[Data Editor] Ερωτήσεις , βοήθεια και τα σχετικά

Απορίες πάνω στον νέο FM Data Editor αλλά και σε πρόσθετα εργαλεία.
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
User avatar
bouzouxis7
National Manager
National Manager
Posts: 8899
Joined: Fri Apr 24, 2009 2:04 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Newcastle #No_Transfers FC
facebook προφίλ: nikos.bachtis
twitter: DoctorWho7777
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Demos wrote:Φίλε δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή....
Θα πας απο program files,θα βρεις τον φακελο που ειναι το φμ,μετα τον φακελο tools και θα βρεις εκει μεσα την εφαρμογη..

Ερωτηση(ουσιαστικα παρακληση/χαρη..):

Μπορει καποιος πιο γνωστης απο μενα να φτιαξει ενα παγκοσμιο κυπελο στον εντιτορ;Απλα θελω να ειναι στο στυλ του τσαμπιονς λιγκ(δηλαδη να συμμετεχουν πολλες ομαδες,πρωταθλητριες..)..Ουσιαστικα κατι σαν το παγκοσμιο συλλογων αλλα με πιο πολλες ομαδες..Γινεται;
This isn't funny Dean, the voice says I'm almost out of minutes!


Όταν είσαι ένα τίποτα, τίποτα δεν θα αλλάξει αν δεν είσαι. allons-y
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορεί κάποιο παλικάρι να μου εξηγήσει βήμα-βήμα (καθότι άσχετος και πρωτάρης) πως θα ανανεώσω το συμβόλαια 3 ποδοσφαιριστών που θέλω; Είναι ανάγκη. Αν δεν το κάνω δεν μπορώ να παίξω! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :D
tasos14
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 349
Joined: Tue Jan 01, 2008 1:18 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια το fmrte για το καινουριο πατς που μπορω να το βρω?
μπορει να μου στειλει καποιος λινκ?
γιατι κατεβαζω αυτο: http://www.fmrte.com/index.php?option=c ... oad&cid=23 και δεν παιζει...δεν υποστηριζει λεει το 10.3 ενω στο site λεει οτι το υποστηριζει...
User avatar
aiva
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 617
Joined: Sun Nov 08, 2009 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: PAOK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

aiva wrote:Μπορεί κάποιο παλικάρι να μου εξηγήσει βήμα-βήμα (καθότι άσχετος και πρωτάρης) πως θα ανανεώσω το συμβόλαια 3 ποδοσφαιριστών που θέλω; Είναι ανάγκη. Αν δεν το κάνω δεν μπορώ να παίξω! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! :D
Άκυρο. Παιδεύτηκα κανα 2 ώρες και τελικά τα κατάφερα! :-D
User avatar
papaki123
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Fri Sep 14, 2007 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: THESALONIKH
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Superior wrote:Αυτό που μου ζητάς είναι πανεύκολο. Πηγαίνεις στον editor ( C:/Program Files/Sports Interactive/ Football Manager 2010/Tools/ Editor ). Πατάς διπλό click στο editor.exe (μια μικρή μπαλίτσα είναι ουσιαστικά σαν εικονίδιο ) . Όταν ανοίξει κανεις load Database. Μόλις φορτώσει την database πας στα Clubs (κάτω αριστερά ) πατάς ένα click πάνω. Θα δεις κάπου λέει Filter. Ακριβώς διπλα γραφεις το όνομα τις ομάδος που θέλεις (p.x ΠΑΟΚ) και μετά κανεις edit. Π.χ αν θέλεις να βάλεις λεφτά πας στο Finances και βάζεις το ποσο που θέλεις. Όταν έχεις τελειώσει με τις αλλαγές που έχεις κάνει το μονο που έχεις να κανεις είναι το σώσεις. Πηγαίνεις πάνω αριστερά εκεί που λέει file και πατάς Save editor data as και βάζεις ένα όνομα στο save (p.x μπορώ να βάλω superior).



Υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος όσον αφορά τα λεφτά αλλα αυτή την στιγμή δεν έχουνε βγει Live editor data. Ίσως μέσα στην εβδομάδα βγούνε

τα κάνω όλα αυτά που περιγράφεις αλλά τα λεφτά ποτέ δεν μπαίνουν στο παιχνίδι. Ξεκινάω κανονικά νέο game. Μέσα από τον editor βάζω ακόμα μία χορηγία 100.000.000 τον χρόνο και για ημερομηνία έχω δοκιμάσει τα πάντα 20-6 25-6 1-7 2009 αλλά τα λεφτά εξαφανισμένα. όταν κάνω new game επιλέγω και το αρχείο που έχω δημιουργήσει μέσω editor. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι κάνω λάθος?
venom1987
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Thu Apr 22, 2010 1:26 am
Football Manager της ομάδας: aek
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδεια προσπαθω να ανεβασω τα στατιστικα ενως παιχτη ,το κανω save κανονικα αλλα οταν το κανω load και ξεκιναω ενα new game τα στατισικα του περιεργος διαμωρφομενα δλδ μπορει να ειχα βαλει 20 στο pace και να εχει μπει αλλα να εχει πεσει στο stamina 9 για παραδειγμα τι παιζει??
FilippoT
Amateur
Amateur
Posts: 237
Joined: Sun Mar 16, 2003 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καταρχην μεσω εντιτορ κανεις ενα φιλτραρισμα στις χωρες που ειναι στην ευρωπαικη ενωση και (ECC)και ξετικαρεις αυτην την επιλογη..μετα σωζεις ...1 αρχειο
μετα δημιουργεις νεες διοργανωσεις για καθε μια χωρα που σε ενδιαφερει και καπου μεσα πειραζεις την επιλογη για τον αριθμο των ξενων σε καθε ομαδα ,βαζεις πχ 2 αλλη επιλογη εχει και για κοινοτικους αλλα δεν ισχυει αφου τους καναμε με το ποιο παω αρχειο ολους Ξενους
ετσι πας σε καθε πρωταθλημα σωζεις 6-7 με τον ιδιο τροπο και στην εναρξη νεου παιχνιδιου σου ζηταει ποια αρχεια xml να φορτωσει και επιλεγεις ολα αυτα τα παραπανω που εχουμε φτιαξει!!!
FilippoT
Amateur
Amateur
Posts: 237
Joined: Sun Mar 16, 2003 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

