Tα Λιοντάρια του Αγαίου..μια ιστορία απ'το νησί του Πυθαγόρα

Ιστορίες προχωρημένου επιπέδου
Post Reply
xXAlexanderXx
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 327
Joined: Mon Dec 21, 2009 11:32 pm
Football Manager της ομάδας: Samos
Location: όπου να 'ναι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φεβρουάριος 2009 -από ένα forum αφιερωμένο στο Νομό Σάμου-

Δημοσιεύθηκε: 02 Φεβρουάριος, 2009 - 11:57 AM Απάντηση με Συμπερίληψη Επιστροφή στην κορυφή

ΔΩΣΤΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΤΗ ΣΑΜΟ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗ Δ ΕΘΝΙΚΗ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Η Α ΣΑΜΟΥ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΠΑΜ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΣ ΝΑΞΟΣ ΧΙΟΣ ΜΥΤΗΛΗΝΗ ΕΧΟΥΝ ΟΜΑΔΑ ΣΤΗ Δ ΕΘΝΙΚΗ ΕΜΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΟΛΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΑΙΒΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΑΜΙΩΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΠΟΝΟ
ΣΦ ΑΘΗΝΩΝ ΣΑΜΟΥ

ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Γράφει ο κ. Μπραουδάκης τα σχόλιά του στην τελευταία σελίδα της εφημερίδας "ΓΚΟΛ" και τελειώνει με τα εξής:

ΥΓ.: Καταπληκτική η δουλειά των συναδέλφων με το μαμούθ αφιέρωμα (σε δύο μέρη) στο μαγικό κόσμο της Δ' Εθνικής και τις 161 ομάδες του, το οποίο δημοσιεύτηκε προχτές και χτες.

Εξαιρετική η περιήγηση σε κάθε γωνιά αυτής της χώρας, σε κάθε νομό εκτός ενός! Της Σάμου, η οποία -ίσως να μην το έχετε προσέξει- για μια ακόμη χρονιά δεν εκπροσωπείται λόγω οικονομικής αδυναμίας!
Σάμος, Ικαρία και Φούρνοι είναι εκτός ελληνικού ποδοσφαιρικού χάρτη...

Δ ΕΘΝΙΚΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ
ΕΜΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
ΠΕΡΑΜΑ,ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ,ΑΜΦΙΑΛΗ,ΚΟΡΥΔΑΛΟΣ,ΝΙΚΑΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΑΙΓΑΛΕΩ

ΣΑΜΟ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗ Δ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΜΕ

Σύντομη ιστορική αναδρομή στα "κατορθώματα" του Σαμιακού ποδοσφαίρου .

Οι πρώτες ομάδες που αγωνίστηκαν στην κατηγορία ήταν ο Πανσαμιακός και η Αναγέννηση. Το 1999 πρωταθλητής νομού Σάμου, βγήκε ο Ίκαρος Ικαρίας και πήρε μέρος στο πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής, με αναμενόμενη συνέπεια τον υποβιβασμό, αλλά έπαιξε για την εμπειρία. Στον όμιλο ήταν Φωστήρας, Μανδραϊκός,Ασπρόπυργος, η τότε πρωταθλήτρια Χαλκηδόνα (ο σημερινός Ατρόμητος, μετά τη συγχώνευση).Εντύπωση έκανε τότε στις αθλητικές εφημερίδες, η παρουσία περίπου 100-150 Ικαριωτών στα αθηναϊκά παιχνίδια του Ίκαρου, γιατί προσπαθήσανε να το ερμηνεύσουν με αγωνιστικούς όρους, ενώ η πραγματικότητα ήταν η ευκαιρία να συναντηθούν γνωστοί και φίλοι και να κάνουνε την πλάκα τους.

