4-4-2 Global Mentality .ck

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Post Reply
CK13
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 21, 2008 8:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός- Celtic
Status: Loading..
Location: Camp Nou, Barcelona 09.04.2002
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η τακτική μου βασίζεται στη "παγκόσμια νοοτροπία" όπως αυτή περιγράφεται στο TTF09 και δοκιμάστηκε στο 9.2.0.

http://www.sendspace.com/file/y1vbi4

Η διάταξη είναι ένα κλασσικό 4-4-2. Ο ένας MC αναλαμβάνει κυρίως αμυντικά καθήκοντα ενώ ο έτερος MC ουσιαστικά λειτουργεί ως επιτελικός μέσος. Οι Wingers πρόωθούνται αρκετά και βοηθούν στην επίθεση. Οι full-backs δεν αναλαμβάνουν τόσες επιθετικές πρωτοβουλίες αλλά βοηθούν όταν χρειαστεί την ανάπτυξη. Ο FRC έχει ρόλο AMC/FC "κατεβαίνει" για να παίρνει μπάλα ενώ πολλές φορές την υποδέχεται και τη "σπαει" σε κοντινούς συμπαίκτες.

Εδώ φαίνεται η διάταξη.

Image

MRC: Εδώ θέλουμε DM/C.
MLC: Εδώ έναν all-around MC με έμφαση στις επιθετικές αρετές.
FRC: Χρειάζεται strength, first touch, technique, creativity, long shots. Ένας complete forward είναι ιδανικός για τη θέση.
FLC: Εδώ βάζουμε τον γκολτζή και γρήγορο striker.

Για τις υπόλοιπες θέσεις δεν προκύπτει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση από το σύστημα. Προσωπική μου επιλογή είναι οι γρήγοροι DCs. Επίσης ο καλύτερος κεφαλοσφαιριστής ας μπει δεξιά στο κέντρο της άμυνας.

Τη τακτική τη δοκίμασα με Barcelona και Παναθηναϊκό και έμεινα ικανοποιημένος και στις δύο περιπτώσεις.

That's all. Ευπρόσδεκτη κάθε απορία/σχόλιο/παρατήρηση.

Edit: Some pics

Barcelona League Table so far: Image

.vs R.Madrid: Image

Edit2: Τελείωσα την πρώτη χρονιά με Παναθηναϊκό. Κατεκτησα το πρωταθλημα αήτητος με 17 βαθμούς διαφορά +59 διαφορά τερμάτων με 10 γκολ παθητικό.
Επίσης κατέκτησα το κύπελλο παίζοντας στον τελικό με τον ΠΑΟΚ και έφτασα στα ημιτελικά του C.L. όπου αποκλείστηκα απ'την Inter με 3-1 aggregate ενώ προηγουμένως είχα αποκλείσει Porto και Arsenal (ο όμιλος ήταν Man.Utd, Werder και Galatasaray).

Image

Image
Last edited by CK13 on Sun Jan 11, 2009 10:55 am, edited 2 times in total.
v4nkar3
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 02, 2008 7:38 am
Football Manager της ομάδας: Nancy Lorraine
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καταπληκτικη τακτικη..Στον ολυμπιακο που επαιζα και εγω με 4-4-2 με global mentality δουλευει πανεμορφα...Συγχαρητιρια,

1 βοηθεια μονο--- για τουσ 2 κεντρικουσ αμυντικους. πρεπει να ειναι γρηγοροι οπως?
για τον striker τι να προτιμισω οπωσ επισης για τον FRC εχς παικτες με τα στοιχεια που αναφερεις αλλα δεν αποδιδουν...εχω Gigliotti που πληρει τις προυποθεσεις αλλα δεν και diogo επισης και lewndanwoski, αλλα κανεις δε φαινεται να παιζει καλα

ευχαριτω εκ των προταιρων
CK13
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 21, 2008 8:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός- Celtic
Status: Loading..
Location: Camp Nou, Barcelona 09.04.2002
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προτιμώ οι αμυντικοί μου να έχουν Pace και Acceleration πάνω από 15. Ωστόσο δεν είναι και απαραίτητo αφού δε χρησιμοποιώ τεχνητό off-side, αν έχεις γενικα καλούς αμυντικούς με καλά mental attributes ακόμα και αν έχουν 11-12 σε Pace και Acc. με τις περισσότερες ομάδες θα είσαι οκ.

