειναι καλος.Την τακτικη την ανελυσα στο πρωτο μου σχολιο,απλα θα σας πω γιατι χρησιμοποιω την συγκεκριμενη και τι αποτελεσμα φερνει στον καθε παιχτη.Αρχικα το 4-1-1-3-1,το χρησιμοποιω σε οποια ομαδα και αν εχω ανεξαρτητως του ροστερ και τις μεταγραφες τις κανω συμφωνα με αυτο.Με βολευει το συγκκριμενο γιατι με τον anchor man δεν περναει ευκολα καποιος απο το κεντρο και ξερεις οτι παντα θα ειναι αυτος εξω απο την περιοχη σου να κοβει και να κανει την πρωτη σωστη πασα η να κουβαλησει λιγο μπαλα.Οσον αφορα τον box to box ειναι ο πιο χρησιμος μεσος καθως σου φτιαχνει ολο παιχνιδι και σου συνδεει ολες τις γραμμες.Οι υπολοιποι ρολοι του mc εξαρτονται ναναλογα με τα προσοντα του καθε παιχτη,ενω σχεδον ολοι αποδιδουν αξιοπρεπως την θεση του box to box.Στη επιθεση σε αυτο το συστημα εχω εναν κοντο και γρηγορο επιθετικο,αλλα λογω χρηματων εμεινα με τα ντουκια του Παναιτωλικου (αν και προσπαθησα για Χουτο και Dimbala,αλλα δεν δεχτηκαν τα λιγα χρηματα μου).Αρα με Καουνο κορυφη ως Τarget Man (Αttack) εχετε εγγυημενα 10.Στο σκοραρισμα συμμετεχουν οι 3αδα των χαφ,ορισμενες φορες ο mc και ο dm και σιγουρα το στοπερ που προωθειται στα κορνερ (Κουσας-Kali με 13 γκολ στο συνολο και 2 απο τον Αναστασιαδη).Αρα δεν θα εχετε τον σκορερ σας,αλλα θα παιρνετε γκολ σχεδον απο ολους. αυτα τα λιγα λοιπον για τον Παναιτωλικο.
kostas25
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Fri Mar 10, 2006 3:32 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε μαγκες εχετε να προτεινετε κανεναν staff για τον παναιτολικο γιατι δε βρισκω τπτ το αξιολογο!
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

αξιολογοι σταφ ερχονται μετα την ανοδο στην σουπερλιγκ βολεψου με κανα προγραμμα εκγυμνασης να κανεις και οικονομια
k88
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Fri Aug 27, 2010 7:47 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos,Kalamata,Pamisos
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επισης απο παικτες τσεκαρετε luciano αν και 37 στα 38 τα attributes ειναι εξαιρετικα.Πιστευω για β' δινει καλες λυσεις για Superleague δεν ξερω σιγουρα.Παιζει παναχαικη και ευκολα πιστευω ερχεται σε β με δοξα δραμας μ εβγαζε 4,5 αστερια .
PanosChristopoulos
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Sat Jan 01, 2011 12:47 pm
Football Manager της ομάδας: panetolikos, panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά, έχω τον Παναιτωλικό και κάποιοι παίκτες, αν και οι ομάδες τους δέχονται να έρθουν, αυτοί λένε ότι δεν ενδιαφέρονται. Τι να κάνω;
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

φταει το reputation της ομαδας μερικοι παιχτες δν νιωθουν οτι η ομαδα τους ταιριαζει και αρνουνται -toixos2
στο δικου μου σειβ με παναιτωλικο εχω 5 πρωταθληματα 4 κυπελλα 25ος στην ευρωπη και ακομα πολλοι παιχτες αρνουνται -toixos2 -toixos2
PanosChristopoulos
Trialist
Trialist
Posts: 10
Joined: Sat Jan 01, 2011 12:47 pm
Football Manager της ομάδας: panetolikos, panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

kai pws kataferes kai pires toses koypes???
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

με το που ανεβηκα κατηγορια πηρα μαυρια, φορτουνη κ ανακογλου τσιμπαγα οτι καλο σε ελευθερο υπηρχε οπως βελλιος βασιλακακης πηρα και καλους ξενους και ετσι τωρα η ομαδα σκιζει χαλαρα!!!!!!
GIZY 13
Trialist
Trialist
Posts: 13
Joined: Wed Jul 07, 2010 11:59 am
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια εχετε παιξει καθολου με τον παναιτολικο στο patch 11.3
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Με το 11,3 εχει φυγει απο την ομαδα ο γερμανος σκυλος στα χαφ ο Gunkel κ θες ενισχυση εκει.
Post Reply

Return to “Ανάλυση έμψυχου δυναμικού ομάδων”