Στο περιφερειακό πρωτάθλημα, τη Δ΄ Εθνική αν προτιμάτε, που στο παρελθόν την έλεγαν και εθνικό ερασιτεχνικό, έχουν αγωνιστεί οι

Α.Ο. Βαθύλλος με έδρα το Βαθύ Σάμου, που έπαιζε σε όμιλο με τον Ηλυσιακό, την Αγία Ελεούσα, κλπ Επίσης ο Απόλλων Καρλοβάσου επί εποχής Καρούλια που είχε παίξει στη δύση της καριέρας του, είχε σημαντικές παρουσίες στην κατηγορία.

Μια χρονιά , είχα διαβάσει από δημοσιεύματα σαμιακών εφημερίδων στις οποίες είμαι συνδρομητής,ότι έλαβαν μέρος αλλά μάλλον στα "χαρτιά", η Αναγέννηση Σάμου ,ο Πολυκράτης, και το Καρλόβασι που συμμετείχαν το 92-93 στη Δ΄ Εθνική, δηλαδή ένα νησί τρείς ομάδες στην ίδια κατηγορία και ως συνέπεια αποκαρδιοτικά αποτελέσματα.


Ακολούθησαν "πέτρινα χρόνια" για οικονομικούς λόγους, με τους τοπικούς πρωταθλητές να μην δηλώνουν συμμετοχή, μέχρι που την τελευταία στιγμή το καλόκαίρι, η Σάμος (τελευταία παρουσία στη Δ΄ Εθνική το 2003 και από τότε καμία ομάδα δεν αποφάσιζε να φύγει από το τοπικό) αποφάσισε τη συμμετοχή της, οι παίκτες δεν παίρνουν χρήματα (πλην οδοιπορικών όσοι είναι από άλλες περιοχές του νησιού), πούλησαν μόνοι τους εκατοντάδες εισιτήρια διαρκείας, αν θυμάμαι καλά περίπου 500, έκαναν μεταγραφές από τοπικές ομάδες, χωρίς μεταγραφικά κονδύλια, ταξιδεύουν αυθημερόν και είναι ερασιτέχνες με την απόλυτη έννοια του όρου.

Χαίρονται τη συμμετοχή τους, δίνουν την ευκαιρία σε ένα ακριτικό νησί να δει ομάδες που δεν θα μπορούσε να τις δει και να ξεφύγει από τα συνηθισμένα.



Το γήπεδο στο Καρλόβασι, είναι το καλύτερο του νομού Σάμου, σε αντίθεση με το γήπεδο στο Βαθύ που έχει τα χάλια του .
xXAlexanderXx
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 327
Joined: Mon Dec 21, 2009 11:32 pm
Football Manager της ομάδας: Samos
Location: όπου να 'ναι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

User avatar
Tom7
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 727
Joined: Fri Apr 18, 2008 8:35 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή φίλε, εύχομαι η Σαμιώτικη ομάδα να πετύχει τους στόχους της! :-D
Image
troufenios
Rotation
Rotation
Posts: 1041
Joined: Tue Dec 23, 2008 9:21 am
Football Manager της ομάδας: Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή!!
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλη αρχη φιλε
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
nickjour23
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1370
Joined: Sun Jan 18, 2009 11:58 am
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds,Roma
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή Αρχή!! :-P
xXAlexanderXx
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 327
Joined: Mon Dec 21, 2009 11:32 pm
Football Manager της ομάδας: Samos
Location: όπου να 'ναι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάντα όταν γνώριζα έναν καινούργιο άνθρωπο του αφιηγόμουν πρώτα την ιστορία του Πυθαγόρα του Σάμιου, πριν ακόμα ξεστομίσω το όνομά μου.Ή μάλλον..πρωτα ξεστόμιζα το όνομά μου.. Πυθαγόρας
Σάμιος
και σαν συνέχεια του εξιστορούσα μία περίληψη της ζωής του διάσημου φιλοσόφου.

