[Data Editor] Ερωτήσεις , βοήθεια και τα σχετικά

Απορίες πάνω στον νέο FM Data Editor αλλά και σε πρόσθετα εργαλεία.
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Superior wrote:
geol13 wrote:
Off Topic:
Περι κάτι που θέλω να αλλάξω και ελπίζω να γίνει πραγματικότητα στο μέλλον..πως μπορώ να αλλάξω και να αναγκάσω τις ομάδες να έχουν μόνο 3(άντε 5) ξένους στη 18άδα σε όλη την Ελλάδα?Και κάτι ακόμα..γίνεται αυτό να το κάνω γ όλες τις χώρες, ώστε να βλέπω Άγγλους σε αγγλικές ομάδες,γερμανούς σε γερμανικές κλπ.?

:thumbleft: :thumbleft: :thumbleft: Και εγω την ιδια απορια ειχα!

Λοιπόν με αφορμή το post αυτό αποφάσισα να πειράξω μέσω του Data editor το ελληνικό πρωτάθλημα. Τελικά είναι πανεύκολο. Αν πάντως κάποιος δυσκολεύεται ας πει τις απορίες του εδώ μπας και μπορούμε να βρούμε λύση.


:arrow: Προς mods. Πειράζει που άνοιξα topic? Αν ναι κάντε το delete. Απλώς σκέφτηκα ότι θα είναι χρήσιμο ένα τέτοιο topic εδώ γιατί στο Γενική συζήτηση θα γίνει πανικός.


:arrow: Το άνοιξα τουλάχιστον στο σωστό section η έκανα καμια παπάρι* ?


Επίσης αν μπορώ να εξυπηρετήσω κανέναν φτιάχνοντας του πρωτάθλημα έτσι όπως το θέλει ευχαρίστως. Απλώς να μου κάνει μια περιγραφή
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
explorer1
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Sat Oct 24, 2009 11:25 am
Football Manager της ομάδας: olimpiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλησπερα φιλε.θα μπορουσες να μου πεις πως μπορω να κανω αλλαγες στον editor πχ.να βαλω περισσοτερα λεφτα σε μια ομαδα σαν budjet.ευχαριστω θα περιμενω απαντηση σου.
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που μου ζητάς είναι πανεύκολο. Πηγαίνεις στον editor ( C:/Program Files/Sports Interactive/ Football Manager 2010/Tools/ Editor ). Πατάς διπλό click στο editor.exe (μια μικρή μπαλίτσα είναι ουσιαστικά σαν εικονίδιο ) . Όταν ανοίξει κανεις load Database. Μόλις φορτώσει την database πας στα Clubs (κάτω αριστερά ) πατάς ένα click πάνω. Θα δεις κάπου λέει Filter. Ακριβώς διπλα γραφεις το όνομα τις ομάδος που θέλεις (p.x ΠΑΟΚ) και μετά κανεις edit. Π.χ αν θέλεις να βάλεις λεφτά πας στο Finances και βάζεις το ποσο που θέλεις. Όταν έχεις τελειώσει με τις αλλαγές που έχεις κάνει το μονο που έχεις να κανεις είναι το σώσεις. Πηγαίνεις πάνω αριστερά εκεί που λέει file και πατάς Save editor data as και βάζεις ένα όνομα στο save (p.x μπορώ να βάλω superior).



Υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος όσον αφορά τα λεφτά αλλα αυτή την στιγμή δεν έχουνε βγει Live editor data. Ίσως μέσα στην εβδομάδα βγούνε
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
lgr
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 631
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:53 pm
Football Manager της ομάδας: Merengues The real galacticos
Αγαπημένη Ομάδα: Real Madrid C.F.
Status: Λιγη τρελα θελει η ζωη... Εγω εχω πολλη...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

RealTimeDataEditor εχει βγει (εχω βρει μονο για το ντεμο) ? Γτ θελω να παρω εναν ανηλικο βραζιλιανο (με πορτογαλλικη 2η εθνικοτητα) και θελω να τον παρω στην επομενη μεττεγραφικη περιοδο και οχι την μεθεπομενη .
Spoiler: show
Ουσιαστικα θελω να χρησιμοποιησω εκεινο το παραθυρακι του νομου που λεει οτι αν ο παικτης ειναι ανηλικος και προσφερεις δουλεια και σπιτι στους γονεις του μπορεις να τον παρεις και ανηλικο στην ομαδα. Κατι που εμεσα θα γινει με το πολυ μεγαλυτερο συμβολαιο που θα του προσφερω... (αφου δυστηχως κατι τετοιο δεν εχει μπει ακομα στο παιχνιδι)
Φερτε πισω τον Mascio
http://www.soccermanager.gr http://www.topmanager.gr
AccelDrag
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιά ερώτηση σχετικά με τον αριθμό των παιχτών:
Προσπάθησα να φτιάξω μία ομάδα μέσω του editor (βασικά επεξεργάστηκα μία προυπάρχουσα) αλλά οι καινούριοι παίχτες που την αποτελούν εμφανίζονται απο τρείς φορες ο καθένας όταν ξεκινάει το παιχνίδι.
Προφανώς έκανα κάτι λάθος...παρακαλώ την διαφώτιση σας -ypoklinomai
soulanan3
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Mon Nov 03, 2008 2:05 pm
Football Manager της ομάδας: asterastripolis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΚΟΥΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΤΟ EDITOR ME TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ 2011 ΚΑΙ ΤΟ EDITOR MOY ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΙΧΤΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΙΧΤΕΣ ΣΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2009. ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.
vaskos
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Nov 07, 2007 5:44 pm
Football Manager της ομάδας: real betis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΜΙΑ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ Δ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ...ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΑΛΛΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΠΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ fm10 ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΠΛΑ. ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.....thnks!!! :? -hatemirror
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Σε μερικές χώρες όταν φτάνω στο "Select Competition" δεν έχει επιλογή στο "Competition" drop down menu. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;

