[Οδηγός] Πως εγκαθιστώ Facepacks στο παιχνίδι.

Φωτό παικτών οι οποίες θα εμφανίζονται στο προφίλ τους. Τα γνωστά ''Face Packs''
Post Reply
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15585
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

  1. βρείτε τον user data φάκελο σας, από προεπιλογή είναι ο:
    Win Vista: C:\Users\<username>\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\
    Win 2000/XP: C:\Documents and Settings\<username>\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\
    Win 98/ME: C:\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\
    Mac OS X: /Users/<username>/Documents/Sports Interactive/Football Manager 2009/

    Όπου My Documents, Τα Έγγραφα Μου για Ελληνικά Windows.
  2. πηγαίνετε στο φάκελο graphics (αν δεν υπάρχει, δημιουργήστε τον)
  3. δημιουργήστε ένα φάκελο με το όνομα pictures (καθαρά για λόγους τακτοποίησης, επίσης μπορείτε να δώσετε οποιοδήποτε όνομα)
  4. Αφού κατεβάσετε το facepack, αυτό συνήθως είναι σε μορφή .zip, .rar η .7z, τα οποία ανοίγουν με προγράμματα όπως το Winrar, οπότε ανοίξτε τα με αυτό το πρόγραμμα.
  5. Συνήθως, μόλις ανοίξετε το facepack με το Winrar, θα δείτε ένα φάκελο με το όνομα του facepack, π.χ. για το Ιταλικό Πρωτάθλημα πιθανόν να έχει όνομα Serie A facepack. Αυτόν το φάκελο, κάντε τον extract(αποσυμπίεση) στο φάκελο graphics/pictures
  6. Το facepack εγκαταστάθηκε. Για να δείτε τις αλλαγές, θα πρέπει από τα Display Settings των Preferences, να απενεργοποιήσετε το Use Skin Cache, και σε περίπτωση που έχετε ήδη ανοιχτό το παιχνίδι, ενεργοποιώντας το Reload Skin on Confirm, μπορείτε να δείτε τις αλλαγές χωρίς να κλείσετε το παιχνίδι.
  7. Σε περίπτωση που θέλετε να βάλετε παλιά Facepack, είναι συμβατά με τη νέα έκδοση
  8. Το παιχνίδι, σε αντίθεση με το FM 2007, διαβάζει μόνο μια εικόνα για κάθε παίκτη, και διαβάζει αυτή που θα δει πρώτη, με αλφαβητική σειρά, οπότε, αν θέλετε να βάλετε τα παλιά τα facepack, αλλά όταν εγκαθιστάτε νέα facepack, θέλετε να δείχνει τη καινούργια εικόνα του παίκτη, και μόνο αν δεν υπάρχει καινούργια, να δείχνει τη παλιά, μπορείτε να φτιάξετε 2 φακέλους μέσα στο φάκελο pictures. Ο ένας θα λέγεται new, όπου θα βάζετε τα νέα facpacks, και ο άλλος old, όπου θα βάζετε τα παλιά. Επειδή το "new" αλφαβητικά είναι πιο μπροστά από το "old", το παιχνίδι θα διαβάσει πρώτα το φάκελο new, και μετά το φάκελο old
Ο παραπάνω οδηγός γράφτηκε από τον dforlan9.
User avatar
charistsiouris
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Tue Nov 04, 2008 10:41 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάνω ότι μου λέτε αλλά μολις πάω να κάνω extract μου εμφανίζει ενα error.!!!τι μπορείν να φταίει??????
ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ...!!!
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15585
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Αφού δε μας λες το "error", υποθέτουμε ότι δε κατέβηκε σωστά το αρχείο.
Slod
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Thu Apr 24, 2008 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: Porto
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dforlan9 wrote:
  1. βρείτε τον user data φάκελο σας, από προεπιλογή είναι ο:
    Win Vista: C:\Users\<username>\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\
    Win 2000/XP: C:\Documents and Settings\<username>\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\
    Win 98/ME: C:\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2009\
    Mac OS X: /Users/<username>/Documents/Sports Interactive/Football Manager 2009/

