4-5-1 - Attacking by JamieSPoursas - Flexible Tactic

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4-2-3-1 Attacking (by JamieSPoursas) Flexible Tactic

DOWNLOAD :arrow: http://files.filefront.com/4+2+3+1+Atta ... einfo.html

Η συγκεκριμένη τακτική είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος διάταξης των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας στις τέσσερις γραμμές του αγωνιστικού χώρου.

Όπως θα δείτε και παρακάτω, το σχήμα που έχω επιλέξει είναι εξαιρετικά ευέλικτο και μπορεί ανά πάσα χρονική στιγμή και ανάλογα με τις συνθήκες του αγώνα ή λόγω τραυματισμών ή για λόγους... τακτικής να κατέβουμε στον αγώνα με ποικιλόμορφους σχηματισμούς.

Ίσως κάποιοι, διαβάζοντας τα παραπάνω, να αρχίσουν να μπερδεύονται, αλλά πιστέψτε με, θα διαπιστώσετε ότι τελικά είναι μια πολύ απλή τακτική, στην οποία κατέληξα έπειτα από πάρα πολλά και διαφορετικής μορφής συστήματα που δοκίμασα στην πορεία.

:idea: Καταλήγοντας σε αυτή την τακτική, σαν προπονητής του Πανιωνίου, βρίσκομαι ήδη στη σεζόν 2014-2015 και έχω στο παλμαρέ μου 4 πρωταθλήματα και 5 κύπελλα Ελλάδος.

:idea: Καμία τακτική από μόνη της δεν είναι συνταγή για την απόλυτη επιτυχία. Οι ποδοσφαιριστές παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο, καθώς και οι προσωπικές "πινελιές" του καθενός από εμάς.

Στο διά ταύτα λοιπόν...

:arrow: Το αρχικό σχήμα - 4-2-3-1
Image

:arrow: Team Instructions
Image

Το βασικό μας σύστημα είναι το 4-2-3-1 το οποίο είναι μια απλή αναγωγή του 4-5-1.

Διάταξη των ποδοσφαιριστών μας και τεχνικά χαρακτηριστικά των παικτών:

(DC) - 4-2-3-1
Επιλέγουμε κεντρικούς αμυντικούς με Marking, Tackling, Heading, Positioning, Stamina, Strength >= 15 ή αν αυτό δεν είναι εφικτό τα συγκεκριμένα atts να είναι όσο το δυνατόν πιο υψηλά.
Ο ένας από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς θα πρέπει να είναι ψηλός >=1,84 γιατί στις ειδικές εντολές στην άμυνα έχουμε Mark Tall Player και στην επίθεση στα κόρνερ Challenge Keeper.
Επίσης περιττό να πω ότι οι κεντρικοί μας αμυντικοί θα πρέπει να είναι και αρκετά γρήγοροι Pace, Acceleration >=14.

(DR/L ή WBR/L) - 4-2-3-1
Για εμένα το σημαντικότερο κομμάτι της τακτικής είναι τα πλάγια μπακ.
Οι πλάγιοι αμυντικοί μας, πέραν της αμυντικής τους λειτουργίας, παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδος.
Επιλέγουμε πλάγιους μπακ (εγώ χρησιμοποιώ WBR/L και όχι DR/L) με Tackling, Pace, Decisions, Crossing, Technique, Passing >=15 ή αν αυτό δεν είναι εφικτό τα συγκεκριμένα atts να είναι όσο το δυνατόν πιο υψηλά.
Παρόλο που η τακτική μας είναι να μην παίζουμε wide, θα παρατηρήσετε πως οι πλάγιοι αμυντικοί μας, επειδή προωθούνται συχνά, παίζουνε ρόλο χαφ στην επίθεση (γι' αυτό χρειάζεται να έχουν καλό passing), καθώς οι επιθετικοί μας μέσοι συγκλίνουν περισσότερο στο προς το κέντρο.
Πολύ σημαντικό στοιχείο είναι να μάθουμε σε αυτούς τους παίκτες μέσω της προπόνησης 1-2 βασικές κινήσεις στο παιχνίδι τους οι οποίες είναι: dribble down the right/left flank - get forward whenever possible.
Είναι βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουν οι πλάγιοι αμυντικοί μας για να δουλέψει η τακτική μας.

