4-1-2-3 Ultimo Domination (SI forums)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
nfan
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Wed Jan 05, 2005 3:14 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικος
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος,Λιβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το link για την beta version με update 26/03(χωρις βελακια):

http://www.filefront.com/15803247/10.3- ... -2010.tac/

Το link για την classic version(με βελακια):

http://www.filefront.com/15775207/10.3% ... 010%29.tac
Mitsmann
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 377
Joined: Sun Nov 04, 2007 4:41 pm
Football Manager της ομάδας: Dagenham and Redbridge
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Location: Βουδδαπεστη. (Ουγγρικη Κινα)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εφαρμοζω την beta version στην Dagenham της League 2.

Εντυπωσιακα αποτελεσματα, ειμαι 2ος στα 2/3 της 1ης σαιζον με πολυ δυσκολες συνθηκες μιας και η Νταγκεναμ ξεκιναει με 0 λιρες μπατζετ και σαν να μη φτανει αυτο εχει πολυ μικρο reputation γενικα, οποτε, δυσκολα ερχονται και παικτες, δανεικοι κυριως η λιγο πιο ποιοτικοι ελευθεροι.

Στα συν της ειναι οτι οντως παιζει η ομαδα πολυ ωραια μπαλα και απ το κεντρο μερικες φορες βγαινουν τρομερες καθετες σε σημειο που να λεω καμμια φορα μπρος στην οθονη "τι εκανε τωρα ο παικτουρας".
Και μιλαμε για ροστερ που αν δεις 14 στο Passing τοτε μιλαμε για εξωγηινο νουμερο, χαχ... και εχω εναν μονο επιθετικο με Finishing 14, οι υπολοιποι κυμαινονται απο 11-13.

το πιο φανερο πλην της τακτικης ειναι οτι προφανως απαιτει εκπληκτικες αντοχες απ τους παικτες, ιδιως τα ακραια μπακ μου εχουν μεγαλο προβλημα, ο ενας βγηκε unfit μεσα στη σαιζον (!) και αναγκαστικα πηγε στα πιτς για κανα 15μερο..

Αν εχετε ιδεες που διορθωνουν αυτο, πειτε.
γενικα ειμαι εντυπωσιασμενος, η Νταγκεναμ δεν εχει γενικα ουτε λεφτα, ουτε πολλα εσοδα, ειναι μεγαλο κατορθωμα να την ανεβασω απ την 1η σαιζον.

θα δουμε.
We re high here, forever.
fotis52
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Tue Oct 23, 2007 1:19 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique Lyonnais
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ πάλι στις πρώτες αγωνιστικές που χρησιμοποίησα το σύστημα με την Μπάγερν δεν θα έλεγα ότι είχα τα τόσο εντυπωσιακά αποτελέσματα που αναφέρετε κάποιοι....

Ναι μεν έριξα κάποιες 4-5άρες στην έδρα μου, αλλά εκτός έδρας δεν έχω καταφέρει να κερδίσω κανέναν, ούτε τις χειρότερες ομάδες που αντιμετώπισα...

Η εντεκάδα που χρησιμοποίησα είναι Rensing, Lahm, Badstuber, Zapata, Lichsteiner, Tymoschuk, Carlos Eduardo, Kroos, Robben, Gomez, Olic.

Συν ότι είχα και πάρα πολλούς τραυματισμούς...

Δεν ξέρω...Θα το δοκιμάσω κι άλλο...
Θ αφήσω τη ζωή μου σ ένα πέταλο....
nfan
Trialist
Trialist
Posts: 59
Joined: Wed Jan 05, 2005 3:14 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικος
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος,Λιβερπουλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκιμασε στα εκτος εδρας παιχνιδια αντι για overload attacking..πιστευω οτι θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα :-D
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τρομερη τακτικη δοκιμασμενη και απο εμενα που ειμαι και λατρης μονο των wingless τακτικων (καταλοιπα του cm 01-02 www2)
με την συγκεκριμενη τακτικη η ομαδα σκοραρει ακαταπαυστα, παιζει ανοιχτα και γρηγορα αλλα το μειον ειναι στα εκτος εδρας οπου εκει υπαρχει ενα μικρο προβληματακι......
αρχισα να χρησιμοποιω και την αντιστοιχη τακτικη του σιουτα το 4-3-3 που ειναι πιο σφιχτη και ο αντιπαλος ουτε καν παταει το ποδι του στην περιοχη σου...
αλλα το προβλημα με αυτη ειναι οτι και εσυ δυσκολα βαζεις γκολ αφου ο αντιπαλος ταμπουρωνεται στη μεγαλη περιοχη (στην κυριολεξια πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο)

