4-4-2 και 5-3-2 , ΝΕΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ "πατς 9.3.0" by sioutas

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε εμενα δεν μου σκοραρει καθολου το βαρυ φορ και επιπλεον χανει πολυ ευκολα την μπαλα
βεβαια το εχο παρατηρησει και σε μια δικη μου τακτικη ενω αυτος με το φρεε ρολε μου σκοραρει συνεχεια ο βαρυς δεν σκοραρει
ξερεις τι πρεπει να κανω?
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε το 4-4-2 attacking είναι απίθανο!! Εχω τον Ολυμπιακό την 1η χρονιά και ξεκίνησα το σύστημά σου να το εφαρμόζω με τον Πανιώνιο στο Καραϊσκάκη...4-0. Ξανά εντός, με Λάρισα 6-0! Είμαι στο Τσ. Λιγκ με τις Γιουβεντους, Λυόν και Πόρτο. Παίζω με την Πόρτο στην έδρα της και χάνω με 2-0 στο ημίχρονο (με το σύστημά σου πάντως)... το γυρίζω σε μια παραλλαγή σε 4-2-3-1 για λίγο, μείωνω στο 75 με τον Νταρμπισαϊρ και αλλάζω αμέσως το σύστημα στο δικό σου 4-4-2. Γυρίζω το μάτς και στις καθυστερήσεις με πέναλτυ τελείωνει 2-3! Φέρνω μια ισοπαλία με τον Θρασύβουλο 1-1 (καλά οκ..), και μετά με το παράρτημα του ΠΑΟ (βλέπε ΟΦΗ), 3-0 μεσα στο Καραϊσκάκη. Μια χαρά σύστημα, κι ας μην έχω πάντα την κατοχή! Οι ευκαιρίες (και ειδικά εύστοχες) είναι πάρα πολλές! O δε playmaker (belluschi, jadson), κάνει 'παπάδες', και σκοράρωντας και με ασίστ! Thanks!! :-D
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
[quote="liberistas"]και μετά με το παράρτημα του ΠΑΟ (βλέπε ΟΦΗ), 3-0 μεσα στο Καραϊσκάκη.[/quote]
αυτό νομίζω δε χρειαζόταν..
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

geol13 wrote:
Off Topic:
[quote="liberistas"]και μετά με το παράρτημα του ΠΑΟ (βλέπε ΟΦΗ), 3-0 μεσα στο Καραϊσκάκη.


αυτό νομίζω δε χρειαζόταν..[/quote]


offtopic
γιατι ψεματα λεει? :D ?
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

geol13 wrote:
Off Topic:
[quote="liberistas"]και μετά με το παράρτημα του ΠΑΟ (βλέπε ΟΦΗ), 3-0 μεσα στο Καραϊσκάκη.


αυτό νομίζω δε χρειαζόταν..[/quote]

Eλα οκ... χωριό που φαίνεται, κολαούζο δεν θέλει..! :wink: Ρώτα ένα παιδάκι 10 χρονών αν ισχύει κάτι τέτοιο (ότι δλδ ΟΦΗ=παράρτημα του ΠΑΟ), αν το'χει εστω ακούσει σαν..φήμη, και θα σου πει "καλά, εννοείται αυτο!".
Τελοσπάντων, συνεχίζω την κριτική για τα εξαιρετικά συστηματα του sioutas! Επαιζα τελευταια αγωνιστική με τη Γιουβε στο Καραϊσκάκη και χρειαζόμουν νίκη ώστε να ειμαι σίγουρος οτι θα περάσω ως 2ος στην επομενη φάση. Επαιξα με το 5-3-2 με μια μικρή αλλαγή (+counter attack και τον κεντρικό αμυντικό σε free role, ώστε να 'σκουπιζει' τις δύσκολες φάσεις [έβαλα τον Gioda]) και με ενδεκάδα τους: Lucchetti, Torosidis, Gioda, Papadopoulos- Leonardo, Galetti (στα άκρα)- Dudu, Στολτιδη (αμυντικά χαφ)- Belluschi (10αρι)- Diogo, Marquinos (από την Palmeiras). Αποτέλεσμα...?? Δεν θα το πιστέψετε, αλλά...6-0 (3-0 στο ημιχρονο)! :2gunfire: Tα γκολ: Marquinos (3), Diogo, Leonardo, Dudu. Με όλα τα αστέρια της Γιουβέντους μέσα! (Buffon, Legrotaglie, Grygera, Chiellini, Camoranesi, Del Piero, Sissoko, Trezeguet, Tiago, Iaquinta)...!
Ορίστε και ένα screenshot: http://img4.imageshack.us/my.php?image=osfpjuve.jpg