    Όπου My Documents, Τα Έγγραφα Μου για Ελληνικά Windows.
  2. πηγαίνετε στο φάκελο graphics (αν δεν υπάρχει, δημιουργήστε τον)
  3. δημιουργήστε ένα φάκελο με το όνομα pictures (καθαρά για λόγους τακτοποίησης, επίσης μπορείτε να δώσετε οποιοδήποτε όνομα)
  4. Αφού κατεβάσετε το facepack, αυτό συνήθως είναι σε μορφή .zip, .rar η .7z, τα οποία ανοίγουν με προγράμματα όπως το Winrar, οπότε ανοίξτε τα με αυτό το πρόγραμμα.
  5. Συνήθως, μόλις ανοίξετε το facepack με το Winrar, θα δείτε ένα φάκελο με το όνομα του facepack, π.χ. για το Ιταλικό Πρωτάθλημα πιθανόν να έχει όνομα Serie A facepack. Αυτόν το φάκελο, κάντε τον extract(αποσυμπίεση) στο φάκελο graphics/pictures
  6. Το facepack εγκαταστάθηκε. Για να δείτε τις αλλαγές, θα πρέπει από τα Display Settings των Preferences, να απενεργοποιήσετε το Use Skin Cache, και σε περίπτωση που έχετε ήδη ανοιχτό το παιχνίδι, ενεργοποιώντας το Reload Skin on Confirm, μπορείτε να δείτε τις αλλαγές χωρίς να κλείσετε το παιχνίδι.
  7. Σε περίπτωση που θέλετε να βάλετε παλιά Facepack, είναι συμβατά με τη νέα έκδοση
  8. Το παιχνίδι, σε αντίθεση με το FM 2007, διαβάζει μόνο μια εικόνα για κάθε παίκτη, και διαβάζει αυτή που θα δει πρώτη, με αλφαβητική σειρά, οπότε, αν θέλετε να βάλετε τα παλιά τα facepack, αλλά όταν εγκαθιστάτε νέα facepack, θέλετε να δείχνει τη καινούργια εικόνα του παίκτη, και μόνο αν δεν υπάρχει καινούργια, να δείχνει τη παλιά, μπορείτε να φτιάξετε 2 φακέλους μέσα στο φάκελο pictures. Ο ένας θα λέγεται new, όπου θα βάζετε τα νέα facpacks, και ο άλλος old, όπου θα βάζετε τα παλιά. Επειδή το "new" αλφαβητικά είναι πιο μπροστά από το "old", το παιχνίδι θα διαβάσει πρώτα το φάκελο new, και μετά το φάκελο old
Ο παραπάνω οδηγός γράφτηκε από τον dforlan9.
ναι τα εκανα ολα αυτα αλλα θελω να βαλω εξτρα προσωπα σε ματαγγραφες που εχω κανει και πηγα στο κονφιγκ και εβαλα τον κωδικο και την εικονα αλλα δεν μου τρεχει χελπ????
Slod
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Thu Apr 24, 2008 3:20 pm
Football Manager της ομάδας: Porto
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι τα εκανα ολα αυτα αλλα θελω να βαλω εξτρα προσωπα σε ματαγγραφες που εχω κανει και πηγα στο κονφιγκ και εβαλα τον κωδικο και την εικονα αλλα δεν μου τρεχει χελπ????
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15585
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Define "τα έκανα όλα" και "δε μου τρέχει"
δλδ
Διευκρίνησε τα "τα έκανα όλα" και "δε μου τρέχει" :D
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75718
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Μίλησα και με pm με τον slod, δεν έχει καν αυθεντικό το game, ας ρωτήσει εκεί που βρήκε το crack γιατί δεν γίνεται το ένα και γιατί δεν γίνεται το άλλο...
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1956
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Δηλαδή με λίγα λόγια, η διαδικασία είναι ίδια με του '08???
User avatar
Jake13
Manager
Manager
Posts: 4199
Joined: Mon Aug 25, 2008 1:27 pm
Status: Silence will fall when the question is asked.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ακριβώς ίδια διαδικασία με πέρσι..
έτσι και αλλιώς είχανε ανακοινώσει από την S.I πριν την κυκλοφορία του νέου fm πως δεν θα κάνουν αλλαγές στα γραφικά..
Antonio_Montoya
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Sun Nov 19, 2006 5:36 pm
Location: Κηφισιά, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να καταλάβω κι εγώ που δεν το έχω ξανακάνει (και δε βρήκα και ανάλογο οδηγό στο forum): Ο μόνος τρόπος να προσθέσουμε καινούριες εικόνες παικτών σε ένα παιχνίδι ΑΦΟΥ το έχουμε ξεκινήσει, είναι να φτιάξουμε το config για ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ από αυτούς;;;
"Δύο πράγματα είναι ατελείωτα: Το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος."