αρα κατεληξα στα εντος την ultimo και στα εκτος του σιουτα....νομιζω ο καλυτερος συνδιασμος.....
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ με ΠΑΟΚ, στα εκτός ή με δύσκολες ομάδες (βλέπω όμως να γίνεται το αγαπημένο μου σύστημα και στα εντός) παίζω 4-2-3-1 Deep με τις εντολές της beta version ελαφρώς τροποποιημένες ιδιαίτερα στην άμυνα και έχω βρει μια κάποια ισορροπία όσον αφορά την άμυνα χωρίς να χάνει η ομάδα στην επίθεση. Τους ακραίους τους έχω Inside ATT, Τον κεντρικό Adv.For, τους δύο αμυντικούς χαφ Anchor & DLP και τον άλλο Adv. Playmaker. Τα πλάγια μπακ εντολή DEF και τους στόπερ DC. Με τις Ultimo είτε την κλασική, είτε με τους ρόλους ή θα έβαζα γκολ με το τσουβάλι ή θα έβγαινα 2-2, 3-3 κ.τ.λ. Πολλά κενά οι τακτικές αν δεν έχεις σούπερ ομάδα. Αυτό που με εκνευρίζει αφάνταστα είναι ότι τρώω πολύ εύκολα και συχνά γκολ από σουτ των 40 μέτρων και μάλιστα από παίκτες που ζήτημα να έχουν Long shot πάνω από 10-11!! -thymwmenos
ovius
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Nov 19, 2009 8:58 pm
Football Manager της ομάδας: paok milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ovius wrote:τρομερη τακτικη δοκιμασμενη και απο εμενα που ειμαι και λατρης μονο των wingless τακτικων (καταλοιπα του cm 01-02 www2)
με την συγκεκριμενη τακτικη η ομαδα σκοραρει ακαταπαυστα, παιζει ανοιχτα και γρηγορα αλλα το μειον ειναι στα εκτος εδρας οπου εκει υπαρχει ενα μικρο προβληματακι......
αρχισα να χρησιμοποιω και την αντιστοιχη τακτικη του σιουτα το 4-3-3 που ειναι πιο σφιχτη και ο αντιπαλος ουτε καν παταει το ποδι του στην περιοχη σου...
αλλα το προβλημα με αυτη ειναι οτι και εσυ δυσκολα βαζεις γκολ αφου ο αντιπαλος ταμπουρωνεται στη μεγαλη περιοχη (στην κυριολεξια πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο)

αρα κατεληξα στα εντος την ultimo και στα εκτος του σιουτα....νομιζω ο καλυτερος συνδιασμος.....
τελικα ακυρο το παραπανω ποστ.....χρησιμοποιω την ultimo μεσα εξω με τρομερα αποτελεσματα...απλα προηγουμενος δεν ειχα βρει τους παιχτες κλειδια.....ετσι με τροποποιησεις στο ροστερ η παοκαρα πεταει....
1)πηρα αμυντικογενη f/b γιατι ειχα μονο επιθετικογενη... στην τακτικη αυτη τα f/b βοηθανε κυριως στην αμυνα και δεν ανεβαινουν.
2)ο κεντρικος επιθετικος πρεπει να ειναι κολωνα και να βλεπει και παιχνιδι (στυλ παλερμο ισως)
3)το βασικοτερο στοιχειο της τακτικης ειναι ο αριστερος μεσος....εκει θες καποιο 10αρι ωστε να σου βγαζει καθετες πασες (πηρα τον αγαπημενο ριμπο στην 2η χρονια με παοκ και μεχρι στιγμης σε 13 ματς 13!!! ασσιστ και 5 γκολ)

το θεμα ειναι ποιον θα βαλω στη θεση του the next year.....
User avatar
zoavgr
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:17 pm
Football Manager της ομάδας: newcastle
Has thanked: 0
Been thanked: 0