Image

Ίσως γιατί από μικρό με βάραινε πολύ αυτό το όνομα που σε συνδιασμό με το επίθετό μου, ήταν σα να απαιτούσε από
εμένα μεγάλα επιτευγματα στη ζωή μου.
Τα επιτεύγματα αυτά δυστυχώς δεν θεώρησα οτί ήρθαν ποτέ -μπορεί διότι πάντα τα συνέκρινα με αυτά του αρχαίου προγόνου μου-και ένιωθα πάντα ενδόμυχα την ανάγκη να απολογούμε με τον τρόπο μου γι'αυτό.
Έτσι, για να αποφύγω τις μετέπειτα ερωτήσεις για το ποιός έιμαι και τι κάνω, οδηγούσα τη συζήτηση στον Πυθαγόρα, στον Αρίσταρχο, στον Αγάθαρχο, τον Επίκουρο και σε άλλες σημαντικές προσωπικότητες που γέννησε η ιδιαίτερη πατρίδα μου ..η Σάμος.

Image



Είχα παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έδειχναν ενδιαφέρον για τις ιστορίες αυτές πράγμα που καθηστούσε την πρώτη εντύπωση για εμένα αρκετά θετική.
Μετά από αυτό, συνήθως άρχιζα να παινεύω τον τόπο καταγωγής μου...για τις φυσικές του ομορφιές,

Image



τους σημαντικότατους αρχαιολογικούς του χώρους

Image


και τον ήρεμο τρόπο ζώης του.


Αν και δεν μεγάλωσα εκεί -έζησα μόνο 5 χρόνια στο νησί-, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έτρεφα μια λατρεία γι' αυτό το μέρος και την ιστορία του.
Ότι κι αν έκανα στη ζωή μου σκεφτόμουν πάντα, αν και πως αυτό αργότερα θα μπορούσε να βοηθήσει στην ανάπτυξη ή στην βελτίωση του αγαπημένου μου νησιού.
Ακόμα και όλη αυτή η συζήτηση, που εχεί γίνει πλέον κάτι τυποποιημένο, με την οποία παρουσιάζομαι στον κόσμο, μέσα της κρύβει ένα μήνυμα.
"Επισκέψου τη Σάμο".

Τα τελευταία 15 χρόνια ζω στο εξωτερικό.
Σπούδασα αρχιτεκτονική στο Μιλάνο και έκανα ένα μεταπτυχιακό στο Μπιλμπάο.
Την Ελλάδα και τη Σάμο τις επισκέπτομαι πολύ σπάνια, μιά φορά κάθε 5 χρόνια περίπου, έτσι ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για να βοηθήσω τον τόπο καταγωγής μου από εδώ είναι να του στέλνω επισκέπτες διαφημίζοντάς το.
Παράλληλα με τις σπουδές μου έβρισκα πάντα να κάνω και κάποια δουλειά ώστε να εξασφαλίζω τα προς το ζειν.Και τι δεν έκανα, λαντζέρης του προσωπικού σε ξενοδοχείο -η πρώτη μου δουλειά με απίστευτα ωράρια που πάντα θα θυμάμαι- σερβιτόρος, μπάρμαν,πωλητής,πλασιέ,βοηθός ηλεκτρολόγου,υδραυλικου,χτίστη,"εκτελουνται
μεταφοραί",φούρναρης, ψήστης σε εστιατόρια και πολλές πολλες άλλες όλες άσχετες μεταξύ τους..
H ταυτόχρονη και συνεχής ενασχόληση μου με τον αθλητισμό μου επέτρεψε μετά από λίγα χρόνια να αποκτήσω δίπλωμα γυμναστή και εκπαιδευτή κικ-μποξ που με τη σειρά του μου έδοσε πιο προσεδοφόρες
και ξεκούραστες δουλειές όπως αυτές του personal trainer και αργότερα του υπεύθηνου σε ομάδες
ασφάλειας σημαντικών προσώπων (V.I.P's).

