diant's 4-3-3 arrow attack (tested with PAOK)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ενα 4-3-3 εμπνευσμένο απο την Barca είναι η αλήθεια ... -falaina

σε Role Theory aka Α. Wenger ...

η διάταξη είναι απλή
Image

Αλλα όλο το παιχνίδι γίνεται στα team & personal instructions
πρεπει να πώ ότι πέρασαν 2 χρόνια για να ρολάρει οπως θα ήθελα και με τους παίκτες μου που τους έμαθα αρκετές κινήσεις ...
Τα team instructions είναι : (τα κόκκινα είναι κοινα εκτός το Closing down που είναι κοινό για τους 5 μπροστά, 2MC,AML/R,ST)
Spoiler: show
Image
Γενικά να πώ ότι η ομάδα είναι σχεδόν η ίδια εδώ και 3 χρόνια με μερικές ποιοτικές προσθήκες τον χρόνο (το πολύ 2 μεταγραφές!)
Στα πλαγια μπακ εχω μάθει να κάνουν gets fwd whenever possible και dribble down left/rigth side
Στους 3 μέσους απαραίτητο το gets fwd whenever possible, try killer balls
Στους 2 πλάγιους καλό είναι να dribble down left/right side, cuts inside
Στον ST try to beat offside trap

Πιέζω πολύ ψηλά είναι η αλήθεια (πιο πρίν το closing down ήταν 2-3 κλικ πιο αριστερα ...) και κάνω το παιχνίδι απο πίσω με κοντινες πάσες των αμυντικών και του DM και προώθηση στον playmaker για να κανει παιχνίδι.

Δεν θα πώ κατι καινούργιο αλλα το squad harmony παίζει σημαντικο ρόλο (το έχω στο 90% !) και γενικά μετά απο τόσα χρόνια οι περισσότεροι παικτες μου με αγαπάνε :D -pappous
Αυτό που πρέπει να προσεχθει είναι ότι το σύστημα είναι εξαιρετικά απαιτητικο
Θέλει καλους παίκτες και χρόνο...


Παρακάτω θα παραθέσω τα personal intructions

GK
Spoiler: show
Image
DRL - Τον πρώτο καιρό τους κρατούσα πίσω χωρις FWRs αλλα στην συνέχεια τους έμαθα τις κινήσεις gets fwr whenever possible και dribble down side και ανεβαίνουν μια χαρά.
DL ο εκπληκτικός Simone Vitale
Απαραίτητα χαρακτηριστικα: stamina, dribbling, crossing, passing, tackling, positioning, pace
Spoiler: show
Image
DC (R) - Τον διαφοροποιεί απο τον άλλο DC το γεγονός ότι είναι ο ψηλός που κατεβαίνει στα κορνερ για chalenge gk ...
Spoiler: show
Image
DC (L) - Tα through balls και long shots στη μέση είναι για όταν βρίσκονται μπροστά στα κορνερ ή φάουλ ..
Απαραίτητα χαρακτηριστικά και για τους 2: Heading, Positioning, Tackling, Jumping, Marking
Spoiler: show
[Image
DM - Βασικά ειναι ένας ακόμα αμυντικός μπροστά απο τους DC, με μεγαλύτερη ευχερια και ελευθερία στα through balls
Απαραίτητα χαρακτηριστικά:Positioning, Tackling, Work rate
Spoiler: show
Image
MC (R) playmaker - Ένα απο τα κλειδιά της τακτικής. έδωσα πάνω απο 30Μ για να πάρω τους : Ramirez, Skjelbreb, Carrick που κάνουν αυτή την δουλειά! Είναιο παικτής που μαρκάρεται περίσσοτερο απο οποιονδήποτε απο τους αντιπάλους.
Έχει free role και αρκετό creativity freedom για να μπορεί να οργανώνει
Απαραίτητα χαρακτηριστικά: Passing, Technique, first touch, teamwork, decisions, creativity
Spoiler: show
Image
MC (L) att - Είναι ο επιθετικός μέσος μας αλλα δεν τον λες και 10αρι ... Είναι αυτός πάντως που βγαίνει αρκετες φορές σαν κρυφος επιθετικός και σκοραρει αρκετα.
Απαραίτητα χαρακτηριστικά: Stamina, Long Shots, finishing, pace, passing, crossing, Technique, decisions
Spoiler: show
Image
AM R - Είναι περισσότερο επιθετικός παρά πλάγιος μέσος. Εδώ υπαρχει μια διαφοροποίηση απο τον AML. αυτος είναι που κατεβαίνει και σεντραρει περισσότερο και δεν πατάει περιοχή τόσο συχνα...Χρησιμοποιώ τον αξεπεραστο Vladimir Bystrov που είναι και αρχηγός! -ypoklinomai
Απαραίτητα χαρακτηριστικά: Dribbling, Acceleration, Balance, Pace, Stamina, Crossing, Technique, first touch, flair
Spoiler: show
Image
AM L - Παρόμοιος ρόλος φαινομενικά με τον AMR αλλα κάνει άλλη δουλειά. Είναι αυτός μαζί με τον MCa που βοηθάνε πιο πολυ τον στραικερ.Εγώ για αυτήν την θέση προτίμω επιθετικόυς που μπορούν να παίξουν και αριστερα (στυλ Rooney π.χ.)
Απαραίτητα Χαρακτηριστικά : Dribbling, Crossing, Technique, finishing, creativity, off the ball, long shots
Spoiler: show
Image
ST - Στη αρχή ίσως σας νευριάσει που δεν θα βάζει τόσα γκόλ αλλα ο ρόλος του στο παιχνίδι της ομάδας είναι καθοριστικός!
γυρίζοντας πίσω και προσφέροντας αρκετές ασσιστς είναι απο τους βασικούς στηλοβάτες της επίθεσης
Απαραίτητα Χαρακτηριστικά : finishing, composure, off the ball, lng shots, passing acceleration, balance
Spoiler: show
Image
Τέλος δίνω μερικά απο τα κατορθώματα μου ...
Spoiler: show
Image
Image
Image
Image
Image
Image


