Παίχτες ...παππούδες.

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι να κάνω στην προπόνηση για να μην βγαίνουν νεκροί μετά από ένα ημίχρονο; Δεν είπα να παίζουν σαν 20ρηδες αλλά οι δικοί μου κουράζονται πανεύκολα. Μιλάω για παίχτες 33+. Έχω τον Γιαννακόπουλο 37 χρονών και σέρνεται :P
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
Edge
National Manager
National Manager
Posts: 8634
Joined: Sun Dec 28, 2008 9:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ε λογικο ειναι με κανενα stamina στο 5-6.
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ είπες :P . Το θέμα είναι άμα βάλω aerobic και strength στο φουλ θα λειτουργήσει;
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

metalforos wrote:Πολύ είπες :P . Το θέμα είναι άμα βάλω aerobic και strength στο φουλ θα λειτουργήσει;

Αν το κάνεις αυτό το πιο πιθανό είναι να τραυματιστούν. Αν πάλι δε τραυματιστούν, το condition τους θα είναι πολύ χαμηλό λόγω της κόπωσης από την προπόνηση.

Μετά τα 33 τους οι παίκτες έχουν τρελή πτώση στα physical atts τους, την οποία δεν μπορείς να σταματήσεις, οποιοδήποτε πρόγραμμα προπόνησης και να χρησιμοποιείς. Ειδικά όταν ο παίκτης έχει χαμηλή Natural Fitness τα πράγματα γινονται ακόμα πιο ζόρικα. Είναι μια φυσική εξέλιξη στο κάτω κάτω...

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ρίξεις στα προγράμματά τους τα Strength και Aerobic, έτσι ώστε να κουράζονται λιγότερο από την προπόνηση και να έχουν περισσότερο condition για τον αγώνα. Επίσης παίξε και με τα rest, ειδικά μετά από δύσκολους αγώνες.

Τώρα με τον Γιαννακόπουλο στα 37 του, σε θέση winger που έχει πολλά τρεξίματα και τα physical του να φεύγουν άπατα, καλύτερα βγες στην αγορά :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα δοκιμάσω να τους ξεκουράζω. Τώρα τον Στελλάρα δεν μου πάει η καρδία να τον βγάλω. Θα τον χώνω στο 70' να θερίζει :D
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2010”