Έτσι γνώρισα τον Παόλο Μαλντίνι,

Image

-που ακόμα κι αυτόν κατάφερα να πεισω να επισκεφτει τη Σάμο το
καλοκαίρι του 2002- καταπληκτικός άνθρωπος εκτός από κορυφαίος αμυντικός όλων των εποχών...
Last edited by xXAlexanderXx on Sat Jan 16, 2010 7:35 pm, edited 1 time in total.
Joey
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 263
Joined: Sun Jul 29, 2007 1:39 pm
Football Manager της ομάδας: Stjarnan FC
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Πανναυπλιακός
Location: Νέα Σμύρνη / Ναύπλιο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλωσήρθες φίλε και καλή αρχή!
xXAlexanderXx
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 327
Joined: Mon Dec 21, 2009 11:32 pm
Football Manager της ομάδας: Samos
Location: όπου να 'ναι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο Πάολο μεσολάβησε ώστε να προσληφθώ στην ομάδα της Μίλαν ώς ένας από τους δεκάδες γυμναστές που

ασχολούνται με την εκγύμναση των παιχτών της ομάδας.Στην Μίλαν κάθε παίκτης εχεί πίσω του

τουλάχιστον 4 άτομα που φροντίζουν τη διατροφή, την ψυχολογική και τη φυσική του κατάσταση.
Image
Είχα λοιπόν την ευκαιρία να γνωρίσω και να συνεργαστώ πολύ σημαντικές προσωπικότητες του παγκόσμιου

ποδοσφαιρικού στερεώματος -αλλα και να μάθω από αυτές- και να ζήσω από κοντά την πορεία και την

κατάκτηση του δεύτερου σημαντικότερου τίτλου για το ποδόσφαιρο (C.L) το 2003 στο Μάντσεστερ.

Image

Την επόμενη χρονιά, ολοκλήρωνα τις σπουδές μου στο Μιλάνο.'Ενας καθηγητής από το πολυτεχνείο ο

οποίος με έιχε σε μεγάλη εκτίμηση είχε αναλάβει μια μεγάλη δουλειά στο Μπιλμπάο της Ισπανίας και μου

πρότεινε να τον ακολουθήσω, προσφέροντας μου την ευκαιρία να δουλέψω δίπλα σε κορυφαίους

αρχιτέκτονες στην κατασκευή ενός πρωτότυπου ουρανοξύστη.Κατά το διάστημα αυτό θα μπορούσα να

κάνω ένα μεταπτυχιακό υπό την επίβλεψη ενός πολύ καλού φίλου του καθηγητή στη εκεί σχολή.Δεν ήταν

τόσο οι απολαβές που με έκαναν να αποδεχτώ την πρόσκληση, όσο η τιμή που θεώρησα ότι μου γινόταν

και η ευκαιρία που είχα για να ξεκινήσω την καριέρα μου στην αρχιτεκτονική.

Τέλη Ιουνίου του 2004, έκανα μια μικρή περιοδία στην Ιταλία για να δω άλλη μία φορά και να χαιρετήσω

όλους τους καλούς φίλους που έιχα κάνει τα 9 χρόνια της παραμονής μου στη γειτονική μας χώρα.Φυσικά

πέρασα και από το Μιλανέλο για να αποχαιρετήσω τους συνεργάτες μου μερικούς από τους παίκτες με

τους οποίους είχαμε γνωριστεί όπως τον Gattuso,τον Inzaghi,τον Ambrosini,τον Pirlo, τον Seedorf-οι

οποίοι δεν έπαψαν στιγμή να με πειράζουν για τα πρώτα καλά παιχνιδια της Εθνικής Ελλάδας
-Θα το πάρετε το Euro στο τέλος..θα μας τρελάνετε όλους..έλεγαν και έσκαγαν στα γέλια.

