4-4-2,4-2-3-1 by sioutas (επιτέλους... 2 επιθετικοί στο ΦΜ)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Locked
modaristis
Trialist
Trialist
Posts: 67
Joined: Thu Apr 02, 2009 4:46 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ, Καλαμάτα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sioutas wrote:EDIT 13-2-09
1.Στον δεξί μπακ ---> Run with ball down right και Get Forward whenever possible
2.Στον αριστερό μπακ ---> Run with ball down left και Get Forward whenever possible
3.Στο δεξί χαφ ---> Run with ball down right
4.Στο αριστερό χαφ ---> Run with ball down left
πώς το κάνουμε αυτό?
User avatar
GUS-13
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Mon May 10, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sioutas εχεις δοκιμασει να βαλεις switch position στον δεξι FC με AMR? Αυτο εχει ως αποτελεσμα (νομιζω δηλαδη ,δεν ειμαι 100% σιγουρος ακομα) να βγαινει ο AMR μονος του αφου δεν τον μαρκαρει κανεις αλλα θα πρεπει να εχει καλο finishing, σε ρωταω γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα αν πετυχε λογω τακτικης η λογω τυχης :P

Παντως μπραβο! πολυ καλη δουλεια με τα tactics!! Πιο πολυ προτιμω να παιζω με την 4-4-2 attacking (την δικια σου)
OLE!!!
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

όχι δεν το έχω δοκιμάσει... αλλά και ο FC θα πρέπει να μπορεί να παίξει ως δεξί χαφ... θα το δοκιμάσω στη Μίλαν μιας και έχω Αγουέρο-Μέσσι που παίζουν καλά παντού!
modaristis
Trialist
Trialist
Posts: 67
Joined: Thu Apr 02, 2009 4:46 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟ, Καλαμάτα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

modaristis wrote:
sioutas wrote:EDIT 13-2-09
1.Στον δεξί μπακ ---> Run with ball down right και Get Forward whenever possible
2.Στον αριστερό μπακ ---> Run with ball down left και Get Forward whenever possible
3.Στο δεξί χαφ ---> Run with ball down right
4.Στο αριστερό χαφ ---> Run with ball down left
πώς το κάνουμε αυτό?
καλά κανένας δε με βοηθάει??? :( :( :(
seloner
Indispensible
Indispensible
Posts: 1607
Joined: Wed Dec 10, 2008 6:49 pm
Football Manager της ομάδας: liverpool
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πας στον παιχτη ->player interaction->κατω κατω εχει preffered moves .
tasos1987
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Wed Apr 09, 2008 8:07 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το συστημα στανταρ που λες ειναι το 4-2-3-1?
Στα ντερμπι εκτος εδρας αυτο βαζεις??
billy_marseille
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Tue Dec 04, 2007 3:59 pm
Football Manager της ομάδας: Olympique de Marseille
Αγαπημένη Ομάδα: Olympique de Marseille/Osfp
Location: Athens/Marseille
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπερα και απο μενα!

Ξεκινησα καινουργιο παιχνιδι με το 9.0.3 patch με Πανιωνιο! Στα φιλικα δοκιμασα τις τακτικες και κατεληξα στην 442 Possesion με καποιες αλλαγες. Αφησα τις οδηγιες οπως ηταν μονο που τον ενα επιθετικο τον πηρα και τον εβαλα ως dmc καθαρο στην θεση του πισω απο τους 2 mc και εγινε ενα πολυ καλο 4-5-1 (η 4-3-3 αν προτειματε!), ετσι καλυψα παραπανω τους χωρους και η ομαδα εχει ακομα περισσοτερη κατοχη μπαλας, καλυτερη αμυντικη λειτουργεια και φοβερο passing game. Μιας και ειμαι περισσοτερο του αμυντικου ποδοσφαιρου με βολεψε παρα πολυ και εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος!
Οριστε και η διαταξη οπως την εχω προσαρμοσει.

----------GK----------
DR---DC-------DC---DL
---------DM-----------
-----MC------MC(*)---
AMR---------------AML
----------ST----------

Εβγαλα και απο τον δεξιο mc το βελακι πρως τα κατω και τον αριστερο mc που ειναι ο playmayker του ανεβασα 4 κλικ το μενταλιτι.

Στα πολυ δυσκολα ματς φερνω και τους AMR και AML σε ρολο MR και ML και ειδα και εκει πολυ καλα αποτελεσματα.

Τα μεχρι στιγμης παιχνιδια που εχω δωσει:

(FR) Panionios - Celtic : 2-1
(FR) Panionios - Steaua : 1-0
(FR) Panionios - Barcelona : 1-3
(Intertoto) Panionios - Grbalj : 4-0
(Intertoto) Grbalj - Panionios : 0-4
(Intertoto) Panionios - TPS - 4-0
(Intertoto) TPS - Panionios : 0-2
(Intertoto) Omonoia - Panionios : 0-2
(Intertoto) Panionios - Omonoia - 2-0

Να σημειωσω επισης οτι ο Recoba στον ρολο του playmayker ειναι απλα απιστευτος, και φυσικα ο Estoyanoff ειναι και αυτος εκπληκτικος στον ρολο του.

