Απορια: Θεμα fitness με εναν παικτη!

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Post Reply
User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3014
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Δεν το είδα σε αντίστοιχο θέμα γι'αυτό και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι..
Έχω πάρει στην ομάδα μου τον Ταχτσίδη ο οποίος έχει πρόβλημα fitness (νομίζω ότι έχει Natural Fitness= 5) . Χρησιμοποιώ την Fireblast ( όχι των ρόλων, αλλά των θέσεων). Για να ανεβάσω το συγκεκριμένο στατιστικό στον παίκτη μου πρέπει να τον βάλω σε ξεχωριστό πρόγραμμα μόνο του με Aerobic και Strength πιο ανεβασμένα ή να τον αφήσω εκεί που είναι στους Midfielders δηλαδή?

Ευχαριστώ πολύ!
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το Natural Fitness ενός παίκτη είναι το πιο δύσκολο να ανέβει από τα physical attributes. Για να ανέβει πρέπει να βάλεις τον παίκτη σου σε ένα πρόγραμμα που δίνει μεγάλη έμφαση σε Strength και Aerobic (όπως το PreSeason της Fireblast) και παράλληλα να βγάζεις τουλάχιστον 4-4,5 αστέρια στους προαναφερθέντες τομείς. Και πάλι όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα ανέβει.

Αυτό που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι να τον αφήσεις στο πρόγραμμα των Midfielders και απλά να του δίνεις πιο τακτικά rest όταν βλέπεις ότι το condition του έχει πέσει επικίνδυνα. Δε θα σου έλεγα να τον βάλεις στο PreSeason εν μέσω της αγωνιστικής περιόδου γιατί και υπάρχει η πιθανότητα πτώσης των technical atts (αν και πολύ μικρή αν το χρησιμοποιήσεις για κανά μήνα) αλλά και η μεγάλη πιθανότητα του τραυματισμού (λόγω χαμηλού condition και παράλληλων αγώνων).
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
BuLLs3y3
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3014
Joined: Mon Jun 26, 2006 10:25 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος Φιορεντινα Αρσεναλ
Status: Loading ...
Location: Αμπελοκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..κρίμα γιατί έχει γίνει πολύ καλός παίκτης και δεν θα μπορώ να τον προορίζω για βασικό και αναντικατάστατο ελέω condition!!

Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ!!!
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορείς να τον ξεκινάς βασικό και κατα το 70 να τον αλλάζεις έτσι ώστε το condition να μην πέφτει πολύ. Το πιο βασικό είναι να έχει αξιόλογο Stamina. Πιστεύω πως για το επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος (και αν δεν τον χρησιμοποιείς σαν Box to Box Midfielder) δε θα έχεις προβλήματα. Διαχειρίσου τον ανάλογα :wink:
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν διαφοροποιήσεις το πρόγραμμα των MID και κάνεις ένα ξεχωριστό, με έμφαση σε strenght & aerobic, κατεβάζοντας κάτι άλλο, δεν μπορείς να βοηθήσεις κάποιον ποδοσφαιριστή να χτίσει fitness; Για παράδειγμα, ο μέσος σου δεν έχει καλά στημένα και δεν πρόκειται ποτέ να χτυπήσει στημένο, δεν είναι καλή ιδέα να πάρεις το πρόγραμμα των MID της Fireblast π.χ. και να φτιάξεις ένα ολόιδιο αλλά με το Set Pieces στο μηδέν ώστε να ανεβάσεις όσο θες/χρειάζεσαι το strenght & aerobic χωρίς να φοβάσαι ότι θα πέσουν τα υπόλοιπα αφού δεν θα πειράξεις το work; Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι για τον Ριβάλντο. :D
padeloswp8
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 4259
Joined: Fri Jun 09, 2006 12:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Άρης, Juventus, Chelsea
Location: Μπουγατσοφραπεδούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι θα μπορούσες να το κάνεις, αλλά είμαι κατά της τακτικής να αφήνεις εντελώς έναν τομεα... Βέβαια δε νομίζω να σε βοηθήσει και πολύ γιατί ο Ριβάλντο ηλικιακά και μόνο δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει attributes πόσο μάλλον τα Physical...
H2O Polo


When I'm Good
I'm Really Good

When I'm Bad
I'm Better!

Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2010”