Για την επίθεση τώρα...Εγώ θα έβαζα Diogo FLC μιας και έχει μια σχετικη ευχαίρεια στο γκολ ,ωστόσο οι υπόλοιποι δεν είναι και τόσο καλοί για FRC οπότε δοκίμασε με Diogo FRC kai Gigliotti FLC ή Lewandowski FRC και Diogo FLC. Μη περιμένεις πάντως πολλά γκολ απ τον FRC εκτός αν μιλάμε για world-class παίκτη ή πιάσει τρελή φόρμα. Ο FRC θα κάνει τη περισσότερη βρώμικη δουλειά. Εγώ έπαιζα με Suazo FRC και Pogrebnyak (που δε τον λες και γρήγορο αλλά ήταν ο καλύτερος γκολτζής μου) FLC.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Ότι θες εδώ είμαστε :-)

p.s. ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
CK13
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 21, 2008 8:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός- Celtic
Status: Loading..
Location: Camp Nou, Barcelona 09.04.2002
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελείωσα και τη πρώτη χρονιά στη Βαρκελώνη με αυτή τη τακτικη. Απολογισμός...

:arrow: Πρωτάθλημα Ισπανίας Αήτητος (με 4 νίκες έναντι των fierce rivals Ρεάλ και Εσπανιόλ)

:arrow: Champions League , νίκησα με 4-2 τη Μπάγερν στο τελικό αποκλείωντας προηγουμένος PSV (4-1 agg.), R.Madrid (5-2 agg. άλλες 2 νίκες σε ντέρμπι :wink: ), Liverpool (3-1 agg. 2 νίκες).
Στους ομίλους έκανα 6 νίκες με Celtic, Werder, Ολυμπιακό.

:arrow: Έχασα το κύπελλο στο τελικό απ τη Ρεάλ που ήταν πιο τυχερή. -toixos2

Image

Image
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

opposition instructions χρησιμοποιείς???? Την τακτική σου τη δοκίμασα στη μέση της χρονιάς που η ομάδα είχε κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΙΛΙΑ (αστον βίλα). Τώρα θα τη χρησιμοποιήσω και στα φιλικά για να την αφομοιώσουν οι παίχτες και θα σου πω εντυπώσεις!!!!!!!!
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
v4nkar3
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 02, 2008 7:38 am
Football Manager της ομάδας: Nancy Lorraine
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ωραιος ρε CK13!! Απλα αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι ολη η ομαδα να ειναι κατω των 25 χρονων...πρεπει να κοιταξω για FRC καθως ο diogo σκοραρει οπως ειπες...

Επειδη το χεις με το μενταλιτι και το χειριζεσαι παρα πολυ καλα θα σου προτεινα αν εχεις χρονο να φτιακσεισ 442 πιο αμυντικογενες με γρηγορες αντεπηθεσεις απο τα ακρα και target man για δυσκολα παιχνιδια. Εχω φτιαξει κατι πανψ στο δικο σου συστημα αλλα εχς κενο αμυνασ επιθεσησ :P

και παλι να σαι καλα και αν πεσει στο ματι σου κανασ καλοσ για FRC kai FLC ποσταρε το.
CK13
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 21, 2008 8:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός- Celtic
Status: Loading..
Location: Camp Nou, Barcelona 09.04.2002
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:arrow: Opposition Instructions χρησιμοποιω μόνο σε αστέρια του αντιπάλου ή αν δω πως μου δημιουργεί πρόβλημα μια πλευρα, ένας γρήγορος AMC κτλ. Συμβουλεύομαι τον Αsst.Man. για το είδος συνήθως. Πάντως είναι και δίκοπο μαχαίρι οι Oppos.Instr. π.χ αν βάλεις closing down σ'έναν γρήγορο παίκτη και πάει να τον πιέσει κάποιος πιο αργός εύκολα μπορεί να τον περάσει και να δημιουργηθεί χώρος απ το πουθενα, γι αυτό πάντα με μέτρο και πάνω σε αντιπάλους που αξίζουν για να μη σπαταλάει και άδικα δυνάμεις η ομάδα.

:arrow: Κάτι άλλο που θυμήθηκα πάνω στη τακτική. Αν δείτε πως κάποιος winger έιναι σε μεγάλα κέφια, ο αντίπαλος μπακ έχει χαμηλό condition ή παίζει ελαφρά τραυματισμένος ή τεσπα έχει χάλια απόδωση βάλτε να παίζει η μπάλα απο κείνη τη πλευρα (από team instructions) πιθανό να βοηθήσει ειδικά αν μέχρι τότε δε βρίσκατε χώρους.

