Αξία αγοράς

Αναφέρουμε τα Bugs που έχουμε εντοπίσει. Προσοχή στους κανόνες!
Forum rules
ΠΡΙΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΔΩ

ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ, ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ.

ΜΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΑΝΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ POSTS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ «ΘΑΨΟΥΝ» ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ!

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΛΥΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗ ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΜΕ PM ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ POST.
Post Reply
Holborn7
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sun May 29, 2011 5:37 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτο μου θέμα στο φόρουμ και καλώς σας βρήκα.

Λοιπόν, έχω ένα θέμα που με νευριάζει αρκετά γιατί η ομάδα μπαίνει σημαντικά μέσα στα οικονομικά.

Αγόρασα λοιπόν τον Romelu Lukaku την πρώτη χρονιά για 7 εκατομμύρια και μετά από 2 χρονιές η τιμή του είχε πέσει στα 2.5

Αναγκάστηκα έτσι και τον πούλησα για 2.5 εκατομμύρια μιας και ήθελε να φύγει.

Το θέμα είναι ότι συμβαίνει σε όλες τις ακριβές μεταγραφές μου.

Ενώ ο Burdisso που ήρθε για 1.2m, η τιμή του έχει φτάσει στα 5 πλέον.

Τι παίζει λοιπόν? Πως θα γίνει να μην πέφτε η τιμή τους αλλά να ανεβαίνει?
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σε πιο πρωτάθλημα είσαι?
Τί θέσεις έχεις πάρει?
Τί πορείες έχεις κάνει στην ευρώπή(?)
πόσο καλά έπαιζε ο συγκερκιμένος παίκτης?
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι ηλικία έχει ο παίχτης.
Πόσα χρόνια συμβόλαιο έχει ο παίχτης.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχουν δίκιο οι από πάνω.

Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα στις αξίες των παικτών. Όταν γίνεται αγοραπωλησία αυτόματα η αξία του ρυθμίζεται στην τιμή πώλησης, αλλά από εκεί και πέρα σύντομα μπορεί να αλλάξει.

Αν ο παίκτης δεν παίζει συχνά ή παίζει, αλλά όχι καλά, η αξία πέφτει. Αν έχει σοβαρούς τραυματισμούς πάλι μπορεί να πέσει εύκολα η αξία του. Επίσης αν το πρωτάθλημα που αγωνίζεται είναι χαμηλής δυναμικότητας και η ομάδα έχει χαμηλό reputation η αξία του παίκτη θα μειώνεται ακόμα περισσότερο. Επίσης μεγάλη πτώση αξίας παρουσιάζεται όταν μπαίνει στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου του και όσο πλησιάζει στη λήξη του αυτή η πτώση γίνεται πολύ γρήγορα. Και ασφαλώς από κάποια ηλικία και μετά η αξία πέφτει κατακόρυφα αφού όποιος τον αγοράσει δεν θα τον έχει και για τόσο πολύ καιρό (ανάλογα και τη θέση βέβαια) ούτε φυσικά και στην ίδια κατάσταση.

Αντίθετα παίκτες με μεγάλης διάρκειας συμβόλαια, σε καλή ηλικία (<28), γεμάτες χρονιές και καλό av. rating ανεβάζουν την αξία τους σχετικά εύκολα, ιδιαίτερα αν η αρχική δεν αντικατόπτριζε την πραγματική τους αξία (π.χ. πουλήθηκαν ως αχρείαστοι για πολύ μικρό ποσό).
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
Holborn7
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sun May 29, 2011 5:37 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με τον Ολυμπιακό παίζω.

Πρωτάθλημα και κύπελλο σχετικά εύκολα και ch.league έφτασα μέχρι 8 ενώ την άλλη μέχρι 16.

Πχ κι ο Nolan Roux που ήρθε 22-23 για 4 χρόνια συμβόλαιο αγοράστηκε για 10 εκατομμύρια, κι ενώ πετυχαίνει 15-20 γκολ και 5 ασσιστ μ.ο. τη σεζόν έχει πέσει στα 5εκ η αξία του.
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

άλλο τα λεφτά που σε ανάγκασαν να δώσεις και άλλο η τιμή που γράφει μέσα στο παιχνίδι. Εσύ πλήρωσες π.χ. διπλά από την value. Μετά αν δεν σου αποδόσει πάρα πολύ και στην Ευρώπη και ίσως να φτάσεις στους 4 (και καλύτερα) χάρις τη βοήθεια του τότε το παιχνίδι ρίχνει σιγά-σιγά την τιμή του αφού στο κάτω-κάτω Ολυμπιακός είσαι δεν είσαι Ρεαλ...
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
Lazy_Lizard
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Dec 11, 2004 5:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παοκ
Location: Λάρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

'Ηθελα ν ανοίξω νέο ποστ αλλα θα το γραψω εδώ αφού πάνω κάτω έχω το ίδιο πρόβλημα.
Yaya Sanogo, καλοκαίρι 2018, στα 25 του δλδ, έχοντας κλείσει τη χρονιά με 58 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντα κατακτήσει treble με τον ΠΑΟΚ (Πρωτάθλημα, κύπελλο, CL), έχοντας βγεί καλύτερος παίχτης του CL και πρώτος σκόρερ και στο CL αλλά και σε όλη την ευρώπη παίρνοντας το χρυσό παπούτσι έφτασε να κοστίζει 30.000.000.
Πάει στο μουντιαλ όπου η Γαλλία το κατακτά ο Sanogo βγαίνει και εκεί καλύτερος παίχτης και πρώτος σκορερ και η αξία του μέσα σε 2 βδόμαδες με το τέλος του μουντιαλ πέφτει στα 20.500.000
Είχε άλλα 2 χρόνια συμβόλαιο και τώρα τον ανανέωσα για αλλα 3.
Δεν ξέρω αν είναι bug, θα το δω τις επόμενες μέρες αν τυχόν ξανανέβει και θα σας πω.
There 's no more rabbits in my hat to make things right...
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7203
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε μενα ο Σανογκο εβαλε σε μια χρονια 78 γκολ τα πηρα ολα με Παο τρεμπλ και η αξια του ηταν καπου 9,75Μ αν δν κανω λαθος, ενω τον ειχα παρει δανεικο με οψιον 5Μ 1 σεζον πριν.
Post Reply

Return to “Bugs”