Tactical Theorems and Frameworks 09

Η Μαύρη Βίβλος του ποδοσφαίρου! Συζητήστε γενικά για τις τακτικές στο ποδόσφαιρο....
User avatar
dan_bard
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Wed Jun 30, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Eντάξει τα παιδιά στο fm-britain έχουν αναγάγει το FM σε επιστήμη.
Έτυχε και έχω διαβάσει κάποια παλιότερα άρθρα τους και μου έπεσε το σαγόνι.

Εχουν ψάξει πάρα πολύ τον ρόλο των Instructions στο FM και πιστέυω οτι αυτά κάνουν την διαφορά στο παιχνίδι.
Αν τα διαβάσετε και κατανοήσετε κάποια πράγματα, μπορείτε ανετα να φτάξετε την δικιά σας τακτική της επιτυχίας για την εκάστοτε ομάδα σας.

Συγχαρητήρια και πάλι. =D>
Ο άνθρωπος δε το σπούδασε, το διδάσκει.
Μπράβο και σε αυτόν που το έγραψε και σε αυτόν που έβαλε το link.
Αμέσως κατάλαβα γιατί έχω μια σχετική δυστοκία στο σκοράρισμα παρά το επιθετικό σύστημα που χρησιμοποιώ.
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια οι τακτικες που εχει το λινκ μεσα ειναι φτιαγμενες συμφωνα με αυτα που λενε?δηλαδη με το κανονα του 2 στο μενταλιτι,κ.τ.λ?

ειχα διαβασει περισυ καποια πραγματα που ειχανε βγαλει..τα ειχα εκτυπωσει κιολας και τα ειχα κανει βιβλιο :D
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια χρησιμοποιω της συμβουλες που γραφονται στα αρθρα του FM-britain απο το FM 07.Με αυτες τις οδηγιες σαν αρχη εχω φτιαξει πολυ καλες τακτικες που να στηριζονται πραγματικα στην λογικη του ποδοσφαιρου.Τα κτικες που απεδιδαν καλο ποδοσφαιρο κ αποτελεσματα σε λογικα πλαισια.Εχω κανει κ post στις τακτικες του FM 08 κ ισως καποιοι να τις εχουν δοκιμασει.Τωρα δουλευω 2 τακτικες (1 επιθετικη με 2 επιθετικους κ μια counter για εκτος εδρας με εναν επιθετικο μπροστα).Μεχρι στιγμης τα αποτελεσματα ειναι καλα αλλα θελω να κανω δοκιμες κ σε επισημα ματς πριν κανω post.Οσοι λαβουν υπ'οψιν τις οδηγιες στα αρθρα του FM-Britain θα ειναι σε θεση να κανουν απιστευτα πραγματα δημιουργοντας τακτικες, αρκει να μην βγει καποιο καταστροφικο patch οπως το περσινο 8.0.2 που κατεργησε καθε λογικη του ποδοσφαιρου κ αρκεστηκαμε στην εμπνευση του siouta που καταφερε (ευτυχως για μας) να νικησει την λογικη του patch.Ευτυχως το FM09 μεχρι στιγμης ειναι οντως εξομειωτης ποδοσφαιρου!Ειδωμεν....
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
stavrakas92
Trialist
Trialist
Posts: 87
Joined: Sat Dec 02, 2006 8:06 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός-Carrarese
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΟΞΑΡΑ-ΠΑΟ-Juve-ManUtd
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω καταφερα και εστρωσα αμυντικα με αυτα που λεει,αλλα ακομα χανω πολυ ευκολες φασεις και δεν μπορω να βρω τι φταιει,εχω 2 πολυ καλους φορ (cisse,lewandowsky) αλλα σπανια βαζουν γκολ,ακομα και το ευκολο πολλες φορες το χανουν :(
ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ!!!!

Ακουστε το:
http://papachatzis.tumblr.com/post/6358 ... ceviolence

--------------------------
Η συνδεση μου:
Spoiler: show
Image
Diogo
Amateur
Amateur
Posts: 165
Joined: Mon Aug 11, 2008 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Τη θρυλικη την αγαπημενη μου!
Αγαπημένη Ομάδα: Αυτη που τους πονάει ολους...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

να κανω μια χαζη ερωτηση το xlsx αρχειο μεσα τι ειναι;
«Για να βγει ο Καραμανλής το 50 είχαν ψηφίσει ακόμα και τα δέντρα, τώρα που κάηκαν τα δέντρα ανησύχησα ότι δεν θα βγει η Νέα Δημοκρατία. Ευτυχώς όμως στην Ελλάδα εκτός από τα δέντρα ψηφίζουν και τα ζώα»
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

με Excel ανοιγει και σου δειχνει τις ρυθμισεις για καθε συστημα ευκολα και γρηγορα.
Diogo
Amateur
Amateur
Posts: 165
Joined: Mon Aug 11, 2008 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Τη θρυλικη την αγαπημενη μου!
Αγαπημένη Ομάδα: Αυτη που τους πονάει ολους...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σε ευχαριστω πολυ...
«Για να βγει ο Καραμανλής το 50 είχαν ψηφίσει ακόμα και τα δέντρα, τώρα που κάηκαν τα δέντρα ανησύχησα ότι δεν θα βγει η Νέα Δημοκρατία. Ευτυχώς όμως στην Ελλάδα εκτός από τα δέντρα ψηφίζουν και τα ζώα»
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια μεχρι τωρα πιο tactic theory πιστευεται οτι αποδιδει καλυτερα?
εγω δοκιμασα το rule of one και δε τρελαθηκα κιολας...ειδικα οι standard tactics δε πανε καλα...
τωρα λεω να δοκιμασω nike defence αλλα πρεπει να βρω γρηγορο αμυντικο αν καταλαβα καλα...
εσεις πιο theory χρησιμοποιητε?και πως σας παει ως τωρα?
παντως με τα αγγλικα μου ζητημα αν καταλαβα τα μισα,και κανω τα σωστα πραγματα...