Κατι που παρατηρησα ειναι οτι τα περισσοτερα γκολ τα εχουν βαλει οι AMR/L και ο playmayker. O επιθετικος μου μεχρι στιγμης εχει βαλει μονο 2 γκολ. Αυτο ισχυει γενικα και στο παιχνιδι αν παιζεις με 2 ST η επειδη εγω παιζω τωρα με εναν μονο μπροστα???

Παντως οι τακτικες σου Σιουτα οπως παντα ειναι πολυ καλες και δουλεμενες, φυσικα ομως πρεπει να προσαρμοζονται στις αναγκες του καθενος και να βαζει ο καθενας και λιγο το χερακι του ωστε να βγαινει το αποτελεσμα που θα μας ικανοποιει!

Χαιρετω
DROIT AU BUT
kakashi
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:05 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια σας παιδια! Λοιπον δοκιμασα το συστημα με την ΠΑΟΚΑΡΑ και ειχα πολυ καλα αποτελεσματα και γρηγορα!
Μια απορια, το παρατηρησα και σε αλλα συστηματα στο ΦΜ 09, ενω ολη η ομαδα παιζει καλα οι επιθετικοι μου δεν....
Δεν ξερω, μηπως φταιει οτι δεν παιρνουν πολλες πασες? Μηπως φταιει το οτι δεν παιζω με target man? ΛΙγη βοηθεια? :-D
see you in another life brother!
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω βαζω την 4-2-3-1 κ αν θελω να σκοραρω στο τελος το κανω 4-4-2 attacking...Το αριστερο μου στοπερ εχει πανω απο 10 γκολ ολη τη χρονια με τα κορνερ κ τις στημενες φασεις..
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατι που παρατηρησα ειναι οτι τα περισσοτερα γκολ τα εχουν βαλει οι AMR/L και ο playmayker. O επιθετικος μου μεχρι στιγμης εχει βαλει μονο 2 γκολ. Αυτο ισχυει γενικα και στο παιχνιδι αν παιζεις με 2 ST η επειδη εγω παιζω τωρα με εναν μονο μπροστα???
Καλημέρα καταρχήν :-D

Κι εγω το ίδιο παθαίνω...
Χρησιμοποιώ την ίδια διάταξη (4-1-2-2-1) με τον εναν MC στον ρόλο του playmaker και παρατήρησα το ίδιο φαινόμενο...
Οτι οι MCs και οι AMR/L εινα αυτοι που ωαζουν τα περισσότερα γκολ.
Ειμαι στην 6 σεζον με τον ΠΑΟΚ και τις πρώτες 2 που ειχα 4-4-2 εβγαζα 1ο σκορερ ενω μολις το γυρισα σε 4-3-3 εχω περισσοτερο πλουραλισμο στην επιθεση και φυσικα απιστευτο passing game. Φαντασου οτι στο passing του πρωτασθληματος ει 5 πρωτοι ειναι δικοι μου... :D :D :D
Spoiler: show
Και απο τα τα 5 πρωταθληματα εχω παρει τα 4 .... -traino
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εννοεις τη διαταξη που εχει ο σιουτας η αυτη που προτεινει το παιδι παραπανω?(παραλαγη του 4-4-2 possesion με μετατοπιση πισω του ενα σεντερ φορ?
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

danis wrote:εννοεις τη διαταξη που εχει ο σιουτας η αυτη που προτεινει το παιδι παραπανω?(παραλαγη του 4-4-2 possesion με μετατοπιση πισω του ενα σεντερ φορ?
Την διάταξη 4-3-3 με DM, 2MC, AML/R, ST με δικά μου instructions.
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
someone
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 686
Joined: Fri Jan 23, 2009 11:54 am
Football Manager της ομάδας: arsenal
Αγαπημένη Ομάδα: arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παιζω με arsenal 4-4-2 attacking με arshavin και nasri στα πλαγια. Δεν εχω βαλει ομως ουτε τον ενα ουτε τον αλλο playmaker, πειραζει?
User avatar
diant
Football Legend
Football Legend
Posts: 11291
Joined: Mon Nov 22, 2004 1:11 pm
Status: vitam impendere vero
Has thanked: 0
Been thanked: 0

someone wrote:παιζω με arsenal 4-4-2 attacking με arshavin και nasri στα πλαγια. Δεν εχω βαλει ομως ουτε τον ενα ουτε τον αλλο playmaker, πειραζει?
Τί να πειράζει!
Εσύ εισαι ο Coach ότι θέλεις κανεις! 8)
Δεν υπαρχει βίβλος γι αυτα τα πραματα....
★ When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives ★
Alexos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5359
Joined: Mon Dec 27, 2004 9:51 pm
Αγαπημένη Ομάδα: PAO B.C.- Chicago Bulls
Status: Η μειοψηφία μπορεί και να έχει δίκιο, η πλειοψηφία πάντα κάνει λάθος.
Location: Καρδίτσα/Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Δεν δουλεύει πλέον κανενα απο τα λίνκ :wink:
Ιστορία NBA 2K14 Association - Jazzing for the Title

viewtopic.php?f=392&t=40536&p=1859597#p1859597
Locked

Return to “Έτοιμες τακτικές!”