>>> DOWNLOAD <<<
Last edited by diant on Fri Jan 28, 2011 12:11 am, edited 15 times in total.
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Bill_xanthi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5131
Joined: Sat Oct 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Man United
Αγαπημένη Ομάδα: Glory
twitter: iBillxan
Status: As the Reds go marching, on, on, on!
Location: Glory
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

μόνο και μόνο για την παρουσίαση θα δοκιμαστεί!!!
Spoiler: show
όταν ξαναέχω το φμ δηλαδή.. :(
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο
και τ' όνομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο..♪♫
matrixxakos
Trialist
Trialist
Posts: 60
Joined: Mon Jul 07, 2008 11:02 pm
Football Manager της ομάδας: LiverpooL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορει καπιος να μου εξιγισει πως μαθενω στους παιχτες μου καπιες κινισεις? καλο θα ηταν αν μπορει καπιος να μου το περιγραψει κατονοιτα απο την αρχη μεχρι το τελος
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

matrixxakos wrote:μπορει καπιος να μου εξιγισει πως μαθενω στους παιχτες μου καπιες κινισεις? καλο θα ηταν αν μπορει καπιος να μου το περιγραψει κατονοιτα απο την αρχη μεχρι το τελος
Όταν είσαι στην σελίδα του παίκτη πας κάτω αριστερά που λέει player interaction και μετά επιλέγεις απο μια σειρά απο κινήσεις που σου δίνει εκεί (Prefered moves) μαζί με άλλα interaction όπως να κανεις praise τον παικτή κτλ ...
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
johny-P
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3466
Joined: Tue Jul 15, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: Ν/Α
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός - Barca
Status: Του κίτσου η μάνα.
Location: Μαλαισία
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα το δοκιμάσω στην Barcelona και θα σου πω εντυπώσεις.Και τώρα με αυτή την διάταξη παίζω αλλά με άλλες οδηγίες.
giwrgoc62
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Fri Feb 06, 2009 7:46 pm
Football Manager της ομάδας: Άρσεναλ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να σε ρωτήσω λίγο... target man να βάλω τον ST και playmaker τον MC(R)??

Και επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να επιταχύνω τον ρυθμό μάθησης των preferred moves?

ΥΓ: Κακώς έβγαλαν τα βελάκια...
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

giwrgoc62 wrote:Να σε ρωτήσω λίγο... target man να βάλω τον ST και playmaker τον MC(R)??
Ναι
giwrgoc62 wrote:Και επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να επιταχύνω τον ρυθμό μάθησης των preferred moves?
Δεν νομίζω ...
giwrgoc62 wrote:ΥΓ: Κακώς έβγαλαν τα βελάκια...
Εδώ θα διαφωνίσω αλλα δεν είναι της παρούσης .. :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

2 θέματα προς συζήτηση έχω, όχι πάνω στην τακτική σου συγκεκριμένα, αλλά στη γενικότερα φιλοσοφία του σχήματος ίσως.