(MC ή DMC) - 4-2-3-1
Οι μέσοι μας επίσης παίζουν σημαντικό ρόλο, αλλά έχουν περισσότερο επιθετικά καθήκοντα, παρά αμυντικά.
Επιλέγουμε μέσους (εγώ χρησιμοποιώ MC μόνο) με Passing, Technique, Composure, Creativity, Determination, Flair >=15 ή αν αυτό δεν είναι εφικτό τα συγκεκριμένα atts να είναι όσο το δυνατόν πιο υψηλά.
Οι μέσοι μας έχουν ρόλο περισσότερο δημιουργικό μέσα στο παιχνίδι και βοηθούν σημαντικά την ανάπτυξη του παιχνιδιού και την επιθετική λειτουργία της ομάδας. Γι' αυτό θα πρέπει μέσω της προπόνησης να τους μάθουμε μερικές κινήσεις όπως dribble through the center of the park - try killer balls whenever possible
Καλό θα ήταν κάποιος από τους μέσους μας να έχει Marking >=15.
Επίσης αν σε περίπτωση έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι εντός ή εκτός έδρας και θέλουμε να παραταχθούμε πιο αμυντικά, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έναν ή και δύο DMC, ανάλογα με το πόσο αμυντικά θέλουμε να παρουσιάσουμε την ομάδα μας στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

(AMC) - 4-2-3-1
Ο επιθετικός μας μέσος ο οποίος είναι ουσιαστικά η αιχμή του δόρατος και ο συνδετικός κρίκος της μεσαίας γραμμής με τον επιθετικό μας και για τον οποίο συχνά πρέπει να δαπανήσουμε σημαντικά ποσά από το μεταγραφικό μας budget...
Τα πράγματα εδώ είναι απλά. Όσο καλύτερος ο παίκτης μας σε αυτή τη θέση, τόσο μεγαλύτερη θα είναι η παραγωγικότητά μας στο παιχνίδι μας.
Χρησιμοποιούμε έναν καθαρό AMC με Passing, Technique, Crossing, Finishing, Composure, Creativity, Flair >=15 ή αν αυτό δεν είναι εφικτό τα συγκεκριμένα atts να είναι όσο το δυνατόν πιο υψηλά.
Συνήθως είναι ο παίκτης μας ο οποίος περνάει τις περισσότερες τελικές πάσες προς τον επιθετικό μας ή τους επιθετικούς μας μέσους, αλλά έχει τη δυνατότητα να βγαίνει και σαν "κρυφός" φορ και να τελειώνει και ο ίδιος τις φάσεις.
Μέσω της προπόνησης επιλέγουμε να του μάθουμε try killer balls whenever possible.
Τέτοιοι ποδοσφαιριστές είναι συνήθως πολύ ακριβοί, γι' αυτό βάλτε τους scouts σας να αλωνίζουν τον κόσμο, εκτός και αν οικονομικά δεν έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα να δαπανήσετε ένα σεβαστό ποσό για να φέρετε έναν τέτοιο παίκτη στην ομάδα σας.

(AMR/L) - 4-2-3-1
Οι πλάγιοι επιθετικοί μας μέσοι επιλέγουμε να έχουν Passing, Technique, Crossing, Dribbling, Creativity, Pace>=15 ή αν αυτό δεν είναι εφικτό τα συγκεκριμένα atts να είναι όσο το δυνατόν πιο υψηλά.
Επειδή οι συγκεκριμένοι μας παίκτες λειτουργούν περισσότερο ως AMC, λόγω της ανάπτυξης της ομάδας περισσότερο από το χώρο του κέντρου παρά από τα πλάγια, το Passing πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο και πρέπει μέσω της προπόνησης να τους μάθουμε 2-3 βασικές κινήσεις: dribble through the center of the park - try killer balls whenever possible ή dribble down the right/left flank αν θέλουμε αποκλειστικά να παίζουν σαν πλάγιοι επιθετικοί μέσοι.