όλα καλά με την τακτική αλλά έχω μια απορεία... επειδή παίζω με ένα φίλο μου στο ίδιο save και εφαρμόζει αυτη την τακτική... θέλω να μάθω αν υπάρχρει τρόπος να την αντιμετωπίσεις?????
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

zoavgr wrote:όλα καλά με την τακτική αλλά έχω μια απορεία... επειδή παίζω με ένα φίλο μου στο ίδιο save και εφαρμόζει αυτη την τακτική... θέλω να μάθω αν υπάρχρει τρόπος να την αντιμετωπίσεις?????
Γιατί δεν την εφαρμόζεις και συ να γίνει της πουτ..ας! (: Έτσι κι αλλιώς, είναι πολύ δύσκολο να την αντιμετωπίσεις με οποιαδήποτε τακτική. Πάντως, αν αυτό σε βοηθάει, εγώ είχα (και έχω) συχνά πρόβλημα, όταν ο αντίπαλος παίζει 4-2-3-1.
User avatar
zoavgr
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sun Apr 25, 2010 9:17 pm
Football Manager της ομάδας: newcastle
Has thanked: 0
Been thanked: 0

aiva wrote:
zoavgr wrote:όλα καλά με την τακτική αλλά έχω μια απορεία... επειδή παίζω με ένα φίλο μου στο ίδιο save και εφαρμόζει αυτη την τακτική... θέλω να μάθω αν υπάρχρει τρόπος να την αντιμετωπίσεις?????
Γιατί δεν την εφαρμόζεις και συ να γίνει της πουτ..ας! (: Έτσι κι αλλιώς, είναι πολύ δύσκολο να την αντιμετωπίσεις με οποιαδήποτε τακτική. Πάντως, αν αυτό σε βοηθάει, εγώ είχα (και έχω) συχνά πρόβλημα, όταν ο αντίπαλος παίζει 4-2-3-1.

τώρα δεν μπορώ έχω κάνει το σχeδιασμό μου με winger απο την επόμενη σεζον λογικά αν πάνε τα πράγματα οπως φέτος θα την προσπαθήσω....
όταν λές 4-2-3-1 είναι με 2 dmc η με mc?
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με δύο DMC αν θυμάμαι καλά. Είχα μεγάλο πρόβλημα όταν χρησιμοποιούσε αυτό το σύστημα κάποια μεγάλη ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός για παράδειγμα. Δεν έβρισκά χώρους γιατί η Ultimo έχει πάσα από το κέντρο, οπότε αν βάλεις αρκετούς παίκτες να κινούνται εκεί θα τον μπλοκάρεις. η Ultimo δεν έχει άκρα, εξτρέμ δηλαδή και όλοι οι επιθετικοί και μέσοι έχουν σορτ πας και θρου δεν μιντλ. Προσπάθησε λοιπόν να τον μπλοκάρεις εκεί.
User avatar
Skoufalis
Backup
Backup
Posts: 761
Joined: Mon Jan 26, 2009 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: Nottigham Forest ρε
Αγαπημένη Ομάδα: Πανάθαααα
Location: Αθήνα, Μαρούσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω Νάπολι και εφαρμόζω 3 σεζον αυτην την τακτικη. Τις δυο πρωτες χρονιες όλα ηταν τελεια , τη δευτερη πηγα τελικο champions league, αλλα μολις αρχισε η 3η με τους ιδιους παιχτες, η ομαδα εχει κανει τρομερη κοιλια. Απο ομαδες που κερδιζα 4 και 5-0 εχω καταντησει να χανω 2-0, 3-1. Καμιά ιδέα;
Image
Image
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17747
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Από τη μία τα ρίχνω στον αρχηγό που αν δεν τραβάει δεν τραβάει και η ομαδα και έκανα η βλακεία να βάλω επιθετικό.Από την άλλη είναι λιγάκι λογικό γιατί όταν χρησιμοποιείς την ίδια τακτική συνέχεια κάποτε θα σε μάθει ο αντίπαλος και θα σε κόβει.Άλλη εξήγηση είναι οι παίχτες να είναι και αυτοί προβλέψιμοι οπότε να χρειάζεται μία αναίωση της ομάδας.
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5898
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

zoavgr wrote:όλα καλά με την τακτική αλλά έχω μια απορεία... επειδή παίζω με ένα φίλο μου στο ίδιο save και εφαρμόζει αυτη την τακτική... θέλω να μάθω αν υπάρχρει τρόπος να την αντιμετωπίσεις?????
Eνω η ομαδα πεταγε και εριχνε δεξια και αριστερα πενταρες,το καλοκαιρι επαιξα ενα φιλικο με την ρεαλ που επαιζε 4-4-2 με 2 dmc και amr/aml και εφαγα 6.Βεβαια ρεαλ ηταν αυτη,αλλα ειχα σκισει και μπαρτσελονα και λιβερπουλ και γιουβεντους στο τσουλου με σκορ μεγαλυτερα του 4-0.Βασικα με το 4-4-2 εφαγα τα μισα,τα αλλα μισα με 4-2-3-1 με 2 dmc παλι.
parelio
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Thu Oct 29, 2009 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδιά με πιο πρόγραμμα ανοίγετε το filefront ?
γιατί εγώ δεν μπορώ να το ανοίξω
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”