Έχεις δοκιμάσει, να παίξει με ψηλό target man, με ίδιες οδηγίες; Τι αποτελέσματα είχες;

Γυρνάς σε κάτι πιο αμυντικό στη λήξη των παιχνιδιών, η επιμένεις επιθετικά;
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

iceburn wrote:Έχεις δοκιμάσει, να παίξει με ψηλό target man, με ίδιες οδηγίες; Τι αποτελέσματα είχες;
Δεν είμαι της φιλοσοφίας του ψηλού επιθετικού στύλ Koller, Zigic κτλ.
Δεν μου αρέσει να τους δοκιμάζω :D
Προτειμώ τους ευέλικτους ,τεχνίτες και γρήγορους επιθετικούς
Καμμιά φορά στην θέση αυτή βάζω τον buonanotte ή τον torbinsky που είναι δεν είναι 1,70 ...
Ο ρόλος του επιθετικού ειναι FCd, δηλ. support στην ομάδα.
Δέν είναι ο αρχι-σκορερ όυτε ο καλύτερος παίκτης, παίζει ομώς σημαντικό ρολό στο πρεσσινγκ και με τις through balls του
δίνει αρκετές ασσιστς.
Σε πιο ευκολα ματς του δίνω και free role
Όπως κατάλαβες μ'αρέσουν περισσότερο οι ανακατοσούρες επιθετικοι.
Δεν λέω ότι είναι καλύτερα έτσι, απλα δεν μ'αρεσει να στήριζω την ομάδα μου σε εναν target man γομάρι.
Εχω και το passing στον επιθετικό στο run onto ball
Φαντάζομαι τον σύγχρονο striker σε στύλ ronaldo και messi όποτε παίζουν μπροστα
iceburn wrote:Γυρνάς σε κάτι πιο αμυντικό στη λήξη των παιχνιδιών, η επιμένεις επιθετικά;
Επιμένω επιθετικά γιατι πιστεύω ότι η καλυτερη αμυνα ειναι η επίθεση!
Πίεζω ψηλά και το μόνο που κάνω καμμια φορά είναι να χαμηλώσω το tempo, ίσως και το width
To time wasting εννοείται αλλα μόνο με δυσκολούς αντιπάλους...
Δεν θέλω να κάνω καθυστερήσεις σε ματς ΠΑΟΚ-Βεροια για να παρω αποτελεσμα! Καλύτερα να χάσω για να τα χώσω στους παικτες μου μετα :D :D :D
Αν θέλω ένα πιο αμυντικό συστήμα ξεκινάω με τα πλάγια μπακ στο support(3 κλικ αριστερα στο mentality), χωρίς FWRs δηλ, και με το crossing στη μέση.

Γενικά να τονίσω ότι χρησιμοποιώ το σύστυμα του Wenger με τους ρόλους DEF,SUP,ATT να έχουν 3 κλικ διαφορά στο mentality.

όσο για αποτελέσματα με το σύστημα αυτό δεν έχω βγάλει 1ο σκόρερ τον striker!
Μία ο MCa, την άλλη ο AM L/R, ακόμα και ο D L !!! -falaina
Σιγουρα όμως δεν έχω επιθετικο προβλημα ... :D

Αυτά και ελπίζω να σε κάλυψα.
Αλλιώς ευπροσδεκτες οι αποριες! -pappous
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίτα, κι εγώ όταν παίζω 4-3-3, παίζω κάτι παρόμοιο, και προτιμώ τους γρήγορους επιθετικούς μου μπροστά.
Έχω παρατηρήσει όμως ότι και ψηλό επιθετικό να βάλω, ή τελοσπάντων, όχι γρήγορο, αποδίδει εξίσου καλά η τακτική μου. Δε μιλάω τόσο για παίκτες τύπου Ζίγκιτς, Κόλερ κλπ, αλλά παίκτες σαν τον Κόκε, τον Άνχελ (της Βίλα, επειδή με αυτόν το έχω δοκιμάσει :P ). Παίκτες δηλαδή, που έχουν τεχνικά χαρίσματα, ωστόσο δεν είναι γρήγοροι.
Αλλάζω δηλαδή απλά την τροφοδότηση του TM.
Φαντάστηκα ότι στις πρώτες χρονιές κυρίως, θα είχες και τέτοιους παίκτες, γι' αυτό.