snakeassasin wrote:Γεια σε ολους,,,θελω να κανω και εγω μια ερωτηση,,εχω φτιαξει μια δικια μου ομαδα και την εχω βαλει κανονικα στο πρωταθλημα,,και οταν ξεκειναω ενα καινουργιο παιχνιδι επιλεγο το editor που εχω φτιαξει και μου το παερναει κανονικα για να το επιλεξω το επιλεγο και εκει που φορτωνει τις ριθμισεις για να ξεκινησω να παιζω μου βγαζει σφαλμα..μιπως φταιει που το editor που εχω φτιαξει ειναι πανω απο 1mb???αν ξερετε βοηθηστεμε αν μπορειτε...Ευχαριστω!!!
μαλλον το σφαλμα ειναι σε αυτην που εβγαλες που την εβαλες ...καλο ειναι αν την βαλεις σε αλλη κατηγορια διεγραψε και μια απο αυτην δην αν η β εθνικη εχει 20 ομαδες μην παει στις 21 !!οι κατηγοριες εχουν τον ιδιο αριθμο ομαδων οπως πριν?
FilippoT
Amateur
Amateur
Posts: 237
Joined: Sun Mar 16, 2003 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

bouzouxis7 wrote:
Demos wrote:Φίλε δεν μου βγάζει τέτοια επιλογή....
Θα πας απο program files,θα βρεις τον φακελο που ειναι το φμ,μετα τον φακελο tools και θα βρεις εκει μεσα την εφαρμογη..

Ερωτηση(ουσιαστικα παρακληση/χαρη..):

Μπορει καποιος πιο γνωστης απο μενα να φτιαξει ενα παγκοσμιο κυπελο στον εντιτορ;Απλα θελω να ειναι στο στυλ του τσαμπιονς λιγκ(δηλαδη να συμμετεχουν πολλες ομαδες,πρωταθλητριες..)..Ουσιαστικα κατι σαν το παγκοσμιο συλλογων αλλα με πιο πολλες ομαδες..Γινεται;
φιλε και γω ηθελα να φτιαξω το παλιο πρωταθλητριων,κυπελλουχων ουεφα αλλα δεν μπορεις να επιλεξεις πρωταθλητριες κυπελουχες ,δευτερες τριτες απλα απο τις χωρες που θες μονο αριθμο ομαδων και μετα το παιχνιδι επιλεγει τυχαια
User avatar
papaki123
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Fri Sep 14, 2007 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: THESALONIKH
Has thanked: 0
Been thanked: 0

και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα και διορθώθηκε μόλις έκανα μέσω έντιτορ την ομάδα επαγγελματική και όχι ερασιτεχνική όπως ήταν. δοκίμασε και αυτό μήπως φτιάξει το πρόβλημά σου.
Hell_can_wait
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Mar 09, 2005 10:18 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια ερώτηση για το editor, μπορεί να σας φανεί χαζή αλλα μόλις το ανακάλυψα και σκέφτηκα οτι είναι καλός τρόπος για να κάνεις το παιχνίδι ακόμα καλύτερο και οποτε αξίζει και για να ασχοληθείς μαζί του. Οστόσο πειραματιζόμενος με αυτό δεν είδα τις αλλαγές μου να υπάρχουν στο παιχνίδι. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν οι αλλαγές ισχύουν μόνο για καινούργιο παιχνίδι η αν ισχύουν με κάποιο τρόπο και για ήδη παλιότερα saves προ-editor.
User avatar
papaki123
Trialist
Trialist
Posts: 94
Joined: Fri Sep 14, 2007 3:27 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: THESALONIKH
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισχύουν μόνο για νέο παιχνίδι αφού θα πρέπει να φορτώσεις το νέο αρχείο της database που έχεις δημιουργήσει ο ίδιος. -diatakste
Hell_can_wait
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Wed Mar 09, 2005 10:18 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ. :)
BILL1996
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Wed Jul 08, 2009 9:09 am
Football Manager της ομάδας: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

paidia kati exei ginei kati kai dn anoigei k m zhtaei programma t kanw? -wall
BILL1996
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Wed Jul 08, 2009 9:09 am
Football Manager της ομάδας: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0

paidia kati exei ginei kati kai dn anoigei k m zhtaeprogramma t kanw?
Post Reply

Return to “Data Editor / 3rd party programs”