Image

Φυσικά δεν θα μπορούσα να μην έχω και μιά κουβεντούλα με τον μέγα δάσκαλο Κάρλο Αντσελότι


Image

ο οποίος έδειξε να λυπάται που φεύγω γιατί όπως μου έλεγε πάντα, εκτίμουσε πολύ την εργατικότητά μου.Μου

ζήτησε να σκεφτώ καλά το αν θέλω όντως να εγκαταλείψω αυτή τη δουλειά η οποία τόνισε ότι μπορούσε να έχει

καλές προοπτικές για 'μένα και μου είπε πως αν το πρόβλημα ήταν το οικονομικό, θα μπορούσε να

φροντίσει ώστε να μου γίνει αύξηση αποδοχών.Αυτό φυσικά που του έδοσα να καταλάβει ήταν ότι η τιμή

και η χαρά του να εργάζομαι στο περιβάλλον της ομάδας της καρδιάς μου ήταν για 'μενα από τα πιο

όμορφα πράγματα που θα μπορούσαν να συμβουν στη ζωή μου αλλά η καριέρα που θέλω να ακολουθήσω

από μικρός δεν έχει να κάνει με το ποδόσφαιρο αλλά με την αρχιτεκτονική.Γι' αυτό εξ' άλλου είχα αποφασίσει να εγκαταλείψω τη Μίλαν και την Ιταλία.
Πριν αποχαιρετηστούμε με τον Αντσελότι, και αφού μου δήλωσε ότι όσο ήταν αυτός στην ομάδα οποιαδήποτε στιγμή η

θέση μου θα ήταν εκεί να με περιμένει μου ευχήθηκε κάθε επιτυχία και με προέτρεψε να ελέχγω συχνά την

ηλεκτρονική μου αλληλογραφία τις προσεχής ημέρες γιατί πολύ πιθανόν μου επιφύλασε μια έκπληξη.



Ωραία..φιλους, γνωστους και συνεργάτες εδω τους αποχαιρέτησα και ενημέρωσα για την επόμενη

κίνησή μου..τώρα έρχεται το πιό δύσκολο.Πρέπει να το ανακοινώσω στην οικογένεια μου και στους

κολλητούς μου στην Ελλάδα.Όλα αυτά τα χρόνια τους είδα ελάχιστα, γιορτές και καλοκαίρια, κυρίως λόγω

φόρτου εργασίας και μελέτης δεν επισκεπτόμουν τόσο συχνά την πατρίδα μου και πάντα άκουγα παράπονα

γι'αυτό...πολλές φόρες μάλιστα όταν έπρεπε να αναβάλω μια από μήνες προγραματισμένη επισκεψη στο

νησί μου τους κακοφαινόταν τόσο πολύ, που διέκοπταν επικοινωνία με 'μένα για αρκετό καιρό, με σκοπό

να μου δείξουν τη δυσαρέσκειά τους.Αρχικά απογοητευόμουν με τη στάση τους αλλά..αυτή η

συμπεριφορά αν μη τι άλλο δήλωνε πόσο πολύ με αγαπάνε πόσο πολύ τους έλειπα και πόσο πολύ

επιθυμούσαν να με δουν.

