ερωτιση για το εντιτορ

Απορίες πάνω σε πρόσθετα εργαλεία του παιχνιδιού όπως editors, FM Scout κτλ.
Forum rules
Πριν ανοίξετε οποιοδήποτε topic εντός του τομέα διαβάστε οπωσδήποτε τους ΚΑΝΟΝΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ αναφοράς και ακολουθήστε τους πιστά. Από εδώ και πέρα θα θεωρείται το παρόν μήνυμα σαν προειδοποίηση, και θα κλειδώνονται, και αν κρίνεται σκόπιμο από τους mods/admins θα διαγράφονται, τα topics θα που δεν συμφωνούν, χωρίς δεύτερη προειδοποίηση γιατί δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην προσπέλαση των topics από τους χρήστες.
Post Reply
van helsing
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Wed Feb 27, 2008 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ,CHELSEA,BARCA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αν για παραδειγμα φτιαχω ενα παιχτη,μια ομαδα οτιδηποτε και ξεκινησω παιχνιδι με αυτο θα παιζει κανονικα οπως πριν ή θα αλλαξει κατι??
Last edited by van helsing on Tue Feb 24, 2009 8:22 pm, edited 1 time in total.
Prince#9
Manager
Manager
Posts: 4515
Joined: Sun Nov 21, 2004 10:47 am
Location: Aegean Airlines
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχήν κάνε έντιτ τον τίτλο
Δευτερον η ερώτηση δεν είναι κατανοητη αλλά θα προσπαθήσω να απαντήσω μέχρι να κλειδωθεί.

Αν φτιάξεις νεα ομάδα ή παίκτη πρέπει να αποθηκεύσεις τις αλλαγές. Δηλ. να δημιουργήσεις μία νέα βάση.
Εστω π.χ. ότι φτιάχνεις νέο παίκτη και αποθηκεύεις στις αλλάγες σε μία βάση που ονομάζεις "Db_Time"

Οταν ξεκινήσεις νέο παιχνίδι σε ρωτάει ποιά βάση θέλεις να φορτώσεις. Αν επιλέξεις την "DB_time" τότε θα δεις στο παιχνίδι παίκτες και ομάδες που δημιουργησες.

Αν επιλέξεις να παίξεις με την "μανήσια" (902) την οποία δεν έχεις πειράξει τότε δεν θα δεις καμία διαφορά.
6-12-2008

Success is like being pregnant, everyone congratulates you but no one knows how many times you 've been fucked to get there...
van helsing
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Wed Feb 27, 2008 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ,CHELSEA,BARCA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι αλλα θα κοιλησουν ολα ομαλα κατα το παιχνιδι???εκτοσ απο αυτα που θα φτιαξω.οι αλλες ομαδες οι παιχτες??
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Ναι, γιατί όχι?
van helsing
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Wed Feb 27, 2008 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ,CHELSEA,BARCA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ξερω γω μηπως επιρεασει το παιχνιδι καπως.ή μηπως με πεταξει εξω αργοτερα
User avatar
multiplier
Football Legend
Football Legend
Posts: 13242
Joined: Tue Nov 07, 2006 9:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Valencia
Status: 5
Location: Χαϊδάρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν δεν κάνεις κάτι λάθος δεν θα έχεις πρόβλημα. Το πιο συνηθισμένο λάθος είναι να προσθέτουν οι παίκτες ομάδες σε κατηγορίες χωρίς να αφαιρούν κάποια και να είναι λάθος ο αριθμός των ομάδων που συμμετέχουν, άρα να μην λειτουργεί η db. Αν το προσέξεις αυτό λογικά θα είσαι μια χαρά.
DEATH TO THE SALAD EATERS!

