4-5-1 (ή 4-3-2-1)για πορεία σε Ελλάδα-Ευρώπη(μέχρι τους 8!)!

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας! Εδω και μερικές μέρες βρήκα ένα σύστημα που είναι μεν αρκετά επιθετικό (όχι τόσο λόγω πολλών παικτών στην επίθεση, όσο λόγω των επιθετικών τους καθηκόντων) κ ίσως λίγο ευάλωτο στην άμυνα, όμως με τον Ολυμπιακό με οδήγησε μέχρι τους 8 του Τσ. Λιγκ την 1η κιολας χρονια και φυσικά στο ελλ. πρωτάθλημα (με άνεση κ διαφορα στα γκολ).

Είναι ένα 4-5-1, ή αν θέλετε, 4-3-2-1, όπου τα 3 κεντρικά χαφ (τα της άμυνας ειναι απλα τα δυο cb που αμυνονται και τα LB και RB, που κανουν support) είναι -όπως ακουγεται- στο κέντρο (ουσιαστικά 2 mc και ενα amc), τα δυο ακραία χαφ (εξτρεμ) δεξιά κ αριστερά πιο προωθημένα κ μοναδικός επιθετικός μπροστά.

Συγκεκριμμένα, το ενα mc είναι ball winning midfielder (Maresca), το 2ο mc είναι box-to-box midfielder (Dudu cearense) και το amc (Sergio Motta -δανεικός από τη Sao Paulo) λειτουργεί ως advanced playmaker, με σαφως επιθετικές βλέψεις. Τα amr & aml (Galletti & Denilson αντίστοιχα) λειτουργούν ως wingers κ πλαισιώνουν τον επιθετικό (Diogo), ο οποίος με τη σειρά του, παιζει ως complete forward.

Στην Ευρώπη, πέρασα ως πρώτος στον όμιλό μου (με αντιπάλους τις Λυον, Βολφσμπουργκ και Σεβίλλη) και ειχα ως αντιπαλο στους 16 την Atletico Madrid, την οποία και απέκλεισα κυρίως χάρις στα γκολ στο 2ο ματς στο Καραϊσκάκης, ματς στο οποιο η ομάδα διέπρεψε (5-0) !! Στην επομενη φάση μού έτυχε η Αρσεναλ, η οποια φυσιολογικα με απέκλεισε, αν κ η ομάδα το πάλεψε (πάντα με το συγκεκριμμενο συστημα): 1-3 εχασα στο Καραϊσκάκης και νικησα 0-1 στην Αγγλια, με πολλές ευκαιρίες και την Αρσεναλ σε παθητικό ρόλο.

Γενικότερα, σαν συστημα δουλευει εξαιρετικά, αρκει τα χαφ (ειδικα αυτα) να κανουν καλη δουλεια στο κέντρο κ ει δυνατόν, το ενα απ'τα 2 mc να βοηθάει κ επιθετικα κ ανασταλτικα (στυλ Ντουντου) κ βεβαια το amc να δινει κ ασιστ κ να σκοράρει οσο γινεται. Ο Γκαλέτι σε 43 ματς εβαλε 9 γκολ κ εδωσε 18 ασιστ, ο δε Ντενιλσον σε 18 ματς ειχε 1 γκολ κ 6 ασιστ (μοιράστηκε το χρονο με τον Jonathan Urretaviscaya -20 ματς, 1 γκολ, 5 ασιστ- [δανεικος απο την Μπενφικα, επειδη ο Ντενιλσον εμεινε κοντα 3 μηνες τραυματιας] ). Ο Diogo ως την τελευταία αγωνιστική έχει βάλει σε 36 ματς, 21 γκολ, 9 ασιστ και 3 m.o.m.
Στην Ελλάδα εβαλα +20 γκολ περισσοτερα απο την 2η ΑΕΚ, ενω κ η άμυνα λειτουργησε καλα, με 20 γκολ παθητικο σε 30 ματς.

Θεωρώ οτι σαν σύστημα ανταπεξέρχεται αναπάντεχα καλα και στην Ευρωπη, καθώς στα περισσότερα ματς ειχα και την κατοχή αλλά και τα περισσότερα σουτ.
Σημείωση.. αν κατά τη διάρκεια του ματς δώσετε εντολή για push higher up, look for overlap και go ball forward και θα εχετε ακομα περισσοτερα γκολ και πιεση :wink: .

Περιμένω παρατηρήσεις και εντυπώσεις!

Οριστε το link για την τακτική:http://www.sendspace.com/file/7t21r3

Kαι εικονες απο το συστημα και την τελική βαθμολογία της Λιγκας:

Image

Image
koulismanager
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Sun Aug 06, 2006 11:06 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Glyfada
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα την εφαρμοσω φιλε μου σε ενα νεο παιχνιδι που θα ξεκινησω με τον Ολυμπιακο και θα σου πω...Παντως αν κρινω απο τα αποτελεσματα φαινεται ακρως αποδωτικη!!! :-D
koulismanager
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Sun Aug 06, 2006 11:06 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Location: Glyfada
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μου εφαρμοσα αυτην την τακτικη στον Ολυμπιακο...και δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος :( Περα του οτι δεν περασα στους ομιλους και αποκλειστικα απο την Zurich στα προκριματικα του Champions League , ειμαι και 7 βαθμους πισω στο πρωταθλημα στην 12η αγωνιστικη. Μπορει να ετυχε σε εμενα αλλα δεν μου πηγε καλα.... -thymwmenos
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

koulismanager wrote:Φιλε μου εφαρμοσα αυτην την τακτικη στον Ολυμπιακο...και δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος :( Περα του οτι δεν περασα στους ομιλους και αποκλειστικα απο την Zurich στα προκριματικα του Champions League , ειμαι και 7 βαθμους πισω στο πρωταθλημα στην 12η αγωνιστικη. Μπορει να ετυχε σε εμενα αλλα δεν μου πηγε καλα.... -thymwmenos

Καλημέρα! Γραψε μου αν θες την ενδεκάδα που εχεις, να δουμε τι παικτες βάζεις... καμμια φορα τα χαρακτηριστικά ορισμένων παικτών, δεν ταιριάζουν ούτε εξυπηρετούν ένα σύστημα, διότι ίσως δε μπορούν να αποδώσουν συμφωνα με τις απαιτήσεις της εκάστοτε θέσης. Θα περιμένω να μου πεις.
User avatar
metalforos
Manager
Manager
Posts: 4598
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:09 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Αιγάλεω
Status: Τα 'παμε...
Location: Χαϊδάρι-Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίζω το ίδιο σύστημα στην City με την διαφορά ότι ο ένας μέσος είναι DMC (ball winning) και ο ένας winger είναι inside forward επειδή έχει χαμηλό crossing και παίζει με ανάποδο πόδι. Λες τον DMC να τον βάλω στην ίδια ευθεία; Δεν νομίζω να κάνει δραματική διαφορά. Καλή τακτική πάντως. Την προτείνω.
Η Μύκονος... Παίζει μπάλα (μέρος 2ο)
Η μαμά μου wrote:Μακράν ο καλύτερος σεναριογράφος του fmgreece.
Θόδωρος Αγγελόπουλος wrote:Θα ήθελα πολύ να διασκευάσω σε ταινιά το σενάριο του metalforos.
mopedsmile:
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”