Edit: Το βρήκα!
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

AccelDrag wrote:Μιά ερώτηση σχετικά με τον αριθμό των παιχτών:
Προσπάθησα να φτιάξω μία ομάδα μέσω του editor (βασικά επεξεργάστηκα μία προυπάρχουσα) αλλά οι καινούριοι παίχτες που την αποτελούν εμφανίζονται απο τρείς φορες ο καθένας όταν ξεκινάει το παιχνίδι.
Προφανώς έκανα κάτι λάθος...παρακαλώ την διαφώτιση σας -ypoklinomai
3 φορες ρε θηρίο? Πως γκενεν αυτο? Το μονο που μπορείς να κανεις είναι να ξαναφτιάξεις την ομάδα.. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...
soulanan3 wrote:ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΚΟΥΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΤΟ EDITOR ME TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ 2011 ΚΑΙ ΤΟ EDITOR MOY ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΙΧΤΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΙΧΤΕΣ ΣΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2009. ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.
Το μονο που μπορείς να κανεις για να συμβαδίζει το editor σου με το παιχνίδι είναι να χρησιμοποιήσεις αυτό εδώ το προγραμματάκι FMRTE v3.0.121-Rev2 : Compatible with Football Manager 2010 (10.1 Patch) DVD only.

Για να δουλέψει χρειάζεται το Microsoft .NET Framework 3.5 SP1


Όσον αφορά για τους παίκτες.. Μπορείς να βρείς παίχτες είτε μέσω scouting μέσα από το παιχνίδι είτε χρησιμοποιώντας αυτό εδώ το προγραμματάκι Download Page

vaskos wrote:ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΜΙΑ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ Δ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ...ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΑΛΛΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΠΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ fm10 ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΠΛΑ. ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.....thnks!!! :? -hatemirror
Μπορείς μέσω του editor να το αλλάξεις. Για να ανοίξεις τον editor πας C:/Program Φίλες/Sports Interactive/Football manager 2010/tools/editor . Κανεις load database . Αφού σου φορτώσει την database διαλέγεις τον Competition που θέλεις (p.x αν θέλεις να κανεις αλλαγή την ομάδα σου με τον Πιερικό πατάς Greek National B Division ) . Κανεις remove τον πιερικό και μετά πατάς Add και βάζεις την ομάδα σου (p.x Αμπελόκηποι ). Μετά πάνω αριστερά και κανεις Save Editor Data ας και βάζεις ένα όνομα. Μετά βγαίνεις από τον editor μπαίνεις κανονικά στο παιχνίδι . Κανεις νέο game εκεί που σου λέει Choose database λέει κάτω δεξιά μια μαλακιουλ* που λέει editor data files. Τικαρετο και μετά επιλεγεις το editor data φιλε που δημιούργησες πριν.


Ελπίζω να σας βοήθησα όλους. Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη απορία απλά πείτε το μου.

Αντώνη έχεις πίμι
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
AccelDrag
Trialist
Trialist
Posts: 35
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:13 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:P 3 Ω ναι...
Τελικά μάλλον πρέπει να έκανα λάθος με το merging, σβήνω τους παραπανίσιους και θα ενημερώσω...
soulanan3
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Mon Nov 03, 2008 2:05 pm
Football Manager της ομάδας: asterastripolis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕΣΩ STEAM ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΧΩΡΙΣ CD. ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ EDITOR ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ LOAD SAVE DATABASE ΕΝΩ ΣΤΟ ΜΙΝΙ SCOUT ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ LOAD ΕΝΩ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ CD? ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΔΑΥΤΟ!!!!
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Μη γράφεις με κεφαλαία, είναι σα να φωνάζεις.

Το realtime editor δουλεύει μόνο με το dvd στο δίσκο για την ώρα.
soulanan3
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Mon Nov 03, 2008 2:05 pm
Football Manager της ομάδας: asterastripolis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχεις δικιο φιλε μου απλα παλευω κανα 3ωρο για να καταλαβω τι γινεται. οποτε να το ξαναπερασω το παιχνιδι χωρις steam για να μπορω να χρησιμοποιω το mini scout kai to editor? Συγνωμη φιλε αν στα πρηζω αλλα ειχα καλομαθει με το genie scout
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Τo FMRTE θέλει σίγουρα install με το dvd στο drive για την ώρα, για τα άλλα προγραμματάκια δεν έχω κοιτάξει.
soulanan3
Trialist
Trialist
Posts: 89
Joined: Mon Nov 03, 2008 2:05 pm
Football Manager της ομάδας: asterastripolis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ok φιλε ευχαριστω πολυ καλο σου βραδυ να σαι καλα.
Post Reply

Return to “Data Editor / 3rd party programs”