-..και ..λαδή ..α..ο..
-Μαργαρίτα δε σ'ακούω καλά..κάνει διακοπές το κινητό σου..
-Ναι και καλά.
-'Ελα σ'ακούω τώρα.
-Λέω τί θα πει αυτό που μου λες?Πέρυσι το καλοκαίρι ήρθες μετά από 5 χρόνια και μας υποσχέθηκες ότι
από δω και πέρα θα σε βλέπουμε τουλάχιστον μια φορα κάθε τρεις μήνες.Τα Χριστουγεννα και το Πασχα
σε περιμέναμε αλλά δεν ήρθες..τώρα μου λες ότι πάλι δεν θα έρθεις ούτε καλοκαίρι?
-Κούκλα μου πρέπει να..
-Πρέπει να έρθεις να δεις την ανηψιά σου..δεν ήσουν εδώ όταν γέναγα..τέλος Αυγούστου θα την
βαφτήσουμε, δε θα είσαι εδώ ούτε στα βαφτήσια της?Ο Ευτήχης παντρεύεται κι αυτός σε ένα μήνα το
ξέρεις?
-Ναι το..
-Θα χάσεις και τον γάμο του κολητού σου θες να μου πεις?Καλά ρε Πυθαγόρα τόσο πολύ μας έχεις
γραμμένους δηλαδή?
-Αδερφούλα μου δεν είναι..
-Τι δεν είναι..τι δεν είναι ρε Πυθαγόρα..περιμεναμε όλοι πως και πως να πάρεις το πτυχίο σου για να
μπορούμε να σ'έχουμε ξανά μαζί μας και τώρα που ήρθε εκείνη η ώρα μας λες ότι πας στο Μπιμπάο?
-Μπιλλλλλμπάο..με "λ"
-Α με κοροΐδευεις κι από πάνω..κοίτα να σοβαρευτείς λέω εγώ και να γυρίσεις στην Ελλάδα και άστα τα
Μπιλμπάο και τις μεγάλες καριέρες.Βρε στη μαμά..στη μαμά ποιός θα το πει που ήδη αναρωτίεται τι φαΐ θα
σου κάνει τώρα που θα'ρθεις?Θες να τη στείλεις?Να την πάρεις εσύ να της το πεις..και την μαμά και τον
Γιώργο και τον Ευτήχη..δεν μπορώ εγώ να απολογούμε συνέχεια για τις αποφάσεις σου
..να έρθεις εδώ να βρεις δουλειά, έχει κι εδώ δουλειά για αρχιτέκτονες..είχες μπλέξει τόσο καιρό μ αυτά τα ποδόσφαιρα και
δε μας σκεφτόσουνα καθόλου..δεν καταλαβαίνεις ότι σε έχουμε ανάγκη?Μια οικογένεια...
Last edited by xXAlexanderXx on Thu Dec 24, 2009 12:19 am, edited 2 times in total.
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου ωραια τα λογια αλλα μην βαζεις τοσα πολα λογια μαζι γιατι γινεται πολη δυσκολη να διαβαστη η ιστορια σου
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
xXAlexanderXx
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 327
Joined: Mon Dec 21, 2009 11:32 pm
Football Manager της ομάδας: Samos
Location: όπου να 'ναι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστώ για την παρατήρηση..θα φροντίσω να βάζω και φωτογραφείες από δω και στο εξής.
Δείξε λίγο κατανόηση είναι η πρώτη μου εμπειρία σ άυτο

cheers
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

xXAlexanderXx wrote:ευχαριστώ για την παρατήρηση..θα φροντίσω να βάζω και φωτογραφείες από δω και στο εξής.
Δείξε λίγο κατανόηση είναι η πρώτη μου εμπειρία σ άυτο

cheers
οκ φιλε απλα στο λεω για να βελτειωσεις την ιστορια σου
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
xXAlexanderXx
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 327
Joined: Mon Dec 21, 2009 11:32 pm
Football Manager της ομάδας: Samos
Location: όπου να 'ναι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Image




Bilbao Ιούλιος 2004
Η Εθνική Ελλάδας έχει αφήσει έκπληκτη την Ευρώπη..η ατάκα "πρωταθλητής ευρώπης"

έχει συμπεριληφθεί στην τυποποιημένη παρουσίασή μου..την κασέτα που βάζω και

παιζει όταν συστήνομαι σε καινούργιους ανθρώπους.Ήθελα τόσο πολύ να πάω

Πορτογαλία να παραστώ σε τουλάχιστον έναν αγώνα αλλά ήμουν πολύ απασχολημένος

με την προετοιμασία για την δουλειά στο Μπιλμπάο.Επιτέλους μετά από καιρό, θα ζουσα

δίπλα στην θάλασσα..το στοιχείο που περισσότερο από κάθε άλλο μου έλειπε όλα αυτα

τα χρόνια..