(FC/ST) - 4-2-3-1
Η κολώνα της ομάδας, το στήριγμά μας στην επίθεση. Τα λόγια είναι περιττά. Ο επιθετικός μας πρέπει να έχει @@ και να στέλνει τη μπάλα στο πλεκτό.
Εγώ χρησιμοποιώ έναν δυνατό και ψηλό επιθετικό με Finishing, Heading, Composure, Off The Ball, Strength>=15 ή αν αυτό δεν είναι εφικτό τα συγκεκριμένα atts να είναι όσο το δυνατόν πιο υψηλά. Ευτυχώς η HugeDB βρίθει από καλούς επιθετικούς, στο χέρι σας και στην τσέπη σας είναι για να τους αποκτήσετε.

:arrow: Διάφορες παραλλαγές του αρχικού σχήματος

Πολλοί από εσάς μπορεί να έχετε στο ρόστερ σας 2-3 καλούς επιθετικούς ή 1-2 καλούς αμυντικούς μέσους και να θέλετε να τους χρησιμοποιείτε στη βασική σας 11άδα.
Επίσης μπορεί οι συνθήκες ενός αγώνα να είναι τέτοιες που να πρέπει να παίξετε πιο επιθετικά ή πιο αμυντικά.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά, γιατί με 1-2 κινήσεις μπορούμε να αλλάξουμε εύκολα τη διάταξη των ποδοσφαιριστών μας στον αγωνιστικό χώρο και να πετύχουμε τον σκοπό μας.

:arrow: (Α) - 4-3-3
Image

Τον AMC τον "σέρνουμε" σε θέση MC και παίζουμε 4-3-3 (αμυντικά, χρησιμοποιώντας τους 2 πλάγιους MC σε ρόλο DMC και τον κεντρικό σε MC ή AMC) ή (επιθετικά, χρησιμοποιώντας τον κεντρικο MC σε ρόλο DMC και τους πλάγιους MC ή AMC).

:arrow: (B) - 4-4-2
Image

"Σέρνουμε" τον AMC σε ρόλο FC/ST και τους AMR/L σε ρόλο MR/L και παίζουμε κλασσικό 4-4-2 με όλες μας τις γραμμές στην ευθεία. Ανάλογα με το πόσο αμυντικά ή επιθετικά θέλουμε να παίξουμε, χρησιμοποιούμε και τους αντίστοιχους παίκτες (DMC στη θέση του/των MC) ή (AMR/L στη θέση του/των MR/L).

:arrow: (C) - 4-2-4
Image

"Σέρνουμε" τον AMC σε ρόλο FC/ST και όλοι οι υπόλοιποι παίκτες παραμένουν στη θέση τους. Κι εδώ ανάλογα μπορούμε να παίξουμε πιο επιθετικά ή πιο αμυντικά, χρησιμοποιώντας πάντα τους κατάλληλους ποδοσφαιριστές.

:arrow: (D) - 4-5-1
Image

"Σέρνουμε" τον AMC σε ρόλο MC και τους AMR/L σε ρόλο MR/L και παίζουμε με το κλασικό 4-5-1. Κι εδώ ανάλογα μπορούμε να παίξουμε πιο επιθετικά ή πιο αμυντικά, χρησιμοποιώντας πάντα τους κατάλληλους ποδοσφαιριστές.

Καλή επιτυχία σε όλους. Περιμένω απόψεις και σχόλια. :D
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας παραθέτω ενδεικτικά και κάποια screenshots από αποτελέσματα αγώνων, στατιστικά των παικτών μου, βαθμολογίες κ.α.

Τα μέχρι στιγμής πρωταθλήματά μου

Image

Image

Image

Image

Από την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν 2014-2015

Image

Image

Image

Image

Image
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια χαρα αδερφε!
Πρωτα απο ολα πιστευω οτι αξιζει να δοκιμασει κανεις την τακτικη σου μονο και μονο αν δει κανεις την καταπληκτικη ιστορια που ειχες γραψει περυσι με τον πανιωνιο και ηταν απιστευτη! Εγω προσωπικα μολις ειδα το ονομα σου στην τακτικη και φυσικα το 4-5-1 (δλδ 4-2-3-1) που ειναι και το αγαπημενο μου πολλα χρονια τωρα στο fm ειπα να την δοκιμασω χωρις καμια αμφιβολια!
Εκατσε και χαρτι η φαση γιατι μολις ειχα αρχισει ενα νεο παιχνιδι με την αγαπημενη μου marseille!

