Ποσα κλικ θελει για να αυξηθουν τα Attributes...

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM.
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειμαι Χριστουγεννα με ΠΑΟΚ και στους περισσοτερους επηδει ειναι τριανταφευγα εχω 7 κλικ το strength - aerobic
οπως επισης εχω παρα πολυ ψηλα τους αλλους τομεις της προπονησης(αφου με 7 κλικ σε strength - aerobic σου μενει παρα παρα πολυ workload)
κανενας ομως δεν εριξε attribute που να εχει σχεση με strength - aerobic...κι ας ειναι και μεγαλοι σε ηλικια και ειναι και ολοι φτασμενοι στο PA τους...
ουτε ανεβασαν ομως αλλο att(μιλαω για τους τριανταφευγα που εχουν πιασει το PA).
Τωρα αν κατεβασω κατω απο 7 κλικ και πεσουν τα attribute θα ελευθερωθει ca και θα ανεβασουν τα αλλα..
προς το παρον ομως με 7 κλικ δε κουνιεται φυλλο...

Αντιθετα οι νεοι της ομαδας ειχαν πολυ καλο progress...
User avatar
Mad999p
Amateur
Amateur
Posts: 167
Joined: Mon Oct 22, 2007 8:05 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τι θα ισχυει ομως με τα νεα δεδομενα κατα την περιοδο της προετοιμασιας; ειδικα στους παικτες μεγαλης ηλικιας πως θα γινεται πλεον;
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγω τους βαζω στο κανονικο pre-season προγραμμα χωρις να ξερω αν ειναι το σωστο βεβαια...
μετα τους διαχωριζω σε προγραμματα αναλογα με θεση και ηλικια...
ammonas
Trialist
Trialist
Posts: 27
Joined: Wed Jul 23, 2008 6:56 pm
Football Manager της ομάδας: Aris FC
Αγαπημένη Ομάδα: Aris FC
Status: Κολλημενοι και καμενοι με manager (και pro, εννοιειται...)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αδερφια,
μια και οι γενικες γραμμες των προπονητικων σχεδιασμων εχουν καθορισθει μεχρι τωρα, χαρη βεβαιως στη συνεισφορα και την πρωτοβουλια του bravejohn(αξιζει παρα πολλα συγχαρητηρια), καιρος ειναι να μιλησουμε συγκεκριμενα. Ποσω μαλλον για τη σημαντικοτερη περιοδο προπονησης, την προετοιμασια.
Στην διαρκεια της pre-season προπονησης οι ομαδες οφειλουν να δινουν βαρυτητα στους τομεις της ενδυναμωσης και της φυσικης καταστασης. Το να φτιαξουμε, ομως, ενα scedule με strength και aerobic στο 19 και τα υπολοιπα στο 7 ειναι λαθος.
Οφειλουμε να εχουμε παντα στο νου μας πως κανενας ποδοσφαιριστης δεν τρελαινεται να τρεχει χιλιομετρα καθε μερα και να μην αγγιζει καθολου μπαλα.
Μπορει, δηλαδη, το overall workload να μην αγγιζει το max(οποτε λογικα δεν επιρρεαζεται το morale της ομαδας), οι παικτες -ομως- δεν ευχαριστουνται και υποφερουν ειτε απο τραυματισμους(μικρης διαρκειας recovering ευτυχως) και απο κακη ψυχολογια.

Με απλα λογια, λοιπον, στο pre-season training scedule(το οποιο καλο ειναι να ειναι το ιδιο για ολους, ανεξαρτητως ηλικιας) τα strength και aerobic πρεπει να ειναι 17-19, το set pieces 13-15 και τα υπολοιπα στο maintaince level, δηλαδη στο 7.