Image

πρώτη φορά αντίκρυζα ωκεανό και αν και δεν το είπα ποτέ σε κανέναν ντόπιο..θεωρώ

το Αιγαίο σκάλες ανώτερο σε ομορφιά.
Πριν το τέλος του μήνα..το mail από τον Αντσελότι είχε έρθει..εμπεριείχε ένα

τηλεφωνικό νούμερο και την οδηγία να το καλέσω να πώ το όνομα και την καταγώγή

μου καθώς και το που βρήκα το τηλέφωνο αυτό..άλλες διευκρηνήσεις δεν υπήρχαν.

Image

Το νούμερο αυτό αντιστοιχούσε στο τηλέφωνο του Ernesto Tejedor Valverde,

προπονητή της Atletico Βilbao .Μου είπε ότι του μίλησε ο Αντσελότι με πολύ

κολακευτικά λόγια για μένα και μου προσέφερε θέση στο προπονητικό team -αν και

όπως αστειευόμενος είπε δεν είμαι βάσκος-της Ατλέτικο!!Δεν πέρασε από το μυαλό μου

ούτε στιγμή να αρνηθώ, ο ελεύθερος χρόνος που είχα από τη δουλειά για τον σχεδιασμό

του ουρανοξύστη και το μεταπτυχιακό δεν ήταν πολύς αλλά η ενασχόληση με το

ποδόσφαιρο θα μου προσέφερε εκτόνωση που είχα πολύ ανάγκη.

Image

Από την ομάδα ήταν και οι πρώτοι φίλοι που έκανα στην Ισπανία.
Image

Image
Ο Llorente με τον Etxebarria ανέλαβαν να μου δείξουν πως θα κινούμαι στην πόλη,

από που θα ψωνίζω και τα μέρη που θα ήταν καλυτερα να..αποφεύγω.
Εκπληκτικός λαός οι βάσκοι (και οι..βάσκες

Image ..πολύ πιο απελευθερωμένες από τις

ιταλίδες) περήφανοι άνθρωποι.Πιστεύουν ότι είναι απόγονοι των αρχαίων ελλήνων και

αυτό βοήθησε πολύ την κοινωνική μου ζωή εκεί. Φανταστική ατμόσφαιρα στο γήπεδο

Image

Image .Η πόλη με αρχιτεκτονική που

δένει το liberty Image με το

μοντέρνο Image , με παραδόσεις που κρατάνε

αιώνες, η ομάδα του Μπιλμπάο και οι κάτοικοί της μπήκαν πολύ γρήγορα στην

καρδιά μου.
Πέρασα δύο υπέροχα χρόνια εκεί, με έντονες συγκηνίσεις και αποκόμησα σπουδαίες

εμπειρίες σε όλα τα επίπεδα.

'Ηταν το 2007..η ανηψιά μου έκλεινε τα 3 της χρόνια..η αδερφή μου είχε κάνει κι άλλο

παιδί.Παιδιά είχαν αποκτήσει και οι κολλητοι μου κι εγώ..δεν είχα δει κανέναν τους

ακόμα, αφού δεν κατάφερα όλο αυτό τον καιρό να επισκεφτω την πατριδα μου..

Image

Chiasso 2007

Το φθινόπωρο του 2007 μου ανατέθηκε το χτίσμο μιας εξοχικής κατοικίας έξω από το

Chiasso της Ελβετίας τα ελβετοιταλικά σύνορα.Το ποδόσφαιρο μου είχε γίνει πλέον

εξάρτηση.Τον Μάρτιο του επόμενου έτους,έκανα αίτηση και ανέλαβα την τύχη της

τοπικής ομάδας για ενάμιση περίπου χρόνο (Ο Αντσελότι είχε βάλει πάλι το χεράκι του)

Image .Η πρώτη μου εμπειρία ..σαν προπονητής πλέον.. έμελλε να

έιναι στο τιμόνι μιας ιστορικής ομάδας...και... την ξευτίλησα...το αποτέλεσμα δεν ήταν

αυτό που έλπιζα ούτε εγώ, ούτε η διοίκηση και ο κόσμος-

Image κόσμος..τρόπος του λέγην-

της ομάδας..τερματίσαμε στην 17η θέση της Challenge League,και υποβιβαστήκαμε

στην Prima Lega.Ευτυχώς που οι Ελβετοί είναι υπερβολικά ψύχραιμος-ψυχρόαιμος λαός