:arrow: Επίσης μιας και ανέφερε ο φίλος για κοιλιά στη μέση της χρονιάς...Πιστεύω ότι είναι απ τα μεγαλύτερα + της τακτικής μου ότι μέχρι στιγμής η ομάδα αποδίδει με ελάχιστες αυξομοιώσεις όλη τη χρονιά και επίσης είναι ανθεκτική στους τραυματισμούς, δηλ. αν τραυματιστεί ένας βασικός δε φαίνεται πολύ.

edit: @ v4nkar3

Θέλω και εγώ να φτιάξω μία counter τακτική καθώς και μια full-attack απλά δεν έχω αρκετό χρόνο , θα προσπαθήσω όμως :wink:

Για τους παίκτες κάτω των 25 θες έτοιμους ή και promising νέους? Θα κάνω μια έρευνα αγοράς και καμιά δοκιμη και θα σου πω :-)
v4nkar3
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 02, 2008 7:38 am
Football Manager της ομάδας: Nancy Lorraine
Has thanked: 0
Been thanked: 0

προφανως και εξελιξιμους αλλα και ετοιμους...εγω στο φυτοριο μου τον landi kai ton rusu ελπιζω στο μελλον να δουλεψουν ...απλα για FRC με καλο creativity passing kai first touch αλλα ειναι δυσκολο να τους βρεις..

Αντε φιλε σου ευχομαι τα καλυτερα καλη συνεχεια σε οτι κανεις και οτι ποσταρεις θα με βοηθησεις
να σαι καλα.
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Η τακτική σου είναι αυτή που θα ακολουθήσω αλλά θέλω να μου πεις κάτι για τα σεντερ φορ. Έχω για επίθεση vagner love, gignac kai lewandowski. Θα πάρω άλλον έναν και θα είναι είτε aguero είτε pogrebnyak. Να διώξω κάποιον από τους υπάρχοντες ή να πάρω έναν από τους 2???
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
CK13
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 21, 2008 8:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός- Celtic
Status: Loading..
Location: Camp Nou, Barcelona 09.04.2002
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάρε Aguero αν μπορείς και Lewandowski στείλε τον δανεικό δε νομίζω να παίζει με τέτοιους επιθετικούς στο ρόστερ ,εκτός αν τον κρατάς για κανά κύπελλο ίσα ίσα να ξεκουράζει τους άλλους. Ο Aguero είναι εξαιρετικός για FLC. Από κει και πέρα FRC βάζε Gignac. Γενικά πάντως και Vagner Love όπως και Pogrebnyak είναι πολύ καλοί και σκοράρουν αρκετά. Ο Aguero λόγω της διαφοράς κλάσσης από τους υπόλοιπους επιθετικούς μπορεί να παίξει και στις 2 θέσεις αν έχεις πρόβλημα κάποια στιγμη.

@v4nkar3 : Φίλε μου δες τον Gignac, Pogrebnyak, Makukula, Marquinhos, Guilherme. Αυτούς μπορώ να σκεφτώ τώρα οι 2 τελευταίοι είναι και στην ηλικία που θες :wink: . Δοκίμασε πάντως να βάλεις και κανάν καλό AMC/FC για FRC πχ πιστεύω ο Belluschi αν και λίγο αδύναμος θα απέδιδε καλά.
User avatar
Antoni-o
National Manager
National Manager
Posts: 8418
Joined: Wed Jul 09, 2008 10:11 am
Football Manager της ομάδας: Νone
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός, Άρσεναλ
Status: Sleeping
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Με προβληματίζει ότι στα φιλικά η αντίπαλη ομάδα κάνει πολλές ευκαιρίες :| :| :|

Image
Image
Bob Dylan wrote:“When you got nothing, you got nothing to lose”
CK13
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 21, 2008 8:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός- Celtic
Status: Loading..
Location: Camp Nou, Barcelona 09.04.2002
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χμμ...κοίτα δε μπορώ να κρίνω απ το φιλικό γιατί παίζουν αρκετοί παράγοντες ρόλο αυτή τη στιγμή ειδικα αν έχεις νέους παίκτες και η ομάδα σου δεν έχει δέσει ακόμα. Επίσης η δυναμικότητα του αντιπάλου καθώς και το ότι έπαιζες εκτός δικαιολογεί τις ευκαιρίες που έκανε σε κάποιο βαθμό. Δε ξέρω πόσο ουσιαστικές ήταν οι ευκαιρίες της Sporting για να σου πω αν έχει προβλημα η ομάδα. Παρατήρησες κάποια "τρύπα" σε ορισμένο σημείο της άμυνας?

Τεσπα...Επιφυλάσσομαι προς στιγμήν μέχρι να έχεις μεγαλύτερο δείγμα. Πάντως έχω παρατηρήσει και στα δικά μου saves πως αυτη η τακτικη...gets the job done που λέμε χωρίς να χρειάζεσαι 30 ευκαιρίες σε κάθε παιχνίδι. Αφήνει στον αντίπαλο κάποιο χώρο αλλά τον οδηγεί συνήθως σε προσπάθειες δύσκολες ή ακίνδυνες.