Μην ξεχναμε ποτε πως την ευαισθητη αυτην περιοδο της προετοιμασιας σημαντικοτατο ρολο παιζουν τα φιλικα.
Στο συνολο δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος να ξεπερνανε τα 5-6 90λεπτα. Τα πρωτα καλο ειναι να λαβουν χωρα μετα τις πρωτες 5-7 ημερες προετοιμασιας και αφου εχει προηγηθει μια μερα ξεκουρασης. Επισης, αυτα τα πρωτα παιχνιδια δεν ειναι τεστ, αλλα ξεμουδιασμα. Αρα, πρεπει να χρησιμοποιουμε ολες τις αλλαγες μας και, αν γινεται να ειναι φιλικα διαρκειας 45λεπτου. Τελος, τα φιλικα καλο ειναι να επαναλαμβανονται ανα 5-7 ημερες και το επιπεδο των αντιπαλων να κλιμακωνεται αναλογικα και με τους στοχους μας(δεν υπαρχει κανενα κερδος σε ενα φιλικο με την Man Utd οταν προπονεις τον ΠΑΟΚ ή τον Αρη -σιγα μην κουβαληθουνε δηλαδη μεχρι εδω οι μπεμπηδες,αλλα...-).
Αυτο που βγαινει ως συμπερασμα, ειναι πως, για ακομη μια φορα, το FM αποδεικνυει πως δεν ειναι τυχαιο παιχνιδι και πως υπαρχουν αμετρητες συνισταμενες!! Απαγορευεται ο προπονητης που θελει να πετυχει(πολυ περισσοτερο με μικρομεσαιες ομαδες) να επαφιεται στο γεγονος οτι εχει καλους προπονητες, εχει καταρτισει συγκεκριμενο προπονητικο σχεδιο και εχει σερι καλων αποτελεσματων. Οι παικτες χρειαζονται παιχνιδια και εμεις χτιζουμε ολη τους την καριερα. Καλο ειναι λοιπον να τους σεβομαστε και να τους λεμε καπου-καπου κανενα μπραβο(πολυ περισσοτερο στην προετοιμασια)
Αυτα απο εμενα. Το ξερω πως ακουγομαι καπως δογματικος, απλα ηθελα να βοηθησω και να καταθεσω την αποψη μου. (: :oops:
heottt
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 510
Joined: Sat Nov 01, 2008 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: Asteras Tripolis
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Status: Τα παντα ΟΛΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bravejohn wrote:Εγω τους βαζω στο κανονικο pre-season προγραμμα χωρις να ξερω αν ειναι το σωστο βεβαια...
μετα τους διαχωριζω σε προγραμματα αναλογα με θεση και ηλικια...

Εντα3ει,
ειναι λιγο παραλογο να τους χωριζεις αναλογα και με την ηλικια...
Αλλα οκ ο καθενας οτι θελει κανει...
Θελω ban βαρεθηκα
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ammonas πολυ ωραια αυτα που γραφεις και σε γενικες γραμμες καλυψες ολη τη προετοιμασια :P
ειναι λιγο παραλογο να τους χωριζεις αναλογα και με την ηλικια...
Δε νομιζω να ειναι παραλογο...αν διαβασεις το πρωτο ποστ θα καταλαβεις οτι ειναι αναγκαιο :wink:
οταν ο παιχτης μετα τα 26 δεν εχει προοδο σε aerobic training γιατι να του βαλεις ψηλο aerobic training ενω μπορεις να χρησιμοποιησεις το workload σε αλλους τομεις?
Νομιζω οτι ειναι πιο σωστο και πιο ρεαλιστικο να λαμβανουμε υποψη μας την ηλικια του παιχτη οταν παμε να του κανουμε προγραμμα προπονησης...
παιρνεις το μεγιστο δυνατο απ τη προπονηση αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις λιγακι παραπανω :wink:
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eγώ πάντως που χρησιμοποίησα την προπόνηση του siouta με βάση την θέση και την ηλικία είδα ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ αποτελέσματα. 8)
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
racoon3
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Sun Apr 12, 2009 10:44 am
Football Manager της ομάδας: Απόλλων Καλαμαριάς
Αγαπημένη Ομάδα: Ajax
Location: ΣΑΛΟΝΙΚΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οντως αυτο ισχυει ομως εχω μια απορια :?
εχω εναν παικτη 32 χρονων. του εβαλα 7 στα strength και aerobics αφου δεν προκειται να εξελιχτουν αλλο.
ομως αρχισε κ μου βγαζει πορτοκαλι κ κοκκινα βελακια:( ειδικα στ strength.
Σημαινει αυτο οτι μπορει ακομα να βελτιωθει?
-Oh my god! Kenny..killed..death..
-You..bastard?
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2009”