Στην τακτικη τωρα, αν και η φιλοσοφια μου ειναι αμυντικη, δλδ προτιμω να νικαω με 1-0, 2-0 παρα με 4-2 η 5-3 κλπ, η τακτικη με εντυπωσιασε, φοβερη κατοχη μπαλας, πολλες ευκαιριες στην αντιπαλη αμυνα και το καλυτερο παρα πολυ λιγες πραγματικα ευκαιριες μου εκανε ο αντιπαλος. Εχω παιξει μεχρι στιγμης 6 ματς στα οποια εχω 6 στα 6 εχω βαλει 12 γκολ και εχω δεχτει μολις ενα γκολ. Να αναφερω οτι μεσα στα 6 ματς που εχω δωσει επαιξα με lyon, boardaux, monaco και γιατα προκριματικα του CL με την slavia. Επισης εντυπωσιαστικα απο την μπαλα που παιζει η ομαδα αν και ειναι πολυ νωρις ακομα και εχω κανει και αρκετες μεταγραφες, φανταζομαι σε 2-3 μηνες που θα δεσει απολυτα η ομαδα πραγματικα δεν θα πιανεται!
Η μονη αλαγη που εκανα στην τακτικη ηταν τον δεξιο mc να του κατεβασω λιγο το mentality ωστε να εχει λιγο ποιο αμυντικο ρολο (εχω τον Lorik Cana που διαλαει!!!)
Μπροστα παιζω με Lewandovski και πισω του τον Ben Arfa που συνδιαζονται αψογα, δεξια εχω Bakary kone και αλαγη βαζω τον ziani, μονο αριστερα (ΑΜL) δεν παμε πολυ καλα εχω τον sergio mota τον πιτσιρικα που μαλλον 8ελει λιγο καιρο να προσαρμοστει μαλλον.

Αυτα απο μενα!
Συντομα 8α εχεις νεα μου για την πορεια της ομαδας!
Χαιρετω!
DROIT AU BUT
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ευχαριστώ billy_marseille για τα καλά σου λόγια. :D

Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο σύστημα έχει μεγάλη πέραση στο FM2009 και αποδίδει πάρα πολύ καλά.

Σε αυτή την τακτική κατέληξα έπειτα από τα παιχνίδια μου με τη Stade Rennais F.C. για τους "32" στο Κύπελλο Ουέφα. Πραγματικά και στα δύο παιχνίδια οι Γάλλοι με πάτησαν. Απίστευτη κυκλοφορία μπάλας, κατοχή, καταπληκτικές αντεπιθέσεις, πολλές ευκαιρίες κι εγώ απλά καθόμουν και κοίταγα. Στον επόμενο αγώνα άλλαξα αμέσως το σύστημά μου (πιο πρν χρησιμοποιούσα 4-4-2) και τα αποτελέσματα φάνηκαν την επόμενη χρονιά κατακτώντας πρωτάθλημα και κύπελλο.

Με τους παίκτες που έχεις στη διάθεσή σου λογικά το πρωτάθλημα είναι εφικτός στόχος, όπως επίσης και μια καλή πορεία στο Τσου-Λου για αρχή. Μεγάλο μυστικό στην επιτυχία της τακτικής, όπως προανέφερα, είναι τα πλάγια μπακ σου. Όσο καλύτερα, τόσο περισσότερο θα αποδίδει και η τακτική. Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και οι κεντρικοί μέσοι (MC και AMC) αφού ουσιαστικά από αυτούς γίνεται όλο το παιχνίδι. Επίσης αν παρατηρήσεις αρκετά συχνά σκοράρουν και οι πλάγιοι επιθετικοί σου μέσοι επειδή συγκλίνουν προς το κέντρο στην επίθεση όταν η μπάλα παίζεται από την άλλη πλευρά του γηπέδου και γεμίζουν έτσι την αντίπαλη περιοχή με παίκτη παραπάνω.

Εγώ για FC/ST έχω εδώ και δύο χρόνια τον Παπάζογλου του Άρη (ελεύθερη μεταγραφή). Πέρυσι σε 28 αγώνες είχε 14 γκολ και 5 ασίστ. Φέτος σε 17 παιχνίδια έχει ήδη 16 γκολ και 5 ασίστ στο πρωτάθλημα.