(δηλαδή σε σημείο αηδίας) και ώς εκ τούτου δέχτηκαν το υποβιβασμό πολιτισμένα.Δεν

μου ζήτησαν καν να παραιτηθώ, αλλά ούτως η άλλως η εξοχική κατοικία που είχα

αναλάβει είχε πλέον ολοκληρωθεί

Image , το αποτέλεσμα της δουλειάς μου σαν προπονητής

ήταν άκρως αποκαρδιωτικό και θεώρησα ότι ο κύκλος μου στην Ελβετία είχε πλέον

κλίσει..το ίδιο και αυτός της προπονητικής μου καριέρας..

Milano Ιούνιος 2009

Τους τελευταίους 2 μήνες βρίσκομαι ξανά στα παλιά μου λημέρια.Μιλάνο.Η ζωή μου

είναι ένα μαύρο χάλι.Όλα πάνε στραβά.Για δουλειά δεν βρίσκω ούτε βιτρίνα να

διακοσμήσω..θα σκεφτόμουν να επέστρεφα στη Μίλαν αλλά ο Αντσελότι απ ότι μου

είπε..την κάνει με ελαφρά προς Αγγλία μεριά..άσε που μετά την τελευταία εμπειρία μου

με το ποδόσφαιρο..δεν θέλω πια να έχω καμία σχέση..τουλάχιστον από μέσα..
Το θέμα είναι ότι μου τελείωνουν και οι οικονομίες μου..σε λίγους μήνες δεν θα χω ούτε

το νοίκι να πληρώσω αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.
Χωρίς επαγγελματικές υποχρεώσεις λοιπόν..ας προσπαθήσω να δω την θετική πλευρά

της κατάστασης..Ευκαιρία να επισκεφτώ την οικογένειά μου..την Ελλάδα..τη Σάμο..τους

κολλητούς μου..

Image

-Έλα Πυθαγόρα μου..τί κάνεις?Από πού μου τηλεφωνείς αυτή τη φορά?Γαλλία?
Ελβετία?Καναδά μηπως?Από 'σένα όλα τα περιμένω πιά.
-Κι εμένα μου έλειψες αδερφούλα μου..για να σου πω την αλήθεια βρίσκομαι κάπου πιό
νότια..πιό ζεστά και ποιό όμορφα.
-Δηλαδή?
-Βασικά σε αεροδρόμιο βρίσκομαι..
-Α..τι πρωτότυπο..
-Κάτσε βρε να σου πω..Αρίσταρχο το λένε το αεροδρόμιο..μόλις αποβιβάστηκα από το
αεροπλάνο
-Α..Α..Α..Αρίσταρχό??Στον Αρίσταρχο της Σάμου??Είσαι εδώ??
-Ναι αγαπούλα..θα έρθεις να με πάρεις?
-Σντουπ...
-..Μαργαρίτα?..Μαργαρίτα μ 'ακούς??
Last edited by xXAlexanderXx on Thu Dec 24, 2009 2:14 pm, edited 3 times in total.
troufenios
Rotation
Rotation
Posts: 1041
Joined: Tue Dec 23, 2008 9:21 am
Football Manager της ομάδας: Leeds
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην ιστορία περιμένουμε περισσότερα στη συνέχεια.
xks
Manager
Manager
Posts: 4939
Joined: Tue Sep 09, 2008 3:55 pm
Football Manager της ομάδας: At.Madrid
Αγαπημένη Ομάδα: Paok Liverpool Barca Dormund
Status: καμενος!!!!!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εξερετικα ενδιαφερον αρχιζει να γινεται η ιστορια σου
Καλοκαιρινή Ιστορία!!!!

Πρώτη Φορά!

Στη Γαλλία!!!!
Post Reply

Return to “Advanced”