Pitch size/shape

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
Post Reply
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπάρχουν 4 ειδών:Short/narrow και Long/wide..Ένα παιδί από τo forum της SI προσπάθησε να τα συνδυάσει αυτά ανάλογα με τα tempo,passing,defensive line και πιστεύω ό,τι κάτι τέτοιο δίνει άλλη διάσταση..Μαζί με την άποψή σας θα ήθελα αν γίνετε να ποστάρετε κ κάποια screenshot από scout reports ή και τις διαστάσεις του γηπέδου του αντιπάλου,για να καταλήξουμε πως πάνω-κάτω είναι καλύτερο να αντιμετωπίζεται κάθε αγωνιστικός χώρος
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4087
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Aπό ότι κατάλαβα....Μιλας για τις διαστάσεις των γηπέδων.Εγώ προτείνω όσο πιο μεγάλους αγωνιστικούς χώρους για μεγάλες (για να αναπτύσονται) και για τις μικρές,μικρό (για να κλεινονται)
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι οκ.Έχω μια μικρή ομάδα στη Β'Βουλγαρίας και έχω επιλέξει όσο μικρότερες διαστάσεις γίνονται.Το θέμα είναι ό,τι αρχίζω να παρατηρώ και εγώ πως οι διαστάσεις του κάθε γηπέδου σχετίζονται με τους τρεις παραπάνω δείκτες.Έτσι στο γήπεδο μου παίζω όσο πιο direct γίνεται,με μέτριο/υψηλό tempo και μέτρια/υψηλή def.line.Το ίδιο κάνω ανάλογα με τις διαστάσεις του γηπέδου από το scout report που μου λέει και για το που θα περνάει το passing,αν θα είναι δηλαδή through the middle ή down both flanks.Θα συνεχίζω να παίζω με αυτόν τον τρόπο,κάνοντας όσο το δυνατόν λιγότερες μεταγραφές ή και καθόλου ώστε να δω τι αποτελέσματα έχει αυτό.Θα παίζω με την ίδια τακρική και θα ποστάρω κάποια screens στο μέλλον ξεκινώντας εκ νέου αν δω κάποια αποτελέσματα.Πάντως όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμάσει και να πει εδώ τη γνώμη του,καθώς το θέμα με τις διαστάσεις-τακτική δεν έχει αναλυθεί κάπου ή δεν βλέπω ανάλογο τόπικ τουλ. :wink:
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”