- Albert Einstein
Bill_xanthi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5131
Joined: Sat Oct 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Man United
Αγαπημένη Ομάδα: Glory
twitter: iBillxan
Status: As the Reds go marching, on, on, on!
Location: Glory
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Antonio_Montoya wrote:Για να καταλάβω κι εγώ που δεν το έχω ξανακάνει (και δε βρήκα και ανάλογο οδηγό στο forum): Ο μόνος τρόπος να προσθέσουμε καινούριες εικόνες παικτών σε ένα παιχνίδι ΑΦΟΥ το έχουμε ξεκινήσει, είναι να φτιάξουμε το config για ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ από αυτούς;;;
για να βάλεις εικόνες παικτών χρειαζεσαι config είτε έχεις αρχίσει το παιχνίδι είτε όχι :wink:

ένα config για κάθε φάκελο χρειαζεσαι.
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο
και τ' όνομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο..♪♫
Antonio_Montoya
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Sun Nov 19, 2006 5:36 pm
Location: Κηφισιά, Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bill xanthi wrote:για να βάλεις εικόνες παικτών χρειαζεσαι config είτε έχεις αρχίσει το παιχνίδι είτε όχι :wink:

ένα config για κάθε φάκελο χρειαζεσαι.
Ναι, αλλά όταν εγκαθιστάς facepacks πριν ξεκινήσεις παιχνίδι, όλα είναι τακτοποιημένα. Αυτό που με καίει βασικά είναι το εξής: Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ e-style facepacks, αλλά δεν έχουν βγει όλα για το 2009. Για κάθε ένα που βγαίνει από εδώ και πέρα, αν το εγκαθιστώ στο παιχνίδι που έχω ξεκινήσει, θα φαίνεται;
"Δύο πράγματα είναι ατελείωτα: Το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος."

- Albert Einstein
Bill_xanthi
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5131
Joined: Sat Oct 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Man United
Αγαπημένη Ομάδα: Glory
twitter: iBillxan
Status: As the Reds go marching, on, on, on!
Location: Glory
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ναι θα φαίνεται!
Στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο
και τ' όνομα που μου 'δωσαν ήταν χαμένο ρούχο..♪♫
User avatar
komitas7
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Sat Dec 06, 2008 3:44 am
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστώ πολύ φίλε.....

πολύ καλός.....
mikemitsi
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1362
Joined: Mon Feb 12, 2007 6:24 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,New Jersey Nets
Location: Έβρος-Σύνορα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως φτιάχνω το config.
Βάζω τις φωτογραφίες στο παιχνίδι και δεν τις εμφανίζει.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;


EDIT: Άκυρο το βρήκα, το κατάλαβα και το έφτιαξα.
Sorry για την αναστάτωση.
Post Reply

Return to “Faces”