Για AMC έχω τον Willians Santana μεταγραφή από Internacional μου κόστισε 19M και ήδη μου τον ζητάνε Ίντερ και Γιουβέντους. Πέρυσι σε 24 παιχνίδια είχε 5 γκολ και 9 ασίστ. Φέτος σε 14 παιχνίδια έχει ήδη 7 γκολ και 9 ασίστ.

Για AMR έχω Σωτήρη Νίνη (ελεύθερη μεταγραφή από Παναθηναϊκό) και Romain Castel (regen/newgen) μεταγραφή από Grenoble Foot 38 ο οποίος σε 11 παιχνίδια έχει 7 ασίστ (labelled next Franck Ribery).

Για AML έχω Γιώργο Τζαβέλλα και Rodney Sneijder μεταγραφή από AJAX.

Για MC έχω Mascio (πασίγνωστο "λάθος" της DB) και Paul Koning (regen/newgen) από AJAX (labelled next Clarence Seedorf).

Για το Ελληνικό πρωτάθλημα, δεν το συζητώ, πάω να γίνω ισόβιος νταμπλούχος (είμαι στη σεζόν 2014-2015 και έχω 4 πρωταθλήματα και 5 κύπελλα).
Στην Ευρώπη ακόμα δυσκολεύομαι αρκετά. Την περσινή χρονιά, απέκλεισα στους ομίλους Λίβερπουλ και Γιουβέντους, στους "16" απέκλεισα τη Μπάγερν με 0-0 εντός και 1-3 εκτός και στους "8" αποκλείστικα από τη Μάντσεστερ με 0-1 εντός και 4-3 εκτός.
Φέτος στους ομίλους βγήκα δεύτερος έναν βαθμό πίσω από Μπάγερν, αποκλείοντας Σεβίλλη και Βασιλεία. Τώρα περιμένω να παίξω με την Πόρτο στους "16".

Γενικά πάντως η τακτική αποδίδει εξαιρετικά (στο save μου ΠΑΟ, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός παίζουν την ίδια τακτική και είναι οι μόνες ομάδες που με κοντράρουν στα ίσα).
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4089
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Καλή φαίνεται.Αλλά γιατί δεν τις ανεβάζεις όλες;
paixtaras
Indispensible
Indispensible
Posts: 1848
Joined: Sun Feb 10, 2008 9:41 pm
Football Manager της ομάδας: Real Sociedad S.A.D
Αγαπημένη Ομάδα: ΠANAΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Μπύρες,μπάχαλα και μια καλή εκδρομή...
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ καλές οι τακτικές σου.

Off Topic:
1.Μάλλον έχεις σταματήσει την ιστορία παρασυρμένος απο το ''πάθος'' σου για το παιχνίδι(2014-2015 :!: )

2.Ποιο skin χρησιμοποείς?
Μια ζωή γεμάτη αλητεία μέσα στης Λεωφόρου τα στενά...
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εσυ ποια χρησημοποιεις?
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
edcv5900
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Thu Dec 25, 2008 5:14 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

για να δουμε, τωρα το εβαλα πρωτη φορα εντος εδρας με ΠΑΟΚ

ποιο σκιν εχεις;
ωραιο ειναι!
jamiespoursas
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 743
Joined: Mon Mar 19, 2007 1:17 pm
Football Manager της ομάδας: Προσεχώς...
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.
Status: Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε Πανιώνιος.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vavas457 wrote:Καλή φαίνεται.Αλλά γιατί δεν τις ανεβάζεις όλες;
Βασικά δεν τις ανεβάζω όλες γιατί τα team instructions δεν αλλάζουν καθόλου, παρ' όλο που αλλάζει το σχήμα της ομάδας.
paixtaras wrote:Είμαι σίγουρος ότι είναι πολύ καλές οι τακτικές σου.