:headbang: Take a look to the sky just before you die
:headbang: it 's the last time you will
van helsing
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Wed Feb 27, 2008 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ,ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ,CHELSEA,BARCA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ευχαριστω πολυ
User avatar
charistsiouris
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Tue Nov 04, 2008 10:41 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να ρωτησω..Πως μπορω να φτιαξω μια ομαδα,π.χ τον ολυμπιακο,με παιχτες που θελω να φερω εγω και μετα να ξεκινησω το παιχνιδι απο την αρχη???..Εχωντας αυτεσ τισ μεταγραφεσ??Μπορειτε να μ το εξηγησει καποιοσ??Τα βηματα που απαιτουνται??Σασ ευχαρισρω πολυ. -titanikos -titanikos
ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ...!!!
Ivan
Amateur
Amateur
Posts: 136
Joined: Sat Apr 12, 2008 1:14 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Τήνου, Θύελλα Πατρών
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Υπ' ατμόν...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

charistsiouris wrote:Να ρωτησω..Πως μπορω να φτιαξω μια ομαδα,π.χ τον ολυμπιακο,με παιχτες που θελω να φερω εγω και μετα να ξεκινησω το παιχνιδι απο την αρχη???..Εχωντας αυτεσ τισ μεταγραφεσ??Μπορειτε να μ το εξηγησει καποιοσ??Τα βηματα που απαιτουνται??Σασ ευχαρισρω πολυ. -titanikos -titanikos
Ανοίγεις το editor.Φορτώνεις την database που θες να χρησιμοποιήσεις, ας πούμε το 9.3.0 Update.Βάζεις το όνομα του παίκτη που θες στο Search-People (πχ. Cristiano Ronaldo) και πατας enter.Κλικάρεις το όνομα του παίκτη,οπότε αριστερά σου βγάζει τα στοιχεία του.Πας στο Contract επιλέγεις σαν Club τον Ολυμπιακό.Μετά μπορείς να κανονίσεις αν θες και τις λεπτομέρειες του συμβολαίου, διάρκεια, απολαβές κτλ.
Αφού επαναλάβεις το ίδιο με όσους και όποιους παίκτες θες, σώζεις τις αλλαγές σου(πάνω αριστερά File-Save Database As...-Ονομάζεις όπως θες, πχ. OCFP-Τέλος OK).
Τώρα ξεκινάς καινούριο παιχνίδι επιλέγοντας ως database αυτή που έφτιαξες (OCFP στο παράδειγμά μας) :wink:
Spoiler: show
Image
User avatar
charistsiouris
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Tue Nov 04, 2008 10:41 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε,σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..Να σου πω εγώ τι έχω κάνει..Έκανα ακριβως ότι είπες.εκτός του ότι φώρτωνα τη database 9.2.0 γιατί μόνο αυτή μου έβγαζε..Τέσπα,έκανα μετά αυτά όλα με τουσ παίχτες και το αποθήκευα..Με λατινικούς χαρακτήρες και με μία μόνο λέξη..Σαν όνομα..Αλλα στα άλλα τα πεδία τι να βάλω??έχει αλλα 3 πεδία αν θυμάσαι..Επειδή τώτα τα διέγραψα όλα,γιατί νευρίασα,αν μπορείς και έχεις χρόνο πες μου απο την αρχή τα βήματα..Επειδή πήγα να το ξανακανω τωρα και δεν το βρισκα..Μου βγαζε μονο τη database 9.1.0 γαι να φωρτωσω και δεν μπορουσα να κανω τπτ..Αν μπορείς πες μου απο την αρχη ενα ενα τα βηματα..Που κανω etract στο win rar και τετοια..Ολα..αν έχεις χρονο και οποτε μπορεσεις...Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ. -gioupi -gioupi
ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ...!!!
Ivan
Amateur
Amateur
Posts: 136
Joined: Sat Apr 12, 2008 1:14 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Τήνου, Θύελλα Πατρών
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Status: Υπ' ατμόν...
Has thanked: 0
Been thanked: 0

