4-3-3 by sioutas (oυδέν σχόλιον)

Όλες οι τακτικές που έχετε να προτείνετε!
Chatzaras
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sat Feb 05, 2005 8:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η καλυτερη τακτικη που εχω δει. ROMA-ARIS 0-3 με την Counter.
User avatar
geol13
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Sat Oct 27, 2007 3:35 pm
Football Manager της ομάδας: MB,Sheffield FC
Αγαπημένη Ομάδα: Pao,Dortmund,Chelsea,Aluminij
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορούμε μήπως να κάνουμε ένα review σε ποιά odds χρησιμοποιούμε ποιά version; -mperdema
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

PetrosGz wrote:Φιλε sioutas ειμαι λατρης και κολλημενος με την τακτικη σ κ αυτο που μας εκανε η SI φετος με τα βελλακια με τρεεεελλανε.
Τεσπα προσπαθω και γω να κανω κατι αναλογο σαν την περσυνη σ τακτικ και ειχα καταλληξει σε κατι τετοιο μεχρι την στιγμη που ειδα το τοπικ σου κατεβασα το τακτικ και θα σ φερω τα πρωτα αποτελεσματα.. Βοηθεια ομως θελω σε 2 σημεια..
1)Στην τακτικη την attack πρεπει το δεξι AMC να μην εχει καθολου through balls; και τι παιχτες πρεπει αντιστοιχα να χρησιμοποιω στα MC; Εχω Μαν Σιτι με Ελανο και Ματιας Φερναντεζ στα πρωτα μου καλα χαφ.
2)Σε τακτικες στυλ 4-2(MC)-3(AML-AMC-AMR)-1 kai 4-3(DMC-2MC)-2(AML-AMR)-1 πως τα αντιμετοποιζεις? Δλδ με ποια τακτικη, τι player instractions και opposition instractions;
Ευχαριστω πολυ φιλε και σε θεωρω μεντορα μου ειδικα για το περσυνο αν και ειχα κανει καποιες αλλαγες που ειχαν βοηθησει πολυ αν γίνει κατι αντιστοιχω και φετος θα σε ειδοποιήσω λειαν συντομως..

Υ.Γ. Αυτο το πραγμα παντως με τον έναν επιθετικο καλα εκανες κ το ανεφερες γτ είναι ΣΠΑΣΤΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟ
Υ.Γ(2) Ο Ηουντελαρ κανει για μόνος;(περσυ παντως ηταν ο βασικος μου φορ κ μαμαγε αλλα κλαψ κλαψ μας τον πηραν ακομα κ αυτον η βρωμορεαλ :x :x :x :x :x )

Για τα opposition instructions ακολούθησε τα παρακάτω:

Τight marking: στενό μαρκάρισμα, κάνε σε αστέρια... και όχι σε άχρηστους, τους άχρηστους άστους να παίρνουν τη μπάλλα αφου δεν μπορούν να κάνουν εύκολα τη ζημιά

Show onto foot: Aν οι αντίπαλοι έχουν αδύναμο πόδι κάνε show on to foot στο αδύναμο πόδι τους... τώρα υπάρχει και κάτι άλλο αλλά πρεπει να καθήσεις να δεις όλα τα στατιστικά των αντιπάλων παικτών που είναι βαρετό... δλδ αν ο αντίπαλος έχει ψηλούς και αργούς επιθετικούς τότε άσε τους αντίπαλους πλάγιους χαφ να κάνουν σέντρα με το εξωτερικό τους πόδι ώστε η σέντρα να πάει μακριά... αν όμως ο αντίπαλος έχει κοντούς επιθετικούς και γρήγορους τότε άσε τους πλάγιους χαφ να σου κάνουν σέντρες με το εσωτερικό τους πόδι ώστε η σέντρα να πάει στην καρδιά της άμυνάς σου που οι δικοί σου σέντερ μπακ λόγω ύψους θα έχουν πλεονέκτημα... πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο δλδ...

Closing Down: Πρεσάρισμα κάνουμε σε αργούς παίκτες και όχι σε γρήγορους γιατί με ένα ξαφνικό σπριντ μας αφήνουν πίσω...