Sioutas απίθανο σύστημα!!! -diatakste :-D
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπον....Τα συστηματακια ειναι αρκετα καλα θα ελεγα (οπως παντα αλλωστε απο τον siouta).Εχω ομως καποια προβληματακια φιλε siouta θελω λιγο βοηθεια.Σε 5 ματς με τις τακτικες 5-3-2 κ 4-4-2 normal εχω συνολικα 4 νικες κ μια ηττα (απο την Μπαρτσελονα).Σε αυτα τα 5 παιχνιδια οι επιθετικοι εχουν πετυχει μολις 1 απο τα 11 τερματα που εχω πετυχει!Σαν βασικο επιθετικο διδυμο εχω τον Diogo (περιφερειακος) και Derbyshire (βαρυ φορ).Σιγουρα η επιλογη του δευτερου δεν ειναι η ιδανικοτερη αλλα κ ο Diogoal δεν τα καταφερνει καλα.Μπορεις να μου προτεινεις κατι?Εχω κανει καποιες δοκιμες αλλα τιποτα...
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

διώξτους και πάρε άλλους! Το φμ είναι ρεαλιστικότατο τελικά. Και στο πρωτάθλημα ο Ντιόγκο βάζει γκολ ανα εποχή :D

Πάντως ο φίλος ο Liberistas που γράφει πιο πάνω είναι ο πιο σωστός και μάγκας... παίρνει ένα σύστημα και το προσαρμόζει στην ομάδα του... έτσι πρέπει να γίνεται...
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπορω να ανεβασω μια δικια μου που εχω βγαλει τους εξτρεμ και εχω βαλει κλειστο ρομβο αλλα την αμυντικη λειτουργια δεν την εχω αλλαξει


και εγω παρατηρησα οτι οι φορ δεν σκοραρουν τοσο συχνα παιρνω πιο πολυ σκορ απο τους χαφ
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sioutas wrote:διώξτους και πάρε άλλους! Το φμ είναι ρεαλιστικότατο τελικά. Και στο πρωτάθλημα ο Ντιόγκο βάζει γκολ ανα εποχή :D

Πάντως ο φίλος ο Liberistas που γράφει πιο πάνω είναι ο πιο σωστός και μάγκας... παίρνει ένα σύστημα και το προσαρμόζει στην ομάδα του... έτσι πρέπει να γίνεται...
Φίλε sioutas, πιστεύω να το εννοείς αυτό (δλδ όχι ειρωνικά), ότι δλδ πήρα το σύστημα και το προσάρμοσα στην ομάδα... όντως έτσι έγινε, κ η μόνη αλλαγή που έκανα -κ αυτή μικρή- ήταν στο 5-3-2, όπου πιστεύω ότι ο κεντρικός εκ των τριών αμυντικών στην άμυνα, πρέπει να δίνει 'βάθος' και να έχει την ελευθερία και ευχέρεια να κινείται κατά το δοκούν, ανάλογα με το πότε πρέπει να επέμβει στη φάση και να δώσει βοήθειες. Θεωρώ σωστό να γίνεται ετσι, δλδ αν χρειάζεται να παρεμβαίνει κανείς σε ένα σύστημα, όχι μονο ανάλογα με την ομάδα του (πχ ικανότητες των παικτών), αλλά και ανάλογα με το ματς και τις συνθήκες του (όπως με τη Γιουβέντους, όπως περιέγραψα). Έτσι δεν είναι?
Και πάλι ευχαριστώ και συγχαρητήρια :wav: για τις τακτικές, ξανά!!
User avatar
ArAgoK
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 448
Joined: Mon Jun 09, 2008 10:02 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναικός
Αγαπημένη Ομάδα: Ρεάλ Μαδρίτης , Παναθηναικός
Status: Getting high.....
Location: *Αθήνα*
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:


Off Topic:
[quote="sioutas"]Το φμ είναι ρεαλιστικότατο τελικά. Και στο πρωτάθλημα ο Ντιόγκο βάζει γκολ ανα εποχή :D
[/quote]
[spoiler]Image[/spoiler]
Μπα δεν θα το λεγα :P
*CATCH A "HO" AND ANOTHER "HO" ,
MERRY CHRISTMASS*
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

έτσι είναι φίλε και όχι ειρωνικά... όπως πολλοί πιο πάνω με ρωτάνε γιατί δεν σκοράρει το φορ τους!!! Εγώ σύστημα έφτιαξα, που να ξέρω γιατί δεν σκοράρει το εκάστοτε φορ? :D Αν ο παίκτης τους είναι άμπαλος, ας του δώσουν direct passing, 0 creativity και απλά να περιμένει τη μπάλλα στην περιοχή, ή ότι άλλο του ταιριάζει τέλος πάντων ...

Το free role στο λίμπερο το σκέφτηκα και γω και θα το δοκιμάσω, απλά νόμισα πως ίσως χάνει τη θέση του, αλλά το λίμπερο έτσι πρέπει να παίζει... με ελεύθερο ρόλο.
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sioutas wrote:έτσι είναι φίλε και όχι ειρωνικά... όπως πολλοί πιο πάνω με ρωτάνε γιατί δεν σκοράρει το φορ τους!!! Εγώ σύστημα έφτιαξα, που να ξέρω γιατί δεν σκοράρει το εκάστοτε φορ? :D Αν ο παίκτης τους είναι άμπαλος, ας του δώσουν direct passing, 0 creativity και απλά να περιμένει τη μπάλλα στην περιοχή, ή ότι άλλο του ταιριάζει τέλος πάντων ...

Το free role στο λίμπερο το σκέφτηκα και γω και θα το δοκιμάσω, απλά νόμισα πως ίσως χάνει τη θέση του, αλλά το λίμπερο έτσι πρέπει να παίζει... με ελεύθερο ρόλο.
torres robihno eto laurito ολοι αμπαλοι ειναι
User avatar
liberistas
Trialist
Trialist
Posts: 68
Joined: Sat Aug 05, 2006 12:11 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sioutas wrote:έτσι είναι φίλε και όχι ειρωνικά... όπως πολλοί πιο πάνω με ρωτάνε γιατί δεν σκοράρει το φορ τους!!! Εγώ σύστημα έφτιαξα, που να ξέρω γιατί δεν σκοράρει το εκάστοτε φορ? :D Αν ο παίκτης τους είναι άμπαλος, ας του δώσουν direct passing, 0 creativity και απλά να περιμένει τη μπάλλα στην περιοχή, ή ότι άλλο του ταιριάζει τέλος πάντων ...

Το free role στο λίμπερο το σκέφτηκα και γω και θα το δοκιμάσω, απλά νόμισα πως ίσως χάνει τη θέση του, αλλά το λίμπερο έτσι πρέπει να παίζει... με ελεύθερο ρόλο.

