crash dumps στο 2012??? ελεος!

Απορίες σχετικά με Τεχνικά Θέματα πάνω στο Football Manager 2009
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
dimitris_zio
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Tue Aug 31, 2010 8:58 am
Football Manager της ομάδας: hvs
Has thanked: 0
Been thanked: 0

νομιζω έχω κανει μια παράβλεψη... δεν έχω το 10.3.... μήπως γι αυτό κ δε παίζει? ας με καθοδηγησει κάποιος... να δόσω κ το MSN μου αν είναι...
πέζω χρόνια αλλά δεν ασχολήθικα ποτε με updates...
Thijs Libregts
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 531
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 am
Football Manager της ομάδας: Αστέρας Τρίπολης
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Veni Vidi Vici
Location: Κυψέλη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είδες που πρέπει να δίνεις περισσότερες πληροφορίες?? :D
Το ότι δεν έχεις το 10.3 είναι το πρώτο σου λάθος. Πρέπει να ξέρεις ότι το FM10 είναι άκρως προβληματικό και το να παίξεις χωρίς το 10.3, απλά ξέχασέ το.

Μην ακούς τι λένε άλλοι στο forum, εγώ αγόρασα το παιχνίδι από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε και κατάφερα να απαλλαγώ από κολλήματα, crash dumps και memory leaks πριν από ΕΝΑ ΜΗΝΑ! Κόντεψα να αρρωστήσω δηλαδή..
Κάνε αυτά πού γράφω παρακάτω (τα είχα πει σε κάποιο άλλο φίλο παλιότερα) κατά γράμμα και ελπίζω ότι θα σε βοηθήσουν.

1. Πλήρης απεγκατάσταση του FM2010 (clean uninstall)
2. Διαγραφή όλων των φακέλων που αφήνει το FM σε διάφορα σημεία
3. Επανεγκατάσταση (καλύτερα όχι μέσω steam) ΠΡΟΣΟΧΗ!! Όταν κάνεις την εγκατάσταση να μην έχεις ανοικτό ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΟΥ.
4. Πέρασμα του patch 10.3 (ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΟΧΙ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ PATCH)

Αφού τελειώσεις με αυτά, ξεκίνα new game και :

1. Πήγαινε στα preferences και ξετίκαρε την επιλογή Enable Data Collection.
2. Πριν αρχίσεις να παίζεις άνοιξε το task manager και κάνε δεξί κλικ στο fm.exe. Στο set priority επέλεξε το high.
3. Παίζε σε windowed mode
4. Έχε πάντα ανοικτό το task manager και παρακολούθησε τη μνήμη που καταναλώνει η εφαρμογή fm.exe
Μόλις διαπιστώσεις ότι η μνήμη ξεπερνάει τα 1.4 GB (αυτό γίνεται συνήθως κατά τη διάρκεια των 3D αγώνων), κάνε minimize το παράθυρο του FM και αμέσως μετά ξαναάνοιξέ το. Θα δείς ότι η μνήμη θα πέσει, αλλά έχε πάντα το νού σου κι όταν ξαναανέβει κάνε το ίδιο.


Με όλα αυτά τα κόλπα κατάφερα επιτέλους να παίξω το FM10 χωρίς κολλήματα.
Εφάρμοσέ τα και καλή τύχη. Αν δεν αποδώσουν, σημαίνει ότι υπάρχει θέμα με τον υπολογιστή σου. Οπότε μόνη λύση είναι το format, ή η αλλαγή υπολογιστή αν είναι πολύ παλιός και δεν "σηκώνει" το FM10.

Βέβαια, σε λίγο κυκλοφορεί το FM11, αλλά γεμάτο bugs θα είναι κι αυτό στην αρχή.
Αν λοιπόν καταφέρεις να παίξεις το FM10 συνέχισέ το μέχρι να βγεί το patch 11.3 (το Μάρτιο) και μετά πέρνα αν θέλεις στο FM11.
Εγώ πάντως αυτό θα κάνω. Τέτοιο καψόνι όπως το φετινό δεν το αντέχει ο οργανισμός μου.
Μηχανολόγος Μηχανικός
Post Reply

Return to “Τεχνικές Ερωτήσεις”