Tackling: Σκληρά μαρκαρίσματα κάνουμε σε παίκτες με χαμηλή φυσική κατάσταση, ή σε αντίπαλα αστέρια ώστε να τους τραυματίσουμε αλλά προσοχή στις κάρτες. Σε παίκτες άτεχνους κάνουμε πάντα easy tacking....
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σιουτα να σε ρωτησω. με το νορμαλ ή το καουντερ ποιον παικτη να βαζω σαν playmaker? απο ποια θεση?
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
serkok7
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 434
Joined: Thu Aug 23, 2007 2:40 pm
Location: βεροια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω αρσεναλ και ειμαι στη δευτερη χρονια,εχουν φυγει ο Adebayor και ο van Persie και ηρθαν ο Balotelli και ο Aguero συν αυτοι που ηταν...Παιζω με το attacking και συνεχεια νικαω με 1-0 με γκολ προς το τελος...αν φαω γκολ ειναι σιγουρα 1-1...Καμια συμβουλη για να σκοραρουν πιο πολυ???
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

serkok7 wrote:Εχω αρσεναλ και ειμαι στη δευτερη χρονια,εχουν φυγει ο Adebayor και ο van Persie και ηρθαν ο Balotelli και ο Aguero συν αυτοι που ηταν...Παιζω με το attacking και συνεχεια νικαω με 1-0 με γκολ προς το τελος...αν φαω γκολ ειναι σιγουρα 1-1...Καμια συμβουλη για να σκοραρουν πιο πολυ???


ΑΝΤΙμετωπιζω το ιδιο προβλημα. ειχα παναθηναικο τπτ. πηρα τοτεναμ επισησ τπτ!! ολο 1-0 στο τελος κ οι επιθετικοι τπτ απολυτως. με τον παναθηναικο μετα απο 10 αγωνιστηκεσ ο νιλσον ειχε περισσοτερο γκολ απο τον aguino που ειχα επιθετικο
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημερα σε ολους.Ειμαι κ εγω ενας απο ολους εμας που χρησιμοποιησαμε την τακτικη του siouta στο FM 08.Οταν οποια τακτικη που δοκιμαζαμε πηγαινε απο το κακο στο χειροτερο,ηρθε ο sioutas κ μας εσωσε ολους.Ετσι λοιπον βλεποντας τον siouta να φτιαχνει τακτικη για το 09 ειπα οτι θα συνεχιζουμε το γλεντι.Αν κ διαβαζω κυριως θετικα σχολια εδω, δυστυχως εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος.Εχω δουλεψει πολυ ολες τις εκδοχες των τακτικων του siouta για το 4-3-3 στο FM 09 κ εχω παρατηρησει τα εξης:

4-3-3 Full Attacking: Η αληθεια ειναι οτι ειναι η τακτικη που σου δινει την δυνατοτητα να κανεις αρκετες ευκαιριες, αλλα δυστυχως η αμυνα πισω ειναι επιφοβη γιατι αν ο αντιπαλος εχει γρηγορο επιθετικο τοτε ειναι σιγουρο οτι θα δεχτουμε γκολ.Την χρησιμοποιω οταν δεν κανω ευκαιριες με την attacking, κατι που ειναι αρκετα συνηθισμενο.

4-3-3 Attacking: Δυστυχως κ εδω εχω συναντησει προβληματα.Η ομαδα δεν δημιουργει σωστα, δεν παιζει καλο ποδοσφαιρο κ τα γκολ που θα βαλω θα ειναι κυριως απο στημενα (αυτο συμβαινει σε πολυ μεγαλο ποσοστο σε ολες τις τακτικες του siouta).Tα περισσοτερα γκολ ειναι απο κορνερ κ φαουλ.

4-3-3 Normal: Η συγκεκριμενη τακτικη δεν εχει βοηθησει πουθενα.Δεν σκοραρεις,δεν δημιουργεις, δεν παιζεις καλο ποδοσφαιρο.Ειναι απλα μια τακτικη για να κρατας την μπαλα κ αν εισαι τυχερος να πετυχεις κ ενα γκολ.

4-3-3 Counter: Η καλυτερη τακτικη του siouta!Την χρησιμοποιω στα ντερμπι κ στα παιχνιδια CL.Πολυ δυνατη στην αμυνα!Δυσκολα δεχεσαι γκολ ακομα κ απο μεγαλες ομαδες.Βεβαια δυσκολα σκοραρεισ κ δυσκολα κανεις σουτ, αλλα το αποτελεσμα του Χ το εχεις σχεδον σιγουρα.Προσωπικα στα δυσκολα ματς ξεκιναω με αυτην την τακτικη μεχρι το 65-70'.Αν δεν εχω δεχτει γκολ κ ειναι 0-0 τοτε την αλλαζω με μια δικια μου Counter (πιο επιθετικη ομως) με σκοπο να πετυχω το γκολ της νικης.Αν δεχτω γκολ νωριτερα, τοτε την αλλαζω αμεσως με την δικια μου.Με αυτον τον τροπο εχω μεχρι στιγμης στο CL, με ομιλο Chelsea,Werder κ Cluj (εγω εχω Ολυμπιακο), 8 βαθμους μαζι με Chelsea, Werder 6 κ Cluj 0.Τα αποτελεσματα που εχω μεχρι στιγμης ειναι: Δυο ισοπαλίες 1-1 με Chelsea κ δυο νικες με Werder κ Cluj με 3-0 κ 2-0 αντιστοιχα.