Σωστός, κανονικά έτσι πρέπει να σκέφτεται κανείς. Π.χ τον Marquinos που ανέφερα πιο πριν, τον πήρα σαν 3ο φορ, 18 χρονών είναι, επειδή στο FIFA 09 (!) μετά από μερικά χρόνια γίνεται παικταράς! Και επειδή στο σύστημά σου, το 4-4-2, ο Νταρμπισαιρ δεν..φτούραγε και δεν έβαζε γκολ ούτε με αίτηση (δλδ πάντα σε δίδυμο με τον Ντιόγο), είπα να δοκιμάσω τον 'μικρό', που πιθανότατα είναι πιο κινητικός και πιο 'ανακατωσούρας' (που λέει και ο Αλεφαντος!) και μου 'βγήκε' (σε 13 μάτς-τα 2 ως αλλαγή, έχει 6 γκολ και 7 ασιστ...)! Δλδ με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, κάθε παίκτης δεν 'αντιδρά' το ίδιο σε ένα σύστημα..και μπορεί κάποιος άλλος, να βγάζει μάτια!
Όσο για τον λίμπερο που λες, πιστεύω ότι είναι το καλύτερο να γίνεται έτσι (εξάλλου έτσι εννοείται ο λίμπερο (στα ιταλικα, libero=ελεύθερος): ως ελεύθερος κινήσεων), αφού τα άλλα δυο σεντερ-μπακ έχουν κάποιον παίκτη αναλάβει να μαρκάρουν. Δοκίμασέ το και νομίζω ότι θα βοηθήσει ακομα περισσότερο, στο σύστημά σου :-D .

(Υ.Γ: κληρώθηκα στην επόμενη φάση του Τσ. Λιγκ με τη Λιβερπουλ.... είμαι πολύ περίεργος να δω πώς θα πάει, ειδικά -πάλι- με το 5-3-2... σίγουρα με αυτο θα παίξω εκτός έδρας.. στο Καραϊσκάκη δεν ξερω ακόμα.)
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

seloner wrote:
sioutas wrote:έτσι είναι φίλε και όχι ειρωνικά... όπως πολλοί πιο πάνω με ρωτάνε γιατί δεν σκοράρει το φορ τους!!! Εγώ σύστημα έφτιαξα, που να ξέρω γιατί δεν σκοράρει το εκάστοτε φορ? :D Αν ο παίκτης τους είναι άμπαλος, ας του δώσουν direct passing, 0 creativity και απλά να περιμένει τη μπάλλα στην περιοχή, ή ότι άλλο του ταιριάζει τέλος πάντων ...

Το free role στο λίμπερο το σκέφτηκα και γω και θα το δοκιμάσω, απλά νόμισα πως ίσως χάνει τη θέση του, αλλά το λίμπερο έτσι πρέπει να παίζει... με ελεύθερο ρόλο.
torres robihno eto laurito ολοι αμπαλοι ειναι
Οκ, δεν ξέρω τι να πω τότε... :|
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sioutas wrote:
seloner wrote:
sioutas wrote:έτσι είναι φίλε και όχι ειρωνικά... όπως πολλοί πιο πάνω με ρωτάνε γιατί δεν σκοράρει το φορ τους!!! Εγώ σύστημα έφτιαξα, που να ξέρω γιατί δεν σκοράρει το εκάστοτε φορ? :D Αν ο παίκτης τους είναι άμπαλος, ας του δώσουν direct passing, 0 creativity και απλά να περιμένει τη μπάλλα στην περιοχή, ή ότι άλλο του ταιριάζει τέλος πάντων ...

Το free role στο λίμπερο το σκέφτηκα και γω και θα το δοκιμάσω, απλά νόμισα πως ίσως χάνει τη θέση του, αλλά το λίμπερο έτσι πρέπει να παίζει... με ελεύθερο ρόλο.
torres robihno eto laurito ολοι αμπαλοι ειναι
Οκ, δεν ξέρω τι να πω τότε... :|
αρχισε το κανονι ο τορρες μαλλον δεν ειχε και τυχη γιατι εχανε τα αχαστα πριν
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”