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις και το counter-attack, ίσως βοηθήσει αλλά θα χάσεις τις κόντρα-επιθεσεις...δε ξέρω αν συμφέρει.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο :| Κράτα με ενήμερο :wink:
User avatar
Nikolakis
Amateur
Amateur
Posts: 186
Joined: Sat May 17, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΣΦΠ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ
Location: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όντως λειτουργεί πολύ καλά αυτή η τακτική, την εφαρμόζω κι' εγώ με μικρές παραλλαγές. Πολλές φορές βάζω καθαρό DMC και έναν MC με βελάκι πάνω, όλα τα υπόλοιπα όπως τα αναλύει ο φίλτατος. Λίγα παθητικό γενικά, πολύ καλά επίθεση (έχω κανόνια γενικώς). Εφαρμόζω πάντως τη NIKE τακτική στο Mentality από το Tactical Theorems και αποδίδει πολύ!!

Mια απορία μόνο: Τo global mentality δεν αφήνει πολλούς κενούς χώρους ή μήπως δεν αποδόσει τόσο καλά στην επίθεση όσο στην άμυνα; (ασχέτως με τους παίχτες που διαθέτει μια ομάδα).
CK13
Trialist
Trialist
Posts: 78
Joined: Fri Mar 21, 2008 8:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός- Celtic
Status: Loading..
Location: Camp Nou, Barcelona 09.04.2002
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:arrow: Για τους χώρους ευθήνεται πιο πολύ το counter-attack και λιγότερο το global mentality πιστεύω, αν μιλάς για τη τακτική μου. Γενικά ίσως να αφήνει κάποιους χώρους αλλά χωρίς να επηρεάζεται ιδιαίτερα η αμυντική εικόνα της ομάδας δίνοντας παράλληλα και καλύτερη κυκλοφορία και αντεπιθέσεις. Το global mentality βοηθάει στην ομοιογένεια της ομάδας και στο να εφαρμόζεται χωρίς σπουδαίες παραλλαγές και σε ομάδες διαφορετικών απαιτήσεων.

:arrow: Τωρα αν ρωτάς ότι αν δίνοντας λιγότερο χώρο στον αντίπαλο γίνει λιγότερο αποδοτικη η τακτική πιστεύω πως ναι μάλλον θα έχεις χειρότερα αποτελέσματα μακροπρόθεσμα τουλάχιστον, αν βέβαια έναντι κάποιας τακτικής ή ομάδας αντιμετωπίζεις πρόβλημα και βλέπεις ότι εκμεταλλεύονται πολύ καλα τους κένους χώρους μπορείς να ξετικάρεις το counter-attack και μαζί με κάποια opposition instructions να λύσεις το πρόβλημα. Μπορείς να αλλάξεις και περαιτέρω τα team instructions ή τη διάρθρωση της ομάδας βέβαια (π.χ. βάζοντας τον αμυντικογενή χαφ σε θέση καθαρού αμυντικου χαφ), ωστόσο με μεγαλύτερες αλλαγές μπορείς να δώσεις στον αντίπαλο κάποιο άλλο σημείο να σε χτυπήσει αν δεν έχεις μελετήσει καλά τις δυνατότητες των παικτών του.

Τέλος το manager βασίζεται σε πολλές διαφορετικές δυναμικές παραμέτρους οπότε είναι λίγο δύσκολο να δώσεις μια απόλυτα σωστή απάντηση. :| Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν...

Δεν είμαι σίγουρος αν έλυσα την απορία σου οπότε αν θες κάποια ακόμα διευκρ'ινιση πες μου. :-D
User avatar
laziogr
Trialist
Trialist
Posts: 48
Joined: Thu Nov 22, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: A.C. MILAN,Ο.Φ.Η
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ,ΛΑΤΣΙΟ
Location: Ηρακλειο Κρητης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φιλε μου και εγω την ιδια τακτικη χρησιμοποιω με την μονη διαφορα οτι τα mc μου δεν εχουν βελακια μπρος και πισω αλλα τους εχω δωσει οδηγιες ο ενας να παιζει πιο επιθετικα και ο αλλος να μαρκαρει περισσοτερο...κατα την γνωμη μου ειναι το καλυτερο συστημα...με τη χοφενχαιμ παω για πρωταθλημα την 4η χρονια μου μεχρι στιγμης σε 17 αγωνες ειμαι αητητος και με 6β. διαφορα απο την μπαγερν..
φωτια θα ξαναβαλουμε μες το γεντι κουλε............
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”