Γενικα πιστευω πως θελουν βελτιωση οι τακτικες στον τομεα δημιουργια κ αναπτυξη παιχνιδιου.Κατι που με ενοχλει παρα πολυ κ εχει επισημανθει κ απο αλλους ειναι το κακο rating του επιθετικου κ το οτι δυσκολα θα βαλουμε πανω απο 2 γκολ σε καθε ματς.

Δυστυχως ο sioutas μας κακομαθε με την τακτικη του FM 08 κ εχουμε γινει πολυ απαιτητικοι απεναντι του! :D
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
User avatar
Pantos89
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Thu Dec 11, 2008 10:59 am
Football Manager της ομάδας: Pao
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sparos27 wrote: 4-3-3 Counter: Η καλυτερη τακτικη του siouta!Την χρησιμοποιω στα ντερμπι κ στα παιχνιδια CL.Πολυ δυνατη στην αμυνα!Δυσκολα δεχεσαι γκολ ακομα κ απο μεγαλες ομαδες.Βεβαια δυσκολα σκοραρεισ κ δυσκολα κανεις σουτ, αλλα το αποτελεσμα του Χ το εχεις σχεδον σιγουρα.Προσωπικα στα δυσκολα ματς ξεκιναω με αυτην την τακτικη μεχρι το 65-70'.Αν δεν εχω δεχτει γκολ κ ειναι 0-0 τοτε την αλλαζω με μια δικια μου Counter (πιο επιθετικη ομως) με σκοπο να πετυχω το γκολ της νικης.Αν δεχτω γκολ νωριτερα, τοτε την αλλαζω αμεσως με την δικια μου.Με αυτον τον τροπο εχω μεχρι στιγμης στο CL, με ομιλο Chelsea,Werder κ Cluj (εγω εχω Ολυμπιακο), 8 βαθμους μαζι με Chelsea, Werder 6 κ Cluj 0.Τα αποτελεσματα που εχω μεχρι στιγμης ειναι: Δυο ισοπαλίες 1-1 με Chelsea κ δυο νικες με Werder κ Cluj με 3-0 κ 2-0 αντιστοιχα.
Εγω,παλι,οφειλω να ομολογησω οτι δεν εντυπωσιαστικα με την counter.Αντιθετα μου φαινεται πολυ πιο χρησιμη η νορμαλ και η full attack(οταν χρειαζεται).Την attacking δεν την πολυχρησιμοποιω αν και ειναι αρκετα καλη.Παντως η counter δεν αποδεικτηκε χρησιμη σε εμενα.Εχασα απο ολυμπιακο 3-1 εκτος και απο ιντερ 4-1 εκτος,με την counter,ενω με τη νορμαλ εφερα 1-1 με τη bayern(μοναχου φυσικα) και μαλιστα,με αρκετες προοπτικες για 1-2 και πολυ καλη λειτουργια της αμυνας.

Αυτο που με εξεπληξε στις τακτικες αυτες,ειναι οτι εχουν προσεχθει ιδιαιτερα τα στημενα,με ακριβεις εντολες σε καθε παικτη για τη συμμετοχη του.Σε αλλες ετοιμες τακτικες που δοκιμασα κατα καιρους,ημουν υποχρεωμενος να κανω αρκετες ρυθμισεις.

Συγχαρητηρια παντως για αυτη τη δουλεια -doublekiss -doublekiss -doublekiss -doublekiss
ΙΝΤΕΡ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 0-1

26-11-08
sioutas
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3090
Joined: Sat Oct 06, 2007 1:17 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Im a professional manager
Location: Earth
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Προσπάθησα να την φτιάξω όπως και την προηγούμενη στο ΦΜ, ή τουλάχιστον να την πλησιάσω... γιατί δεν υπάρχουν βελάκια πλεον... δυστυχώς όμως τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα...
sparos27
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:03 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εμενα παντως η Counter σε συνδυασμο με την δικια μου τακτικη μου εχει δωσει πολυ καλα αποτελεσματα.Την δουλευω ομως παντα με opossing instructions.Ετσι πιεζει πολυ η ομαδα κ δεν αφηνει τον αντιπαλο να δημιουργησει.Αν εχω καταφερει να κρατησω το 0-0 μεχρι το 65'-70',βαζω την δικια μου κ συνηθως περνω θετικο αποτελεσμα.Για τις αλλες τακτικες τα εχω αναφερει παραπανω.ΠΑντως εχει δικιο ο sioutas στο οτι τα βελακια μας περιοριζουν αρκετα!
Ενα κλικ εδω παρακαλω!Θα με βοηθησετε πολυ με ενα παιχνιδι!