charistsiouris wrote:Φίλε,σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..Να σου πω εγώ τι έχω κάνει..Έκανα ακριβως ότι είπες.εκτός του ότι φώρτωνα τη database 9.2.0 γιατί μόνο αυτή μου έβγαζε..Τέσπα,έκανα μετά αυτά όλα με τουσ παίχτες και το αποθήκευα..Με λατινικούς χαρακτήρες και με μία μόνο λέξη..Σαν όνομα..Αλλα στα άλλα τα πεδία τι να βάλω??έχει αλλα 3 πεδία αν θυμάσαι..Επειδή τώτα τα διέγραψα όλα,γιατί νευρίασα,αν μπορείς και έχεις χρόνο πες μου απο την αρχή τα βήματα..Επειδή πήγα να το ξανακανω τωρα και δεν το βρισκα..Μου βγαζε μονο τη database 9.1.0 γαι να φωρτωσω και δεν μπορουσα να κανω τπτ..Αν μπορείς πες μου απο την αρχη ενα ενα τα βηματα..Που κανω etract στο win rar και τετοια..Ολα..αν έχεις χρονο και οποτε μπορεσεις...Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ. -gioupi -gioupi
Όταν φτάσεις στο τελικό βήμα (όνομα database) , δεν είναι απαραίτητο να συμπληρώσεις τα άλλα πεδία.Απλα βαζεις το ονοματάκι που θες, save και είσαι έτοιμος.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί σου βγάζει μία τη μια database και μία την άλλη.Αυτό το πρόβλημα το είχες απ' την αρχή?Το net framework που λέγανε στο άλλο post πως έπρεπε να κατεβεί, χρειαζόταν γιατί δεν άνοιγε καθόλου ο editor.Σε σένα ενώ ανοίγει δεν αναγνωρίζει τα databases, οπότε δεν είναι θέμα net framework
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα ένα πλήρες uninstall του παιχνιδιού, ξανά install, μετά install του 9.0.3 patch και τέλος εγκατάσταση και του τελευταίου,ειδικού για τον editor, patch:
http://rapidshare.de/files/45877364/FM2 ... taller.exe

Μετά ακολούθησε ξανά τις οδηγίες στο προηγούμενό μου post και όλα θα πάνε καλά...
Spoiler: show
Image
User avatar
charistsiouris
Trialist
Trialist
Posts: 25
Joined: Tue Nov 04, 2008 10:41 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έκανα unistall το παιχνίδι και μετά ξανά install..Παίζω μέσω steam και έτσι το νέο patch(9.3.0)είναι αμέσως έτοιμο..Στη συνέχεια κατεβάζω το patch γαι το editor που λες παραπάνω..Πάω στο win rar στο sports interactive στα tools και βρίσκω το editor.Ένα editor data που είναι φάκελος και ένα editor σε μορφή .exe.Κανένα απο τα δύο δεν μπορώ να κάνω extract..Ανοίγω απλά το editor που είναι σε μορφή .exe και πάω να κάνω load database και δεν μου εμφανίζει καμία επιλογή..Διάβασα σε προηγούμενο post οτι μόλις το κατεβλασω πρέπει να το αντικαταστήσω στο παλιό editor στο φάκελο του παιχνιδιού..Αυτο το βήμα δεν τοχω κάνει ακομά..Πώς γίνεται??Πα'ιζει κανένα ρόλο όταν είσαι στο editor και πας στα options το user data folder??Πρέπει να το αλλάξω??Λέει πως πρέπει να είναι το ίδιο με το data folder του παιχνιδιού..Το έκανα και αυτο απο το preferences στο παιχνίδι..Αλλά και πάλι τίποτε..Τι άλλο μένει να κάνω??Είμαι στο τσάκ να τα παρατήσω..Το προσπαθώ εδώ και 3 βδομάδες..Άν μπορεί κάπιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πάρα πολύ..Ακομά και θα τον πληρώσω ναρθει σπίτι μου να το φτιάξει..Συγνώμη αν έχω γίνει ενοχλητικός με τα συνεχή post..
Ευχαριστώ πολύ..
ΜΙΑ ΖΩΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ...!!!
Post Reply

Return to “Eργαλεία Editing / 3rd party programs”