Off Topic:
1.Μάλλον έχεις σταματήσει την ιστορία παρασυρμένος απο το ''πάθος'' σου για το παιχνίδι(2014-2015 :!: )

2.Ποιο skin χρησιμοποείς?
1. Αλήθεια είναι πως παρασύρθηκα λίγο από τις επιτυχίες και γι' αυτό δεν συνεχίζω προς το παρόν το στόρυ.
edcv5900 wrote:για να δουμε, τωρα το εβαλα πρωτη φορα εντος εδρας με ΠΑΟΚ

ποιο σκιν εχεις;
ωραιο ειναι!
2. Τι σκιν είναι του Στέκλο, απλά άλλαξα το background.
GLOP wrote:Εσυ ποια χρησημοποιεις?
Χρησιμοποιώ το 4-2-3-1 και ανάλογα με τη δυσκολία του παιχνιδιού παίζω με 4-2-4 αν θέλω να είμαι πιο πιεστικός και επιθετικός ή 4-2-3-1 παίζοντας με έναν ή δύο αμυντικά χαφ στη θέση των MC.
Δηλαδή γι' αυτό την ονόμασα flexible tactic επειδή μπορείς ανά πάσα στιγμή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού ή ανάλογα με τις συνθήκες του κάθε αγώνα να κατεβάσεις τη δική σου τακτική.
Γιατί είμαι ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ...

Είσαι αξιοπρεπής; Γίνε ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

ΕΜΠΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕ... Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ
User avatar
Sapsalomenos
Coach
Coach
Posts: 2740
Joined: Sat Mar 29, 2008 4:19 pm
Status: Believe it or not, I was not always as awesome as I am today.
Location: Σέρρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα την δοκιμάσω και θα σου πώ την άποψη μου άν και σύμφωνα με τα αποτελέσματα πρέπει να είναι φοβερή... -gioupi

Off Topic:
Δώσε το background χθές -gioupi
"Even if there was a hand, it was the hand of God."

Mαγικές στιγμές...

Μαραντόνα: «Ο καλύτερος μετά από εμένα ο Πελέ!»

Image
Brujitas wrote: Επίσης αναρωτιεμαι πως σκατα τοσο καιρο βγαινουμε με ελληνιδες. Ρε. Η διαφορά στον χαρακτηρα, στην ευγενια, στο κεφι, στην πλακα, ειναι ΧΑΩΔΗΣ.
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4089
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Eγώ την κατέβασα και θα την βάλω στο online που παίζω με Μan Utd
krepakias
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Sun Oct 28, 2007 5:53 pm
Football Manager της ομάδας: barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλημερα φιλε jamies!

οπως λεει και μια παροιμια στον ουρανο σε εψαχνα στην γη σε βρηκα. εισαι και ο πρωτος.
ειναι η καλυτερη τακτικη που εχω δει ποτε. συγχαρητηρια! παιρνω αστερα τριπολης (καθοτι καταγομαι κατω απο το αυλακι) και η ομαδα απο τισ πρωτες κιολας αγωνιστικες πεταει. και παλι να εισαι καλα.
edcv5900
Trialist
Trialist
Posts: 53
Joined: Thu Dec 25, 2008 5:14 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκού
Has thanked: 0
Been thanked: 0

συγνωμη κιολας αλλα εμενα δεν μου βγηκε
3 παιχνιδια επαιξα και εχασα!!!!!
philip21
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3525
Joined: Wed Jan 09, 2008 6:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK,Barca
Has thanked: 0
Been thanked: 0

krepakias wrote:καλημερα φιλε jamies!

οπως λεει και μια παροιμια στον ουρανο σε εψαχνα στην γη σε βρηκα. εισαι και ο πρωτος.
ειναι η καλυτερη τακτικη που εχω δει ποτε. συγχαρητηρια! παιρνω αστερα τριπολης (καθοτι καταγομαι κατω απο το αυλακι) και η ομαδα απο τισ πρωτες κιολας αγωνιστικες πεταει. και παλι να εισαι καλα.


Καλό είναι να μην κρίνεις από μερικούς αγώνες!



edcv5900 wrote:συγνωμη κιολας αλλα εμενα δεν μου βγηκε
3 παιχνιδια επαιξα και εχασα!!!!!

Για να δουλέψει σωστά μια τακτική πρέπει να μπει από την αρχή της χρονιάς ή έστω να περάσουν μερικά ματς για να την συνηθίσουν και να την μάθουν οι παίχτες!
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4089
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ή επίσης να ταιριάζουν οι παίκτες με το σύστημα :wink:
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”