http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=24638
User avatar
GLOP
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Thu May 01, 2008 12:08 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos F.C.
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Rε σιουτα τι μπορω να κανω ωστε να σκοραουν πο πολυ οι εποθετικοι? Pogrebnyak k kalinic palta μου βγηνα την πρωτη χρονια. Γενικα πολυ μετρια ολη η χρονια.Αποκλειστηκα στους 16 τσου-λου Και πρωταθλημα τους αγωνες με 1-0 αντε 2-0 στο τελος.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ.. ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟΟ
User avatar
S Vassilis
Amateur
Amateur
Posts: 199
Joined: Tue May 09, 2006 8:11 pm
Location: Κατερίνη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε sioutas αυτό που πρέπει να προσεχθεί είναι τα κενά μεταξύ των γραμμών. Σε γενικές γραμμές είναι καλές οι τακτικές σου απλά πρέπει να προσαρμοστούν ανάλογα με την ομάδα που έχει ο καθένας. Δεν έχουν όλες οι ομάδες τα ίδια χαρακτηρίστηκα πχ με ΑΕΚ χρησιμοποιούσα αττάκ και φουλ αττάκ με μικροαλλαγές και λειτουργούσαν όλα μια χαρά (εκτός από τον επιθετικό που δεν σκόραρε ποτέ) ενώ οι αμυντικές τακτικές δεν της πήγαιναν καθόλου. Έχει σχέση και η φιλοσοφία της ομάδας για να πιάσει η τακτική.
Πρόταση: πάρτε τις τακτικές του sioutas, μελετήστε την ομάδα σας μελετήστε και τα tactical theorems που είναι και μεταφρασμένα και στήστε την ομάδα σας ακριβώς όπως πρέπει. ο sioutas έκανε μια πολύ καλή αρχή, τι περιμένετε να σας ταΐσει στο πιάτο ρε παιδιά?
MaxKarapro
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3059
Joined: Thu Feb 07, 2008 10:27 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barca, Liverpool
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0

S Vassilis wrote:Φίλε sioutas αυτό που πρέπει να προσεχθεί είναι τα κενά μεταξύ των γραμμών. Σε γενικές γραμμές είναι καλές οι τακτικές σου απλά πρέπει να προσαρμοστούν ανάλογα με την ομάδα που έχει ο καθένας. Δεν έχουν όλες οι ομάδες τα ίδια χαρακτηρίστηκα πχ με ΑΕΚ χρησιμοποιούσα αττάκ και φουλ αττάκ με μικροαλλαγές και λειτουργούσαν όλα μια χαρά (εκτός από τον επιθετικό που δεν σκόραρε ποτέ) ενώ οι αμυντικές τακτικές δεν της πήγαιναν καθόλου. Έχει σχέση και η φιλοσοφία της ομάδας για να πιάσει η τακτική.
Πρόταση: πάρτε τις τακτικές του sioutas, μελετήστε την ομάδα σας μελετήστε και τα tactical theorems που είναι και μεταφρασμένα και στήστε την ομάδα σας ακριβώς όπως πρέπει. ο sioutas έκανε μια πολύ καλή αρχή, τι περιμένετε να σας ταΐσει στο πιάτο ρε παιδιά?
Ολόσωστος.... οι τακτικές στο fm 09 δεν είναι του στυλ βρίσκω μία και την κοπανάω με όποια ομάδα κι αν έχω και με οποινδήποτε αντίπαλο .... επίσης τα tactic theorems που είπε ο φίλος αν τα διαβάσετε σίγουρα θα καταλάβετε ότι το φετινό παιχνίδι είναι πολύ πιο ψαχμένο ...
Babaklas7
Backup
Backup
Posts: 979
Joined: Tue Jun 17, 2008 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: Internationale
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

απλά respect... -ypoklinomai -ypoklinomai -ypoklinomai στο 1ο ματς που την έβαλα, ΑΕΚ -ΞΑΝΘΗ 1-2 με κάρι αντεπιθέσεις φαρμάκι... ( στην counter εκδοση βέβαια 8) )
[quote="zidane72003"]Μη λες παπαριες παρακολουθει η εφορια το φορουμ ρε[/quote]

These are 8)
User avatar
vavas457
Manager
Manager
Posts: 4071
Joined: Tue Sep 09, 2008 8:08 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Chelsea,Mainz
Location: Κατερίνη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

sioutas από opposition instructions τι βάζεις;
Post Reply

Return to “Έτοιμες τακτικές!”