Το excel ομως ειναι ολα τα λευτα!
User avatar
teolalto
Trialist
Trialist
Posts: 15
Joined: Mon Nov 24, 2008 11:32 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Iraklis
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με το 2-6-2 αλα Lippi παω καλούτσικα, αλλα δυσκολευομαι εκτός έδρας (μάλλον τα attaking mentalities δεν του ταιριάαζουν και πολύ)
Gangster-IP
Amateur
Amateur
Posts: 165
Joined: Fri Jun 13, 2008 7:23 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Awaiting FM 2010
Location: Chania Creta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιδια εχω μια απορια επηδει τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα τα αρχεια pdf & ds_store απο το download τι τα κανουμε?
Diogo
Amateur
Amateur
Posts: 165
Joined: Mon Aug 11, 2008 11:46 am
Football Manager της ομάδας: Τη θρυλικη την αγαπημενη μου!
Αγαπημένη Ομάδα: Αυτη που τους πονάει ολους...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Gangster-IP wrote:παιδια εχω μια απορια επηδει τα αγγλικα μου δεν ειναι και τοσο καλα τα αρχεια pdf & ds_store απο το download τι τα κανουμε?
το pdf ανοιγει με το abode acrobat το ds store ειναι αρχειο συστηματος τιποτα δεν κανει... νομιζω δηλαδη... Ελπιζω να βοηθησα αν ρωτουσες αυτο...
«Για να βγει ο Καραμανλής το 50 είχαν ψηφίσει ακόμα και τα δέντρα, τώρα που κάηκαν τα δέντρα ανησύχησα ότι δεν θα βγει η Νέα Δημοκρατία. Ευτυχώς όμως στην Ελλάδα εκτός από τα δέντρα ψηφίζουν και τα ζώα»
ivan_46
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1256
Joined: Sat Jan 13, 2007 3:48 pm
Football Manager της ομάδας: Arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: in between 4 strings...
Location: Ξεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια μιας και παντα κανω ενα πρωτο αναγνωριστικο save με τους κανονιερηδες (η λατρεια μου) ειπα να κατσω να τα διαβασω μπας και παιξω σωστη μπαλα..και καταληγω οτι μεχρι τωρα δεν επαιζα manager :D αλλα κοροιδευα.

Δεν αντεξα να φτασω μεχρι το τελος κ χρησιμοποιησα τακτικη wenger με 3 ομαδες παικτων με διαφορετικο mentality (8-11-14) δινοντας απ τα λιγα που εχω καταλαβει προσωπικες εντολες και opposition instructions δικες μου. Και επισης εφαρμοσα μια τακτικη με τον ενα DC να εχει τερμα αμυντικο mentality και εντολες (man marking, rarely ολα κλπ) και τον αλλο mentality 8 και πιο ελευθερες εντολες.

Τα αποτελεσματα ηταν εκπληκτικα.0-4 σε ματς CL πολλες χαμενες κλασικες ευκαιριες αλλα πανω απ'ολα σωστο κλεισιμο χωρων, πληρης ελεγχος αγωνα, σωστη αναπτυξη αναλογα με το πως αμυνεται ο αντιπαλος και βεβαια 4 ομορφα γκολ. Ενδεικτικα 23(11 on target) για μενα, 0(0) (!!!!) για τον αντιπαλο (dinamo kiev στην προκειμενη)

Ανυπομονω να το διαβασω μεχρι το τελος
Gonna keep on tryin' till I reach the highest ground.


★ Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012 ★
The Godfather
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 264
Joined: Tue Jan 22, 2008 9:57 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΠΟΕΛ
Location: Λευκωσία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά, ίσως να είμαι και λίγο off-topic... Απολογούμαι γι αυτό αλλά ο τομέας των τακτικών στο FML δεν έχει ανοίξει ακόμη...

Βασικά θέλω να ρωτήσω αν τα ίδια ισχύουν και στο FML και αν μπορώ να εφαρμόσω και εκεί κάποια από τα πράγματα που πιστεύω ότι θα βοηθήσουν την ομάδα μου...
giorgos38
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Jul 13, 2007 10:41 pm
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ballas38 wrote:με Excel ανοιγει και σου δειχνει τις ρυθμισεις για καθε συστημα ευκολα και γρηγορα.
Να ρωτησω που ειναι αυτο το Εxcel ? γιατί δεν το έχω δεί ...
ball38
Football Legend
Football Legend
Posts: 11042
Joined: Mon Jan 05, 2004 12:00 am
Status: Awesoming around...!
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ειναι μερος του Microsoft Office, ή του Open Office που ειναι δωρεαν ή εναλλακτικα κατεβασε τον "Excel Viewer" που ειναι επισης δωρεαν.


Ψαξτα στο google.
Post Reply

Return to “Στη σκακιέρα!”