Πήρες απλώς κάπως λάθος το σχόλιο μου. :wink:

Επίσης, πως έφτασες στο long passing του ΜC R ?
Ποτέ δεν έχω τολμήσει τέτοια οδηγία σε μέσο μου.
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

iceburn wrote:Κοίτα, κι εγώ όταν παίζω 4-3-3, παίζω κάτι παρόμοιο, και προτιμώ τους γρήγορους επιθετικούς μου μπροστά.
Έχω παρατηρήσει όμως ότι και ψηλό επιθετικό να βάλω, ή τελοσπάντων, όχι γρήγορο, αποδίδει εξίσου καλά η τακτική μου. Δε μιλάω τόσο για παίκτες τύπου Ζίγκιτς, Κόλερ κλπ, αλλά παίκτες σαν τον Κόκε, τον Άνχελ (της Βίλα, επειδή με αυτόν το έχω δοκιμάσει :P ). Παίκτες δηλαδή, που έχουν τεχνικά χαρίσματα, ωστόσο δεν είναι γρήγοροι.
Αλλάζω δηλαδή απλά την τροφοδότηση του TM.
Φαντάστηκα ότι στις πρώτες χρονιές κυρίως, θα είχες και τέτοιους παίκτες, γι' αυτό.

Πήρες απλώς κάπως λάθος το σχόλιο μου. :wink:
Να σου πώ ότι δεν βλέπω σχεδόν ποτέ το ύψος του striker αλλα τα attributes του
θέλω να είναι γρήγορος!
εδιτ: δεν το έχω δοκιμάσει με αργό άλλωστε ...
iceburn wrote:Επίσης, πως έφτασες στο long passing του ΜC R ?
Ποτέ δεν έχω τολμήσει τέτοια οδηγία σε μέσο μου.
Ειναι ο playmaker και μου αρέσει να έχει την ελευθερία να αλλάζει το παιχνίδι όποτε το κρίνει απαραίτητο με μεγάλες μπαλιες
Μου αρέσει να παίζω έτσι και προσπαθώ να το εφαρμόσω και στο παιχνίδι -kavala -kavala -kavala
και βλέπω ότι αποδίδει ... :D
Εδώ να τονίσω ότι τους μέσους τους διαλέγω με εξαιρετικά mental atts
Θέλω να είνα αρκετά intelligent players
εδιτ: Αυτό σημαίνει creativity,decisions,anticipation,teamwork > 16
πχ έχω skejlbred, ramires, carrick για αυτήν την θέση.
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
sbirlos
Backup
Backup
Posts: 977
Joined: Tue Dec 28, 2004 11:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Status: Back to zero...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φοβερή παρουσίαση,ίσως την δοκιμάσω με την Ληντς αν καταφέρω να μείνω στην Πρέμιερ(τώρα ανέβηκα) και ενισχυθώ σημαντικά...
Μοναδική μου ένσταση οτι νομίζω πως δεν μπορείς να μάθεις στους παίχτες ''cuts inside''...
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sbirlos wrote:Φοβερή παρουσίαση,ίσως την δοκιμάσω με την Ληντς αν καταφέρω να μείνω στην Πρέμιερ(τώρα ανέβηκα) και ενισχυθώ σημαντικά...
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Καλή επιτυχία!
sbirlos wrote:Μοναδική μου ένσταση οτι νομίζω πως δεν μπορείς να μάθεις στους παίχτες ''cuts inside''...
Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορείς να το κάνεις!
Είναι βασική κίνηση για τους Wingers ...
ίσως στο φμ10 ... :D :D
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

άψογη παρουσίαση...
Ερώτηξη:
Σκέφτηκες ποτέ, αντι για ΑΜ (RL) να βάλεις FC με ανάποδο πόδι από την πλευρά που παίζουν;
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DrGonzo wrote:άψογη παρουσίαση...
Ευχαριστώ!
DrGonzo wrote:Ερώτηξη:
Σκέφτηκες ποτέ, αντι για ΑΜ (RL) να βάλεις FC με ανάποδο πόδι από την πλευρά που παίζουν;
Στην θεση AM L βασικά ναι, γιατί αν προσεξες είναι διαφορετική θέση απο την AM R.
Ο AML είναι αυτός που με τον MCa βοηθάνε κυρίως τον επιθετικό συγκλίνοντας και ανεβαίνοντας αντίστοιχα
Αυτή είναι και η φιλοσοφία.
Στα δεξια όχι
1ον γιατί θέλω ο δεξιός εξτρεμ να κατεβαίνει γραμμη και να σεντράρει και
2ον γιατι έχω τον αξεπέραστο V.Bystrov που το κάνει αυτό τέλεια! -doublekiss -doublekiss
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”