4-4-2 balanced tactic by Stonecity3

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
User avatar
Stonecity3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2460
Joined: Tue Nov 07, 2006 1:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αιολικός,Ολυμπιακός, Ατλέντικο
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εδώ λοιπόν είναι η δικιά μου πρόταση για σύστημα

Η τακτική αυτή είναι ένα άκρως ισσοροπημένο 4-4-2.

Δεν είναι ούτε ιδιαίτερα επιθετικό ούτε και φυσικά ιδιαίτερα αμυντικό.Μυστικό της επιτυχίας είναι η καλή συνεργασία τών διδύμων-δηλαδή τόσο των 2 σέντερ μπακ όσο και των 2 επιθετικών.

Πίσω ο ένας σέντερ μπακ παίζει μαν του μαν,ενώ ο άλλος δίνει βάθος στην άμυνα.Η άμυνα είναι και το μεγάλο ατού της τακτικής αφού σε όποια ομάδα και να την έχω χρησιμοποιήσει έχω από τις καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος.(αν όχι την καλύτερη.)Έτσι λοιπόν χρειαζόμαστε ο αμυντικός που παίζει μαν του μαν,να είναι γρήγορος,με αρκετά με μεγάλα tackling και marking.O άλλος πρέπει να είναι πιo δυνατός στα physical atts,αλλά φυσικά να έχει και ικανοποιητικά marking,tackling,heading.

Στην επίθεση χρησιμοποιούμε το σύστημα FCD-FCA.

FCD(o δεξιά στο σχήμα)

Είναι ο επιθετικός που θα δημιουργεί.Θα τρέχει,θα ανοίγει διαδρόμους,θα σεντράρει,θα είναι ας πούμε ο περιφερειακός επιθετικός.Σίγουρα θα πρέπει να είναι πιο κοντός από τον FCA,να είναι καλός στα τεχνικά χαρακτηριστικά,να έχει καλό crossing,dribbling,passing,αλλά και φυσικά να είναι και αρκετά γρήγορος.

FCA(ο αριστερά στο σχήμα)

Εκτελεστής.Η δουλειά του είναι να σπρώχνει την μπάλα στο πλεκτό.Δεν θέλουμε ουτε να δημιουργεί ούτε να πασάρει.Είναι σαν να στήνουμε μια κολώνα στην αντίπαλη περιοχή.Απαραίτητα χαρακτηριστικά το finishing και το heading.Εδώ χρησιμοποιώ παίχτες-νταμάρια,συνήθως πάνω από 1.85.Έτσι απειλώ και με τον γνωστό συνδυασμό στο κόρνερ(team instruction corner-near post, player instruction-near post flick on).

Γενικότερα η ανάπτυξη γίνεται και από το κέντρο κυρίως όμως απο τα άκρα.


O αριστερός κεντρικός μέσος είναι αυτός που αναλαμβάνει τις πρωτοβουλίες για να φτιάξει παιχνίδι, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι είναι Playmaker.Κύριο μέλημα του είναι η άμυνα και μετά το να μοιράσει σωστά την μπάλα.Ο δεύτερος κεντρικός μέσος είναι πλήρως συγκεντρωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα.Έτσι όταν η ομάδα αμύνεται έχει πίσω 6(DR,DL,DC,DC,MCD,MCA) παίχτες ενώ όταν επιτίθεται έχει μπροστά 5(MCA,AMR,AML,FCD,FCA) παίχτες.

Το σύστημα αυτό μπορείτε με ευκολία να το χρησιμοποιείτε με ομάδες χειρότερες,ίσες ή και με καλύτερες από εσάς αν παίρνετε το ρίσκο.

Screenshots.
Image

Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
http://west-dev-team.blogspot.gr/



I always tell the truth. Even when I lie.
nickvanpapas2
Trialist
Trialist
Posts: 52
Joined: Sat Nov 08, 2008 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: Treviso
Αγαπημένη Ομάδα: Ήμουν ΠΑΟ
Status: Μετά το καρναβάλι μάνατζερ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λίγο αντιφατικό το counter attack με τη χρήση playmaker..Πως ξεδιπλώνεται η αντεπίθεση αν ο playmaker πρέπει οπωσδήποτε να πάρει την μπάλα?
Οι σκύλοι διαμαρτύρονται που το manager έγινε ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου
User avatar
Stonecity3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2460
Joined: Tue Nov 07, 2006 1:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αιολικός,Ολυμπιακός, Ατλέντικο
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Όντως μπορεί έτσι να είναι.

Αλλά η λογική που χρησιμοποιείται playmaker είναι για τις οργανωμένες επιθέσεις.Εφόσον σαν ti έχουμε την επιλογή focus passing-->mixed πρέπει κάποιος να αποφασίζει για το που θα πάει η μπάλα.

Η διαφορά με έναν κλασσικό playmaker είναι ότι δεν είναι τόσο επιθετικός.Έχει στο μυαλό του και την άμυνα.

Εδώ είναι τα pi του αριστερού mc.
Image


Όσο για τις αντεπιθέσεις τα 4 μπακ έχουν passing--direct(όπως και ο mc,που είναι πιο επιθετικός) ώστε κατεφθείαν η μπάλα να βγει μπροστά. :wink:
http://west-dev-team.blogspot.gr/



I always tell the truth. Even when I lie.
arabas
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Fri Apr 17, 2009 10:11 pm
Football Manager της ομάδας: Kavala
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η καλύτερη τακτική που υπάρχει αυτή τη στιγμή εδώ μέσα. Και για να είμαι πιο ακριβής η μόνη που δουλεύει με φυσιολογικές ομάδες. Φίλε χάρη σε σένα ανέβασα τη Καβάλα στη, Α'.

ΥΓ: Ρε παιδιά το να κάνετε ένα σύστημα που να παίρνετε πρωτάθλημα με Batca ή Chelsea δεν είναι τίποτα...Έλεος... Για να πάρεις πρωτάθλημα με Παν. ή Ολυμπιακο στην Ελλάδα δεν θέλει να είσαι και έξπερτ στο μάνατζερ...

Και πάλι ευχαριστώ
harris88
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Aug 01, 2009 9:32 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΟ ΣΤΙΝ FM ΠΑΡΕΑ...ΠΑΙΖΩ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ POST ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ...ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΕΧΕΙΣ...
1.ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΠΑΚ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ CROSSING ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΑ ΒΕΛΑΚΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΥΤΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΟΜΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΟΠΟΣ ΚΑΙ ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΧΩΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΣΟΥΣ ΣΤΑ ΑΚΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΜΑΣ.
2. ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ΕΓΩ ΠΑΙΖΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ DMC KAI AMC ΔΗΛΑΔΗ ΡΟΜΒΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΥΛ ΘΕΛΟΥΜΕ ΒΑΡΒΑΤΟ DMC ΠΧ BANEGA ΓΙΑ ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ DMC KAI MC ΓΙΑ ΤΙΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΗΛΟΚΑΛΥΨΗΣ.ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΣΟΥΣ ΤΑ ΑΚΡΑ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ CROSSING ΟΠΩΣ ΚΑΙ PASSING ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ.
3.ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΠΙΘΕΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΡΤΕΛΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ ΤΗΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ
User avatar
Stonecity3
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2460
Joined: Tue Nov 07, 2006 1:22 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αιολικός,Ολυμπιακός, Ατλέντικο
Location: Πετρούπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Άργησα λίγο αλλα τώρα τα είδα.

Εγώ ευχαριστώ που εμπιστεύεστε τις τακτικές μου παίδες.:wink:
http://west-dev-team.blogspot.gr/



I always tell the truth. Even when I lie.
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”